Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lexmark E350d "nieutrwalone wydruki" zabrudzone

22 Lip 2013 08:47 2526 9
  • Poziom 9  
    Witam!

Posiadam drukarkę lexmarka E350d. Problem polega na nieutrwalaniu tonera na kartce, po przejechaniu palcem delikatnie schodzi proszek (reszta wydruku zostaje – brudzi rękę nie ścierając całości wydruku), dodatkowo w jednym miejscu wzdłuż całej kartki jest delikatnie przetarcie (słabej utrwalone?). Z lewej strony z brzegu występują regularnie zabrudzenia/szlaczki (jakby z bębna). Bęben został wymieniony na nowy (sam wałek – zgodnie z instrukcją) kaseta bębna została wyczyszczona. Na poprzednim bębnie był ten sam problem.
    Problem zaczął się po wymianie/dosypaniu proszku do tonera, który się wysypał do środka urządzenia byłem zmuszony dokładnie rozebrać drukarkę – wyczyścić.
    Teraz zastanawiam się w czym jest problem, czy w proszku, a może uszkodził się fuser lub znów bęben.
    Ze względu na mnogość wymian nie mogę zlokalizować co było przyczyną.

Proszę o pomoc.
    Dziękuję.
    Pozdrawiam
  • Spec od drukarek
    Być może w utrwalaniu masz proszek. Trzeba wyjąc fuser i zobaczyć.
  • Poziom 20  
    Kolego może wydrukuj stronę testową drukarki zeskanuj całą i wrzuć, żeby można było zobaczyć te regularne błędy, może coś poradzimy?
  • Specjalista - kserokopiarki
    zrób test :
    zmień w ustawieniach na papier gruby i jeszcze raz wydrukuj test ciekawy jestem czy też będzie sie rozmazywać ?
  • Poziom 9  
    Witam!

Dziękuję za odpowiedzi. Nie mam skanera. Wydrukowałem i zrobiłem zdjęcia (przepraszam za wielkość) wydrukom, które załączam poniżej.
    Lexmark E350d "nieutrwalone wydruki" zabrudzone Lexmark E350d "nieutrwalone wydruki" zabrudzone Lexmark E350d "nieutrwalone wydruki" zabrudzone

Niektóre wydruki wychodzą gorzej np tekst w małej czcionce.
    Są też ślady zabrudzeń, te kropki porozrzucane po całej kartce to nie artefakty ze zdjęć.

Przy grubym papierze jest jeszcze bardziej widoczna to "pionowa linia".

Pozdrawiam!

EDIT:
    Poprawiłem obrazki.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Spec od drukarek
    Ten model ma folię. Nie ma wyjścia. Musisz rozebrać i sprawdzić utrwalanie.
  • Poziom 9  
    Sługa WSI napisał:
    Witam,

poziomy, powtarzający się defekt (lewa strona kartki) jest co ~48 mm (zmierz) czyli powstaje na wałku wywołującym (dla PCR byłoby to ~38 mm).

Natomiast to, co oznaczyłeś pionowymi czerwonymi liniami (ubytek, który odbił się dalej) to na 100% utrwalanie, najpewniej wałek grzejny (obwód ~80 mm - taka jest też odległość "odbitki" od ubytku).

I teraz powstaje pytanie, czy to przypadkiem nie proszek, a zjawiska na wałku wywołującym, słabe związanie proszku i "odbitki" w utrwalaniu to tylko skutki? Pewnie utrwalanie i tak będzie trzeba wyczyścić, a wałek wywołujący obejrzeć w poszukiwaniu defektów.

Witam!

Dziękuję za zainteresowanie moim tematem.
    Poziomy powtarzający się defekt jest idealnie co 48mm.

Co do pionowego paska to jest on na całej długości kartki ma on około 10mm.

Całe wydruki są lekko przybrudzone, kartki po w miejscach niewydrukowanych lekko szarawe.
    Wałek wywołujący rozumiem jako bęben światłoczuły, natomiast utrwalanie jako fuser, dobrze?

Defekt z poprzednim bębnem też występował (48mm), dlatego zdecydowałem się na zakup nowego i wymianę, jak widać bez rezultatu.

endriuf napisał:
    Ten model ma folię. Nie ma wyjścia. Musisz rozebrać i sprawdzić utrwalanie.

Jaką folię, czy chodzi o folię w fuserze, czy na bębnie.

Postaram się jak tylko znajdę chwilkę rozebrać drukarkę - dostać się do fusera i go wyczyścić.

Pozdrawiam serdecznie
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Sługa WSI napisał:
    Chodzi o folię fusera - foliowy rękaw, który znajduje się na grzałce i pełni rolę wałka grzejnego (endriuf uściślił, że w tym modelu drukarki jest folia otaczająca grzałkę a nie "twardy" wałek teflonowy).

Odległości 80 mm dopatrzyłem się tutaj:

Natomiast wałek wywołujący to część odpowiedzialna za podawanie tonera na powierzchnię bębna światłoczułego.

Dziękuję za wyjaśnienie, już rozumiem. Dużo przydatnych informacji.
    Ten pasek 1 cm szerokości, co został zaznaczony jako 80mm, występuje przez całą długość kartki, w jednej części lepiej - mniej zadrukowane w innej gorzej, więcej wydruku.

Jak tylko znajdę chwilę rozbiorę drukarkę, wyczyszczę oraz obejrzę wałek wywołujący oraz folię fusera.

Dodałem brakujące 2 zdjęcia wydruków, ostatni po przejechaniu/rozmazaniu palcem/ręką. Widać na nim, że całość jest słabo utrwalona oraz ten 10mm (nawet szerszy) pasek z góry na dół

Pozdrawiam