Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston AVTL 109 EU - Prośba o dokładne zdjęcie płyty dolnej.

23 Lip 2013 20:13 3300 5
  • Poziom 11  
    Witam.
    Wiem, że temat tej pralki był poruszany na forum wiele wiele razy, jednak ja nie znalazłem tego co mnie interesowało. Mianowicie chodzi o dokładne zdjęcie płyty głównej tak abym mógł w miarę komfortowo odczytać wartości rezystorów SMD.

Znalazłem kilka zdjęć w wysokiej rozdzielczości interesującego mnie fragmentu płyty jednak w każdym albo nie mogłem rozczytać odpowiedniego elementu albo w danym miejscu nie było rezystora a kilka tranzystorów smd. lub wg dany fragment był prześwietlony. Podam na przykładowym zdjęciu o który fragment płyty mi chodzi. Jeśli ktoś posiada chwilkę czasu proszę o pomoc.

Dodam, że pralka chodzi prawidłowo gdy termistor odłączę od wtyków. Chodzi prawidłowo do momentu wykrycia termistora. Wtedy pokazuje błąd F03, który wg licznych instrukcji sygnalizuje odłączenie termistora lub zwarcie na termistorze. Jeśli natomiast podłącze termistor na miejsce to wywala błąd F03 już przed rozpoczęciem danego programu(3 i 4 dioda na panelu) ok 10s po włączeniu i migająca dioda od pokrywy. Sądzę, że jeśli prześledzę dane ścieżki od złącza J08(pin 11 i 12) prawdopodobnie odnajdę usterkę. I właśnie do tego potrzebne mi są wartości rezystorów.

Znalazłem tam kilka elementów, których wygląd wskazywał by na uszkodzenie mechaniczne. (kilku brak, kilka jakby nadpalonych...)wiem, że to dużo roboty ale mam chwilkę czasu na zabawę i kombinację. Prawdopodobnie płyta jest już uwalona. Jeśli uda mi się wymienić rezystory, procek może wykryje prawidłowo termistor (czyli jego wartość rezystancji?)... Oczywiście termistor kupię nowy i sprawdzę ale ten który wymontowałem wydaje się być sprawny. Wskazuje od 15 do 25kOhm w zależności od temp. A przy 20 stopniach C. ma ok 21 kOhm.

Wszystkie styki, przekaźniki, grzałka, przewody sprawdziłem i są na 100% sprawne. Również tranzystory falownika są ok. (pralka kręci bębnem gdy termistor jest odłączony potem tak mi się wydaje, że odczytuje temp. i wywala błąd F03 ). Taka jest moja diagnoza. Wiem, że nie mam doświadczenia no ale mam czas na zabawę z tą pralką i poświęciłem już cały dzień oraz następne pół dnia na przeczytanie licznych tematów na forum. Pralka ma już 8 lat, więc jej czas chyba już nadszedł i nowa już jest zakupiona. No ale czego się nie robi dla satysfakcji :)

Mam nadzieję, że ktoś zrozumiał na czym problem polega. Jeszcze raz napiszę, że na zdjęciu pokazuję miejsce o które mi chodzi. Ariston AVTL 109 EU - Prośba o dokładne zdjęcie płyty dolnej.

Pozdrawiam :)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Użytkownik obserwowany
    Zapytaj kolegi masz jego gg: 5903821
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Moderator
    pablozamek napisał:
    Jeszcze raz napiszę, że na zdjęciu pokazuję miejsce o które mi chodzi.

Szanowny kolego pablozamek chcesz uzyskać pomoc, ale ze swych obowiązków się nie wywiązujesz (co to za fotka), a nade wszystko nie można odczytać istotnych danych takich np (co prawda i tak mogą się różnić w szczegółach)...
    Ariston AVTL 109 EU - Prośba o dokładne zdjęcie płyty dolnej.
    Ariston AVTL 109 EU - Prośba o dokładne zdjęcie płyty dolnej. Ariston AVTL 109 EU - Prośba o dokładne zdjęcie płyty dolnej.
    Triaki są takie same oba, a wiele elementów po prostu fabrycznie nie występuje na danej płytce PCB lub mają inne wartości. Natomiast Ty najprawdopodobniej nie dałeś zdjęcia swojej płytki...
  • Poziom 11  
    Pan z serwisu stwierdził, że płyta jest nie do naprawy. Części do niej mogę sprzedać. (trafo itp). Samą fotkę podałem inną bo swojej nie miałem zrobionej, a płyta była wmontowana w pralkę. Przyczyna śmierci płyty nieznana więc kupiłem nową pralkę. Temat Zamknięty