Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buczący stycznik TSM-1 660V 16A, cewka 220V, 50Hz

atze 23 Jul 2013 07:54 10797 26
 • #1
  atze
  Level 10  
  Mam w mieszkaniu stycznik, który załącza bojler w momencie, kiedy jest taryfa.
  Problem w tym, że stycznik ten buczy. Jak go klepnę kapciem to czasami przestaje buczeć lub buczy jeszcze bardziej. Czy można coś z nim zrobić? Wyczyścić? Ew. jaką nową konstrukcję mógłbym kupić i zamienić z tym?

  Stycznik TSM-1 660V 16A, cewka 220V, 50Hz
 • #2
  daduszeryf
  Level 28  
  Cześć.Niestety SM-1 często tak miały.Najlepiej załóż stycznik elektroniczny i nie będziesz go słychać.
 • #3
  nikusert
  Level 40  
  Witam
  Przeczyść rdzeń drobnym papierem ściernym ,często pomaga,jeżeli nie masz pieniędzy by kupić nowy.
 • #4
  jdubowski
  Tube devices specialist
  Przyczyną bywały też zwarte zwoje cewki - skutek tego to osłabione pole magnetycne i dalsze przegrzewanie - sugeruję podmienić cewkę na próbę - zwróc uwage na jej napięcie zasilania ( w tym zastosowaniu 230V/50Hz).
 • #6
  daduszeryf
  Level 28  
  Jeśli kupisz nie na szynę to będziesz miał tańszy. Możesz, tak jak do bojlera zastosować przekaźnik elektroniczny. Jest też tańszy i ma mniejsze wymiary.
 • #8
  daduszeryf
  Level 28  
  Tak ten będzie dobry.
 • #9
  mgiro
  Level 22  
  Też mam stycznik TSM-1. Chciałbym podłączyć pompę, aby sterować poprzez 230 VAC. Zasilanie oraz pompę wiem gdzie podłączyć. Gdzie podłączyć napięcie sterowania, czyli L oraz N? Pod jakie numery w styczniku?
 • #10
  nikusert
  Level 40  
  Zasilanie stycznika na dwóch zaciskach, do których są podłączone przewody cewki stycznika.
 • #11
  mgiro
  Level 22  
  nikusert ale jakie są numery tych zasisków? Gdzie należy podłączyć L (jaki numer zacisku) a do jakiego zacisku N (jaki numer)?
 • #12
  zwolmar
  Level 16  
  Na cewce nie ma różnicy gdzie podłączysz L a gdzie N.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Na TSM-ce zaciski cewki chyba są oznakowane "a" i "b" ale nie jestem pewien, napewno nie mają numeru. W nowszych typach styczników oznacza się je "A1" i "A2"
 • #13
  nikusert
  Level 40  
  Tak oznaczenie jest a,b zaciski cewki.
 • #15
  nikusert
  Level 40  
  Na cewce lub z boku na metalowej tabliczce jest oznaczone na jakie jest napięcie.Cewki były na 24, 220 ,380V .
 • #16
  mgiro
  Level 22  
  nikusert podłączyłem zasilanie 230VAC pod zaciski a oraz b. Stycznik zaczął podskakiwać na podłodze i to wszystko. Styki nie zostały zwarte.
 • #17
  jdubowski
  Tube devices specialist
  mgiro wrote:
  nikusert podłączyłem zasilanie 230VAC pod zaciski a oraz b. Stycznik zaczął podskakiwać na podłodze i to wszystko. Styki nie zostały zwarte.


  A cewka jest na 230V AC? Sprawdzić na samej cewce a nie na tabliczce.
  Stycznik jest nowy sprawny?
 • #18
  nikusert
  Level 40  
  Przewody przykładasz, czy masz przykręcone do zacisków.To że stycznik skacze gdy masz przykręcone przewody ,może świadczyć że przewody wychodzące z cewki mogą nie łączyć ,lub być nadłamane.
 • #19
  zwolmar
  Level 16  
  mgiro wrote:
  Stycznik zaczął podskakiwać na podłodze i to wszystko. Styki nie zostały zwarte

