Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

arduino UNO R3 - sterowanie zewnętrznym urządzeniem

Daniel_Daniel 23 Lip 2013 20:01 1701 2
  • #1 23 Lip 2013 20:01
    Daniel_Daniel
    Poziom 2  

Witam,
    rozpocząłem naukę mikro-kontrolerów i wybrałem Arduino UNO dla łatwiejszego startu.
    Wracając do tematu moim problemem/pytaniem jest możliwość sterowania zewnętrznymi przyciskami.

Mam małą płytkę z przyciskami START i STOP . są one zasilane na 3V .
    Po naciśnięciu przycisku 3V leci do mikro-kontrolera na płytce i zapala diodę LED.
    Napięcie pomiędzy diodą LED dla tych przycisków START STOP wynosi 2V .

Zastanawiam się czy jest możliwość wykorzystania arduino do zwierania styków lub sterowania tranzystorem/tyrystorem . Chodzi mi o jak najmniejszą ingerencję w płytkę urządzenia tak by wykorzystać tylko przerwę gdzie był przycisk.
    i nie wiem nie jestem pewien czy zwierając GND arduino z GND płytki start/stop niczego nie zniszczę. Czy jest jakiś magiczny element jak w stycznikach gdzie wykorzystując napięcie sterowania załącza się "cewkę" zwierającą inne napięcie.

Także zastanawiałem się nad wykorzystaniem diody led z płytki do informowania arduino i też mam wątpliwości jak to podłączyć , i czy nie lepiej byłoby wykorzystać fotorezystor do tego celu . Tylko czy fotorezystor jest w stanie wykryć np szybkie miganie diody led ?

Jakby ktoś mógłby mnie nakierować na element/typ jaki trzeba wykorzystać do tego byłbym bardzo wdzięczny.

Bardzo przepraszam za zagmatwany post mam nadzieję że napisałem przynajmniej pół zrozumiale.

0 2
  • #2 23 Lip 2013 22:16
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Daniel_Daniel napisał:
    Witam,
    Bardzo przepraszam za zagmatwany post mam nadzieję że napisałem przynajmniej pół zrozumiale.

No chyba jednak nie. Skąd my mamy wiedzieć, jaką Ty masz płytkę i jaki jest jej schemat.

0
  • #3 23 Lip 2013 23:07
    Daniel_Daniel
    Poziom 2  

płytka to arduino uno R3
    http://arduino.cc/en/Main/arduinoBoardUno

napięcia na wyjścia dyskretne tej płytki są na 5V.

płytkę w której chcę podmienić zwykłe przyciski na sterowanie z Arduino są na 3V
    w czerwonym kwadracie zaznaczyłem przyciski które chcę zastąpić przez sterowanie z Arduino.
    Chodzi mi tylko o element które jest w stanie to spełnić . Z zaprogramowaniem wyjść Arduino by zmienały się na stan wysoki/niski nie mam problemów.

Jutro postaram się zrobić lepszy schemat jeśli ten jest zły , moja stara poczciwa nokia nie pozwala na zdjęcia zwykłych odręcznych rysunków.

EDIT czy wstawienie zamiast przycisku jakiegos tranzystora/tyrystora i sterowanie nim jest możliwe ? czy muszę jakoś połączyć oba układy ze sobą dla zamknięcia obwodu.

Temat do kosza , jak głupi szukałem elementu którym jest ta da PRZEKAŻNIK fml

0