Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań odnośnie budowy stabilnego wózka kamerowego

mysiak 20 Lip 2013 12:47 1434 6
 • #1 20 Lip 2013 12:47
  mysiak
  Poziom 16  

  Witam serdecznie.

  Jeżeli wybrałem zły dział to przepraszam z góry ale nie wiedziałem gdzie zadać to pytanie.

  Moja prośba o pomoc bierze się stąd, że nagrywam wesela kamerą video.
  Ostatnio wypożyczyłem wózek do statywu. Był to strzał w dziesiątkę ponieważ obraz jest stabilny ale niestety jedynie na gładkich powierzchniach. Jazda kamerą po płytkach ze względu na przerwy między nimi powoduje drgania. Niestety większość sal ma na podłodze właśnie płytki i to zmotywowało mnie do budowy własnego wózka.

  Czy koledzy mogli by poradzić mi w zaprojektowaniu wózka, który będzie eliminował drgania z podłoża?

  Myślałem o kołach samoskrętnych z oponą na powietrze. Przy upuszczeniu powietrza opona stanie się odporna na drgania jednak ciężko mi powiedzieć czy wózek nie będzie toporny w przemieszczaniu. Po za tym nie wiem jaka średnica kół by się tu sprawdziła najlepiej.

  Druga możliwość to osadzenie kół na sprężynach ale tutaj nie mam pojęcia czy by się to sprawdziło no i na jakich sprężynach to zrobić.

  Poniżej zamieszczam zdjęcia wózka.

  Proszę kolegów o podpowiedź.
  Kilka pytań odnośnie budowy stabilnego wózka kamerowego Kilka pytań odnośnie budowy stabilnego wózka kamerowego

  0 6
 • #2 20 Lip 2013 17:23
  pawel-jwe
  Poziom 30  

  Jakiś czas temu ktoś na elektrodzie prezentował wysięgnik do kamery domowej roboty oraz rożnego rodzaju statywy i uchwyty (również antywibracyjne) - generalnie z tego co pamiętam było to świetnie rozwiązane i wykonane.
  Musiał byś "przekopać się" przez elektrodę bo niestety nie mogę teraz tego znaleźć.

  0
 • #3 20 Lip 2013 17:30
  balonika3
  Poziom 36  

  Zrób wózek z 4 lub 5 kołami. Gdy jedno znajdzie się nad fugą, wózek nie opadnie, bo...

  0
 • #4 20 Lip 2013 19:01
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Można wbudować jakąś amortyzację (na razie mniejsza o to, jak - np. jakieś sprężyny między kołami, a statywem). Skutek będzie taki, że po lekkim trąceniu kamery ona zacznie się kołysać - nie będzie stabilna - i w konstrukcji czysto mechanicznej musi tak być, albo masz sztywne połączenie (i wtedy drgania wywołane jazdą przenoszą się na kamerę), albo elastyczne (i wtedy kamera może się rozkołysać). Połączenie może mieć amortyzację z tłumieniem krytycznym - wtedy kołysanie szybko zanika. Statyw powinien mieć sporą masę, żeby drgania przechodzące od kół łatwo jej nie ruszały.

  Można pomyśleć o odpowiedniej konstrukcji głowicy statywu, z elastycznym zamocowaniem pręta, na którym jest mocowana kamera - przy odpowiednim rozkładzie masy (połączenie pręta z trójnogiem w środku masy układu pręt+kamera) drgania nie będą obracać kamery, więc ich wpływ na obraz będzie dużo mniejszy - wtedy na dolnym końcu pręta trzeba zawiesić jakiś ciężar, żeby kamera trzymała się w jakimś położeniu, albo (chyba lepiej) rozciągnąć sprężynę między tym dolnym końcem, a podstawą statywu. Inna możliwość (ale już znacznie trudniejsza) to zamontowanie czujników przyspieszeń i siłowników sterowanych tak, by na statywie kasować przyspieszenia.

  0
 • #5 22 Lip 2013 22:05
  Przemo9826
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Żadnych amortyzacji z sprężyn, autor już sam sobie odpowiedział na pytanie aby założyć inne "koła", te pokazane na zdjęciu są jak z kamienia więc jak wpadnie w fugę no to wiadomo.

  Można by popatrzeć na kółka od wózków dziecięcych, i porównanie wielu z Was pewnie ma, bo przypomnijcie sobie jak pchaliście taki wózek na kostce brukowej czy coś czuliście ;)

  0
 • #6 23 Lip 2013 12:38
  mysiak
  Poziom 16  

  Podjąłem już decyzję, że będą to koła pompowane i bez sprężyn. Czy 3 koła pompowane wystarczą czy może lepiej założyć 6 ? Czy średnica i szerokość koła będzie tu miała znaczenie ?

  0
 • #7 23 Lip 2013 13:38
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Najlepiej byłoby mieć nadmiarową ilość kół (5, 6, może nawet 7) z amortyzatorem na każdym (zadanie amortyzatora jest takie, że jak koło trafi na jakąś wypukłość, to on mu pozwala pójść do góry, ale tłumi drgania tym wywołane). Ewentualnie: miękka sprężyna z dodatkowym tarciem - tarcie ma zapewnić sztywność, dopóki koło jedzie równo, a "puścić", kiedy ono podskoczy, albo opadnie - dzięki temu wstrząsy się nie przeniosą, a nie będzie chwiejności kamery. Słabo napompowane koła spowodują chwiejność kamery, a częściowo przeniosą wstrząsy.

  0