Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domowa instalacja antenowa DVBT

marc73 27 Jul 2013 00:38 11445 55
Tespol
 • #31
  irekr
  Moderator
  Istnieje coś takiego jak - w potocznym rozumieniu - skuteczność anteny.
  Nie chciałbym tutaj zbytnie rozwijać tematu, który jest bardzo szczegółowo opisany w "Bibliach" anteniarzy, jakimi są trzy pozycje: "Antennenbuch" - i tu uwaga - radze korzystać wyłącznie z wersji oryginalnej, nie wszystkie błędy w polskich tłumaczeniach - i wzorach! - zostały do dziś poprawione; "Amatorskie anteny KF i UKF" oraz "Poradnik Ultrakrótkofalowca" - te dwie pozycje w języku polskim i są dostępne w internecie. Są tam wzory przeliczeń wielkości napięcia na dipolu półfalowym w funkcji częstotliwości.

  W przybliżeniu jest to krzywa wykładnicza a wielkość napięcia w antenie odpowiada liczbowo wielkości pola przy częstotliwości około 50 MHz. Pamiętać jednak należy, że wartość pola elektromagnetycznego to zupełnie inny parametr niż wartość napięcia w antenie.

  W powszechnym użytkowaniu używa się wartości pola elektromagnetycznego w mikrowoltach na metr - miliwoltach na metr lub woltach na metr (dla bardzo silnych pól szkodliwych dla zdrowia i życia), a napięcie podaje się w samych mikrowoltach, miliwoltach lub woltach.
  W tym konkretnym przypadku dla kanału 37 pole 58 dB [E] da napięcie na zaciskach anteny ASR (o znanych parametrach) na poziomie 48 dB (około 250 mikrowoltów), natomiast dla "starego" kanału 64 pole jakie było w Tczewie to około 50 dB [E], które da na zaciskach anteny ASR około 34 dB napięcia. Rożnica jak widać jest istotna i wynika nie tylko z większego tłumienia ośrodka ale także mniejszej skuteczności anteny odbiorczej. Cała sztuka polega na takiej budowie anteny, by kompensować straty skuteczności zyskiem elektrycznym.

  To tak w bardzo dużym skrócie, za który przepraszam.

  Zainteresowanych odsyłam do materiałów źródłowych, temat jest bardzo obszerny i niezwykle ciekawy.

  Uważam że w wartościach sygnału powinno się stosować poziomy w dBm, czyli skali logarytmicznej mocy sygnału, jednak w określaniu wartości pokrycia sygnałem łatwiej jest posługiwać się wartością pola elektromagnetycznego a nie mocy sygnału. Niewątpliwie stosowanie dBm jest istotne dla ustalania tłumienia trasy i ma to swoje zalety.

  I także MOIM błędem było podanie tych wartości w sposób uproszczony. Wartość pola powinna być podana w zapisie 58 dB [E] natomiast wartość napięcia podaje się zwyczajowo w dB a powinno w dBuV

  Wszelkie mapy pokryciowe są ustalane w wartościach pola elektromagnetycznego w dB [E]

  Bardzo przepraszam za przydługi tekst, ale tego nie znajdziecie w Googlach ani Wikipedii.
 • Tespol
 • #32
  Fotodetektor

  Level 30  
  Zgodzę się, ale pod koniec tematu ktoś się budzi ;) a reszta pisząc wie o co chodzi.

  ps.

  Czy kolega @marc73 coś już zrobił z anteną i wymienił wmacniacz ?
 • #33
  deus.ex.machina
  Level 32  
  Fotodetektor wrote:
  Zgodzę się, ale pod koniec tematu ktoś się budzi ;) a reszta pisząc wie o co chodzi.


  Kolego zwyczajnie niegrzecznie jest sugerować ze nie wiem o co chodzi - jednostki są ważne bo dB nie jest żadną jednostka wiec 58dB czy 48dB znaczy tyle samo co 794 czy 63 a jednostką napięcia jest V (Volt) a nie dB - dB mówi nam o stosunku dwóch wartości (np dwóch napięć).

