Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domowa instalacja antenowa DVBT

marc73 23 Lip 2013 19:15 10503 55
  • #1 23 Lip 2013 19:15
    marc73
    Poziom 11  

Witam
    Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jeśli chodzi o elektronikę to jestem zupełnie zielony.
    Chciałbym żeby w całym domu można było do gniazdek, które razem z kablami są już przygotowane, mieć sygnał DVB-T i radio.
    W prostej linii do nadajnika w Chwaszczynie jest około 46km.
    Telewizory, które będą podłączone do tej anteny/instalacji - Panasonic 50"plazma, 2xSamsung 32", 2xLG 32-40"(jeszcze nie kupione więc nie wiem, ale na pewno jeden z 3D)
    Antena już zakupiona - Telmor HD Digit ASR860/25. Do tego antena radiowa.
    Na pewno będzie potrzebna zwrotnica - wybrałem Link.
    Wzmacniacz - myślałem o takim Link
    Do tego na pewno jakieś rozdzielacze sygnału.
    Kable jak wspomniałem są już pociągnięte i podłączone są gniazdka.
    Czy ten wzmacniacz może być? Szukając i czytając różne artykuły i oferty znalazłem również wzmacniacze z zasilaniem przedwzmacniacza, ale nie wiem czy taki wzmacniacz musi być zamontowany? Czy też wystarczy ten, który wybrałem.
    Kierowałem się w wyborze schematami ze strony Dipol'a, ale tam antena jest chyba bierna.
    Cała elektronika będzie schowana na strychu, więc nie musi być specjalnie izolowana.
    W tej chwili używam anteny siatkowej, która stoi sobie w oknie. Jest podłączona tylko do tego Panasonica. Siła sygnału i jakość - 100%.
    Czy te elementy byście również wybrali, czy może coś innego?

0 29
  • Semicon
  • #2 23 Lip 2013 21:11
    ArtMedia
    Poziom 26  

Witam serdecznie.

Może oprócz anteny dokonałeś niezłego wyboru jak na swoją lokalizację.
    Nie to, że antena nie będzie działać. Po prostu ma stosunkowo słaby stosunek cena/jakość i mechanicznie nie należy do najtrwalszych.
    Mimo wszystko powinno być OK.
    Osobiście poleciłbym raczej jakąś w całości metalową Yagi, ze zwartym dipolem.
    Pozdrawiam.

Sebastian

0
  • #3 23 Lip 2013 22:29
    FlyBoy
    Poziom 28  

Jak Kolega ArtMedia napisał antena Telmor HD Digit ASR860/25 nie należy do trwałych anten. Jeżeli chcesz mieć instalację na lata zainwestuj w antenę Fracarro Sigma 9HD. Tak, wiem, jest droga, jednak pod względem jakości/solidności konstrukcji zostawia inne anteny daleko w tyle.

0
  • #4 23 Lip 2013 23:40
    marc73
    Poziom 11  

OK, co do anteny to już wiem. A pozostałe części?? Wzmacniacz, zwrotnica itp.?

0
  • #5 24 Lip 2013 09:18
    ArtMedia
    Poziom 26  

Dobry wybór.
    Pozdrawiam.

Sebastian

0
  • #6 24 Lip 2013 09:20
    Fotodetektor

Poziom 30  

FlyBoy napisał:
    Jak Kolega ArtMedia napisał antena Telmor HD Digit ASR860/25 nie należy do trwałych anten. Jeżeli chcesz mieć instalację na lata zainwestuj w antenę Fracarro Sigma 9HD. Tak, wiem, jest droga, jednak pod względem jakości/solidności konstrukcji zostawia inne anteny daleko w tyle.

Kolego przestań wypisywać takie brednie. Może jesteś zwolennikiem Fracarro, ale nie piszę, że pod względem jakości i solidności zostawia resztę anten w tyle!

Może zwykłe siatki za 50 zł., anteny w stylu DEXTA a na pewno nie Telmora i ten model. Anteny kierunkowe Telmora może nie są jakieś nadzwyczajne, ale są o połowę tańsze.

