Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tablet TRAK tPad10121 - zaniżona pamięć RAM i FLASH po wizycie w serwisie

20 Lip 2013 19:26 2001 3
  • Poziom 26  
    Witam- już od trzech miesięcy mam problem z w/w tabletem i firmą TRAK.
    W maju jeszcze, tablet padł. Przyjęto go na gwarancję, trzymali ponad miesiąc.
    Wyszedł- OPIS : "wymieniona płyta główna"
    Patrzę, zaglądam w ustawienia a tam szok.
    Całkowita pamięć RAM - 504MB (na pudełku pisze 1GB, przed naprawą ta wartość oscylowała między 800MB) Dostępna pamięć RAM 400 (i coś po przecinku).
    Podobnie Z pamięcią flash. Przedtem 4GB, teraz ok 2.
    Odesłałem na gwarancję- zaznaczyłem że towar niezgodny ze specyfikacją.
    Dziś przyszedł znów- i opis- "nie przyjęto do naprawy" (chociaż nagle Android zrobił się anglojęzyczny ) i dopisek:

" Uwagi Serwisu: Urządzenie wyposażone zostało w pamięć RAM o pojemności 1GB i pamięć FLASH o pojemności 4GB. Swiadczą o tym układy znajdujące się na płycie głównej.
    System może wyświetlać zmniejszoną ilość w/w pamięci ponieważ część ich jest zajęta przez usługi systemowe.
    Stąd pomniejszone wartości.
    Nie ma możliwości aby przed usługą klient posiadał inną płytę główną w urządzeniu i inne wartości.
    Wszystkie nowe urządzenia wskazują taką samą ilość pamięci jaka jest w chwili obecnej wskazywana przez urządzenie.. Płyta główna jest fizycznie wyposażona w pamięć RAM o pojemności 1GB i pamięć FLASH 4GB. Profilaktycznie wykonano aktualizację systemu"

niby tłumaczą mi dlaczego tak. Ale czy możliwe jest aby goły system wessał aż 520MB RAM ? i 2GB FLASH.

Znów nie odebrałem, i tym razem żądam zwrotu pieniędzy. Czy mam rację ? chciałbym się dokładnie upewnić, zanim spotkam się z kierownikiem sklepu.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    Niestety, serwis może mieć rację. Zajęcie 500MB pamięci przez "czysty" lub prawie "czysty" system, nie jest niczym nadzwyczajnym. Podobnie 2GB pod instalację systemu.
    Na moim Google Nexus 4 system zajmuje ok 3GB pamięci stałej a "usługi systemowe" zajmują ok. 250MB pamięci.
    W tej brakującej pamięci są umieszczone tylko podstawowe programy które zawiadują systemem. Każda dodatkowa "usługa systemowa" zajmuje swoją dodatkową pamięć. Jeżeli ponownie będzie kolega miał w ręku to urządzenie, to proponuję to dokładnie sprawdzić.
    Nawet sam proces 'Ustawienia', który pozwala podejrzeć używaną pamięć zajmuje 32MB pamięci :/
    Tablet TRAK tPad10121 - zaniżona pamięć RAM i FLASH po wizycie w serwisie Tablet TRAK tPad10121 - zaniżona pamięć RAM i FLASH po wizycie w serwisie
  • PCBway
  • Poziom 26  
    Właśnie, w zakładce TOTAL RAM- wyświetla mi się wartość- moim zdaniem niedostateczna coś ok 500MB (na Avaivable RAM nie zwracam uwagi) Przedtem było coś ok 780MB.
    Nie wiem czy system może aż tyle zająć. Z Flashem, już się nie będę kłócił. Ale nawet poprzednio, ta mała pamięć ram utrudniało przeglądanie stron, a co dopiero teraz.
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    Jeżeli serwis zamontował nową płytę i wgrał jakiś "nowy" system; np. przesiadł się z Android 2.6 czy 3.0 na 4.01 lub nowszy, to niestety tak może być. Ja mam 2GB RAM, zainstalowane kilka programów (no może więcej niż kilka :) ), i ten obrazek który zamieściłem, pokazuje "zajętość" pamięci w momencie, gdy nic nie jest uruchomione. Czyli ponad 600MB "idzie" na same działanie i wygląd systemu. Dużo zajmują usługi "ukryte" i widgety. Astronomiczne wręcz ilości pamięci są pożerane przez wszelkiego rodzaju lokalizacje i darmowe dodatki, którymi na siłę uszczęśliwia nas producent sprzętu.
    W kolegi przypadku, na 99%, można odzyskać dużą cześć pamięci, przenosząc część zainstalowanych programów na kartę SD, lub alokując cześć karty SD jako pamięć RAM. Przy odpowiednio dobranej i przygotowanej karcie SD można zmusić system do "wyczuwania" 2 i więcej GB pamięci RAM na urządzeniu które ma jej dużo mniej.