Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnicówka czy jest wymagana w nowych instalacjach elektrycznych

kazi 22 Lip 2013 10:07 5868 19
  • #1 22 Lip 2013 10:07
    kazi
    Poziom 14  

Witam mam pytanie lecz żeby przybliżyć sprawę zacznę od początku.

W moim zakładzie wymieniano instalację jednofazową 3 przewodową na instalację 5 przewodową kabel 6 mm2 od licznika. Od WLZ pociągnięto do licznika przewód 10 mm2.

Instalacja posiadała wcześniej w lokalu wyłączniki nadmiarowo-prądowe typu B od 6A - 16 A zabezpieczające poszczególne obwody oraz jeden wyłącznik główny 20 A. Zabezpieczenie przedlicznikowe 25 A wkręcane na topik.

Elektryk założył nową instalację 5 przewodową 3 fazową, założył nową skrzynkę licznikową oraz rozdzielił fazy na 3 obwody tj, stanowiska pracy na jednej fazie, piec akumulacyjny na sklepie na 2 fazie (2400 W) oraz na 3 fazie piec akumulacyjny na zapleczu 3600 W. Oba piece są przystosowane do montażu na instalację 3 fazową lecz elektryk uznał iż lepiej będzie jak to rozbije na osobne fazy.
    Podczas montażu nowej skrzynki rozdzielczej znajdującej się w lokalu elektryk pomylił się i przewód ochronny podłączył pod fazę czego efektem było porażenie mnie prądem oraz uszkodzenie sprzętu zainstalowanego na sklepie ( komputer, maszyna BGA, tv lcd, zasilacz corad i parę innych drobnych rzeczy.)
    Na każdym bolcu ochronnym w każdym gniazdku prócz gniazdka zasilającego ogrzewacz przepływowy była faza!

Elektryk się zapiera, że nie pomylił się ,jednak inny elektryk który przyjechał uznał iż jest błąd w podłączeniu w skrzynce i ze jest obecne napięcie fazowe na bolcach ochronnych.

Elektryk który się pomylił uważa iż prowadząc serwis komputerowy powinienem zamontować wyłącznik różnicowo- prądowy, zabezpieczenie przeciw przepięciowe oraz wkopać długi pręt w ziemię i uziemić dodatkowo stanowiska robocze? :|, wyrównać potencjały itp.

Z tego co mam zainstalowane to UPS-y na każdym stanowisku pracy, listwy przeciwprzepięciowe oraz wyłączniki nadmiarowo-pradowe typu B.
    Wcześniej na starej instalacji ( miedziana przewód 4 mm2) wszystko działało i było przez cały czas w porządku.

Pytanie brzmi kto ma rację oraz czy elektryk zakładając nową instalację zobowiązany jest do instalowania wyłącznika różnicowo -prądowego oraz wyłącznika głównego - który mieliśmy ale Pan elektryk stwierdził ze nie ma na niego miejsca w skrzynce i podłączył bezpiecznik (B20 - ten nasz główny) do zasilania sterownika pieców, tym samym zakład nie ma teraz wyłącznika głównego!
    Czy podłączenie pieców każdego na osobną fazę oraz osobno obwodu oświetleniowego oraz gniazd zasilających nie spowoduje iż będzie nierównomierne obciążenie faz i ze tego nie wynikną zimą problemy?

Czy elektryk zmieniając przyłącze elektryczne do lokalu powinien wykonać obowiązkowo pomiary sprawdzające poprawność podłączenia?

Dodam iż poprzednio miałem zabezpieczenie przedlicznikowe 25 A a teraz mam na każdą fazę 20 A czy to nie będzie za mało ? dodam iż maszyna do BGA pobiera ok 4000 W podgrzewacz do wody też 4000 W plus reszta.

0 19
  • Zasilacze Ups
  • Pomocny post
    #2 22 Lip 2013 10:18
    .Jack
    Specjalista elektryk

kazi napisał:
    Pytanie brzmi kto ma rację

A ten ma rację co twierdzi, że jest wymagany wyłącznik ochronny różnicowoprądowy ( RCD do 30mA ) na obwody zasilania gniazd wtyczkowych o prądzie znamionowym nieprzekraczającym 20A, przewidzianymi do powszechnego użytku i do obsługi przez osoby niewykwalifikowane jako ochrona przeciwporażeniowa uzupełniająca.

0
  • #3 22 Lip 2013 10:21
    kazi
    Poziom 14  

.Jack napisał:
    kazi napisał:
    Pytanie brzmi kto ma rację

A ten ma rację co twierdzi, że jest wymagany wyłącznik ochronny różnicowoprądowy ( RCD ) na obwody zasilania gniazd elektrycznych.

