Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo IdeaPad S10 - formatowanie i wgrywanie Windows XP na netbook

ThisIsNotMe 23 Jul 2013 11:34 7662 17
 • #1
  ThisIsNotMe
  Level 9  
  Witam,
  Musiałam się aż zarejestrować bo już wszystkie inne możliwości zostały wykorzystane.
  Przechodząc do rzeczy - posiadam netbooka Lenovo IdeaPad S10, stare to to z Windows XP. Chciałabym zrobić formatowanie dysku i tu zaczynają się schody - ten model komputera nie posiada napędu, ba, nawet miejsca na takowy napęd więc odpalanie z płyty systemowej odpada. W instrukcji obsługi jest na ten temat mało i tak zawile, że się momentami zastanawiałam czy to w ogóle po polsku jest napisane (czas przeszły celowo. Przyznam się, że ostatni raz czytałam instrukcję (i inne co były w kartonie od komputera) rok temu. Ale jak widać nie udało mi się rozwiązać problemu więc próbuję w tym roku, ale wracając do tematu...)). Dodatkowo program OneKey Recovery jest w tym przypadku zupełnie bezużyteczny z prostej przyczyny - kopia zrobiona po pierwszym uruchomieniu komputera gdzieś "zaginęła w akcji" (to dłuższa historia).

  Podobno wszystkie sterowniki jak i "płyta" instalacyjna Win XP są na jakiejś ukrytej partycji. Moje odnajdywanie tej partycji kończy się na uruchomieniu BIOSu. Tyle w tym temacie. Jak na razie nikt ze znajomych czy rodziny nie umie sobie z tym poradzić, a ci co potrafią życzą sobie za to dość spore pieniądze których wydać nie mogę bo z pustego to i Salomon nie naleje.

  Jeśli ktoś mógłby pomóc to będę bardzo wdzięczna i dziękuję z góry za każde dobre chęci.
 • #2
  Krzysiek99
  Level 27  
  Daj zrzut z menadżera dysków to będzie wiadomo czy takowa ukryta partycje posiadasz.

  Instalacji systemu u ciebie będzie odbywała się przez USB z preparowanego pendrive albo napędu. Standardowo reinstalowany system powinien być na tej ukrytej partycji.
 • #3
  Pan Szyszka
  Level 31  
  Jeśli nigdy nikt nie ruszał partycji na tym netbooku to powinieneś mieć ukrytą partycję recovery, którą to odpalasz przyciskiem One Key Recovery.
 • #4
  michal7778
  Level 29  
  Jeżeli w/w przycisk nie zadziała należy utworzyć bootowalnego pendrive np. za pomocą WinToFlash. Następnie ustawiasz w BIOS-ie bootowanie z USB i instalator odpali z pamięci USB. Dalej jest to już jak w przypadku instalacji z płyty.
 • #5
  ThisIsNotMe
  Level 9  
  jest właśnie jeszcze problem z tym, że kiedyś na tym biednym komputerze był wirus który uniemożliwiał nawet włączenie BIOSu. I w gruncie rzeczy to nie wiem co i jak w komputerze "siedzi".
  Jak na razie spróbuję z WinToFlash oraz zadam pewnie najgłupsze pytanie:
  jak zrobić zrzut z menadżera dysków?
  A raczej znaleźć owy menadżer?
 • #6
  Robert 1960

  Level 32  
  Witam !

  " Przywracanie systemu na przykładzie Lenovo ThinkPad W500 i T500
  Kiedy zdecydujemy się na naprawę systemu, mamy dwie możliwości: możemy skorzystać z narzędzi dostarczonych przez Lenovo bądź też przywrócić system do ustawień fabrycznych.

  Pierwsza opcja w dużo mniejszym stopniu ingeruje w nasz system. W wielu laptopach Lenovo instalowane jest oprogramowanie Rescue and Recovery. Aby je uruchomić, należy najpierw zrestartować komputer. Podczas wyświetlania loga ThinkPad (uważaj na ten moment) klikamy przycisk ThinkVantage. Jest to niebieski klawisz znajdujący się tuż nad klawiaturą.

  Po uruchomieniu oprogramowania Rescue and Recovery, ukaże się plansza z następującymi opcjami:
  - Rescue and Restore. Jej zadaniem jest ratowanie i odtwarzanie wszelkich kopii zapasowych, plików czy folderów
  - Configure. Opcja ta umożliwia konfigurację systemu i haseł
  - Communicate pozwala na połączenie się z Internetem, a następnie skontaktowanie z serwisem wsparcia.
  - Troubleshot rozwiązuje problemy za pomocą procedur diagnostycznych

  Wybierz opcję, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, a następnie postępuj zgodnie ze wskazówkami.  Partycja Recovery jest ukryta i mimo że jej nie widzisz, zajmuje miejsce na dysku. Dlatego nie dziw się, kiedy Windows pokazuje ci mniejszą dostępną powierzchnię niż to było na ulotkach czy specyfikacji notebooka. Na tejże partycji został zainstalowany program Product Recovery, który pozwala na przywrócenie systemu (oraz zawartości dysku twardego) do stanu fabrycznego. Jeśli więc posiadasz ważne pliki, których nie chcesz stracić zrób kopię zapasową przed uruchomieniem programu.

  Producent zaleca również, by przed przywracaniem systemu, zainicjować ustawienia BIOS Setup Utility. O to co należy zrobić:
  1. Uruchomić program BIOS Setup Utility
  2. Kliknąć klawisz F9, co przywróci ustawienia domyślne systemu.
  3. Wybrać YES
  4. Nacisnąć klawisz F10 (pozwoli nam to zapisać ustawienia).
  5. I ponownie wybieramy YES
  Po tych kilku czynnościach, komputer powinien się zrestartować

  Przyszedł czas na ostatnią operację – czyli odtworzenie zawartości dysku z partycji recovery.

  1. Oczywiście uruchamiamy ponownie komputer.
  2. Podczas wyświetlania loga ThinkPad kliknij wspomniany wcześniej klawisz ThinkVantage. Podobnie jak wyżej, zostanie uruchomione oprogramowanie Rescue and Recovery.
  3. Wybieramy opcję Full Restore.
  4. Postępujemy zgodnie z instrukcją na ekranie.  Odzyskiwanie systemu na przykładzie modelu Lenovo IdeaPad U350
  Przycisk OneKey Rescue System służący do przywracania systemu znajduje się najczęściej przy przycisku Power.

  Kliknięcie przycisku spowoduje uruchomienie programu Lenovo OneKey Rescue System, nawet jeśli komputer jest wyłączony. Opcje, jakie można wybrać to między innymi przywrócenie partycji systemowej do stanu fabrycznego, a także utworzenie kopii zapasowej. Po wybraniu odpowiedniej funkcji, należy postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie.

  Można także skorzystać z oprogramowania Lenovo OneKey Recovery zainstalowanego w systemie Windows. Pozwala ono utworzyć kopię zapasową oraz utworzyć dysk przywracania systemu, co umożliwi później rozruch z płyty CD/DVD.  Tworzenie płyty Recovery CD
  Do utworzenia płyty Recovery, należy uruchomić system. Wchodzimy kolejno: Start → (Programy -w zależności jaki system posiadamy) → ThinkVantage → Create Recovery Disks (bądź też Create Recovery Media) → Create a set of Recovery Product Disks now

  W czasie tworzenia Recovery CD, najprawdopodobniej będziesz musiał wykorzystać kilka płyt. Dlatego też ponumeruj je w takiej kolejności, w jakiej zostały one nagrane (by w przyszłości nie mieć wątpliwości, którą płytę powinieneś włożyć do napędu. Operację można przeprowadzić tylko raz. Natomiast, jeśli nie uda nam się stworzyć płyt, a jesteśmy pewni, że robimy to po raz pierwszy, najprawdopodobniej została usunięta ukryta partycja.  Przywrócenie systemu z Recovery CD
  Do napędu wkładamy pierwszą z nagranych płyt – jest to tzw. BOOT CD. Wybieramy środowisko PE (Preinstallation Environment). Po lewej stronie pojawi się menu, z którego wybieramy Restore System. Następnie klikamy w Restore Factory Contest oraz I don't want to save any files.

  Czekamy do momentu, kiedy zostanie skopiowana pierwsza płyta. Pojawi się pytanie o tzw. Supplemental CD – my wybieramy NO, po czym instalujemy kolejne płyty Recovery.  Porady na koniec
  Aby w przyszłości uniknąć problemów z postawieniem na nowo systemu, najlepiej stworzyć jego kopię zapasową na dysku CD/DVD zaraz po zakupieniu notebooka.

  W niektórych notebookach zamiast specjalnego przycisku, który pozwala na przywrócenie systemu, został wykorzystany klawisz F11. Innym sposobem na otworzenie oprogramowania Rescue and Recovery jest wciśnięcie klawisza ENTER podczas wyświetlania loga ThinkPad przy starcie systemu.

  Jeśli nie jesteś pewny, który klawisz za to odpowiada, przeczytaj instrukcję dostarczoną przez Lenovo. "

  Ewentualnie poczytaj tutaj: https://www.google.pl/search?client=opera&q=u...99,d.ZWU&fp=4b304a8a52d4bc77&biw=1366&bih=645
 • #7
  ThisIsNotMe
  Level 9  
  @Robert 1960
  w tym wszystkim właśnie tkwi haczyk - po przyciśnięciu guzika OneKey Rescue System nie ważne czy podczas uruchamiania systemu czy gdy jest on wyłączony nie dzieje się zupełnie nic innego niżeli gdybym użyła przycisku zasilania. System uruchamia się normalnie i nic potem się nie dzieje. W dodatku gdy uruchamiam OneKey Rescue System przez menu START nie ma możliwości przywrócenia stanu fabrycznego mogę tylko przywrócić ostatnią kopię zapasową a takowych nie posiadam (jak pisałam wcześniej w "magiczny" sposób zniknęły).
  Gdyby to było takie proste nie zawracałabym innym głowy ;) wszystko w końcu mam napisane w podręczniku załączonym do laptopa.

  Teraz wracam się bawić z WinToFlash... (jak dobrze mieć 2 komputery...)

  Dodano po 13 [minuty]:

  a co do WinToFlash jest problem - gdzie nie patrzę żąda płyty CD z win xp... nie posiadam płyty z win xp. System był kupiony wraz z komputerem i już na nim zainstalowany.

  Dodano po 14 [minuty]:

  Jeszcze raz uruchomiłam OneKey Rescue System (OneKey Recovery to jedyne co mi się otwiera po wciśnięciu tegoż przycisku) i mam opcję tylko "utwórz kopię zapasową" oraz "utwórz dysk odzyskiwania". Nie ma żadnego przywracania jakichkolwiek ustawień.
  Lenovo IdeaPad S10 - formatowanie i wgrywanie Windows XP na netbook
 • #8
  michal7778
  Level 29  
  Aby zrobić zrzut wejdź: Panel sterowania/Narzędzia administracyjne/Zarządzanie komputerem/Zarządzanie dyskami. Czy w którejś z opcji dostępnych w programie OneKeyRecovery jako miejsce zapisu kopii można wskazać pendrive?
 • #9
  ThisIsNotMe
  Level 9  
  WinToFlash - odpada. Wywala za każdym razem błąd.
  I w OneKey Recovery owszem, można problem jest w tym, że on przywraca WSZYSTKO co jest na komputerze a nie sam system. Mi właśnie zależy na czyściutkim, sformatowanym komputerze a i jest ukryta partycja.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Lenovo IdeaPad S10 - formatowanie i wgrywanie Windows XP na netbook
 • #10
  michal7778
  Level 29  
  Co to znaczy, że przywraca wszystko?
 • #11
  ThisIsNotMe
  Level 9  
  znaczy to tyle, że wszystkie śmieci, pliki, programy z kompa również przywraca. Jeśli bym np. chciała sprzedać ten komputer to raczej zależy mi na sformatowaniu go do czysta a koszt formatowania u specjalisty jest droższy niż wartość tego kompika
 • #12
  michal7778
  Level 29  
  Sprawdzałaś to? Z opisu w programie wynika co innego (że przywraca tylko system + oczywiście sterowniki i oprogramowanie, nie ma nic o plikach użytkownika). Czy przycisk OneKeyRecovery na obudowie działa? Za jego pomocą przywrócisz system wraz ze sterownikami i oprogramowaniem producenta, czyli to, co jest na ukrytej partycji.
 • #13
  ThisIsNotMe
  Level 9  
  śmieci w systemie i oprogramowaniu też a te mi zbędne.
  Przycisk OneKeyR niby działa. Gdy postępowałam zgodnie z instrukcją - używałam go gdy komputer jest wyłączony ten normalnie mi uruchamia system tak samo jak przycisk zasilania. Patrzyłam na instrukcję innego mojego laptopa gdzie też jest ukryta partycja ale jest to laptop firmy ASUS i nie działają na lenovo te same funkcje tych samych klawiszy, np. w ASUSie podczas uruchamiania systemu by wgrać system z ukrytej partycji bez używania płyty reconvery wystarczy wcisnąć F9 i wszystko "samo leci".
  W lenovo nie pamiętam czy sprawdzałam (bo chyba wcisnęłam wszystkie klawisze "f") ale raczej nie działa to tak samo. W instrukcji obsługi napisali tylko o przycisku OneKeyR

  Dodano po 9 [minuty]:

  już się poddałam i stwierdziłam, że jednak popróbuję z OneKeyReconvery, tak dla zabicia czasu i tylko jest tu jeszcze inny "mały" problem. By zrobić kopię zapasową systemu potrzebuję nośnika o wielkości 35 GB. Największe co mam to karta MicroSD z telefonu - 8GB....
 • #14
  michal7778
  Level 29  
  A co się dzieje dalej (jak system uruchomi się po użyciu przycisku OneKeyRecovery)? Pamiętaj, że nie masz nigdzie na tym laptopie zapisanego zupełnie czystego Windowsa. Jakkolwiek byś go nie przywróciła, zawsze będzie zawierał to samo, co po pierwszym uruchomieniu laptopa.
 • #15
  ThisIsNotMe
  Level 9  
  nic się nie dzieje (jak już pisałam) działa normalnie mogę odpalić chrome, diablo... żadnej, zupełnie żadnej różnicy w porównaniu do zwykłego uruchamiania systemu.
  Możliwe, że potrzebuję dysku Recovery ale nie mam nawet na czym go zrobić... Zastanawiam się czy przypadkiem go nie zrobić na ukrytej partycji bo wygląda, że poprzednia wersja tak jaki nie istnieje i ukryta partycja jest zupełnie pusta.

  Dodano po 14 [minuty]:

  poprawka - prawie zupełnie, ma zajęte 3gb na 14... więc i tak tam dysk przywracania się nie zmieści

  Dodano po 55 [minuty]:

  udało mi się znaleźć i pożyczyć od kogoś dysk twardy zewnętrzny kłopot w tym, że jednak robi kopię zapasową WSZYSTKIEGO - aktualnie to robi kopię Diablo II... a chodzi mi właśnie o to by komputer był jak najbardziej czyściutki... Nie potrzebne mi są gry na nim
 • #16
  ThisIsNotMe
  Level 9  
  ok, lenovo pobiło granice po prostu głupoty... w komputerze gdzie nie ma nawet możliwości zamontowania napędu płyt aplikacja OneKeyR może utworzyć dysk rozruchowy.... tylko na CD bądź DVD :D nie pozostało mi nic tylko się śmiać...
  Lenovo IdeaPad S10 - formatowanie i wgrywanie Windows XP na netbook
 • #17
  WojtasJD
  Level 43  
  Skopiuj co istotne (dokumenty itd.) na np. tą kartę MicroSD.

  Zainstaluj Tiny Hexer.
  File -> Disk -> Open drive...
  \\.\PHYSICALDRIVE0 (partition 3) [OK]

  i zapisz sektor do pliku C:\recovery.bin

  Otwórz C:\boot.ini i dopisz linijkę:
  C:\recovery.bin="Recovery"

  Restart i wybierz Recovery, zobacz co się będzie działo...
 • #18
  mariusz231
  Level 8  
  Odświeżę trochę temat, bo mam podobny problem.
  Zostałem poproszony o przywrócenie w/w lenovo systemu i zgranie obrazu na nośnik zewnętrzny, gdy wybieram opcje z oprogramowania do tego przeznaczonego pojawia się problem.

  Czy to oznacza, że ktoś wcześniej już taki obraz wykonał ?
  Zamieszcza zdjęcie które to obrazują

  Użytkownik twierdzi, że nie, ale też nie jest pewien w 100%.