Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

samsung n 150 - botowanie z pendrive

21 Lip 2013 15:27 4197 42
  • Poziom 10  
    Witam mam następujący problem chciałem zainstalować system xp z pendrive i ustawiłem w biosie na odczyt usb fdd ale nie uruchamia się mi instalacja tylko normalnie system próbowałem wcisnąć któryś z f1 itp, ale nie mam tam opcji wyboru pendrive. Prosił bym was o pomoc.
  • Poziom 17  
    Na pewno dobrze przygotowałeś pendrive z instalatorem? Sprawdź na innym komputerze czy startuje z niego.
  • Poziom 10  
    Pendrive jest dobrze zbotowany bo na stacjonarnym pc się normalnie uruchamia instalacja.
  • Poziom 30  
    Wejdź do biosu i ustaw możliwość wyboru rządzenia poprzez któryś z "f" (u mnie to jest f10) i wtedy spróbuj. Zresztą nie powinno być ustawione jako usb-fdd, tylko raczej jako usb-hdd czy jakoś podobnie
  • Poziom 14  
    Spróbuj tego:
    Podłącz pendrive, uruchom komputer, wejdź do biosu.
    1. W BIOSie w zakładce Advanced opcja Fast Boot powinna być wyłączona.
    2. Gdy jest wyłączona można ustawić typ urządzeń do bootowania ustaw USB-HDD
    3. Zapisz ustawienia i wyjdź z BIOSu
    4. W trakcie uruchamiania spróbuj zamiast F-ów użyć jednokrotnie klawisza Esc, powinno wyświetlić listę urządzeń.
  • Poziom 10  
    dziękuje wam udało się odpalić ale mam następny problem instalator ładuje pliki, a zaraz wyskakuję błąd "Nie można uruchomić systemu windows, ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony:
    <katalog główny windows>system32\hal.dll.
    zainstaluj ponownie kopię tego pliku.
    I na za każdym razem to samo.
  • Poziom 43  
    dawidgta napisał:
    nie został znaleziony lub jest uszkodzony:
    <katalog główny windows>system32\hal.dll.
    zainstaluj ponownie kopię tego pliku.
    I na za każdym razem to samo.

Sformatuj partycję, i zainstaluj system jeszcze raz, a jeśli nadal tak będzie z tym błędem, to znajdź inna wersję systemu, bo być może w tej kopii jest błąd.
  • Poziom 10  
    Sformatować nie mam jak bo zanim dojdzie do tego momentu to już jest błąd a próbowałem już 4 wersje systemu i zawsze to samo.
  • Poziom 43  
    dawidgta napisał:
    Sformatować nie mam jak bo zanim dojdzie do tego momentu to już jest błąd

Ale, Ty masz to zrobić instalując system, a nie uruchamiając go,
    o ile dobrze pamiętam w pewnym momencie masz wybór na której partycji chcesz instalować i tam też jest możliwość pełnego formatowania partycji.
    dawidgta napisał:
    a próbowałem już 4 wersje systemu i zawsze to samo.

Więc na 100% to TY coś źle robisz, nie ma takiej możliwości, by kilka wersji systemu było "skopanych" w tym samym miejscu.
  • Poziom 30  
    Pendrive musi być w ntfs, potem montujesz obraz iso jako wirtualny naped i przenosisz pliki z napedu do pendrive i musi działac
  • Poziom 43  
    McMarycha napisał:
    przenosisz pliki z napedu do pendrive i musi działac

Jest kolega tego pewien.....? ;) .
  • Poziom 30  
    Sam tak robiłem gdy chciałem postawić 7 na moim netbooku.
    Myślę że w przypadku tego xp będzie podobnie, ewentualnie format do fat32
  • Poziom 10  
    Ale zanim dojdę do wyboru partycji wywala mi błąd to nie mam jak to sformatować windows botowałem programem wintoflash a potem próbowałem ultraiso i żaden z nich nie działa zawsze wywala błąd.
  • Poziom 14  
    Podaj układ partycji na dysku. Najprawdopodobniej masz partycję Recovery. W takim przypadku trzeba odpowiednio zmodyfikować plik boot.ini na usb.
  • Poziom 10  
    Mam fabryczna partycję recover bo oryginalny system jest windows 7 starter.
  • Poziom 14  
    Podaj układ partycji na dysku. Przy partycji Recovery trzeba odpowiednio zmodyfikować plik boot.ini na usb.
  • Poziom 10  
    Kolego a jak sprawdzić ten układ partycji
  • Poziom 14  
    Można użyć np WindowsXPLiveUSB ale spróbujmy najpierw przy założeniu, że układ partycji jest następujący:
    Partycja 1 Recovery
    Partycja 2 Miejsce na instalację systemu