Przy tej lokalizacji to bardzo dobry wybór.

0
  • Semicon
  • #8 24 Lip 2013 09:46
    marc73
    Poziom 11  

Skoro zostanę póki co przy tej antenie (Telmor) to czy jest wymagane dodatkowe zasilenie przedwzmacniacza, czy całą robotę będzie robił wzmacniacz?

0
  • #9 24 Lip 2013 10:29
    Fotodetektor

Poziom 30  

marc73 napisał:
    Skoro zostanę póki co przy tej antenie (Telmor) to czy jest wymagane dodatkowe zasilenie przedwzmacniacza, czy całą robotę będzie robił wzmacniacz?

Ten wzmacniacz może zasilać przedwzmacniacz w antenie, także będzie poprawnie.

Wzmacniacz bym polecał Televes Picokom 1/2 Automatyczny 5605.

0
  • #10 24 Lip 2013 10:53
    _cheetah_
    Poziom 37  

marc73 napisał:
    Antena już zakupiona - Telmor HD Digit ASR860/25. Do tego antena radiowa.
    Antena bardzo dobra, solidna i trwała. To jeden z najlepszych sprzętów, jaki mogłeś kupić. Pamiętaj jedynie, że maszt musi być solidny i solidnie mocowany, bo ta antena to jest jak żagiel na wietrze... ;)

marc73 napisał:
    Wzmacniacz - myślałem o takim Link
    Dobry, tyle, że dwa wzmacniacze w instalacji to będzie prawdopodobnie za dużo, o ile nie masz jakichś tragicznych warunków odbioru. Przy tej odległości to powinien wystarczyć tylko jeden - albo w antenie, albo Terra, a Terra ma tę zaletę, że jest pasmowa i wzmocniłaby ci również radio.

Można wymontować wzmacniacz z anteny i wstawić tam symetryzator: Link

marc73 napisał:
    Tak, wzmacniacz w antenie musisz zasilić - albo z zasilacza antenowego (dołączonego do anteny) lub z innego źródła, np. wzmacniacza.

0
  • #11 24 Lip 2013 11:11
    marc73
    Poziom 11  

Uchwyt będzie zamocowany do komina na około 6 metrach nad ziemią. W tej chwili siatkówka jest zamocowana na około 3 metrach i sygnał mam na 100%. Antena od południa będzie osłonięta przez komin, a od wschodu - przez spadzisty dach.
    Co do wzmacniacza - to rozumiem, że mogę mieć w instalacji ale:
    - lepiej bez przedwzmacniacza - czyli przedwzmacniacz w antenie wymienić na symetryzator
    - jeśli przedwzmacniacz zostaje - to muszę mieć wzmacniacz, który ma wyjście na zasilenie przedwzmaniacza.

0
  • #12 24 Lip 2013 11:24
    Fotodetektor

Poziom 30  

marc73 napisał:
    Co do wzmacniacza - to rozumiem, że mogę mieć w instalacji ale:
    - lepiej bez przedwzmacniacza - czyli przedwzmacniacz w antenie wymienić na symetryzator
    - jeśli przedwzmacniacz zostaje - to muszę mieć wzmacniacz, który ma wyjście na zasilenie przedwzmaniacza.

Lepiej bez przedwzmacniacza. Później będziesz sobie mógł wzmocnić sygnał wg potrzeb.
    Z zasady nie powinno się wzmacniać sygnału już w antenie.

