Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny Bezpiecznik LM350

22 Lip 2013 15:26 7890 18
 • Poziom 9  
  Witam czytałem tematy o bezpiecznikach elektronicznych ale zaden mi nie dal jednoznacznej odpowiedzi, ale był dość ciekawy (załącznik). I teraz mam pytanie bo chcę aby zadziałał przy prądzie 4A i nie jestem pewny czy dobrze licze.
  R=U/I
  U=Ube=0,6V
  I=4A
  R=0,6V/4A
  R=0,15Ohm
  Kolejne pytanie gdyż tranzystor BD136 ma Imax 1,5A więc za mało czy mogę zastosować BDP496 (PNP 80V 15A 125W)
  Następne pytanie czy mogę dodać do diody led brzęczyk aby sygnalizwał ?
  I czy przycisk "S" to zwykły switch ?

  Jeszcze coś chce zwiększyć zakres prądowy LM350 w ten sposób:

  Elektroniczny Bezpiecznik LM350

  czy mogę również wstawić za T1 BDP496?

  Elektroniczny Bezpiecznik LM350
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Witam

  Z tytułu tematu wynikałoby , że chcesz zastosować bezpiecznik elektroniczny dla stabilizatora LM350, ale może się mylę, jednak dla wyjaśnienia podam, że stabilizator LM350T posiada w swojej strukturze skuteczne zabezpieczenie przeciwzwarciowe i przeciążeniowe działające powyżej 4A.
  Rezystor R obliczyłeś dobrze, tranzystor BD136 można (nawet należy) zastąpić tranzystorem BD496.
  Autor tego bezpiecznika elektronicznego przewidział jego działanie przy nie dużych prądach (max do 0,5A) i nie dużych napięciach (do 15V), a świadczy o tym tranzystor BD136 włączony w szereg z obciążeniem. Nie wiadomo jak zachowa się układ przy obciążeniu prądem 4A przy wartościach elementów podanych na schemacie. Zmniejszenie wartości rezystora R oraz zmiana tranzystora o większej mocy nie świadczy o tym, że układ będzie działał prawidłowo przy obciążeniu prądem 4A.
  Przydałoby się sprawdzić układ praktycznie po zmontowaniu chociażby na tzw. pająku.
  Schemat przedstawiający Układ zasilacza zwiększającego wydajność prądową stabilizatora LM350T do 5A, nie posiada zabezpieczenia przeciw zwarciowego i przeciążeniowego.
  Na załączonym rysunku jest takie zabezpieczenie.

  Pozdrawiam

  Dodano po 1 [minuty]:

  Elektroniczny Bezpiecznik LM350
 • Poziom 9  
  Niektórzy piszą ze to zabezpiecznie działą powyzej 3A a ty piszesz ze 4A. Mi chodzi bardziej jesli zrobie zwarcie to nic by nie poszło to dlatego szukam zabezpieczenia bo jak czytałęm zwiększając zakres Lm350 tranzystorem to zabezpiecznie wewnetrze juz nie działa.

  Spróbuje to wykorzystać to do moge zasilacza.
  Dzieki za odpowiedz jeszcze nie zamykam bo moze bede miał jeszcze pytanie.
 • Poziom 9  
  Własnie sprawdziłem ten projekt co podawałem w pierwszym poście z bezpiecznikiem w multisimie, wszystko ładnie działa. Tylko jakby ktoś wytłumaczył jak to działo, czy czekać do szkoły i zapytać nauczyciela aby dokładnie mi to objasnił. Bo akurat idę do 3kl. i będe miał układy analogowe.
 • Poziom 30  
  Zabezpieczenie przeciążeniowe w stabilizatorze LM350T działa przy prądzie obciążenia 4A lub niewiele powyżej 4A. Sprawdziłem to praktycznie. Stabilizator LM350T może pracować z ciągłym prądem obciążenia do 3A przy niewielkiej różnicy napięcia (3...4V) między wejściem i wyjściem.
  Przy takiej niewielkiej różnicy napięcia stabilizator LM350T może także pracować z prądem obciążenia powyżej 3A do 4A, ale krótko i z odpowiednio dużym radiatorem.
  Przez zmianę wartości rezystora 220 Ohm (220...360 Ohm) można dokładnie regulować maksymalne napięcie wyjściowe (+20V).
 • Specjalista elektronik
  BD140 to T1 a BC557 to T2

  W spoczynku przewodzi T1 bo jego prąd bazy "ma drogę do masy", zapewnioną przez rezystor 820R-->Zielona dioda--->820R. W momencie zwarcia lub zbyt dużego obciążenia na rezystorze R pojawia się spadek napięcia większy niż 0,6V co powoduje przez górny rezystor 7.5K załączenie tranzystora T2. Załączenie tranzystora T2 powoduje podniesienie napięcia na bazie T2 i przez to jego wyłączenie. Wyłączenie T1 obniża napięcie na wyjściu ale T2 dale przewodzi i blokuje T1 dzięki drodze do masy dla swojego prądu bazy w obwodzie: Baza T2 --->7.5K --->Dioda 1N4148--->7.5K ---> Masa
  I tak oto układ zatrzasną się w tym stanie. Przywrócić napięcie na wyjściu można dopiero po przyciśnięciu przycisku S. No i w pierwszych chwilach po załączeniu zasilania układ też się może zatrzasnąć.
 • Poziom 30  
  Do kolegi Człowike_zlew

  Ciekawi mnie jak się ten układ bezpiecznika zachowuje przy obciążeniu prądem 4A. Czy masz taką możliwość sprawdzenia ?
 • Poziom 9  
  Jutro spróbuję złożyć na płytce prototypowej, to wypowiem się co i jak.
 • Poziom 9  
  Wystrzelił mi BD136 jak pobieralem okolo 1A, znalazłem coś bardzo prostego tylko nie wiem czy to będzie działać (załacznik).

  Kozzi2 napisał:
  Gdy Q2 się otwiera, to Q1 się zamyka, wtedy włącza nam się zabezpieczenie przeciwzwarciowe, napięcie na wyjściu spada. Jak spadnie napięcie, spadnie też prąd, powodując zamknięcie Q2, otwarcie Q1, prąd wzrasta, Q2 się otwiera, Q1 zamyka, zabezpieczenie włącza, spada napięcie.... tak w kółko, ze sporą częstotliwością. Jeśli się mylę to mnie poprawcie, ale w moim przekonaniu tak to właśnie się odbywa.


  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1256198.html

  Elektroniczny Bezpiecznik LM350
 • Poziom 30  
  Witam

  Tranzystor mocy p-n-p BD496 w układzie zasilacza, który załączyłem umożliwia obciążenie wyjścia zasilacza prądem do 5A.
  Tranzystor BD496 przy małym poborze prądu z zasilacza jest zatkany i jego odetkanie następuje dopiero wówczas, gdy spadek napięcia na rezystorze 4,7 Ohm/5W osiągnie wartość U=0,7V. Tranzystor BD496 wtedy przejmuje nadwyżkę prądu obciążenia do I=5A ponad wartość prądu I=0,15A dostarczanego przez stabilizator LM317T lub LM350T.
  Stabilizator LM317 lub LM350 w połączeniu z tranzystorem mocy p-n-p pracuje przy obciążeniu prądem tylko do I=0,15A, a wynika to z obliczenia:
  I=U/R
  I=0,7V/4,7 Ohm
  I=0,148A
  Zabezpieczenie przeciążeniowe tranzystora mocy BD496 składa się z tranzystora BD912 i rezystora 0,15 Ohm/5W . Wartość rezystora jest tak dobrana, że maksymalny prąd wyjściowy wywołuje na nim spadek napięcia większy od napięcia progowego tranzystora BD912, a zatem prąd ten spowoduje, że nastąpi otwarcie tranzystora BD912, który bocznikuje rezystor 4,7 Ohm/5W i w rezultacie spowoduje ograniczenie wartości prądu płynącego przez tranzystor
  BD496.

  Pozdrawiam
 • Poziom 43  
  I niezmienny problem mocy strat wynikający z pracy liniowej nieszczęsnego tu BD496. Jedyne co tu się pokazało to ogranicznik prądu a nie bezpiecznik.
 • Poziom 30  
  Nawiązując do uwagi kolegi fuutro o pracy tranzystora BD496, to rzeczywiście ten tranzystor może skończyć nieszczęśliwie w układzie zasilacza (jaki poprawiłem) o wydajności prądowej 5A , bo prostu ma niewystarczające parametry by w pojedynkę pokonać takie obciążenie. Aby mu ulżyć należałoby dodać do pomocy drugi tranzystor i tak też zrobiłem na załączonym rysunku.

  Dodano po 57 [sekundy]:

  Elektroniczny Bezpiecznik LM350
 • Poziom 43  
  No i to lepsze rozwiązanie, szczególnie z przełącznikiem na uzwojeniach. Można by przestawić tylko bezpiecznik po stronie wtórnej dopiero za główny kondensator filtrujący, za którym dopiero zasilisz cały układ stabilizatora, można go wtedy dać na te 5-6A.
 • Poziom 30  
  Oczywiście, że tak też można umiejscowić bezpiecznik. Ja jednak wstawiam bezpiecznik w zasilaczach zaraz za uzwojeniem wtórnym transformatora przed mostkiem prostowniczym. Wychodzę z założenia, że mostek prostowniczy tez może ulec uszkodzeniu. Muszę przyznać, ze ten sposób zabezpieczenia jest skuteczny i jak sobie przypominam jeszcze mnie nie zawiódł. W tym miejscu stosuję bezpieczniki o wymiarach 6 x 32mm,
  Pomijając wszytko to zabezpieczenie bezpiecznikami jest skuteczne w obu przypadkach, ale wszystko zależy od jakości bezpieczników, a ta jest różna, jak są różne bezpieczniki.
 • Poziom 43  
  Przed mostkiem zapewne zwłoczna wkładka ale za nim szybka ;)
  Transformator też jest chroniony przez zwarciem poprzez pierwszy bezpiecznik i jest to na pewno najodporniejszy element w układzie - dzięki bezwładowi termicznemu - mostek i ten główny kondensator może wziąć na siebie. I to mój punkt widzenia, żaden nakaz ;)
 • Poziom 30  
  I tak też można, tylko ja bym w takim razie nie oszczędzał na bezpiecznikach i wstawił dwa bezpieczniki szybkie. Ważniejszy dla mnie jest układ elektroniczny niż strata np. dwóch bezpieczników, chociaż tutaj można kombinować z wartościami bezpieczników: pierwszy bezpiecznik od strony kondensatora filtrującego o mniejszej wartości, drugi bezpiecznik od strony transformatora o większej wartości, ale obydwa szybkie i otrzymujemy faktycznie idealne zabezpieczenie.
  Trzeba jednak pamiętać o dodatkowym spadku napięcia na tych bezpiecznikach...
 • Poziom 43  
  Na bezpiecznikach? Jak oprawy zaśniedzieją lub przewody za cienkie to bezpiecznik to najmniejszy kłopot.
 • Poziom 30  
  To też, ale przy dużych prądach występuje jednak niewielki spadek napięcia.