Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trafo Bust 1000 - Jak podłączyć transformator 380/220 -> 110 V

21 Lip 2013 00:48 3729 9
  • Poziom 9  
    Posiadam taki transformator jak na zdjęciach poniżej i chciałbym go wykorzystać do zasilania urządzeń na 110V (z USA).
    Według tabliczki znamionowej można go podłączyć do 380V lub 220V, ale na opisach zacisków jest 380V i jakieś +5% , -5%.

O co chodzi z tymi procentami i jak to podłączyć ?

Jak widać na zdjęciu transformator ma dwa wyjścia po 110V, przy których pozostały jeszcze końcówki obciętych kabli, proszę o potwierdzenie moich domysłów lub zaprzeczenie:
    - widoczne na zdjęciu mostkowanie umożliwia podłączenie jednego większego urządzenia
    - usuwając mostkowanie można podłączyć dwa mniejsze urządzenia

Jeśli dałoby się to podłączy do 380V, lub 220V, to maksymalnie iloma Watami można go obciążyć ? (z mostkiem i bez)

Trafo Bust 1000 - Jak podłączyć transformator 380/220 -> 110 V Trafo Bust 1000 - Jak podłączyć transformator 380/220 -> 110 V Trafo Bust 1000 - Jak podłączyć transformator 380/220 -> 110 V Trafo Bust 1000 - Jak podłączyć transformator 380/220 -> 110 V
  • Poziom 12  
    Coś mi się zdaje,że to jest jeden z trzech transformatorów od trzyfazowego zasilacza do szf sterowniczych.Były tam przekażniki właśnie na 110V.Czyli tam gdzie pisze 380V można podpiąć fazę.Nie jestem elektrykiem,ale wygląda na to,że z jednej cewki będzie 55V,a zmostkowane da 110V.Co do Watów to cudów nie będzie,ale jakieś małe urządzenia pociągnie.Trzeba by policzyć z średnicy rdzenia.Tyle mojej wiedzy na ten temat,może się mylę.Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    Uzwojenie pierwotne tego transformatora to jest na 380 woltów natomiast uzwojenia wtórne to dwa uzwojenie po 110 woltów które możesz połączyć szeregowo i wtedy otrzymasz 220 woltów. Z opisu jaki jest na tabliczce znamionowej wynika że na uzwojeniu wtórnym możesz uzyskać prąd 10 amper. Zaciski +5% oraz -5% wykorzystujesz w tedy kiedy w linii zasilającej występuje spadek lub wzrost napięcia o tą właśnie wartość czyli +5% z 380 woltów lub -5% z 380 woltów.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    Witam

Tak mi się przypomniało.
    Jakieś 3 lata temu robiłem z jedną firmą domek jednorodzinny dla zaprzyjaźnionej osoby (generalnie nie robię domków). Gościu wrócił ze Stanów i przytargał mnóstwo różnych sprzętów (łącznie z meblami). Nawet zastanawiałem się nad sensem przywozu tu mebli, ale on poodwracał mi fotele i pokazał metki, jakie to firmówki. No cóż specjalistą od rynku mebli raczej nie jestem, tym bardziej tych zza oceanu. Pozostało mi tylko potakiwać. Niestety nie udało się wyperswadować gościowi instalację 110V w budynku, sukcesem było to, że powstała normalna europejska instalacja 230V + instalacja 110V (w ilości na szczęście tylko kilku gniazd w wyznaczonych miejscach). Gniazda sprowadziliśmy ze Stanów, przewody położyliśmy 3x4mm2 (tak trochę na czuja :-) ).
    Wprawdzie NFPA-70 wymaga teraz do gniazdek zdaje się przewodów 10AWG, ale to dotyczy bezpośredniego zsilania z sieci operatora, a tutaj miało być trafo o mocy tylko 3kVA.
    Sam jestem teraz ciekaw czy korzysta z tych swoich golarek, lodówek itp na 110V czy już to wszystko się już zdążyło popsuć.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 10  
    Darom napisał:
    zdaje się przewodów 10AWG

Jak się nic nie zmieniło to było 12AWG (w niektórych przypadkach dopuszczane było 14AWG na światło).
    Co do sprzętów, to nie wiem czy mu się to aż tak opłacało, choć rzeczywiście w USA wszystko jest tańsze, jednak koszt transportu i dostosowania instalacji, oraz brak gwarancji nakazuje się poważnie zastanowić.
  • Specjalista elektryk
    traction napisał:
    Jak się nic nie zmieniło to było 12AWG (w niektórych przypadkach dopuszczane było 14AWG na światło).

A no to tym bardziej jak daliśmy YDY 3x4mm2 to jest ok.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 9  
    Dziękuje wszystkim za pomoc.
  • Moderator Elektrotechnika
    Kolego Arkadius a napisz nam co to za urządzenia i w jakiej są klasie izolacji?
  • Poziom 12  
    Można też podłączyć tylko uzwojenie wtórne i 110V mamy tam gdzie jest napisane (115 przy 230V) wówczas możemy z tego pociągnąć ponad 2kW. Jeżeli będziemy używać dwóch połówek, to trafo będzie działało jak symetryzator i przy jednakowym obciążeniu będzie pracować na prądzie jałowym, tak że można z każdych 110V pociągnąć po 2kW.