Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy można pracować jako pom. elektryka bez uprawnień SEP.

korekpl 22 Jul 2013 14:32 5910 10
    korekpl
    Level 10  
    Witam

Jestem technikiem elektronikiem, teraz studiują automatykę, ale nie mam jeszcze uprawnień SEP. Chciałbym zdać egzamin w najbliższym czasie. W między czasie pojawiła się oferta pracy jako pomocnik elektryka, pracowałem w firmie budowlanej wójka w poprzednie wakacje, pomagałem m.in. elektryką, więc jakieś pojęcie o tym mam, wiadomo że jakaś inżynieria ekstremalna to nie jest.
    Moje pytanie brzmi czy można kogoś zatrudnić jako pomocnik elektryka jeśli ten ktoś niema żadnych uprawnień SEP, nie wiem jak zareaguje pracodawca na brak tych uprawnień, czy w takiej sytuacji mógł bym wykonywać proste prace jak np. przykręcać gniazdko czy zakładać włącznik światła czy było by to niezgodne z przepisami i w renomowanych firmach nie pozwalają na takie numery? Dodam jeszcze że jest to robota na parę tygodni i już rozmawiałem tel. z szefem mam się jutro zgłosić osobiście na rozmowę.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    opamp
    User under supervision
    Jak sobie ręce poparzysz i twarz kto za ciebie i twoją robotę będzie odpowiadał?
    korekpl
    Level 10  
    To może inaczej zadam pytanie.
    Jakie prace można wykonywać bez uprawnień SEP?
    opamp
    User under supervision
    W domu wymienić żarówkę w pracy co najwyżej podłączyć go gniazdka.
    korekpl
    Level 10  
    OK. czyli rozumiem że bez SEP mogę np. zamiatać.
    opamp
    User under supervision
    Sorry ale poznałem panie co sprzątały w biurowcu gdzie były rozdzielnie i też miały ŚWIADECTWO NIE UPRAWIENIA NIE MYL POJĘĆ do E 1kV.
    Voytu$
    Level 19  
    Możesz jeszcze podawać żarówki jak elektryk z uprawnieniami je zmienia :D
    jarek_lnx
    Level 43  
    Koledzy powyżej jaja sobie robią.
    Jako student pracowałem dorywczo robiąc elektrykę w automatyce przemysłowej, nikt nawet nie zapytał o uprawnienia, studenta zatrudnia się dlatego że jest tańszy od zwykłego pracownika.
    Wymagania zależą od firmy, jak gdzieś lubią biurokrację to będą wymagali ten "papier", innym wystarczy człowiek do roboty, przyjmą jak umiesz robić.
    opamp wrote:
    Sorry ale poznałem panie co sprzątały w biurowcu gdzie były rozdzielnie i też miały ŚWIADECTWO NIE UPRAWIENIA NIE MYL POJĘĆ do E 1kV.
    Sprzątały w budynku gdzie były rozdzielnie, czy w rozdzielni :), ja mieszkałem w bloku w którym była rozdzielnia i też miałem świadectwo kwalifikacji E.
    User removed account
    User removed account  
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Na ktorym semestrze zaczales peacowac ?
    Nie pytaj, jestem poza konkurencją :)

Quote:
    Jako ze jestem po liceum moze byc mi trudniej dostac prace chocby jako pomocnik elektryka/ automatyka ? Chcialbym zdobyc juz doswiadczenie i bardziej zaponac sie z automatyka.
    Rób wszystko żeby zdobyć doświadczenie, łap robotę jaka sie nawinie, postaraj sie czegoś się nauczyć, robota nie jest trudna, a duża konkurencja na rynku pracy jest tylko złudzeniem, przeciętny człowiek nazywający siebie elektrykiem, to umie dziury kuć w ścianie, a jak widzi stycznik to zaczyna sie drapać po głowie.
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Witam. panowie nie przesadzajcie zbytnio. Chłopak jest na studiach automatyki przemysłowej jakieś pojecie ma. Wszystko zależy od pracodawcy a jako pomocnik elektryka nie musi od zaraz pozsiadać sep'u. Wszystko zależy od pracodawcy, jeśli zatrudni go na warunkach w ramach praktyki wszak jakiś majster za niego będzie odpowiadał bo na studiach niestety wszystkiego się nie nauczy a pracodawca może go nawet wysłać na kurs sepowski. Albo tez podczas pracy wyrobi sobie kurs i zda egzamin.
    Inaczej sprawa się ma do instalacji na budowach gdzie z reguły wymagany jest sep z prawem budowlanym. Na początek zrób sobie SEP G-1E i rozszerz sobie o pomiary instalacji zabezpieczeń i agregaty powyżej 50KW co przy automatyce się Tobie przyda.
    Ja w młodości skończyłem górnicze technikum o profilu elektronik-automatyk gdzie w kopalni miałem praktyki z automatyki i mechaniki a w zakładzie elektroniki górniczej ZEG w Tychach miałem praktyki z elektroniki oraz automatyki, robotyki i mechaniki precyzyjnej. Na my akurat uprawnienia sepowskie zdobywaliśmy na kopalni i tu tez były egzaminy teoretyczne jak i praktyczne. Dziś to szkoda gadać wszystko musisz zdobywać sam.