Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody COB i zasilacz impulsowy

21 Lip 2013 20:30 13194 21
 • Poziom 1  
  Postanowiłem zrobić oświetlenie do dużego akwarium w oparciu o diody mocy (COB). Zamontowałem na próbę 6 diod COB 10W podłączonych równolegle do zasilacza stałoprądowego, do każdej diody mały radiatorek, wszystko na listwie aluminiowej, pod diodą i radiatorkiem pasta termoprzewodząca. Wszystko od miesiąca działa bez zarzutu. Zachęcony tym sukcesem kupiłem 4 diody COB 20W (wedle danych producenta napięcie 32 V, prąd 650 mA każda), do tego zasilacz impulsowy (firmy MEAN WELL) 36V, 2,8 A. Diody podłączone tak samo jak poprzednie równolegle, jednak tym razem zamiast świecić ciągłym światłem, powoli migają (w odstępach kilkusekundowych). Natomiast pojedyncza dioda podłączona do tego samego zasilacza świeci od dwóch tygodni bez problemu (problem z ciągłym świeceniem pojawia się już przy dwóch diodach - tylko pojedynczo podłączona dioda świeci bez problemu). Czy popełniłem gdzieś błąd (z elektroniki jestem laikiem - wiem tyle, ile się ostatnio na temat zasilania diod mocy naczytałem), czy też zasilacz jest wadliwy? I czy ewentualnie ktoś z Wrocławia bądź niedalekich okolic mógłby sprawdzić ten zasilacz, bo nie wiem, czy go reklamować, czy też to wina mojego podłączenia.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 43  
  Masz rezystory szeregowe do każdej z diod? Wychodzi 6,2R/3W każdy. Dlaczego? Tak na prawdę te diody nie mają takiego samego napięcia przewodzenia i zmienia się ono z temperaturą i możliwe, że to stąd wahania/migotanie. Dodatkowo, bez ograniczania prądu masz przeciążenia zasilacza i samych diod, szczególnie, że zasilacz podaje wyraźnie wyższe napięcie niż znamionowe diod. Skoro nic nie padło to nic tylko cieszyć się z obecności ogranicznika prądu w zasilaczu i tego, że sprzęgłeś termicznie diody.
 • Poziom 17  
  Sprawdź też czy zasilacz nie ma potencjometru do regulacji napięcia (większość 24V zasilaczy Meanwell-a ma taki potencjometr), obniż napięcie z 36V do wymaganych 32V (jeśli aż tyle się uda zjechać) może pomoże, generalnie wszystkie diody białe powinno zasilać się przez przetwornice stałoprądowe tzn ważny jest również prąd jaki płynie przez diody nie tylko napięcie zasilania, poza tym przy wszystkich diodach na raz pracujesz na pograniczu wydajności zasilacza, zasilacz możesz sprawdzić podłączając np po trzy żarówki samochodowe połączone w szereg oczywiście odpowiedniej mocy.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 10  
  Witam
  Podpinam się do tematu, moje pytanie czy możliwe jest użycie tego transformatora elektronicznego 11,5V 0-70W www.emcpl.eu/yt70.htm do 3 szt. diody cob 10w allegro.pl/dioda-led-10w-cob-naswietlacz-6500k-zimna-12v-i3432704590.html
  Myślałem o połączeniu równoległym na radiatorze alu 300x74x30.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  lafer napisał:
  Podpinam się do tematu, moje pytanie czy możliwe jest użycie tego transformatora elektronicznego 11,5V 0-70W emcpl.eu/yt70.htm


  Napisz link porządnie, bo nie wiadomo o jaki zasilacz idzie.

  lafer napisał:
  Myślałem o połączeniu równoległym na radiatorze alu 300x74x30.


  Ogólnie - diod nie zasilamy bezpośrednio z zasilaczy o sztywnym napięciu - jeśli dysponujesz takim zasilaczem to w szereg z każdą diodą włacz odpowiedni rezystor - w przypadku twoich diod musiałbyś użyc zasilacza o napięciu 13..14V co najmniej.

