Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DAP AUDIO P1600 - Uszkodzony Dap Audio P1600 - dziwne zachowanie kanałów.

22 Lip 2013 13:07 1956 8
  • Troll forumowy
    No więc przejdę od razu do sedna problemu. Leży mi na magazynie Dap P1600 (2X800W/4r) czy tyle ma czy nie, nie wnikam bo nie o to teraz chodzi.

Leży już tak od dłuższego czasu bo chęci do naprawy były, ale potem gdzieś je rozwiało.

Pierwsza sprawa to zakup dobrych tranzystorów końcowych SC5200/SA1943 - oryginalnie były to Toshiba ale chyba ciężko będzie teraz dostać parę komplementarną i w dodatku oryginalną. Czy ktoś z Was może mi pomóc w sprawie tranzystorów?

O ile wymiana tranzystorów i wszystkiego innego nie stanowi problemu, to znalezienie przyczyny kolejnego już tak.

Otóż po podaniu sygnału na wejście, można wysterować końcówkę do pewnego stopnia do którego wzmacnia prawidłowo, natomiast potem przestaje wzmacniać. Nawet po podaniu dużego sygnału na wejście nic się nie dzieje. Nie jest to problem z zasilaniem, gdyż w razie brak któregoś z napięć po podaniu sygnału po prostu obcinało by wierzchołki a tutaj się tak nie dzieje. Końcówka przestaje wzmacniać w pewnym momencie (po uzyskaniu amplitudy pierwszego napięcia) i koniec. Nie reaguje na większy sygnał.

Co prawda uszkodzenie jednego z kanałów było powodem zwarcia przez serwisanta klucza przełączającego napięcia i bum...

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki serwisowe, jak i pomoc w znalezieniu tych tranzystorów bądź jakiś zastępczych. Każdy wie co to za końcówka, bo to coś "ala" T.amp.

Pozdrawiam! ;)
  • Spec od sprzętu Unitra
    e-elektron napisał:
    Czy ktoś z Was może mi pomóc w sprawie tranzystorów?
    Kolego, szukanie samemu nie boli. Np. nr. aukcji na Allegro (3372991744). Masz tam oryginały.
  • Troll forumowy
    Samemu może i nie boli, a jaką dajesz mi pewność że to oryginały? Na innych aukcjach 1szt kosztuje po 10-12 zł a tutaj para 9,50zł.

O tym właśnie pisze, dlatego zwróciłem się z prośbą o pewne źródła a nie aukcje na których być może dostanę oryginał, a być może wyrzucę kasę w błoto.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Wiesz co jest pewne? Po za tym, że kiedyś nas nie będzie, to nic.
  • Poziom 15  
    Oryginalne Toshiby są płaskie i nie mają wypustek przy nóżkach jak te:

https://obrazki.elektroda.pl/81_1198925434.jpg

A podróbki mają okienko i wypustki przy nóżkach :

https://obrazki.elektroda.pl/59_1198924916.jpg

Z mojego doświadczenia jestem pewny raz zakupiłem te podróbki z okienkiem nie wytrzymały Vce = 40V DC po rozłupaniu krzem miał wymiary 1,5x1,5mm gdy w oryginalnym jest prawie 5x5mm ;)
  • Poziom 12  
    Jak potrzebny schemat to mam od P1200. Pewno dużo się nieróżni od P1600.
  • Poziom 15  
    suub napisał:
    Jak potrzebny schemat to mam od P1200. Pewno dużo się nieróżni od P1600.

Ja z chęcią bym obejrzał schemacik :D
  • Poziom 15  
    He myślałem że jako końcowe przynajmniej 2sc5200 a tu 2sc5198 i 600W/4R xd pierwszy raz widzę że są dwie pary sterujących :D No i klucze to wyjaśnia wszystko ;)

Możliwe że gdzieś w torze audio masz jakiś przester tzn w końcówce mocy tam gdzie są wzmacniacze operacyjne ALBO jeżeli mówisz że jak głośniej weźmiesz to coś ze sterowaniem klóczów lub same one coś nie tak i wtedy zabezpieczenie na wyjściu może odczytywać jako zniekształcenia lub składowa stała ;)

Nie wiem czy moje sugestie są PEWNE ale może tak być ;)