  Wypowiedziałem się wątku jedynie po to by zweryfikować niektóre wypowiedzi - mogę zrozumieć ze ktoś ma własny i subiektywny punkt widzenia ale nie mogę zrozumieć ze ten subiektywny punkt widzenia przedstawia w kategoriach obiektywnej wiedzy w sytuacji gdy tak nie jest. Budzenie się nie ma tu nic do rzeczy - jeśli używa się 58dB w oderwaniu od wielkości to równie dobrze można na każde pytanie udzielić jedynie słusznej odpowiedzi "42" : http://en.wikipedia.org/wiki/Answer_to_The_Ul...fe.2C_the_Universe.2C_and_Everything_.2842.29
 • #34
  Fotodetektor

  Level 30  
  kolego @deus.ex.machina źle mnie zrozumiałeś, ale jak poczułeś się urażony to PRZEPRASZAM!
  Nie chodziło mi o to, że nic nie wiesz lub nie masz wiedzy.
 • #35
  marc73
  Level 11  
  Witajcie
  Jak już wspomniałem jestem zielony w elektronice i dla mnie jednostki o których piszecie wyglądają podobnie, nie mówiąc już o tym, że nie mam zielonego pojęcia co opisują.
  Co do anteny - udało mi się zamówić symetryzator z linku, który podał _cheetach_. Czekam teraz na przesyłkę, jak tylko przyjdzie zaraz zacznę "budować" sieć z tematu :). Wzmacniacz też powinien lada dzień być u mnie.
  Dziękuję za zainteresowanie tematem :)
 • #36
  listek2000
  Level 11  
  witam, pomóż marc73 zmywakowi na obczyźnie :)
  chce zrobić - odnowić instalacje antenowa w miarę prosty sposób.
  z każdym m-cem coraz gorszy był odbiór...
  w piwnicy i na maszcie odkryłem takie cos:

  Domowa instalacja antenowa DVBT

  Domowa instalacja antenowa DVBT

  po podpięciu miernika i podaniu 24 v ( bo na płytce wyczytałem,ze takie ma to zasilanie) dopiero za tymi puszkami na samej gorze pod antena, wskoczył ładny sygnał.

  Domowa instalacja antenowa DVBT

  wychodzi na to,ze 3 puszki poniżej oraz ta w piwnicy się zestarzały i nie działają. Chce z niej zrezygnować bo za chiny tak wysoko nie wejdę ;)

  Kupiłem w dipolu prosta antenę

  Domowa instalacja antenowa DVBT

  i zainstalowałem ja na tym samym maszcie bez żadnych wzmacniaczy 20 metrów do odbiornika i po pomiarach jak skieruje ja w kierunku niemiec na Rostock ( jakieś 75km przez morze) to wskakuje mi ładnie ok 20 kanałów dvbt z niskim sygnałem, w sumie z płatnymi i darmowymi skandynawskimi będzie tego 56 kanałów.

  Domowa instalacja antenowa DVBT

  Tak skierowana antena odbiera na tym samym poziomie niskim duńskie kanały czyli wszystko ale z niskim sygnałem. Bo jeśli skieruje antenę na jeden z dwóch masztów nadawczych duńskich (Maribo lub Vordinbor po ok 25 km) to wiadomo mam super sygnał lokalny ale niemcow już nie mam :(

  Domowa instalacja antenowa DVBT

  i teraz mam pytanko, czy mógłbym tak zostawić ta jedna antenę z kierunkiem na Niemcy, ale zastosować jakiś przedwzmacniacz przy dipolu ( ale z waszej dyskusji wnioskuje,ze sam symetryzator wystarczy?) a potem jakiś wzmacniacz w piwnicy (tylko?) z wyjściem na 3 odbiorniki (monitor pc z tunerem dvb-t, sypialnia i pokój)?

  Jeszcze nieśmiało dopytam o antenę radiowa analogowa,taka aureola dookolna jest na maszcie, czy do niej tez mógłbym kupić przedwzmacniacz?
  Chciałbym odbierać stacje radiowe lokalne z Kopenhagi, czy muszę osobno od niej puścić kabel? Czy jednak można to podać tym samym przewodem tv,a potem w piwnicy rozdzielić sygnał na amplituner? czy byłby do kupienia taki wzmacniacz RTV z 3 wyjściami tv i radio? dzieki i pozdr.
 • #37
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Odwieczne pytanie czy jest to dział techniczny czy inny.

  LeDy wrote:
  To jest dział techniczny więc wszystkie określenia są ważne.