  Styki są zwarte tylko wtedy, gdy na cewce jest napięcie. Jeżeli dotykałeś przewodami do zacisków a nie przykręciłeś na stałe, to iskrzyło Ci na zaciskach a stycznik na przemian łapał-puszczał i skakał.
 • #20
  mgiro
  Level 22  
  zwolmar przykręciłem kable do zacisków. Po podłączeniu zasilania sprawdziłem przejście pomiędzy stykami. Niestyty nie były zwarte.
 • #21
  zwolmar
  Level 16  
  Czy stycznik "złapał"? Czy wcześniej go rozbierałeś?
  Jeżeli złapał a mimo to nie zamknął styków to są dwie możliwości. Mogą być wypalone styki (ale rzadko się zdarza żeby trzy jednocześnie się wypaliły) albo metalowy rdzeń ruchomy urwał się od ebonitowej części ze stykami (są ze sobą zasprzęglone przy pomocy dwóch stalowych drucików sprężystych).
  Jeżeli zaś nie złapał ale buczał, warczał to by znaczyło albo uszkodzenie rdzenia (np. zabrudzony, zardzewiały rozklepany i zaklinowany w cewce, pęknięty zwój zwarty w rdzeniu) albo zwarcie zwojowe w cewce, albo nieodpowiednie napięcie (za wysokie, 380V).
  No i trzecia możliwość, po podaniu napięcia na cewkę nic się nie dzieje, to świadczy o przerwie w cewce.
  W każdym przypadku musisz rozebrać stycznik na elementy pierwsze i wymienić (naprawić) uszkodzoną część albo łatwiej wymienić cały stycznik na nowszy model.
 • #22
  DarekDDZ
  Level 10  
  Jak w temacie. Rozebrałem do czyszczenia jak na zdjęciu. Pytania : rdzeń (1) ma "dołek" przy wejściu przewodu do cewki. To jakieś wytopienie czy tak jest "odlane"? Nie rozbierałem wcześniej takiego. Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu? Ten akurat pracował w trudnych warunkach ( wilgoć i tłuszcze ). Mocno brzęczał -ale nie zawsze. Czasem po trzecim- czwartym załączeniu był znośny. Załączał grzałki w patelni elektrycznej trzyfazowej.
  Czy zamiast uszkodzonego-odłączonego dawniej już termostatu ktoś praktykował użycie n.p. włącznika czasowego tak aby można było ustawiając czaso-okresy załączania/wyłączania sterować częściowo temperaturą grzałek? W tej chwili obsługa reguluje temperaturę włącznikiem . Buczący stycznik TSM-1 660V 16A, cewka 220V, 50Hz Buczący stycznik TSM-1 660V 16A, cewka 220V, 50Hz
  Pod rdzeniem jest taka cienka prostokątna przekładka (ok.1x1,5 cm)z prostokątnym również wycięciem. Co to ? Rozerwałem przy demontażu.
 • #23
  zwolmar
  Level 16  
  W rdzeniu nie ma żadnych wytopień, bo nie mają jak powstać. Ów "dołek" o który pytasz, jeżeli dobrze zrozumiałem Twoje pytanie, to ślad po podkładce, która jest przyklejona (a przynajmniej powinna być) na dnie stycznika pod rdzeniem. Podkładka, którą rozerwałeś, nie była pod rdzeniem ale na rdzeniu na jego środkowej kolumnie, pod cewką. Jest wykonana z preszpanu (impregnowanej tekturki), likwiduje luz cewki na rdzeniu i ochrania przed uszkodzeniem. Przy czyszczeniu zwróć uwagę na czystość powierzchni przylegających do siebie rdzenia. Kurz, brud, tłuszcz usuń delikatnie np. nożem a następnie umyj benzyną, denaturatem. Można przetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym ale bardzo delikatnie żeby nie narobić rys, bo będzie brzęczał już cały czas. Czasem się zdarza,że rdzeń jest rozklepany i ciężko chodzi w cewce. Można go wtedy przyszlifować po bokach do nominalnego wymiaru ale generalnie, to powinien być wymieniony. Spotyka się też inne uszkodzenie rdzenia, polegające na pęknięciu miedzianego zwoju (pętli) znajdującego się na bocznych kolumnach dolnej części rdzenia. Taka usterka również dyskwalifikuje stycznik. To tyle o rdzeniu, pozostają styki. Nie mogą mieć wypaleń, muszą dobrze do siebie przylegać i być czyste. Brud na stykach czyścimy tak jak z rdzenia. Ważną rzeczą jest czystość i regulacja styków pomocniczych. Boczki stycznika są przykręcone dwiema śrubkami M3 i mają możliwość regulacji góra-dół. Przy złym wyregulowaniu albo stycznik będzie brzęczał albo nie będzie się podtrzymywał. O tym, że sprężynki nie mogą być pęknięte lub zdeformowane chyba nie muszę pisać.
  Czy termostatu nie można wymienić? Zamiast inwestować w czasówkę, lepiej kupić termostat. Jest bezpieczniej i zgodnie z intencją producenta. Ustawiając odpowiednio czasy oczywiście da sie uzyskać regulację temperatury ale jest to krzyk rozpaczy, gdy nie da się już inaczej. Termostat nie musi być fabryczny, jest wiele przekaźników z zewnętrzną sondą to pomiaru temperatury. Jeśli zechcesz, to napewno znajdziesz coś odpowiedniego.
  Życzę powodzenia i Wesołych Świąt.
 • #24
  DarekDDZ
  Level 10  
  Zwolmar- dziękuję za szybką i wyczerpującą pomoc. Miałem na myśli (wytopienie ) to coś widoczne bardziej na drugim moim zdjęciu -po powiększeniu /element 1- tuż przy wejściu prawego przewodu w cewkę. Takie skośne nieregularne zagłębienie. Wskazówki wykorzystam . Dam znać czy zadziałało i czy buczenie ustało. Pozdrawiam.
  Wszystkiego dobrego w Święta i po również.
 • #25
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  To mi wygląda na zwój zwarty, który ogranicza ale nie eliminuje pulsowania siły przyciągnięcia zwory. Zjawisko niepożądane, gdyż wywołuje drgania mechaniczne które szkodzi zestykom, połączeniom mechanicznym, no i naszym uszom.
  Z reguły wszelkie zabiegi typu czyszczenie czy szlifowanie powierzchni zwory nie przynoszą pożądanego efektu, a jeśli już, to chwilowy. Żadne szlifowanie rdzenia nie powinno mieć miejsca!
  Aparat (stycznik) należy wymienić.
 • #26
  zwolmar
  Level 16  
  Chyba rozumiem Twoje pytanie, interesuje Cię taki podłużny otwór w karkasie cewki przy jednym z wyprowadzeń? Jest tak celowo odlany karkas, żeby mógł być uniwersalny na różne napięcia. Łatwiej jest wyprowadzić końcówkę uzwojenia przy zmieniającej się liczbie zwoji.
  Akrzy74 wrote:
  Z reguły wszelkie zabiegi typu czyszczenie czy szlifowanie powierzchni zwory nie przynoszą pożądanego efektu, a jeśli już, to chwilowy. Żadne szlifowanie rdzenia nie powinno mieć miejsca!

  Nie mogę się w pełni zgodzić z kolegą. Mamy w pracy starą maszynę do produkcji krat podestowych, wykonaną w latach 70 w Austrii na przekaźnikach Telemecanigue. Ponieważ wokół jest duże zapylenie i występuje mgła olejowa więc na rdzeniach osadza się i ubija brud trudny do usunięcia. Po ok. roku przekaźniki dosłownie grają. Przy wymianie na nowe oczywiście temat wraca jak bumerang. Ponieważ jest ich ponad setka bardziej opłaca sie czyścić regularnie rdzenie, niż je wymieniać. Tym bardziej, że jest to czynność prosta, nie trzeba nawet odpinać przewodów. Wiekszość styczników jest nadal oryginalna.
 • #27
  DarekDDZ
  Level 10  
  Działa już ponad tydzień po czyszczeniu-hałasuje około 30 % tego co przed. To co rozerwałem zastąpiłem po chirurgicznym zabiegu cięcia podobnej grubości tekturką.
  pozdrawiam.