0
  • #13 24 Lip 2013 11:25
    _cheetah_
    Poziom 37  

marc73 napisał:
    Antena od południa będzie osłonięta przez komin, a od wschodu - przez spadzisty dach.
    o ile wiem, to 80% wiatrów w Polsce ma kierunki zachodni lub północny...

marc73 napisał:
    Ja bym tak robił. Wzmacniacz w antenie jest zawsze potencjalnie narażony na efekty wyładowań w czasie burz, więc możliwość awarii bywa dużo większa niż przy wzmacniaczu wewnętrznym.

marc73 napisał:
    - jeśli przedwzmacniacz zostaje - to muszę mieć wzmacniacz, który ma wyjście na zasilenie przedwzmacniacza.
    Raczej zasilacz antenowy. W takim przypadku zaczyna się zawsze od pierwszego wzmacniacza w antenie + zasilacz antenowy, bo przy dwóch wzmacniaczach w kaskadzie czasami jest bardzo trudno zorientować się, co jest nie tak. A tak to uruchomienie anteny ze wzmacniaczem na jednym odbiorniku TV (bez rozdzielacza), a potem dodanie rozgałęźnika, a potem, na końcu dodanie drugiego wzmacniacza, jeśli zaszłaby taka potrzeba.

0
  • #14 24 Lip 2013 14:31
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

Fotodetektor napisał:

Z zasady nie powinno się wzmacniać sygnału już w antenie.

Czy może podać kolega podstawę takiego twierdzenia?

0
  • #15 24 Lip 2013 14:39
    Fotodetektor

Poziom 30  

To nie jest temat o tym.
    Reszta jest pewnie w internecie!

0
  • #16 24 Lip 2013 16:05
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

Fotodetektor napisał:
    To nie jest temat o tym.
    Reszta jest pewnie w internecie!

Po prostu chce upewnić ze nie łamiesz regulaminu wprowadzając w błąd uczestników dyskusji. (punkt 3.1.11. regulaminu) - masz prawo mieć własne zdanie ale nie przedstawiaj go w sposób jakby była to zasada wiedzy bo tak nie jest - wzmacniacz powinno umieścić się bezpośrednio przy antenie tak by wzmacniać sygnał który posiada najwyższy C/N - możliwe jest inne umiejscowienie wzmacniacza ale musimy liczyć się z tym ze wzmacniamy wtedy sygnał o gorszym C/N. Nie myl jakości wzmacniacza z zasada jego lokalizacji.

0
  • #17 24 Lip 2013 17:36
    irekr
    Moderator

Nadmieniam, że w przypadku wzmacniania sygnałów cyfrowych nie C/N jest najistotniejszym parametrem, znacznie ważniejszym parametrem jest odstęp intermodulacyjny, poziom BER oraz MER na wyjściu, a także maksymalny poziom sygnału wejściowego - a co za tym idzie sygnału wyjściowego.

Anteny ASR to jeden z lepszych produktów, jednak zastosowanie przedwzmacniacza znajdującego się w tej antenie jest możliwe tylko wówczas, gdy poziom sygnału WEJŚCIOWEGO nie przekracza 0,1mV. W każdym innym przypadku trzeba zastosować polecany powyżej symetryzator, jeden z najlepszych jakie są na rynku.

0
  • #18 24 Lip 2013 18:21
    Fotodetektor

Poziom 30  

Dziękuję @irekr

0
  • #19 24 Lip 2013 22:48
    _cheetah_
    Poziom 37  

@ marc73 : masz bardzo dobrą antenę, z bardzo dobrą elektronika w środku, którą możesz spokojnie używać. Przy twojej odległości od nadajnika i typowych warunkach odbioru nie powinno być jakichś większych problemów.

Stosując symetryzator w antenie i Terrę też powinno być OK, choć wzmacniacz będzie oddalony od anteny, ale w typowych warunkach odbioru pogorszenie jakości odbieranego sygnału z uwagi na miejsce montażu wzmacniacza nie niesie za sobą typowo problemów z utratą stabilności odbioru.

OT
    Optymalne miejsce pierwszego wzmacniacza w torze sygnałowym z uwagi na jakość sygnału, w tym i BER sygnału cyfrowego, jest jak najbliżej źródła sygnału - w przypadku instalacji antenowej - zacisków anteny.

