Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dławik lub coś innego - migomat.

20 Lip 2013 20:53 9594 16
 • Poziom 10  
  Witam Posiadam transformator zwojony miedzią, uzwojenie wtórne profil 4x7mm, pierwotne drut 2,2mm, posiada 10 zakresów , napięcie na wtórnym zmienia się od 33V do 41V, od spawarki dalex werke, wymiary 30cm x 20cm x 14cm waga ok.30kg.

  Chcę z niego zrobić migomat ,mam konkretne diody ruskie na mostek 320A , wszystko mam prócz dławika i szukam prostego rozwiązania , bo tak to się nie da spawać ,masakra.

  W jaki sposób można zrobić prosty dławik do tego transformatora na 150A ??? Może coś zamiast dławika , trudno kupić taki dławik a też cholera wie jaki ma być żeby to dobrze chodziło.

  Proszę o konkretne , czytelne i proste rozwiązania.

  Dławik lub coś innego - migomat.
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Cześć.Możesz dać równolegle do mostka kilka kondensatorów elektrolitycznych takich po 10000µF lub więcej na pewno pomoże.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 10  
  Wielkie dzięki , spróbuję , zobaczę co z tego wyjdzie.
 • Poziom 9  
  W migomacie jest niższe napięcie na wyjściu.Około 16v lub 19v.Przy napięciu 30v lub wyższym spawanie nie będzie możliwe.
 • Moderator Samochody
  starwicek napisał:
  W migomacie jest niższe napięcie na wyjściu.Około 16v lub 19v.Przy napięciu 30v lub wyższym spawanie nie będzie możliwe.

  Bzdura. 16-19V to lutospawarki, nie półautomaty spawalnicze. Przy napięciu 19V i drucie 0,8mm będziesz miał raptem z 80A. Napięcie spawania w dużych mig-ach może sięgać nawet ponad 40V. Link
 • Poziom 10  
  Poniżej 20 V są problemy z łukiem spawalniczym w migomacie
  Poniżej załączam dane migomatu Bester , napięcie wyjściowe bez obciążenia od 21V do 61V

  Dławik lub coś innego - migomat.
 • Poziom 9  
  Napięcia mierzyłem na swoim migomacie przy obciążeniu prądem około 3A.Testowałem podwyższanie napięcia łącząc szeregowo z migomatem prostownik o wydajności powyżej 100A,ale łuk był za duży.Pobawię się jeszcze ze swoim ,faktycznie spawa słabo.Zazwyczaj na tabliczkach widziałem niższe napięcia,dlatego napisałem.Budowa migomatu na transformatorze ze spawarki była omawiana na forum. Dławik mogę odkręcić i spróbować opisać.
 • Specjalista - spawarki
  Faktycznie. Na tabliczkach jest podawane niższe napięcie, gdyż jest to napięcie pod obciążeniem. Na biegu jałowym jest wyższe. W swojej praktyce spotkałem się z migami (głównie made in prc) gdzie napięcie na biegu jałowym sięgało 60V DC.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  rafal8916 napisał:
  W swojej praktyce spotkałem się z migami (głównie made in prc) gdzie napięcie na biegu jałowym sięgało 60V DC.

  Niestety, nie wszędzie obowiązują te same standardy/normy. Przypominam o napięciu bezpiecznym DC i AC zależnym od warunków środowiskowych, czyli: 25-50AC i 60-120DC.
 • Poziom 10  
  Założyłem kondensatory , 15 sztuk 2200uF/63V , no ok ,spawa ale są bardzo duże rozpryski ,jak dla mnie nie do przyjęcia ,myślę że bez dobrego dławika się nie obejdzie, najlepiej z regulowana szczeliną,sam sobie taki zrobie .

  Mam rdzeń [] o przekroju 32mm2, tylko ile zwoi (28mm2 bo takie mam na wtórnym w transformatorze) ??? Pozdrawiam.
 • Specjalista - spawarki
  1heniu1 napisał:
  Założyłem kondensatory , 15 sztuk 2200uF/63V , no ok ,spawa ale są bardzo duże rozpryski ,jak dla mnie nie do przyjęcia ,myślę że bez dobrego dławika się nie obejdzie, najlepiej z regulowana szczeliną,sam sobie taki zrobie .

  Mam rdzeń [] o przekroju 32mm2, tylko ile zwoi (28mm2 bo takie mam na wtórnym w transformatorze) ??? Pozdrawiam.


  Najlepiej dobrać eksperymentalnie liczbę zwoi. Dowijać i próbować kiedy spawa najlepiej.
 • Poziom 10  
  Trochę poczytałem, transformator mam od spawarki MMA Dalex Werke, porządny sprzęt , tyle że charakterystykę ma pewnie opadającą jak to w MMA.

  Dałem kondensatory 35 000 ?F/63V (16szt.) , zrobiłem prowizoryczny dławik na rdzeniu okrągłym zamkniętym z taśmy , 9kg (przekrój rdzenia 40cm2) za mostkiem prostowniczym i kondensatorami , jakieś 15 zwojów 2x16mm2 aluminium , jest lepiej ale to jeszcze nie jet to.

