Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Travelmate 7520 - brak podświetlania matrycy

Jakubek_K 21 Lip 2013 23:29 1779 7
  • #1 21 Lip 2013 23:29
    Jakubek_K
    Poziom 6  

Witam
    (Jest to mój pierwszy post proszę o wyrozumiałość)

LAPTOP:
    Acer Travelmate 7520

W laptopie mojej siostry padło podświetlanie matrycy (z obrazem jest wszystko ok. Świecąc latarką pod kątem go widać). Ponieważ jest to stary laptop (i nieco poobijany) wartość jego jest mała i nie opłaca się go oddawać do naprawy.
    Mam 17 lat idę teraz do II technikum mechatronicznego i znam jakieś podstawy :) Chciałbym z waszą pomocą go naprawić

Po usterce (braku podświetlania matrycy) rozebrałem laptopa popatrzyłem czy jakieś przewody się nie poluzowały i skręciłem go. Laptop cudownie się naprawił, lecz gdy do zamknąłem, a następnie otwarłem znów nastąpił poprzedni problem przy następnej próbie rozwiązania problemu ponownie ożył. Następne próby naprawienia problemu nie dawały skutku. Sprawdziłem testem ciągłości obwodu czy w połączeniu "złączki" w płycie głównej z inwerterem nie nastąpiło przerwanie, lecz wszystko było dobrze. Najbardziej podejrzany jest inwerter (lecz niekoniecznie) na wyjściu z niego nie ma napięcia. Usterka może być także spowodowana "brakiem sygnału załączenia inwertera" czy coś takiego (gdzieś wyczytałem).
    Dodam że laptop wyświetla obraz dobrze na zewnętrznym wyjściu D-SUB, ale to raczej nie ma znaczenia

1. Zna ktoś wartości napięcia jakie powinny być na wejściu do interwera oraz które przewody odpowiadają za jego załączenie??
    2. Czy da się obejść jakoś układ inwertera i bezpośrednio się wpiąć pod zasilanie świetlówki lub jakim napięciem powinna być ona zasilana (o ile tak sie da, w końcu po coś ten inwerter musi być. Patrząc na niego chyba podnosi/obniża napięcie) ??

Koszt inwertera to około 100zł lecz chciałbym mieć pewność, że usterka to na 99,9% wina interwera (100zł drogą nie chodzi ;))

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 21 Lip 2013 23:47
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Taśma jest pęknięta i tyle. Jak zamknąłeś i przestał chodzić.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 21 Lip 2013 23:50
    Jakubek_K
    Poziom 6  

ale sprawdzałem testerem ciągłości i nie ma przerwania

0
  • #4 28 Lip 2013 18:15
    Jakubek_K
    Poziom 6  

UDAŁO SIĘ!!!!

Winien był bezpiecznik na płycie głównej :D
    To chyba była ostatnia rzecz jaką podejrzewałem. Wręcz niemożliwe

Acer Travelmate 7520 - brak podświetlania matrycy

0
  • #5 28 Lip 2013 18:31
    adeq4
    Poziom 30  

No ale coś musiało spowodować, że bezpiecznik zadziałał.

0
  • #6 28 Lip 2013 19:43
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Zwarcie na taśmie :D :D :D :D

Dodano po 0 [sekundy]:

Zwarcie na taśmie :D :D :D :D

0
  • #7 28 Lip 2013 21:54
    Jakubek_K
    Poziom 6  

Tam nie ma taśmy. Inwerter jest połączony zwykłymi przewodami obwiniętymi "szarą taśmą"

Aktualnie wszystko działa i mam nadzieje że działać będzie :D

0
  • #8 28 Lip 2013 22:00
    opamp
    Użytkownik obserwowany

To i tak to się taśmo nazywa.

Dodano po 2 [minuty]:

0