  Bardziej prawidłowe jest użycie zasilacza będącego źórdłem prądowym i diod w połączeniu szeregowym.
 • Poziom 10  
  www.emcpl.eu/yt70.htm on ma na wyjściu 11,5V max.6,5A. w opisie diody jest informacja o zasilaniu 10-11 V. Czy prąd zasilacza musi być dokładnie dobrany, na innej aukcji znalazłem taką diode 10W zasilanie 9-12 V 850-900 mA?
 • Poziom 43  
  Dobierz diody jednego rodzaju i wybierz zasilacz dający trochę większe napięcie. Następnie każdej rezystor szeregowy, koszt takiego będzie malutki przy diodzie czy zasilaczu.
  Różnica napięć przewidzenia diod wynika w silnym stopniu od prądu płynącego przez diodę i jej temperatury złącza.
 • Poziom 10  
  faktycznie nie zwróciłem uwagi na bardzo istotny mały znaczek ~.
  Czy kupować do 3x10W czy odrazu 1x30W. Może Macie inne dobre rozwiązanie, chodzi o tanie i dobre ;-)
  Z góry dziękuje
 • Poziom 10  
  W zamierzeniu ma to być oświetlenie do akwa. Pierwowzór jest oparty na 3 diodach led COB 10W-ych. Jakiego zasilacza do tego użyć i jak to podłączyć (elektryke ukończyłem 10lat temu i orłem nie byłem;-). Do tego dojdzie oczywiście rampa(świt/zmierzch) http://www.ibis.krakow.pl/rampa_miekki_start_led.html i kolejne pytanie o dobranie automatycznego włącznika czasowego.