  Niestety nie możemy mówić tu o tym, iż dział Instalacje antenowe jest związany z formą techniczną na tym Forum.

  Nie ukrywam, że cieszy mnie to, że Ci "wielcy/fachowcy" tego działu chcą aby tak było - ale muszę napisać, że jest to dział :
  - zakotwiczony w głównym dziale Eksploatacyjnym RTV
  - w dziale użytkowym - RTV Użytkowy
  - sam dział Instalacje antenowe

  Domowa instalacja antenowa DVBT

  Niestety tu nie obowiązują "restrykcje" i "przywileje" jak w działach typowo serwisowych. :cry: :cry:

  Byłem zmuszony wyjaśnić te zagadnienia ze względu - funkcji tu pełnionej. :!:


  Pozdrawiam. Adam moderator wiodący w tym dziale.
 • #38
  LeDy
  Level 43  
  SP5ANJ wrote:
  Witam.

  Odwieczne pytanie czy jest to dział techniczny czy inny.

  Niestety nie możemy mówić tu o tym, iż dział Instalacje antenowe jest związany z formą techniczną na tym Forum.
  Byłem zmuszony wyjaśnić te zagadnienia ze względu - funkcji tu pełnionej

  A więc zabronić używania typowo technicznych, fachowych pojęć, określeń, jednostek, bo kto to wszystko rozumie? Co tu robią dB, dBµV , E, czy inne niezrozumiałe jednostki? Toż to dla tych , dla których to ma być, to czarna magia a ten "wykład".... to i dla mnie taki właśnie. A ten zmywak na obczyźnie co tu robi? Chyba to temat kufelka z pianką?
 • Tespol
 • #39
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  SP5ANJ wrote:
  Niestety nie możemy mówić tu o tym, iż dział Instalacje antenowe jest związany z formą techniczną na tym Forum.
  Niestety, ale nie da się wyjaśnić zrobienia prawidłowej instalacji antenowej bez "formy technicznej", cokolwiek i ktokolwiek ma na myśli.

  I tak, mówienie do amatora pozbawionego sprzętu pomiarowego o jakichkolwiek wartościach poziomów sygnałów i pól elektromagnetycznych, w jakichkolwiek jednostkach lub bez, jest oczywiście kompletnie nieprzydatne, z uwagi na brak rzeczonego sprzętu.
  I w tym kontekście "forma techniczna" sprowadza się do mówieniu o poziomach sygnałów oraz wartościach jakości sygnałów podawanych przez odbiorniki.

  Natomiast, jeśli wypowiada się "Fachowiec" i z jakichkolwiek powodów musi użyć wielkości natężeń pola elektromagnetycznego lub poziomów mocy sygnału - jednostka powinna być obowiązkowa, niezależnie, w jakim dziale zanurzony jest temat. Z mówieniem bez jednostek można się spotkać w żargonach, ale to, podobnie do łamania ogólnych zasad językowych, powinno być tępione przez modów.

  I jeszcze tak sprawa - w TV analogowej używało się powszechnie dBµV (czasami w kablówkach dBmV), zaś w technikach cyfrowych używa się zamiennie dBµV oraz dBm.

  Więc istotne jest, czyt ktoś pisząc 48 ma na myśli dBµV, czy dBm, bo co autor miał na myśli, to z kontekstu nijak się nie da czasami dojść.

  I jeszcze jedno - zarówno dBµV, jak i dBm są jednostkami MOCY (powtórzę: mocy) sygnału.

  Więc niech moc będzie z Wami...
 • #40
  deus.ex.machina
  Level 32  
  Moje 2 centy

  Przede wszystkim warto używać jednostek bo są na naklejkach/pudełkach różnej maści aktywnego osprzętu - dlatego warto je promować bo potem nawet osoba "nietechniczna" idzie do sklepu i może jasno określić swoje potrzeby bądź zweryfikować zakup na podstawie wiedzy z forum. Inna sprawa jest ze często sam producent kombinuje i chyba czasem nie do końca wie co podaje ale... po prostu trzeba takich producentów eliminować zniechęcając do zakupu ich produktów choćby właśnie przez brak czytelnych oznaczeń.
 • #41
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
   
  Niestety, parametry poziomów maksymalnych dla wzmacniaczy itp. są praktycznie zawsze podawane w całkowicie dowolnym zapisie i formie przez producentów - i zwykle mające bardzo niewiele wspólnego ze standardami. Co najgorsze, nawet u jednego producenta może to być podawane zupełnie odmiennie dla różnych wzmacniaczy. I żeby być już całkowicie po ciemnej stronie mocy - robi tak chyba przeważająca ilość producentów...