W pliku boot.ini na usb masz taką linijkę:
    multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS
    Zmień na
    multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS

Powyższa korekta odnosi się do standardowej struktury pliku boot.ini.
    Różne programy do przygotowania instalacji z USB dopisują różne rzeczy do tego pliku więc niekoniecznie zadziała.
    Jeżeli nie pomoże podaj:
    1. nazwę programu którym wykonałeś bootowalne usb
    2. zawartość pliki boot.ini

Tak z ciekawości czemu chcesz XP skoro masz oryginalny W7 ?
  • Poziom 10  
    więc nie zadziałało dalej ten sam błąd używam programu wintoflash a oto zawartość pliku:

[Boot Loader]
    Timeout=30
    Default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS
    [Operating Systems]
    C:\$WIN_NT$.~BT\BOOTSECT.DAT = "1st, text mode setup (Boot from flash again after finished)"
    multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="2nd, GUI mode setup, continue setup + 1st start of Windows" /fastdetect
    C:\ = "---> DEBUG options. Try if you have hal.dll error <---"
    multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS="Debug boot rDisk 1 partition 2" /fastdetect
    multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(3)\WINDOWS="Debug boot rDisk 1 partition 3" /fastdetect
    multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(4)\WINDOWS="Debug boot rDisk 1 partition 4" /fastdetect
    multi(0)disk(0)rdisk(2)partition(1)\WINDOWS="Debug boot rDisk 2 partition 1" /fastdetect
    multi(0)disk(0)rdisk(2)partition(2)\WINDOWS="Debug boot rDisk 2 partition 2" /fastdetect
    multi(0)disk(0)rdisk(2)partition(3)\WINDOWS="Debug boot rDisk 2 partition 3" /fastdetect
    multi(0)disk(0)rdisk(2)partition(4)\WINDOWS="Debug boot rDisk 2 partition 4" /fastdetect

A system chce zmienić ponieważ ten ma dużo ograniczeń i też strasznie muli notebooka.
  • Poziom 14  
    Z tego co podałeś na pewno wyświetla się rozbudowane menu wyboru bootowania systemu.
    Linijka "Try if you have hal.dll error" i to co jest poniżej wskazuje na potencjalne rozwiązanie twojego problemu. Próbowałeś uruchamiać wybierając każdą z tych opcji ?
  • Poziom 10  
    Próbowałem jak wybrałem pierwsza (1st, text mode setup (Boot from flash again after finished) to system zaczął ładować pliki i się zresetował, a jak włączałem resztę to od razu błąd wywalało więc co jest nie tak?
  • Poziom 14  
    Wybierasz "1st..." system się ładuje ale kończy się automatycznym restartem.
    Przy wybraniu reszty opcji pojawia się błąd: "<katalog główny windows>system32\hal.dll"
    Zgada się ?

Czy chcesz zachować partycję Recovery z systemem ?
  • Poziom 10  
    zgadza się pojawia się ten błąd jeśli się nie da zachować partycji z systemem to nie problem zrobię kopie zapasową żeby mieć go jak by co.
  • Poziom 14  
    Najprostszym rozwiązaniem jest usunięcie partycji Recovery. Możemy ją zachować ale na moją odpowiedź co i jak po kolei aby wreszcie ruszyło musiałbyś poczekać do późnego wieczora, w tym momencie nie mam pod ręką żadnego sprzętu do zabawy.
  • Poziom 10  
    A żeby usunąć ta partycje to trzeba będzie przez WindowsXPLiveUSB bo przez zwykłego się nie da.
  • Poziom 14  
    Lub dowolnej dystrybucji Linux Live dla mało obeznanych ze środowiskiem Linux'a polecam Ubuntu ma w standardzie program GParted do zabawy partycjami. Żeby zrobić kopię partycji Recovery potrzebujesz również narzędzi uruchamianych z pendriva. Zakładam, że wszystkie ważne dane, które miałeś na dysku skopiowałeś. Najlepiej zdjąć wszystkie partycje, ręcznie wykonać ponowne partycjonowanie i wtedy instalować. Nie znam twojej wiedzy, kwestia tego czy czujesz się na siłach ?
  • Poziom 10  
    kopie zapasową systemu mogę wykonać bez problemu na pendrive bo zainstalowany jest program samsung recovery solution 4 i tam jest zrób kopie zapasowa sytemu więc zrobiłem ją na pendrive i już mam także to jest już nie problem. Zaraz wrzucę na pendrive windowsxpliveusb i sforamtuje te partyje.
  • Poziom 14  
    Moja ignorancja wobec firmowego oprogramowania wylazła na wierzch :)
  • Poziom 10  
    A windowsxpliveusb mam odtworzyć przez napęd wirtualny i wrzucić pliki normalnie na pendrive?