Czyli powinien zamontować go po wymianie instalacji na nową? Możesz podać ewentualnie przepis mówiący o tym bo szukałem i nigdzie nie mogę tego znaleźć.

0
  • #4 22 Lip 2013 10:25
    .Jack
    Specjalista elektryk

kazi napisał:
    Możesz podać ewentualnie przepis mówiący o tym bo szukałem i nigdzie nie mogę tego znaleźć

Rozporządzenie prawne Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 2002 roku nakazuje stosowanie wyłączników ochronnych RCD
    Norma PN-HD 60364-4-41 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed porażeniem elektrycznym z 2009 roku.

0
  • #5 22 Lip 2013 10:34
    kazi
    Poziom 14  

.Jack napisał:
    kazi napisał:
    Możesz podać ewentualnie przepis mówiący o tym bo szukałem i nigdzie nie mogę tego znaleźć

Rozporządzenie prawne Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 2002 roku nakazuje stosowanie wyłączników ochronnych RCD
    Norma PN-HD 60364-4-41 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed porażeniem elektrycznym z 2009 roku.

Czyli wnioskuję z tego bo przeczytałem dokładnie tą normę iż elektryk podłączył instalację nową niezgodnie z Polską Normą tym samym złamał prawo upierając się iż tak powinno być jak jest teraz bo to ja samemu powinienem o takie zabezpieczenie zadbać i je zamontować :(

Dodano po 3 [minuty]:

Poprzednia instalacja była typu TN-C 1 fazowa a teraz jest typu TN-S 3 fazowa ( jeszcze jest podłączona pod 1 fazę gdyż czekam na podłączenie licznika 3 fazowego przez ZEG)

0
  • Zasilacze Ups
  • Pomocny post
    #6 22 Lip 2013 11:17
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam
    Może ja jestem zbyt drobiazgowy ale czy przypadkiem zmiana instalacji wewnętrznej nie powinna być wykonana wg projektu?
    Coś na odległość pachnie to oszczędnościami na kosztach projektu. Od razu przystąpiono do etapu wykonawczego na zasadzie "róbta co chceta" a że poszło nie tak jak miało to teraz brak odpowiedzialnych i mamy słowa instalatora 1 vs słowa instalatora 2. Zaś forum robi za organ sądowniczy najwyższej instancji.
    Kabaret? - niestety nie to tylko życie :cry:

pozdrawiam
    pm001

0
  • #7 22 Lip 2013 12:07
    kazi
    Poziom 14  

pm.001 napisał:
    Witam
    Może ja jestem zbyt drobiazgowy ale czy przypadkiem zmiana instalacji wewnętrznej nie powinna być wykonana wg projektu?
    Coś na odległość pachnie to oszczędnościami na kosztach projektu. Od razu przystąpiono do etapu wykonawczego na zasadzie "róbta co chceta" a że poszło nie tak jak miało to teraz brak odpowiedzialnych i mamy słowa instalatora 1 vs słowa instalatora 2. Zaś forum robi za organ sądowniczy najwyższej instancji.
    Kabaret? - niestety nie to tylko życie :cry:

pozdrawiam
    pm001

Oo to jeszcze lepiej zapomniałem iż projektu nie było :| tą instalację wykonywał ADM na zleceniu z elektrykiem zatrudnionym poprzez umowę przetargową o żadnym projekcie nie ma mowy bo takiego czegoś nie widziałem i nie było takiego czegoś. Zmieniana była tylko instalacja zewnętrzna przyłączenie od WLZ do licznika przewód 10 mm2 miedz oraz od licznika kładziono nowe kable 6 mm2 kując po elewacji budynku i wchodząc do lokalu do skrzynki rozdzielczej wewnętrznej.

Czyli ADM i elektryk jadą na jednym wózku bo nie zrobili projektu i podłączyli na "żywca" kable tylko jak im to udowodnić, że projektu nie ma skoro jak wyślę pismo z żądaniem o ksero projektu to oni mogą to zrobić na dniach i co wtedy?

Wiem ze to paradoks bo ADM- administracja domów mieszkalnych to totalna pomyłka!

0
  • #8 22 Lip 2013 12:29
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 22 Lip 2013 12:33
    kazi
    Poziom 14  

Bronek22 napisał:
    Powinien sprawdzić swoją pracę. Jak sobie wyobrażasz, mechanik robi hamulce w samochodzie i nie sprawdza,czy hamulce hamują ?
    Nie mieszaj pomiarów + protokół ze sprawdzeniem efektów pracy.
    Możesz potrafić zrobić pomiary, ale nie mieć uprawnień do wystawienia protokółu.
    Zatrudniłeś laika, który nie potrafi się nawet posługiwąć leciwą probówką – nic a nic nie kuma. Kolego to jest banalne. Robocze sprawdzenie PE probówka i neonówką. Jak będzie 400V na gniazdku to leciwa probówka to pokaże.
    Neonówką ten laik też nie potrafił się posługiwać ?
    Kogo wziąłeś do roboty ? Blondynkę ? Musisz zweryfikować całą instalację.