  Nie chce ruszać transformatora, ma odczepy na pierwotnym, to nie wchodzi w grę.

  Są dwa uzwojenia na wtórnym połączone szeregowo (28mm2) , łączyłem je równolegle ale jest za słaby łuk nawet przy potrajaczu napięcia nie da rady spawać.

  Szukam rozwiązań jak to zrobić żeby fajnie hulało bez ingerencji w transformator.
  Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Witam. Przedstawiony przez Kolegę transformator ma na pewno opadającą charakterystykę zewnętrzną, świadczy o tym sposób nawinięcia tego transformatora, czyli około 65% uzwojenia pierwotnego na jednej kolumnie, pozostała część na drugiej i 100% uzwojenia wtórnego na drugiej oraz dwa korytarze magnetyczne obok tych uzwojeń. Chcąc spawać sposobem GMA. to bezwzględnie powinna tu następować samoregulacja długości łuku i proces ten można prowadzić tylko na wzrastającej charakterystyce łuku. Do prowadzenia tego procesu potrzebny jest zasilacz o sztywnej charakterystyce zewnętrznej, wysokiej gęstości prądu, oraz musi zapewniać dużą szybkość narastania prądu w czasie. Stosowanie dławików w prostownikach jednofazowych niczego nie rozwiązuje, ponieważ występuje tu pewien konflikt, z jednej strony chcemy zwiększać indukcyjność dławika aby zabezpieczyć nieprzerwany prąd w miejscu spawanym, a z drugiej strony należało by zmniejszać indukcyjność, aby zabezpieczyć szybkość narastania prądu. Proponuję rozważyć inne rozwiązania, aby unikać niepotrzebnych kosztów.
 • Poziom 10  
  kazimierzbrejta napisał:
  Proponuję rozważyć inne rozwiązania, aby unikać niepotrzebnych kosztów.

  widzę że kolega na prawde dobrze zna się na transformatorach.jakie inne rozwiązania wchodzą w grę ?
 • Poziom 22  
  Jeżeli interesuje Kolegę proces spawania tylko metodą GMA to rozważyć należy jedynie zasilacz o twardej zewnętrznej charakterystyce, czyli wyposażony w transformator o minimalnym rozproszeniu magnetycznym. Na bazie przedstawionego transformatora można wykonać zasilacz do spawania elektrodą otuloną dobrej jakości.
 • Poziom 10  
  Ten transformator świetnie spawa elektrodą otuloną bez dodatkowych przeróbek ,bez mostka prostowniczego,bez dławika, spaw wystarczająco dobrej jakości elektrodą 3,25 na 80% mocy, zero odprysków , dobre lico, super przetop bez dodatkowych elementów, i do tego też będę go używał ale chciałem wzbogacić go o funkcję migomatu ponieważ dyspomuje starym migomatem ze słabym transformatorem .

  Jeżeli nie da się z tego transformatora zrobić migomatu bez ingerowania w niego to ja jestem z tych ludzi którzy o tym nie wiedzą że się nie da :) Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  kazimierzbrejta napisał:
  Stosowanie dławików w prostownikach jednofazowych niczego nie rozwiązuje, ponieważ występuje tu pewien konflikt, z jednej strony chcemy zwiększać indukcyjność dławika aby zabezpieczyć nieprzerwany prąd w miejscu spawanym, a z drugiej strony należało by zmniejszać indukcyjność, aby zabezpieczyć szybkość narastania prądu. Proponuję rozważyć inne rozwiązania, aby unikać niepotrzebnych kosztów.


  Hmmm, jednak teoria z praktyką nie idzie w parze , bo wykonałem dławik według własnego pomysłu i cóż, migomat mi pięknie spawa. 17 zwojów 2x16mm2 aluminium na rdzeniu okrągłym z blach który przeciąłem tarczą 3mm by zapewnić szczelinę. Rdzeń mnie kosztował 14 zł na złomie,drut aluminiowy miałem ,teraz pokuszę się jeszcze o zrobienie dławika z miedzianego płaskownika , więcej zwoi i mechaniczna regulacja szczeliny.

  8mm płaskownik przepalam na wskroś drutem 0,8mm ( załączam fotkę ) ,spawy ładne ,przetop super , po dwóch godzinach spawania na 100% mocy transformator miał z jakieś 80stopni , gaz mi się skończył bo dalej bym testował.

  Jednym słowem dopiełem swego, troche dopieszcze całość i wkładam do obudowy.

  Ktoś mi kiedyś powiedział że nie ma przyzwoitych migomatów transformatorowych na 230V , że na 230V to się nie da , tylko siła , to mnie zaciekawiło i cóż, moim zdaniem się da. Myślę że 10mm spokojnie bym tym pospawał.

  Na fotkach płaskownik 8mm.

  Dławik lub coś innego - migomat. Dławik lub coś innego - migomat. Dławik lub coś innego - migomat.