Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Midland Alan 102 - Nie wyświetla kanałów, nie oscyluje kwarc

23 Lip 2013 17:01 2565 9
  • Poziom 11  
    Witam.
    Zakładam temat bo ręce opadają.
    Alan na syntezie LC 7185 z kwarcem 10,2381 nie wyświetla kanałów, nie nadaje
    i nie odbiera. W głośniku szum na FM , leciutki szum na AM -Squelch zachowuje się poprawnie.
    Co już zrobiłem. W pierwszej kolejności postawiłem na kwarc.Sprawdziłem go w
    innym radiu i jest o.k. Następnie elementy przy kwarcu:trymer, kondensatory
    -wyciągnięte i przemierzone.Lekkie odchyłki, ale to małe pikusie smd, więc pomiar
    może być niedokładny ze względu na przewody miernika.
    Wymieniłem wreszcie scalak i też nic .
    Oczywiście napięcia sprawdzone.Synteza zasilana poprawnie.Brakuje oscylacji
    na kwarcu.Pojawia się tylko na chwilkę o małej amplitudzie w momencie włączania i wyłączania radia.Dla porównania w chodzącym sprzęcie piękna sinusoida na oscyloskopie.
    Dodam jeszcze, że był moment kiedy radio reagowało na zmrażanie okolic syntezy
    i potrafiło kilka godzin działać poprawnie.
    Co jeszcze? Proszę o pomysły.Wiem, że elektronika jest pełna niespodzianek.
  • Poziom 38  
    W pierwszym rzędzie sprawdź czy wyprowadzenia rezonatora mają połączenie z nóżkami 19 i 20 układu syntezy. Szeregowo z z kwarcem jest dławik L10 może mieć przerwę albo jakaś ścieżka jest pęknięta.
  • Poziom 11  
    Połączenia sprawdziłem już wcześniej.Cewki L10 nie ma w tym rozwiązaniu-kwarc
    jest tu 10.2381 , a nie 10.240.
    Pęknieta ścieżka? Może przepust? Skieruje działania w tym kierunku.
    Dzięki.Pozdrawiam
  • Moderator
    Z opisu wygląda, że VCO nie pracuje poprawnie. Sprawdź co jest w punkcie TP1. Może trzeba ruszyć rdzeniem cewki VCO?
  • Poziom 40  
    A cóż to się znajduje w obwodzie oscylatora kwarcowego wewnątrz scalaka :) ??

• Poziom 26  
    Napięcia DC Xin Xout względem GND ?

Dodano po 5 [minuty]:

mici303 napisał:
    nie wyświetla kanałów
    I na tym się skup, bo nawet z uszkodzeniem w oscylatorze powinien wyświetlić cokolwiek
  • Poziom 26  
    Miałem podobny przypadek. Synteza pracowała niestabilnie, ginęły oscylacje 10.24MHz. Wystarczyło podlutować rezystor 0.5 - 1MΩ równolegle do kwarcu.
    Ostatecznie można dołożyć generator na 1 tranzystorze.
  • Poziom 26  
    Jeden wyjeżdża z detektorem fazy, drugi z rezystorem, ciekawe z czym następny... ludzie kochani od kiedy LC7185 działa niestabilnie !
  • Poziom 26  
    A co jesteś taki zdziwiony? Jak nazwiesz pracę syntezy która startuje raz na pięć włączeń radia i przestaje chodzić po losowym upływie czasu. W dodatku aby zerwać drgania wystarczyło zbliżyć palec w okolice rezonatora.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

PANOWIE.:!:

Autor tematu po raz ostatni był zalogowany na Forum : Ostatnia wizyta: 06 Sie 2013 14:05, co świadczyć może o tym, iż nie jest zainteresowany już tym tematem.

Abyśmy nie "marnowali" punktów i chęci podpowiadania - temat ten ZAMYKAM.

Pozdrawiam.