  Więc, prawdę mówiąc - amator jest w zasadzie bez szans na rzeczowe porównanie poziomów wyjściowych, nawet jeśli kojarzy jednostki bo i tak stanie przed murem niezrozumienia co właściwie producent podał, nie mówiąc już o porównaniu sprzętów definiowanych w różnych standardach.

  Z drugiej strony znowuż sama informacja o konkretnym maksymalnym poziomie wyjściowym danego wzmacniacza jest kompletnie nieużyteczna dla amatora pozbawionego miernika.
 • #42
  deus.ex.machina
  Level 32  
  Zgadzam się i dlatego osoby które udzielają na forum porad w zakresie instalacji powinny weryfikować i dokonywać preselekcji - generalnie trzeba wspierać rzetelnych producentów i polecać ich produkty.

  A miernik - cóż - każdy odbiornik jest swoistym miernikiem - z moich obserwacji wynika ze wielu producentów oferuje całkiem niezłą liniowość i dokładność pomiaru poziomu sygnału - oczywiście jest to duże przybliżenie ale zachowując bezpieczny margines 10 - 15dB jesteśmy w stanie w miarę poprawnie oszacować tak poziom jak i kierunek jego zmian (np poziom rośnie ale jakość spada - sygnał za silny itd).

  A mierniki - tak się składa ze na biurku mam EFA z R&S i widzę ze producenci tzw mierników instalacyjnych czasem nie są znacząco lepsi niż odbiornik konsumencki co częściowo pokrywa się z faktem ze używają oni tych samych demodulatorów - po prostu dbają o lepsze skalibrowanie toru stąd dokładność np +-1 - 2dB gdy w odbiorniku konsumenckim jest to powiedzmy +- 3 - 4dB.
 • #43
  listek2000
  Level 11  
  Witam ponownie...

  Po rozmowach z Dipolem, zdecydowałem się na zakup :

  Wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-177 30dB ekranowany
  Link

  Wzmacniacz antenowy AM-417 BI/BIII-UHF-UHF na złączach F ALCAD
  Link

  Domowa instalacja antenowa DVBT

  Zaleca się stosowanie zasilacza ZS 12/100 kod D0010. Możliwe jest zasilanie wzmacniacza z wyjścia wzmacniacza CA-215 ( R90461) lub z innego wzmacniacza podającego zasilanie po kablu o napięciu 12V i wydajności co najmniej 60 mA. Mozliwe jest przesyłanie zasilania do przedwzmacniaczy przez wejścia UHF1 oraz UHF2, o maksymalnym prądzie 50 mA, wejścia FM+BI/BII oraz BIII nie mają tej możliwości.

  Wzmacniacz CA-215 szerokopasmowy Alcad
  Link

  Domowa instalacja antenowa DVBT

  Wzmacniacz CA-215 umożliwia zasilanie przedwzmacniaczy napięciem 12 V i maksymalnym prądem 60 mA, co pozwala na stosowanie typowych przedwzmacniaczy płytkowych.  ...i po założeniu dopuszkowych wzmacniaczy w dwóch antenach i sprawdzeniu sygnału miernikiem satlink,który potrafi podać po kablu 12 volt i sygnał jest super, moc 97-98%, jakość 70%,

  podpiąłem na krotko przy maszcie przedwzmacniacz AM-417 i na mierniku po podaniu 12volt już sygnał spadł a w pasmie np 770Mhz w ogóle nie ma programów :(

  ok, pomyślałem,może miernik ma słabe natężenie prądu wiec podpiąłem tez wzmacniacz CA-215... i właściwie w ogóle zniknęły kanały .... może z 5 zostało i szatkują

  Co przekombinowałem... ewidentnie te wzmacniacze blokują mi sygnał, każdy kolejny pogarsza. Najlepszy efekt otrzymuje, jak napisałem na wstępie, podając miernikiem 12volt na kabel do anteny ze wzmacniaczem dopuszkowym...

  chciałbym ten wynik utrzymać aż do piwnicy a potem do odbiornika tv.

  ale oba urządzenia wzmacniające wręcz dławią sygnał, proszę o poradę i pomoc, dziękuje.
 • #44
  irekr
  Moderator
  A Ty te wzmacniacze podłączyłeś do instalacji w Łodzi...?

