Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

fiat brava I, 1,4 12V PB+LPG - Silnik sam wchodzi na bardzo wysokie obroty

falcon85 21 Lip 2013 18:15 7569 12
  • #1 21 Lip 2013 18:15
    falcon85
    Poziom 2  

Witam,

Mam następujący problem z fiatem brava rocznik 1998 benzyna + gaz silnik 1,4 12v.

Silnik sam wchodzi na bardzo wysokie obroty bez dodawania gazu. Nie mam obrotomierza, ale w czasie jazdy obroty są tak wysokie, że samochód sam przyspiesza tak jakby wcisnąć gaz na maxa.

Usterka pojawia się od czasu do czasu. Można przejechać 15km i nic - lub po np. 3 km od odpalenia pojawia się problem. Auto oddałem do mechanika 4 dni temu i został wymieniony "silnik krokowy" oraz przeczyszczona przepustnica. Po tym problem dalej się pojawia.

W momencie, gdy auto wchodzi na b. wysokie obroty po zgaszeniu i otwarciu maski element, którym steruje linka od gazu jest w takim położeniu jak na zdjęciu:

Wygląda tak jakby przepustnica ustawiła się sama na pozycję otwartą. Wg mnie nie jest to zatarta linka, ponieważ mogę ją ręcznie pociągnąć i przepustnica wróciła by na pozycję zamkniętą. Mogę nią poruszać jednak wraca na taką pozycję jak na zdjęciu. Po odpaleniu na benzynie auto ma b. niskie wysokie obroty, po dodaniu gazu - silnik prawie nie reaguje - ciężko osiągnąć obroty by przejść na gaz. Gdy przejdę na gaz auto wchodzi na wysokie obroty i trzeba zgasić silnik, żeby się nie rozleciał. Poniżej filmik jak to wygląda:

http://www.youtube.com/watch?v=CvmpstxQ9f4

Miał ktoś z Was taki problem w tym aucie? Może to być zbieg okoliczności, ale problem pojawił się kilka tygodni po wymianie sprzęgła.

• #2 21 Lip 2013 18:29
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Czyść przepustnicę i linkę w pancerzu.
    Jak po tej operacji przepustnica bez linki będzie sam się otwierać to masz do wymiany.

• #3 21 Lip 2013 20:01
    emeryt2
    Poziom 42  

Po drugiej stronie ramienia przepustnicy masz potencjometr - do sprawdzenia.
    Zrobiłeś zdjęcie akurat tego co nie trzeba , pedał gazu każdy wie jaki jest , a nie wiemy czy przepustnica zatrzymuje się czy wraca do pozycji początkowej.
    Jeżeli to monowtrysk , to sprawdź jego podstawę.

• #4 21 Lip 2013 20:02
    falcon85
    Poziom 2  

Przepustnica została przeczyszczona - przynajmniej mechanik tak powiedział.

@opamp: Jeśli chodzi o czyszczenie linki to pewnie myślisz, że linka się zaciera i nie pozwala wrócić przepustnicy na pozycję zamkniętą - tak nie jest.

W momencie wystąpienia usterki mogę pociągnąć linkę - zasymulować pociągnięcie linki przez sprężynę przepustnicy - linka wtedy chodzi luźno, a przepustnica ani drgnie w pozycję zamkniętą.

• #5 21 Lip 2013 20:10
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Zdejmij obudowę filtra powietrza i sprawdź czy zamknięta jest? Jak pisze kolega emeryt2 sprawdź TPS czujnik położenia przepustnicy.
    Pod komputer podłącz i napięcie na TPS podaj co pokazuje.

12V to mono wtrysk a 16V to pełen jak pamiętam.

• #6 21 Lip 2013 20:36
    emeryt2
    Poziom 42  

Zamiast pamięci mam ołówek , w moim wieku już tak jest!
    Przetarta ścieżka TPS od strony masy i mamy napięcie z 5V zasilania i sterownik widzi otwarta przepustnicę na maksa.. Tyle tylko ,że i na LPG też , nie wiemy jaka generacja LPG.