I jeszcze jedno - 0,1mV to inaczej pisząc 100µV co oznacza 40dBµV, a co z kolei oznacza w ogólności mniej więcej próg odbioru dla polskiej DVB-T. Przy wahaniach sygnału w granicach 5dB i klifie cyfrowym równym typowo 2dB, to jak odbierać stabilnie DVB-T bez wzmacniacza? Pytanie retoryczne.

Dla posiadaczy anten ze wzmacniaczami i wzmacniaczy antenowych - możecie je spokojnie używać do odbioru lub stabilizacji odbioru DVB-T, nie można tylko przesadzać ze wzmocnieniami... ;)

0
  • #20 24 Lip 2013 22:54
    marc73
    Poziom 11  

Antenę już rozkręciłem, a potem próbowałem znaleźć ten symetryzator w jakimś sklepie, na aukcjach. I lipa. Będę musiał zostać z przedwzmacniaczem, ewentualnie pogonić tą antenę, którą mam i kupić z symetryzatorem.

0
  • #22 24 Lip 2013 23:14
    LeDy
    Poziom 43  

_cheetah_ napisał:

OT
    Optymalne miejsce pierwszego wzmacniacza w torze sygnałowym z uwagi na jakość sygnału, w tym i BER sygnału cyfrowego, jest jak najbliżej źródła sygnału - w przypadku instalacji antenowej - zacisków anteny.

Dla posiadaczy anten ze wzmacniaczami i wzmacniaczy antenowych - możecie je spokojnie używać do odbioru lub stabilizacji odbioru DVB-T, nie można tylko przesadzać ze wzmocnieniami... ;)
    I to jest najważniejsze stwierdzenie w tym temacie a i we wszystkich tamatach gdzie piszą - wywal wzm. daj symetryzator jako panaceum na odbiór DVB-T.. Wiem, że cheetah wie co pisze. Nie przesadzać z dB czyli wzmacniaczami turbo itp. durnotami.

0
  • #23 24 Lip 2013 23:38
    irekr
    Moderator

Aby nie potrzebnie nie komplikować pracy autorowi:
    Proponuje założyć tego ASR-a i ustawić kierunek na Chwaszczyno.
    I tu uwaga: obecnie w Chwaszczynie trwają prace przy systemach antenowych i należy się liczyć z różnymi poziomami sygnałów. Dokładne ustawianie radziłbym robić dopiero od sierpnia. Informacje na temat Chwaszczyna są na stronie EMITEL-a www.emitel.pl .

Z danych pomiarowych z kwietnia br wiadomo że w Tczewie MUX1 "wychodzi" z poziomem około 58 dB, - najsilniejszy jest w rejonie Kilińskiego/Jagiellońskiej i Alei Kociewskiej/Szewczyka Dratewki - tam około 64 dB a najsłabszy w okolicach Tetmajera/Orzeszkowej/Ceglarskiej - miejscami mniej niż 42 dB.
    Te 58 dB w typowej antenie ASR napięcie na poziomie około 48 dB co wzmocnione o 25 dB - da około 70 dB - jakieś straty zapewne będą. Poziom 75 dB to jest najczęściej najwyższy sygnał jaki poprawnie dekodują standardowe odbiorniki, natomiast dekodery z rodziny Wiwa/Manta/Cabeltech i Signal najczęściej maja problemy z sygnałami powyżej 60 dB. Wiwa jest bardzo czuła i odbiera już w miarę prawidłowo od około 36 dB, co czasami jest wada gdyż najczęściej sygnału jest dużo więcej i wówczas są problemy.

Na początek proponuje postawić antenę i dołączyć do niej jeden odbiornik, możliwie na jak najkrótszym kablu. Nie instalować żadnych dodatkowych wzmacniaczy.
    Sprawdzić co się będzie działo. I daj znać co i jak odbierzesz.
    Na początek nie podłączaj żadnych zwrotnic. Zresztą zwrotnicę TV/Radio lepiej jest zainstalować pod dachem w bardziej "przyjaznym" miejscu.

