Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[CCTV] Zakłócenia obrazu transmisja po skrętce/kablu telefonicznym

extremeee 23 Lip 2013 22:20 6258 20
  • #1 23 Lip 2013 22:20
    extremeee
    Poziom 25  

Witam,
    Może któryś z kolegów coś podpowie - mi już kończą się pomysły ( w zasadzie został mi już tylko jeden).

Sytuacja wygląda następująco :

Kamery(3 szt.) oddalone od miejsca obserwacji ~1 KM.
    Kamery podpięte bezpośrednio do monitorów bez rejestratora.
    Okablowane jest to mniej więcej tak :

Kamera -> Nadajnik aktywny -> (UTP ziemny) -> