Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wybrać aparat do robienia profesjonalnych zdjęć?

MagdaJo 22 Lip 2013 22:28 10689 19
  • #1 22 Lip 2013 22:28
    MagdaJo
    Poziom 1  

Pytanie dziwne, ale potrzebuję w tej kwestii pomocy ...
    Chcę kupić aparat, który zrobi porządne, ostre zdjęcie kudłatego psa w biegu ...

Muszę stworzyć katalog zdjęć psów (do kalendarza) i muszą być profesjonalne, jednak mają przedstawiać psa w ruchu.

Cena ceną, ale ile ludzi, tyle opinii, więc potrzebuję rady fachowców!

Widziałam katalog aparatów http://www.nokaut.pl/aparaty-cyfrowe/ , ale dalej nie wiem, który najlepszy. Kwoty są różne a na pewno nie chcę wyrzucać pieniędzy w błoto, więc proszę o poradę!

Z góry dziękuję

0 19
  • #2 22 Lip 2013 22:49
    bodziot
    Poziom 17  

Nie jestem znawcą tematu, ale w/g mnie popełniłaś podstawowy błąd. W tej grupie aparatów możesz znaleźć co najwyżej aparat do wykonywania landszaftów do domowego albumu, a nie zdjęć profesjonalnych, Jeśli ma to być jednorazowe zlecenie to lepiej powierz je komu innemu, bo kupno aparatu który podoła temu może być nieopłacalne. a szukać musiałabyś wśród lustrzanek cyfrowych

0
  • #4 23 Lip 2013 01:35
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Do wykonania profesjonalnej sesji potrzebny jest nie tylko profesjonalny sprzęt, ale również wiedza i doświadczenie. To, że kupisz sobie nagle bolid formuły pierwszej nie uczyni z Ciebie kierowcy wyścigowego. A jeśli wiedza i doświadczenie było by duże, nie padło by tutaj takie pytanie z sugestią, że został zamieszczony "katalog aparatów".
    P.s.
    Do "psów" jeśli ma to być "PRO" to celował bym w Canona 5dmkIII + 70-200 f2.8 IS + 85 f1.2.

0
  • #5 23 Lip 2013 02:27
    krocze
    Poziom 25  

przemo-lukas napisał:

Do "psów" jeśli ma to być "PRO" to celował bym w Canona 5dmkIII + 70-200 f2.8 IS + 85 f1.2.

Wątpię, aby zlecenie był droższe od tego kompletu. :D

A tak na poważnie, czy pamiętacie jakim sprzętem robiono jakieś 7 lat temu zdjęcia do katalogów? :D Teraz można taki sprzęt wyrwać za grosze.

Awaryjnie, czyli taniej można kupić coś takiego - Canon 40D + Tamron 70-200 f2.8, plus jakiś krótki zoom f2.8 i też da radę. Ale tutaj naprawdę trzeba potrafic operować sprzętem, to już nie zabawa w kompakty z auto.

1
  • #6 23 Lip 2013 06:54
    mikstu2
    Poziom 27  

MagdaJo napisał:
    Chcę kupić aparat, który zrobi porządne, ostre zdjęcie kudłatego psa w biegu ...

Muszę stworzyć katalog zdjęć psów (do kalendarza) i muszą być profesjonalne, jednak mają przedstawiać psa w ruchu.

Widziałam katalog aparatów http://www.nokaut.pl/aparaty-cyfrowe/ , ale dalej nie wiem, który najlepszy. Kwoty są różne a na pewno nie chcę wyrzucać pieniędzy w błoto, więc proszę o poradę!

Z góry dziękuję

Przypomina mi się stara prawda, która głosi, że to nie aparat robi zdjęcie tylko człowiek...

Ale podchodząc bardziej poważnie do tematu - wykonywanie zdjęć obiektów szybko poruszających się wymaga krótkich czasów migawki, do czego dla uzyskania prawidłowego naświetlenia potrzebna jest duża czułość matrycy, przy możliwie małej ziarnistości. Dla uzyskania dobrej ostrości potrzebny byłby szybki autofokus z możliwością wyboru w kadrze pola ustawiania ostrości, lub lepiej może duża głębia ostrości co wymaga maksymalnego przymknięcia przysłony, a więc znowu kłania się czułość matrycy...
    Poza tym należałoby się zdecydować czy ta dobra ostrość ma dotyczyć samego obiektu będącego w ruchu, czy może tła, czy też jednego i drugiego.
    Sam rodzaj aparatu, np. lustrzanka czy kompaktowy, wydaje mi się tu sprawą drugorzędną.

0
  • #7 23 Lip 2013 10:19
    krocze
    Poziom 25  

mikstu2 napisał:
    czy ta dobra ostrość ma dotyczyć samego obiektu będącego w ruchu, czy może tła, czy też jednego i drugiego.

W przypadku katalogu psów logika podpowiada, że bardziej niż o ostrość banerów reklamowych chodzi o tą pierwszego planu, ale dziś marketing jest wszędzie, więc nie zdziwiłbym się gdyby wymagana była duża GO.

0
  • #8 23 Lip 2013 11:38
    mikstu2
    Poziom 27  

Nasunęła mi się jeszcze jedna cecha aparatu, którą należałoby wziąć pod uwagę przy wyborze, tzn. jego "szybkostrzelność", w więc możliwość wykonywania całej serii zdjęć za jednym naciśnięciem spustu migawki w możliwie najkrótszym czasie, aby potem było z czego wybierać.
    Zależnie od wymaganego końcowego formatu zdjęć, należałoby też dobrać rozdzielczość matrycy światłoczułej.

0
  • #9 23 Lip 2013 12:26
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

W sumie jeśli tylko w ruchu to 85L może i byłby zbyteczny. "Nisko budżetowo" można i 70-200 f4 bez stabilizacji.

0
  • #10 23 Lip 2013 16:18
    krocze
    Poziom 25  

Koleżanka jak się naczyta naszych porad i sposobu w jaki je prezentujemy, to zapewne zrezygnuje z tego katalogu. Toż to czarna magia dla niewtajemniczonych. ;)

0
  • #11 23 Lip 2013 17:26
    pawel-foto
    Poziom 19  

Kiedyś będąc w zaprzyjaźnionej firmie poligraficznej obserwowałem jak kolega męczył się nad koszmarnym zdjęciem robionym chyba kiepskim kompaktem. I tak z tego wiele nie wyszło i ulotka była taka na ile pozwoliło zdjęcie a nakład był spory... Ktoś zaoszczędził 100zł na zdjęciu a wydał na ulotki 1000zł.... Takie dziwne czasy.
    Aparat od biedy można na jedno zlecenie wypożyczyć i wyjdzie taniej... Ale jeśli mają być do katalogu to nawet 1DIV + 200/2 czy 300/2,8 lub popularny 70-200/2,8 bez wiedzy nie starczy. Wrocław to spore miasto to proponuję umówić się z jakimś fotografem na kawę i obgadać sprawę współpracy. Na pewno znajdzie się jakieś miejscowe forum fotograficzne.

0
  • #12 13 Sie 2013 11:02
    coin22
    Poziom 12  

Budżet w granicach co najmniej 8000zł jest na to?

DO profesjonalnej fotografii trzeba pełnoklatkowej lustra, co najmniej takiego Nikona D600 i do tego jasne szkło. I tu w zależności od tego jakie odległości do tych psów. 24-70 f/2.8 albo 70-200 f/2.8

Dodam tylko, że jeśli masz jednorazowo zrobić zlecenie to taniej Ci wyjdzie sprzęt wypożyczyć niż kupić.

0
  • #13 13 Sie 2013 19:09
    pawel-foto
    Poziom 19  

coin22 napisał:
    ...
    DO profesjonalnej fotografii trzeba pełnoklatkowej lustra, co najmniej takiego Nikona...

To mam nieprofesjonalne body bo tylko 1D...bez "s" :(

0
  • #14 14 Sie 2013 09:00
    coin22
    Poziom 12  

pawel-foto napisał:
    coin22 napisał:
    ...
    DO profesjonalnej fotografii trzeba pełnoklatkowej lustra, co najmniej takiego Nikona...

To mam nieprofesjonalne body bo tylko 1D...bez "s" :(

Nie znam się na Canonach ale możesz mieć rację. Zobacz czy producent uznaje Twoje body za sprzęt profesjonalny.

0
  • #15 22 Sie 2013 14:37
    acdb77
    Poziom 1  

Do zrobienia takiego zdjęcia wcale nie jest potrzebna PROFESJONALNA lustrzanka, wystarczy, że trochę poczytasz na temat robienia tego typu zdjęc ustawisz dobrze aparat i wszystko jestes w stanie zrobic ;)

0
  • #16 22 Sie 2013 14:53
    pawel-foto
    Poziom 19  

coin22 napisał:

... ale możesz mieć rację. Zobacz czy producent uznaje Twoje body za sprzęt profesjonalny.

Ciekawa opinia kogoś kto podpisał się "fotograf"....

0
  • #17 22 Sie 2013 15:24
    Waldemar z Kaszub
    Poziom 28  

MagdaJo napisał:

Z góry dziękuję

Musisz wziąć po uwagę to, że aparat to tylko zwykłe narzędzie. A tak naprawdę liczy się osoba będąca po drugiej stronie szkiełka. Jeszcze dokładniej to jej wiedza i najważniejsze to pomysł na zdjęcie. Sam mam 2 psy i często je fotografuję i wiem jak " ciężkie" potrafią być we współpracy przed obiektywem.Wydaje mi się że, najpierw powinnaś mieć pomysł na sesję a dopiero potem dobierać do tego aparat.

Dodano po 14 [minuty]:

MagdaJo napisał:

Z góry dziękuję

Musisz wziąć po uwagę to, że aparat to tylko zwykłe narzędzie. A tak naprawdę liczy się osoba będąca po drugiej stronie szkiełka. Jeszcze dokładniej to jej wiedza i najważniejsze to pomysł na zdjęcie. Sam mam 2 psy i często je fotografuję i wiem jak " ciężkie" potrafią być we współpracy przed obiektywem.Wydaje mi się, najpierw powinnaś mieć pomysł na sesję a dopiero potem dobierać do tego aparat.

0
  • #18 22 Sie 2013 16:21
    pawel-foto
    Poziom 19  

Waldemar z Kaszub napisał:
    .... Wydaje mi się, najpierw powinnaś mieć pomysł na sesję a dopiero potem dobierać do tego aparat.

Chyba nie rozumiem...Co sesja to inny aparat? No obiektyw to jeszcze można zmienić ale chyba nie koniecznie body, szczególnie jak jest dobrze wybrane pod swoje potrzeby.

Waldemar z Kaszub napisał:
    ..Sam mam 2 psy i często je fotografuję i wiem jak " ciężkie" potrafią być we współpracy przed obiektywem..

i tu może być problem w zaplanowaniu sesji, bo "modele" mogą mieć całkiem inne pomysły na te zdjęcia :)

0
  • #19 22 Sie 2013 18:07
    Waldemar z Kaszub
    Poziom 28  

Pomogę zrozumieć ale w trochę przewrotny sposób: Po co komuś lokomotywa jak nie ma szyn ?

0
  • #20 24 Sie 2013 00:30
    mf11
    Poziom 11  

Jeśli nie posiadasz zbyt dużej wiedzy, a chcesz jakoś zacząć to możesz pomyśleć nad zestawem, może nie profesjonalnym ale takim który podoła na pewno temu zadaniu jak i również innym.

Canon 700D/600D + obiektyw Sigma 17-50 mm f/2.8 EX

0