Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T - Odbiór cyfrowej telewizji naziemnej

20 Lip 2013 08:18 3462 12
  • Poziom 9  
    Mam pytanie. Posiadam antenę siatkową lecz w telewizorze z MPEG4 po automatycznym strojeniu wyszukuje mi kilka kanałów cyfrowych z komunikatem "Tylko dane". Włączam wyszukane kanały i pojawia się czarny ekran i od czasu do czasu pikseloza - brak obrazu oraz wszystkich dostępnych kanałów. Mieszkam w Sielnicy k. Dynowa - 49.79367688649271°N 22.310314178466797°E i do najbliższego będącego w zasięgu anteny nadajnika w Przemyślu mam ~34km. Proszę o pomoc co mogę zrobić w takiej sytuacji aby mieć dobry odbiór programów.
  • Poziom 17  
    Popatrz jakie anteny mają sąsiedzi. Jeżeli maja siatki i sobie radzą z DVB to Twoja instalacja do przeglądu lub "remontu"
  • Poziom 31  
    Jest nadajnik doświetlający w Dynowie skieruj antenę na niego.
  • Poziom 14  
    Witam na tej mapie znajdziesz zasięg nadajników z okolic, z uwagi na teren zostaje zabawa ze wzmacniaczami,ewentalnie zmiana na inny kierunek, mój znajomy twierdzi że dużo lepiej sprawdzi się antena yagi (ma doświadczenie). http://www.dvbtmap.eu/help.html#m1
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Mistzzz napisał:
    Posiadam antenę siatkową lecz w telewizorze z MPEG4 po automatycznym strojeniu wyszukuje mi kilka kanałów cyfrowych z komunikatem "Tylko dane". Włączam wyszukane kanały i pojawia się czarny ekran i od czasu do czasu pikseloza - brak obrazu oraz wszystkich dostępnych kanałów.

Czy aby na 100% masz możliwość dekodowania emisji DVB-T. :?:

W instrukcji sprawdzałeś czy taka możliwość istnieje. ?

Nie podałeś prawie żadnych danych w myśl regulaminu pkt 3.1.15.

Pozdrawiam.
  • Poziom 37  

Raczej Sucha Góra. Ale w twojej lokalizacji to jest czysta loteria.

Musisz przede wszystkim popracować z anteną. Trzeba próbować precyzyjnie ją ustawić na maksimum wskazań jakości odbieranych sygnałów, jak w końcu znajdziesz jakikolwiek odbiór. W górach często odbiór bywa z niespodziewanych kierunków - nie mających wiele wspólnego z kierunkiem na nadajnik. Również, czasami, można odebrać nadajnik dalszy, a nie bliższy.

Antenę ustawiasz na strojeniu ręcznym - ustawiasz pierwszy mux z pierwszego nadajnika i kręcisz bardzo powoli anteną dookoła patrząc, czy pojawi się odbiór. I tak po kolei.

Rzeszów - Sucha Góra
    Przemyśl - Tatarska Góra
    Kielce - Święty Krzyż

Poczytaj poradnik ustawiania anten

I przede wszystkim popatrz u sąsiadów.