0
  • #24 25 Lip 2013 08:23
    Fotodetektor

Poziom 30  

Przegląd serwisowań (przerw konserwacyjnych) dokładnie jest:
    http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx

irekr napisał:
    dekodery z rodziny Wiwa/Manta/Cabeltech i Signal najczęściej maja problemy z sygnałami powyżej 60 dB. Wiwa jest bardzo czuła i odbiera już w miarę prawidłowo od około 36 dB, co czasami jest wada gdyż najczęściej sygnału jest dużo więcej i wówczas są problemy.

Testowałem tuner Synaps i powiem, że przy sygnale 92dB na kanale 25 (siatka ze wzmacniaczem) tuner działał bez problemów ;)

0
  • #25 25 Lip 2013 14:36
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

irekr napisał:
    Nadmieniam, że w przypadku wzmacniania sygnałów cyfrowych nie C/N jest najistotniejszym parametrem, znacznie ważniejszym parametrem jest odstęp intermodulacyjny, poziom BER oraz MER na wyjściu, a także maksymalny poziom sygnału wejściowego - a co za tym idzie sygnału wyjściowego.

Owszem - ale pojecie C/N jest poprawne w opisie sygnału dostępnego na zaciskach anteny - co do parametrów wzmacniacza to akurat parametry które maja wpływ na MER i SNR (to wielkości klasyfikujące jakość sygnału o modulacji cyfrowej) a co za tym idzie na BER, to IP1, IP3 (IIP3, OIP3 gdzie OIP3=IIP3+G) i w wypadku wzmacniaczy dedykowanych dystrybucji sygnałów telewizyjnych "tłumaczy" się to na CSO, CTO, XMOD - nie mniej ni więcej wszystkie te parametry mówią jak liniowy jest wzmacniacz (a sygnał cyfrowy jest znacznie bardziej wrażliwy na liniowość samego wzmacniacza niż sygnał analogowy), do tego wzmacniacz posiada jeszcze NF oraz wzmocnienie i maksymalny poziom sygnału wyjściowego - wzmocnienie i maksymalny poziom sygnału wyjściowego de facto określają jak silny może być sygnał doprowadzony do wzmacniacza - poziom sygnału wyjściowego związany jest z liniowością samego wzmacniacza.

PS
    Wielka prośba panowie - używajcie jednostek - bo nie wiem czy operujecie poziomami w dBuV, dBm czy dBmV...

0
  • #27 25 Lip 2013 15:26
    _cheetah_
    Poziom 37  

deus.ex.machina napisał:
    Wielka prośba panowie - używajcie jednostek - bo nie wiem czy operujecie poziomami w dBuV, dBm czy dBmV...

irekr napisał:
    Te 58 dB w typowej antenie ASR napięcie na poziomie około 48 dB
    Te pierwsze '58dB' to natężenie pola elektromagnetycznego, te drugie '48dB' to poziom mocy sygnału, zapewne w 'dBµV'.

0
  • #28 26 Lip 2013 14:45
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

Tabelki tu nie są do niczego nie potrzebne - na potrzeby dyskusji można przyjąć ze 0dBmV to 60dBuV a 0dBm to 108.75dBuV - chodziło mi po prostu o to by używać jakiejś ujednoliconej konwencji bo inaczej nie będziemy wiedzieć czy chodzi o poziom czy o wzmocnienie.

Po prostu

irekr napisał:
    Te 58 dB w typowej antenie ASR napięcie na poziomie około 48 dB
    jest dla mnie niezrozumiałe... nie wiem czy chodzi o Gain anteny czy o poziom sygnału.

0
  • #29 26 Lip 2013 20:55
    Fotodetektor

Poziom 30  

Kolego a na ja potrzeby dyskusji bym nie filozofował bo to nie uczelnia . Bez urazy ;)

0
  • #30 26 Lip 2013 21:05
    LeDy
    Poziom 43  

Fotodetektor napisał:
    Kolego a na ja potrzeby dyskusji bym nie filozofował bo to nie uczelnia . Bez urazy ;)
    To jest dział techniczny więc wszystkie określenia są ważne.

0