  Diody COB i zasilacz impulsowy
 • Poziom 10  
  CZy to będzie odpowiednie i bezpieczne dla diód Zasilacz Mean Well LPC-35-1050 31,5W 1050mA 9~30V i do tego opornik 2ohm?
 • Poziom 43  
  Duże masz to akwarium.
  To zasilacz prądowy więc rezystor nie jest potrzebny ale możesz dać jeśli koniecznie chcesz dogrzać otoczenie (no i oczywiście jeśli zasilaczowi uda się wycisnąć wyższe napięcie), moim zdaniem do tego ciepło z radiatora wystarczy ;)
  Właściwie zasilacz na styk pasujący, w razie czego możesz równolegle do diod włączyć jakąś np żarówkę lub ich szereg, żeby przejęły część prądu diod. Z rampą może nie chcieć gadać gdyż zasilacz będzie próbował utrzymać prąd i nie wiadomo jak mu się pracuje z impulsowym obciążeniem. Sama rampa nie jest kompatybilna pod względem napięć panujących w układzie z zasilaczem.
  Przy aukcji jaką dałeś do diod napisali, że zasilacze do tego też maja w sklepie - przejrzeć ich ofertę i pewnie w jednej paczce by wszystko przyszło.
 • Poziom 10  
  Akwarium to jakieś 30lnetto, na cieple to akurat chce się go pozbyć, diody bęgą na radiatorze "rogi jelenia" 300x70x30. Mam nadzieje że radiator nie będzie się grzał bo będzie zamontowany w plexi(max80*C). Zasialcze jakie mają to jakieś najprostrze czyli 12V 30W 2,5A. Nad rampą tak się zastanawiałem czy przepuści takie napięcie i prąd jakie będzie podawał zasilacz.Diody w takim przypadku łączyć równolegle czy szeregowo.Zaczynam się juz w tym gubić miało być prosto i nie drogo;-)
 • Poziom 43  
  Diody szeregowo. Radiator nie powinien zbliżyć się do aż takiej temperatury.
  Wartym uwagi jest jeszcze ten temat pod kątem zasilania LEDów niekoniecznie "jednym zawsze słusznym" napięciem i prądem:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2158519.html
  Bierzesz zasilacz o wydajności 1A, napięciu trochę wyższym niż sumarycznie diody potrzebują i zmartwieniem staje się dławik i montaż LEDów na radiatorze. Moim zdaniem będziesz miał "sporo" światła z tych 3 diod. 3*850lm=2550lm a to ekwiwalent dwóch na przykład takich świetlówek czy np 16 takich żarówek czy też 4 takie żarówki - nadmienię, że źródła żarowe tutaj mają jako jedyne w temacie "przyjemną" barwę światła - Twoje LEDy kolego to 6500K więc nieprzyjemnie zimna biel...
 • Poziom 10  
  Montaż diód będzie prosty(mam nadzieję) klej termoprzewodzący lub pasta ze śróbkami, w zależności co będzie bardziej dostępne. Z ilością światła to jest eksperment w małym akwa "początek drogi do roślinniaka", jeżeli zda to egzamin to następnym krobękiem będzie akwa 300l na 6x10W diody + t5 24W grolux. Czy takie układy na ledach nie mogą być zupełnie proste tj. zasilacz + X diód. Zaczynam się już zastanawiać czy najprościej będzie kupić 3x naświetlacz COB 10W (ok. 25 zł szt.na alle) i je "wybebeszyć"
 • Poziom 43  
  Jak chcesz mieszać światła to daj mały halogen a nie świetlówkę - on wypełni widmo światła (a świetlówka nie) i pomyśl o ciepłych diodach lub przynajmniej miksie. Jest możliwe dać zasilacz plus diody i nic poza tym (nie licząc chłodzenia diod i okablowania) - zasilacz jaki pokazałeś ostatnio to zasilacz prądowy - on daje stały prąd a napięcie na nim samo się dopasowuje i na tym cały bajer polega, że to źródło prądowe.
 • Poziom 43  
  Jak by tak liczyć to najbardziej opłaca się dopaść diody 1W ;) Po aukcjach patrząc nieźle wygląda relacja lm/W. Inna sprawa to zajmowana powierzchnia ale jak chcesz dużą pokrywę/radiator to i może to nie być zmartwienie.
 • Poziom 10  
  Panel oświetlenia już gotowy.Diody 10W-owe 2x6500 K + 1x12000K. Mogę spokojnie oświetlać lotnisko ;-)). Tylko taki mały problem z ciepłem, zrobione jest na profilu alu 40x20x300 gr.2mm i po 5 min grzeje się niesamowicie, mozna jeszcze utrzymać w ręku, ale na dłuższy czas nie odwarzyłem się włączać. Zasilanie 9-30V 1050mA połączone w szereg. Myślałem żeby w połowie nadciąć profil i zamontować wentylator 30mm lub 40mm 12V 0,96W 0,08A, tylko jak to zrobić na tym zasilaczu??
  JRK1974 podeślij zdjęcie bo nie otrzymałem.
  Jak jest z temp. tych diód max.bezpieczna pracy ???
 • Poziom 43  
  Nie ma racji bytu tak wysoka temperatura :!: Radiator nie może parzyć, szczególnie gdy robi za osłonę i jest w zasięgu ręki. Profil jest za mały, chyba, żebyś przez niego tłoczył wodę choćby z akwarium ;)
 • Poziom 10  
  A jak to możliwe ze w naświetlaczach wystarcza tylko kawałek blaszki. Nie parzy ale jest bardzo gorący w ręku da się utrzymać. Profil dobrze odprowadza ciepło bo nagrzewa się równomiernie i po minucie wyłączenia jest już zimny. Myślę cały czas nad wentylatorem.
 • Poziom 43  
  No nie kawałek blaszki, bo moc cieplną trzeba rozprowadzić. Diody w takich warunkach nie będą żyć całych lat. Wcześniej wspominałeś o radiatorze, który wydaje się od razu lepiej spełniać swoją rolę niż profil zamknięty. Na moc 30W to pasuje Ci np cooler do komputera - tak dla porównania. Radiator musi mieć dużą powierzchnię (użebrowanie a nie płaska blacha), żeby wentylator dał wyraźny efekt. Obecnie widać wyraźnie - chłodzenie za mało wydajne. Musisz zainwestować w radiator nawet większy niż początkowo wspomniałeś.
  Wentylatory - najlepiej kilka - połącz je w szereg, tylko zabezpiecz każdy równoległą diodą Zenera i do całości daj rezystor szeregowy. Trzy takie same wentylatory 12V spasują tu jak ulał jeśli chodzi o dopasowanie do zasilania - nie będą pracować na pełnych obrotach to i będą mniej hałasować. Ujmą część prądu z zasilacza to i na diody pójdzie troszeczkę mniej co i zmniejszy straty a jasność świecenia nieznacznie.

  Ew. gdybyś miał diody przymocowane do blachy to z drugiej jej strony mógłbyś (tylko koniecznie dokładnie dolegający) dokręcić radiator z użebrowaniem, długi za to niewysoki nad każdą diodę lub ich pas.