Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Protek 506 - jaki bezpiecznik 10A?

21 Lip 2013 00:50 4542 15
  • Poziom 10  
    Witam.

Pytanie do posiadaczy popularnego (niegdyś :-) ) Proteka 506. Spalił mi się w nim bezpiecznik dla pomiaru prądu zakresu 20A (bezpiecznik 10A). Na obudowie miernika napisane jest, że powinien to być bezpiecznik 10A zwłoczny (nie określono czy szklany czy ceramiczny), natomiast oryginalny bezpiecznik jaki był włożony to ceramiczny F10AL250V - "F" sugerować by mogło, że jest to bezpiecznik szybki. Jaki bezpiecznik powinienem zamontować? Szybki czy zwłoczny? Szklany czy ceramiczny? Jaka w ogóle jest różnica między bezpiecznikami szklanymi a ceramicznymi (przypuszczając takie same parametry)?

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    W swoim miałem orginalny szklany. Bezpiecznik jest w obwodzie bocznika i ogranicza maksymalny prąd w mierzonym obwodzie.
  • Poziom 10  
    Zbyszek_64 napisał:
    W swoim miałem orginalny szklany. Bezpiecznik jest w obwodzie bocznika i ogranicza maksymalny prąd w mierzonym obwodzie.

Szklany = przezroczysty? A miałeś szybki czy zwłoczny?
  • Poziom 22  
    Wstaw szybki (taki być powinien), szklany, albo ceramiczny -wszystko jedno. Od siebie napisze, że ceramiczne są bezpiecznijsze, bo nie mają tendencji do pękania, oraz nie grzeją się tak bardzo, gdy się przepalają.
  • Poziom 10  
    To ja już nic nie wiem :) Na obudowie pisze że ma być zwłoczny (nie mam pojęcia czemu wstawiony był szybki).
    Jeśli wstawię szybki ceramiczny, to nie spali się od razu przy pomiarach >10A (miernika ma zakres 20A). Jaki "czas zadziałania" mają szybkie ceramiki?
  • Poziom 22  
    Czas działania nie zależy od obudowy, lecz od zastosowanego "drucika" - proponuje szybki ponieważ działa natychmiast po przekroczeniu dopuszczalnych wartości (zazwyczaj trochę wyższych od dopuszczalnych), a jak wiadomo ten bezpiecznik ma uchronić nasz cenny sprzęt przed uszkodzeniem. Bezpieczniki zwłoczne stosuje się np, w zasilaczach, gdzie pobór prądu przy włączeniu (chociażby ładowanie kondensatorów filtrujących) jest większy niż podczas pracy i mógłby powodować przepalanie się bezpiecznika za każdym użyciem, zaś w mierniku ma uchronić część elektroniczną przed spaleniem, więc nie może czekać tych kilku sekund (nawet mniej) zanim się przepali, tylko musi działać natychmiast ! W innym przypadku możesz pożegnać się z miernikiem. Jeżeli moje rozumowanie oparte na dotychczasowych doświadczeniach i wiedzy zdobytej głownie z neta jest błędne - proszę o poprawienie :D

//edit//
    Czas zadziałania bezpiecznika jest różny, sądzę, że kilka milisekund wystarczy w przypadku szybkiego, zwłoczny chwilę poczeka (sekunda?. może kilka?), dokładniejszych informacji należy szukać w datasheecie danego bezpiecznika.
  • Poziom 10  
    Cóż, w instrukcji pisze że "pomiarów 10A-20A" można dokonywać max przez 30 sekund. Więc ten zwłoczny musi wytrzymać te 30 sekund przy prądzie bliskim 20A. Może lepiej byłoby wstawić tam szybki bezpiecznik ale 20A, a nie 10A (jak zaleca producent)?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Decyzja należy do Ciebie, natomiast wg. mnie wstawienie bezpiecznika 20A mija się z celem, bo nic nie da. Jeżeli producent sugeruje zwłoczny 10A to wstaw taki, możesz, jeżeli chcesz wstawić także bezpiecznik na większy Amperaż (15A, nie więcej), ale szybki, bo inaczej po mierniku. Pamiętaj o tym, że jak na bezpieczniku masz napisane 2A, to nie znaczy, że jak natężenie dojdzie do 2A, to się przepali, kiedyś wykonywałem dla siebie taki test (zakupiłem 10 bezpieczników 2A) polegający na przepalaniu bezpieczników i patrzeniu przy jakim natężeniu padną - średnio wyszło mi ok 2,35A.
  • Poziom 10  
    OK, dzięki.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Tak się składa, że pierwsze takie Proteki mają/miały szybki ceramiczny 20A 6x32 :)

• Poziom 22  
    No to sam już nie wiem :) obiwan_bartek powinien wg. mnie wstawić taki bezpiecznik jak sugeruje producent na obudowie jego miernika. Dziwne, że taka firma jak Protek dokonywała takich zmian, być może coś się paliło w tych początkowych wersjach, więc zmieniono bezpiecznik na mniejszy.
  • Poziom 10  
    A to ciekawe :D
  • Poziom 22  
    Nie da się ukryć, bardzo ciekawe, przede wszystkim ciekawe jaki był powód takiej decyzji producenta ?, a może któryś z mierników to podróba.
  • Poziom 10  
    Możliwe. Acz mój kupowałem raczej w zaufanym źródle (Gotronik). Może wiecie jak odróżnić podróbkę od oryginału?
  • Poziom 10  
    OK, ale który to który na tej fotce :) Bo nie widzę nigdzie podpisów. Mam ten co na fotce po lewej (z napisem CE). Natomiast nie jestem pewien czy ta cała "batalia" o oryginalność Proteków ma (miała) sens. Wspomniane podróbki pojawiły się dopiero kilka lat po pierwszych wersjach, producentem mierników jest chińska firma Hung Chang, więc może ta "podróbka" to po prostu kolejna wersja dostosowana do europejskich standardów i przepisów (po jakichś badaniach itp). Choćby ze względu na znaczek CE itp. Może to mieć też coś wspólnego z tym bezpiecznikiem. 20A to może za dużo na jakieś przepisy UE i musieli zmniejszyć do 10A, ale że miernik radzi sobie z prądami do 20A, to dali zwłoczny. (większość mierników "domowych" ma właśnie 10A zakres) Ja z moim nie miałem nigdy problemów, żadnych fałszywych odczytów, niedziałających segmentów na ekranie (7 zamiast 0) czy podobnych. Nawet swego czasu był przeze mnie testowany w ramach ćwiczeń w laboratorium na polsl i wypadł bardzo dobrze przy sprzęcie laboratoryjnym stacjonarnym jak HP czy Agilent za kilka tyś.