Jeśli masz stary i / lub łączony kabel antenowy, a zwłaszcza, jeśli ma średnicę ~5mm - zacząłbym od jego wymiany.
  • Poziom 9  
    Witam, dzięki wszystkim za odpowiedź. Sytuacja wygląda tak, że antena siatkowa wraz ze wzmacniaczem okazała się za słaba na odbiór z nadajnika w Przemyślu. Kupiłem antenę kierunkową o dużym zysku ze wzmacniaczem, podłączyłem i skierowałem na nadajnik z Przemyśla. Wyszukało mi programy z MUX1 i MUX3 zaś nie znalazło żadnego z MUX2 (Polsat, TVN, itp). Ustawiam na Przemyśl ponieważ z tej strony góry mieszkam, gdzie nadajnik z Przemyśla jest przed górą, zaś nadajnik z okolic Krosna jest za górą. Jeszcze jutro spróbuję pokręcić anteną i poszukać MUX2 ewentualnie sygnałów z Krosna. Chciałem jednak zapytać co może być przyczyną że z Przemyśla znalazło mi 2 MUXy a jednego nie? Może jakieś rady na ten temat?
  • Poziom 14  
    Witam, spróbuj wpiać ustawienia ręcznie, jeśli nie próbowałeś (dawno temu jak przeprowadzano próbne nadawanie (bardzo słaby sygnał) tv na auto nic nie znajdował a na manualu bez problemu.
  • Poziom 9  
    No właśnie jak ręcznie wpisałem to znalazło, przez chwilę działało i przestało. Sprawdzałem sygnał i dla MUX 1 i MUX3 siła jest na poziomie 100% a dla MUX2 jak znalazło to było około 8%. Nie wiem teraz co zrobić żeby odbierać bez problemów MUX2. Doradźcie.
  • Poziom 37  
    Mistzzz napisał:
    Chciałem jednak zapytać co może być przyczyną że z Przemyśla znalazło mi 2 MUXy a jednego nie? Może jakieś rady na ten temat?
    Tak bywa przy odbiorze DVB-T w trudnych, np. górskich warunkach, gdzie często odbiór jest nie z kierunku bezpośredniego, a z odbić. Każdy mux zaś może się odbijać po swojemu i stąd różnice.

Ale u ciebie bardziej prawdopodobny jest problem odbioru mux-2 z uwagi na SFN, czyli nadawanie mux-2 na tym samym kanale z Krosna, Przemyśla i góry Jawor. Mimo dużych odległości śladowe sygnały od różnych nadajników mogą jednak do ciebie dolatywać i zakłócać odbiór głównego sygnału z Przemyśla.

Jeśli tak jest to sprawa może być albo bardzo łatwa do usunięcia, albo bardzo trudna.

Podstawą jest prawidłowa instalacja antenowa - prawidłowa lokalizacja i dobrze ustawiona antena, dobrany wzmacniacz w pełnej, metalowej obudowie oraz kabel antenowy z bardzo dobrym współczynnikiem ekranowania. Co to za antena kierunkowa i co to a wzmacniacz?

Zaczynasz od próby zwiększenia jakości odbioru mux-2 (nawet kosztem pogorszenia jakości pozostałych mux-ów) poprzez zmianę miejsca montażu anteny i jej ustawienia. Ustawiasz ją, przestawiając ją powolutku, na max jakości mux-2.
  • Poziom 9  
    Antena to DPM HN51WK z dołączonym do niej wzmacniaczem WE24 (http://www.mediamarkt.pl/antena-dpm-hn51wk,id-677961)

Dodano po 5 [godziny] 33 [minuty]:

Ok uporałem się z problemem. Podniosłem antenę wyżej o 2 metry i sygnał MUX2 jest na poziomie 45-60%, ale obraz odbiera dobrze.
    Ale zauważyłem jedną rzecz. Ponieważ do telewizora LEDowego ciężko włożyć wtyczkę antenową która jest z zasilaczem to kupiłem przedłużkę 2m żeby nie wpychać na siłę wtyczki w gniazdo w TV. No i ta przedłużka jest jakaś słaba jakościowo chyba, ponieważ po jej usunięciu u włożeniu wtyczki z zasilaczem w TV (delikatnie aby nie uszkodzić TV) jakość sygnału wzrosła do około 70-80%. Także będę musiał chyba samemu kupić jakiś kabel i wtyki i zarobić aby była lepsza jakość.
  • Poziom 37  

Przedłużkę najlepiej jest zrobić samemu z kawałka porządnego kabla antenowego i kupionych wtyków TV.

Separator napięcia nie w postaci wtyczki do TV, a w metalowym pudełku ze złączami F, np. AZS-03 AMS-a albo ZZ-3 Telmoru
  • Moderator
    A te kanały z komunikatami DANE to najprawdopodobniej z MUX4 Cyfrowego Polsatu nadawany Rzeszowa, a dokładniej z Łanów Tyczyńskich na kanale 38. 2 kW w pionowej polaryzacji, ale z miejsca z którego daleko leci.
    Aby nie "zaciągnąć" tych kanałów trzeba przeprowadzić przeszukiwanie ręczne a nie automatyczne i - jeżełi jest taka możliwość w menu telewizora - wprowadzić tryb poszukiwania "tylko niekodowane".