To ADM dał zlecenie elektrykowi do wykonania gdyż stara instalacja ponoć była za słaba do nowych pieców akumulacyjnych. Nie ma protokołu odbioru, nie było sprawdzenia instalacji przed i po podłączeniu do licznika i tak zostałem z problemem i spalonym sprzętem na 16 tys zł :( żyć nie umierac

0
  • #10 22 Lip 2013 12:54
    .Jack
    Specjalista elektryk

kazi napisał:
    Nie ma protokołu odbioru, nie było sprawdzenia instalacji przed i po podłączeniu do licznika i tak zostałem z problemem i spalonym sprzętem na 16 tys zł żyć nie umierac

No to ładne jaja wyszły.
    Psim obowiązkiem elektryka jest sprawdzenie wykonanej instalacji elektrycznej.
    Osobiście na miejscu kolegi domagałbym się odszkodowania od ADM.
    I tak dobrze, że nie doszło do nieszczęśliwego wypadku porażenia prądem elektrycznym.

0
  • #11 22 Lip 2013 12:56
    kazi
    Poziom 14  

I tak właśnie zrobię jadę zanieść im moje wypociny

0
  • #12 22 Lip 2013 13:11
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 22 Lip 2013 13:23
    kazi
    Poziom 14  

Napisałem im by zgodnie z norma PN-HD 60364-4-41 zamontowali wyłącznik roznicowo prądowy oraz przywrócili stan faktyczny tj wyłącznik główny który był w lokalu. Ponadto napisałem im iż domagam się projektu przed i po-wykonawczego wraz z pomiarami i potwierdzeniem odbioru. Napisałem także iż adm odpowiada ze wszelakie porażenia prądem oraz uszkodzenia sprzętu na nieodebranej instalacji elektrycznej i ze instalacja z uwagi na brak odbioru i pomiarów nie powinna być eksploatowana. Dobrze to napisałem? oczywiście to w maks skrócie myślowym na forum.

0
  • #14 22 Lip 2013 14:29
    TWK
    Specjalista elektryk

pm.001 napisał:
    Niekoniecznie. Roboty niewymagające pozwolenia na budowę nie muszą być realizowane w oparciu o projekt.

0
  • #15 22 Lip 2013 22:05
    pm.001
    Specjalista elektryk

No to szanowny kolego później jest właśnie tak jak w opisanym przypadku.
    A tak na marginesie magiczne oświadczenie iż jest wszystko OK oddawane do zakładu energetycznego przy zmianie zasilania. Nawet w odniesieniu do samego stanu izolacji rodzi się pytanie jak co i dlaczego wykonano i jakie wyniki uzyskano.
    pozdrawiam
    pm001

0
  • #16 23 Lip 2013 16:50
    kazi
    Poziom 14  

Elektryk chyba liczył na szybki zarobek i moja niewiedzę zobaczymy co na to ADM jak na razie ściągam kasę z jego polisy ubezpiecz.

Zdanie zaczyna się wielką literą. Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i poprawienie pisowni wszystkich postów. [retrofood] - tylko tu było z małej litery Panie Adminie :)

0
  • #17 23 Lip 2013 17:10
    zbich70
    Specjalista elektryk

kazi napisał:
    elektryk chyba liczył na szybki zarobek i moja niewiedze zobaczymy co na to ADM jak na razie ściągam kasę z jego polisy ubezpiecz.

Mam nadzieję, że korespondencji z podmiotami o których wspominasz nie prowadzisz tak niedbale i lekceważąco jak wpisy na tym forum. :D

1
  • #18 23 Lip 2013 17:30
    retrofood
    Moderator

kazi napisał:

W moim zakładzie wymieniano instalację

Zakład Twój? To i odpowiedzialność Twoja. Nie ma zmiłuj się.
    Nie ściągniesz kasy z ADM. Chyba, że miałeś z nimi podpisaną umowę o opiekę nad Twoją instalacją elektryczną.

0
  • #19 23 Lip 2013 17:53
    kazi
    Poziom 14  

Lokal jest adm-u ja go dzierżawie ;) instalacja jest ich i na ich zlecenie została wymieniona xD

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, [retrofood]

0
  • #20 23 Lip 2013 18:11
    zbich70
    Specjalista elektryk

kazi napisał:
    Lokal jest adm-u ja go dzierżawie ;) instalacja jest ich i na ich zlecenie została wymieniona xD

Oczywiście w umowie dzierżawy jest stosowna klauzula zawarta...

0