  Zastosowanie szerokopasmowego wzmacniacza dopuszkowego w Łodzi to samobójstwo....
 • #45
  listek2000
  Level 11  
  nie nie ;) parę postów wyżej opisałem gdzie pracuje i ze chce zmienić instalacje w starym domu. Tak tez myślę,ze coś przekombinowałem z tymi wzmocnieniami,ale dipol zapewnił mnie,ze przez morze pięknie odbiorę niemieckie stacje przy zlej pogodzie, skoro przy słonecznej ładnie chodzą na samym drucie...
  no nic wyjmę może te dopuszkowe i włożę z powrotem same symetryzatory?
  ale wtedy nie mogę podawać tam 12V?
  W jaki sposób wykorzystać resztę sprzętu?
  dzięki i pozdr.


  Regulamin pkt 3.1.13.
  Popraw wszystkie wpisy. [SP5ANJ]
 • #46
  irekr
  Moderator
  Fakt że przez morze to te sygnały dziwnie "biegają"....

  Nie mam pod ręką wykazów niemieckich stacji ale jest ich sporo nad samym brzegiem Ost See, do tego parę "dobrych" obiektów stoi w pobliżu granicy z Danią.
  W samej Kopenhadze można bezproblemowo odbierać wszystkie główne MUX-y niemieckie, przynajmniej tak poinformował mnie jeden z moich znajomych "kapitanów żeglugi wielkiej".
  Nie tak dawno inny z "kapitanów" powiedział mi, ze stojąc na redzie Rostocku odbierał naziemnie Kołowo na kanale 34 z siłą około 20% i jakością powyżej 80% na starym telewizorze z zewnętrznym dekoderem.
  Może zacznij od "gołej" anteny z symetryzatorem, (antena bez wzmacniacza nie może być zasilana) i zrób namiar na jakiś nadajnik. Jak już coś namierzysz, to można włączyć najpierw mały wzmacniacz wewnętrzny.
  Dość aktualny wykaz masz tutaj:
  http://www.ukwtv.de/sender-tabelle/index.html
  Co najmniej dwa landy masz do "przeskanowania". Obiekt Schwerin/Rohrmast powinieneś odbierać przez całą dobę i bardzo stabilnie.
  Niektóre MUX-y niemieckie nadają w polaryzacji pionowej i trzeba wówczas nieco obrócić antenę.
 • #47
  dipol
  Level 34  
  Wisząca Yaga21-60kanał -26 elementów(najtańsza)15lat teraz na Multipleksach nic nie zmieniałem,prawdziwy kabel czarny żelowany(odporny na UV) stosowany w kablówkach(podstawa -to co sprzedają nadaje się w większości na złom),większość polecanych anten nie wytrzyma (UV zrobi swoje).
  Polecam kolegom przeczytać ze zrozumieniem tego co napisał kol .irekr.....jest to podstawa,podane też źródła z czego korzystać.
  Drugi problem DVBT i jakości nadawania - pikseloza (proszę mnie nie sugerować ze coś źle wykonałem),sukces odtrąbiony ,debilne info,w UKE bałagan żeby się coś dowiedzieć o nadajnikach.....mój lokalny nadajnik nadaje z mocą 4kW a powinien 100razy większą ..."zieloni" z wrszawki zablokowali jeden z najnowszych nadajników w Polsce bo ma im szkodzić i mieszkając 100km od Warszawy od 50 lat czekamy na poprawny odbiór naszej"" kochanej ""telewizji. Pomiary sygnału na multipleksach zmieniające i pływające --myślę ze podobnie w całym kraju--obecnie odbieram z Łosic najstabilniejszy odbiór- 100km
  Pozdrawiam.
 • #48
  marc73
  Level 11  
  Wykonałem zgodnie z Waszymi zaleceniami - wymieniłem przedwzmacniacz na symetryzator, zastosowałem wzmacniacz, dodatkowo rozdzielacz sygnału na 2 TV. Wszystko działa.
  Ale nieco martwi mnie fakt, że jak podłączałem moją 50" plazmę do rozdzielacza to czułem jak "gryzie" mnie prąd. Sama instalacja bez podłączonej anteny do plazmy nie powoduje iskrzeń i odczuwania "kopania" prądem. Natomiast telewizor plazmowy chyba mnie nie lubi bo jak przez przypadek dotknąłem palcem wyciągniętej z kontaktu wtyczki zasilającej to mnie kopnęło, również dotykanie palcem gniazda antenowego właczonego TV powoduje "kopanie".
  Czy to normalny objaw?
 • #49
  LeDy
  Level 43  
  marc73 wrote:

  Ale nieco martwi mnie fakt, że jak podłączałem moją 50" plazmę do rozdzielacza to czułem jak "gryzie" mnie prąd. Sama instalacja bez podłączonej anteny do plazmy nie powoduje iskrzeń i odczuwania "kopania" prądem. Natomiast telewizor plazmowy chyba mnie nie lubi bo jak przez przypadek dotknąłem palcem wyciągniętej z kontaktu wtyczki zasilającej to mnie kopnęło, również dotykanie palcem gniazda antenowego właczonego TV powoduje "kopanie".
  Czy to normalny objaw?
  Na elektrodzie opisywane wielokrotnie co takie efekty powoduje i że nie ma się czym martwić. Wystarczy poszukać i poczytać jak chcesz wiedzieć od czego? Dla ciebie wystarczy to pogrubione. To normalne.
 • #50
  marc73
  Level 11  
  Próbowałem szukać na elektrodzie i w googlach (być może złe zapytania) - widocznie nieskutecznie, bo nie znalazłem nic co wskazywałoby na "normalność" takiego zjawiska.
 • #51
  LeDy
  Level 43  
  marc73 wrote:
  nie znalazłem nic co wskazywałoby na "normalność" takiego zjawiska.
  Jak moje pisanie cię nie uspokoiło to postaram ci to wytłumaczyć w następnych pisaniach. Może jednak cóś najdziesz , że to normalność?
 • #52
  marc73
  Level 11  
  Zastanawia mnie jeszcze jedno.
  To obecnej instalacji mam podpięte 2 TV - LCD Samsunga i plazmowy Panasonic przez gniazdka RTV, te z kolei wpięte do wzmacniacza bezpośrednio.
  Antena skierowana na Chwaszczyno Gdańsk, czyli teoretycznie 100kW.
  Na plaźmie nieraz kilka dni z rzedu nie można oglądać programów z MUX-3, pozostałe 2 mają jakość i siłę sygnału na 100%. W tym samym czasie na LCD te same programy są odbierane poprawnie. Za kilka dni sytuacja się zmienia - w LCD nie widać tych programów a na plaźmie są z małymi pikselami.
  Co może być przyczyną? Uszkodzony przewód? Tłumienność gniazd ( założone końcowe)? Problemy z nadawaniem MUX-3?
 • #53
  LeDy
  Level 43  
  marc73 wrote:
  Zastanawia mnie jeszcze jedno.

  A to
  Quote:
  to czułem jak "gryzie" mnie prąd
  już cię nie zastanawia? Skoro po tylu miesiącach napisałeś tzn., że przeżyłeś czyli zjawisko normalne i niegroźne dla życia. Wtyczek antenowych nie masz równych?
 • #54
  marc73
  Level 11  
  Skoro napisałeś, że to normalne to dałem sobie spokój.
  Przeżyłem bo nie dotykałem tego, ale czy to normalne to nadal nie wiem.
  Nie jestem elektronikiem i nie mam widocznie takiego doświadczenia jak Ty. Nie próbuję również szukać drugiego dna w Twoich wypowiedziach.
  Kable łączące gniazdko z TV - 1m kupione gotowe w sklepie.
 • #55
  LeDy
  Level 43  
  marc73 wrote:
  Skoro napisałeś, że to normalne to dałem sobie spokój.
  Kable łączące gniazdko z TV - 1m kupione gotowe w sklepie.
  Więc mam nadzieję, że uwierzyłeś. Nie pytałem o kable a o wtyczki.
 • #56
  marc73
  Level 11  
  Kable są gotowe, więc wtyczki zarobione są fabrycznie - są takie same.