• #7 21 Lip 2013 22:13
    falcon85
    Poziom 2  

Nie mam teraz możliwości zdjęcia pokrywy powietrza i sprawdzenia otwarcia przepustnicy. Po za tym pewnie trzeba to będzie zrobić w momencie jak w aucie pojawi się ten problem.

Generacji LPG nie powiem na 100% - sterowanie ma przełącznik w trzech pozycjach: 1. odpalanie na PB i przejście na LPG po przegazowaniu, 2. samo LPG, 3. samo PB. Na wężu od parownika nie ma silnika krokowego tylko pokrętło.

Rozumiem, że ramię przepustnicy to czarny plastik do którego przymocowana jest linka od gazu?

Wydaje mi się, że w momencie wystąpienia usterki przepustnica jest otwarta, ponieważ odległość zaznaczona na zdjęciu poniżej kolorem czerwonym jest większa niż w sytuacji, kiedy wszystko z autem jest ok - drugie zdjęcie kolor zielony.

Mam jeszcze jedno pytanie - czy mechanik powinien zwrócić kasę za "naprawę" auta - 300 zł za wymianę silnika krokowego i czyszczenie przepustnicy. Naprawa wyglądała tak, że oddałem auto i na drugi dzień miałem telefon, że auto "jest już zrobione". Rozumiem, że usterka może być trudna do wykrycia i zrozumiałbym, jeżeli przed wymianą silnika krokowego zadzwonił i powiedział, że nie jest pewien czy to to.

• #8 21 Lip 2013 22:18
    opamp
    Użytkownik obserwowany

To idziesz na reklamacje i tyle i cała dyskusja nie ma sensu a tobie się wydaje że wiesz co robisz.

• #9 21 Lip 2013 23:03
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Aż mnie zatkało - 300 zł za wymianę silniczka i czyszczenie przepustnicy, to jakiś geniusz mechaniki naprawiał ?
    Niech silniczek kosztuje max 70 zł to chyba 80 zł za tak prostą robotę to wszystko.
    Ładnie Cię SKROIŁ.

Tu musi być coś z linką, pedałem, pancerzem. Sprawdzenie zajmuje kilka minut. Pomyśl trochę i sam znajdziesz przyczynę.

• #10 21 Lip 2013 23:47
    falcon85
    Poziom 2  

To nie będzie nic związanego z linką. Wcześniej już napisałem: " Jeśli chodzi o czyszczenie linki to pewnie myślisz, że linka się zaciera i nie pozwala wrócić przepustnicy na pozycję zamkniętą - tak nie jest. W momencie wystąpienia usterki mogę pociągnąć linkę - zasymulować pociągnięcie linki przez sprężynę przepustnicy - linka wtedy chodzi luźno, a przepustnica ani drgnie w pozycję zamkniętą."

• #11 22 Lip 2013 01:25
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Zrób tak - zrzuć linkę z przepustnicy i zobacz co wtedy będzie.

• #12 22 Lip 2013 09:04
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Niech się w końcu z decyduje koleś co pisze.

• #13 03 Kwi 2014 09:42
    krzysiekk_20
    Poziom 12  

Witam,

Też mam takie auto i miałem problemy z regulatorem i przepustnicą. Zobacz do mojego linku i moich postów, post 12 :

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2303219&highlight=

Miałem problem z falującymi obrotami nawet na poziomie 3 tys obr/min. Trzymając na gazie falował od 700 - 3000 tys. Powodem była wtyczka na na przepustnicy. Wymieniłem konektory z wtyczką i problem się skończył. Te konektorki mają małą powierzchnię styku i były zaśniedziałe (widać po kolorze). Będziesz miał inną rezystancję styku a co za tym idzie inne napięcie do kompa z otwarcia przepustnicy. W rzeczywistości będzie przychodzić do ecu za małe więc komp otworzy mocniej przepustnicę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME