Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JPG/NEF - Jak odzyskać ("wywołać") uszkodzone zdjęcia?

flyte 23 Lip 2013 13:32 4416 11
  • #1 23 Lip 2013 13:32
    flyte
    Poziom 7  

Witam,
    Mam następujący problem. Kupiłam (nie wiem co mnie podkusiło) tanią kartę SD z internetu 32GB. Okazało się to pieniędzmi wyrzuconymi w błoto, gdyż karta jest prawdopodobnie w jakiś sposób uszkodzona i zapisuje pliki w nieprawidłowy sposób, tj nie da się ich niczym otworzyć (od PS CS6 po painta). (Nie mają też miniaturek). Błąd zauważyłam dosć późno, gdyż pierwsze kilka GB zostało zapisane w 100% prawidłowo (zarówno JPG jak i NEF'y). Chciałabym odzyskać resztę zdjęć. Doczytałam, że jak w notatniku pokazują się same zera, to plik jest pusty. Wnioskuję z tego, że moje pliki zawierają dane, gdyż są pełne różnorodnych znaków (poza tym na aparacie wyświetlał mi się pogląd zaraz po zrobieniu zdjęcia, natomiast na drugi dzień już nie dało się ich otworzyć, ale widziałąm już te zdjęcia, więc wiem, że są "pełne"). Fotki "ważą" tyle ile powinny. Dwa tematy znalezione na tym forum w niczym mi nie pomogły, bo jest tu tylko o odzyskiwaniu plików usuniętych z karty, ja natomiast posiadam owe nie dające się otworzyć fotki zarówno na dysku jak i na karcie. Próbowałam programów Recuva oraz JPEG recovery pro 5, ale efekt jest żaden. Jedyne co udało się odzyskać w ogóle, to jakiś przekolorowany kawałek czegoś nie podobnego do niczego :(

W załączniku dodaję jednego JPGa, NEFa niestety nie mogę bo mi forum nie pozwala.
    W razie czego więcej zdjęć mogę podesłać na maila.
    Nie mam pojęcia co na nich jest. Wiem tylko, że są to zdjęcia z wycieczki do Berlina i połowa z nich może być kompletnie bez sensu :) (w związku z tym nie wiem co się pojawi na dołączonym zdjęciu).

Aha, obiło mi się o uszy coś na temat tego, że mogę mieć źle zapisany nagłówek. Może jest do tego jaki program (w sumie może być nawet płatny)? Niestety, ja się na takich rzeczach nie znam.

Mam nadzieję, że znajdzie się tu ktoś pomocny i nie zostanę zjechana na dzień dobry za niewiedzę. Bardzo zależy mi na odzyskaniu tych zdjęć.
    Bardzo proszę o wyjaśnienia sformułowane w możliwie jak najprostszy sposób, ponieważ nie jestem informatykiem (w zasadzie to jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie), a chciałabym wszystko dobrze zrozumieć.
    Z góry dzięki za pomoc.

0 11
  • #3 23 Lip 2013 13:45
    dr.hannibal
    Poziom 22  

Kiedyś czytałem o przypadkach jak to "chinole" oszukują ludzi na dyskach SSD, pendrive'ach i kartach SD/SDHC. Mianowicie fizycznie włożona była pamięć kilkakrotnie mniejsza od zadeklarowanej, oczywiście system plików był odpowiednio zmodyfikowany tak że w systemie wyświetlało zawyżoną wielkość i wszystko teoretycznie przy zapisie działało tak jak trzeba. Natomiast samo urządzenie działało tak że dopóki zapisywaliśmy dane o wielkości poniżej pojemności rzeczywistej to ok, a jak przekroczyliśmy to po prostu zapętlało i zapisywało od początku kolejne dane (nadpisywało na wcześniej zapisane informacje) - w ten sposób traciło się wcześniej zapisane dane.
    Pamiętam że można było zidentyfikować taki "lewy sprzęt" w linuxie bez większych problemów, ale niestety nie pamiętam już tego dokładnie.
    Poszukaj info na ten temat w internecie, na pewno będzie podane jak to sprawdzić.

0
  • #4 23 Lip 2013 13:48
    Kolobos
    Spec od komputerów

Wystarczy uzyc H2testw pod Windows.

0
  • #5 23 Lip 2013 14:19
    flyte
    Poziom 7  

Karta jest już spisana na straty i pójdzie do kosza. Mi natomiat zależy na odpowiedzi czy i jak da się te zdjęcia odzyskać?

Czy może po takim wielokrotnym nadpisywaniu jedno na drugim już nic się z tym nie da zrobić?

0
  • #6 23 Lip 2013 15:09
    tzok
    Moderator Samochody

Jeśli to rzeczywiście taka fałszywa karta to nic się nie da zrobić, bo zdjęcia "zapisało" "poza kartą". Podgląd zrobionego zdjęcia wyświetla się z bufora pamięci w aparacie, wyświetla się nawet jak w aparacie nie ma karty (o ile pozwoli wtedy na zrobienie zdjęcia).

0
  • #8 23 Lip 2013 18:41
    flyte
    Poziom 7  

To niestety jest fałszywa karta. Wiem już, że prawdziwą pamięć ma ok 4GB.

Dzięki tzok w takim razie za tę smutną nowinę :(

babks po co mi byłby konwerter NEFów na JPG?

0
  • #9 13 Paź 2013 03:07
    sourise
    Poziom 7  

Witajcie. Wznawiam temat. Chciałabym zapytać czy Flyte poradziła sobie jakoś z tym problemem? Odzyskałaś nefy? Albo chociaż sensownej jakości jpgi?

0
  • #10 13 Paź 2013 12:04
    Kolobos
    Spec od komputerów

:arrow: sourise
    Przeczytaj to co napisal tzok.

0
  • #12 28 Mar 2018 15:37
    kamilos_sq
    Poziom 6  

Witajcie,
    opiszę mój problem i jego rozwiązanie jak również jak się to może przełożyć na problem tego wątku.
    Po zrobieniu zdjęć na karcie Samsung Pro 64GB (kupionej w x-komie i używanej już dobry rok) i włożeniu karty do czytnika w komputerze pokazało podgląd wszystkich zdjęć po czym zostało skopiowane jedno do szybkiej obróbki (nic innego wszystko jak zawsze robione). Na drugi dzień chciałem skopiować wszystkie zdjęcia i tu klops bo nie wiedząc czemu zarówno na karcie jak i po skopiowaniu część zdjęć była niemożliwa do odczytania (nie otwierał żaden program pomimo iż plik swoje ważył czyli coś tam było) i był to problem plików w kolejności a nie porozrzucanych dowolnie plików z sesji. W aparacie to samo nie można otworzyć zdjęcia. W jakiś magiczny sposób w ciągu 12h zepsuły się pliki (wykluczam tu niewłaściwe podłączanie czy też odłączanie karty z czytnika czy też aparatu). Tak czy inaczej zdjęcia musiałem otworzyć i próbowałem wszystkiego do czytania zdjęć a nawet programów wyciągających prewki z nefów i też nic. Było jedno wielkie NIE!
    Przetestowałem kartę na wszystkie możliwe sposoby i nic wszystko ok. Przy okazji dowiedziałem się że sprawdzanie bad sektorów na karcie SD nie ma sensu ze względu na kontroler który jest tam montowany mający za zadanie rozdzielanie dobrych od uszkodzonych sektorów dzięki temu mamy całą CIĄGŁĄ przestrzeń karty wiecznie dobrą ale można się jedynie skapnąć po ubywającej dostępnej pojemności karty - ale to tak po łepkach i w skrócie dość dużym.
    Tak czy inaczej po sprawdzeniu wszystkiego i próbach otworzenia plików przyszedł czas na odzyskiwanie danych.. I co ciekawe karty nie formatowałem tylko wrzuciłem do skanowania a programie do odzyskiwania danych (rstudio). Odzyskało mi jpegi małe i duże (aha dodam że zdjęcia robię tylko w nefach bez dodatkowych jpegów).
    Jak to się ma do tego problemu? A tak że pomimo nadpisania innymi nowymi plikami zawsze jest możliwość w mniejszym lub większym stopniu odzyskać pliki usunięte lub nadpisane. Dlaczego i jak to działa to trzeba się cofnąć do dysków talerzowych i specyfiki pracy takiego programu następnie przejść do pamięci flash. Tak czy inaczej prewki można odzyskać skanując kartę programem do odzyskiwania plików. Pewnie okaże się że nie w każdym przypadku to zadziała ale myślę że w znacznej większości)

0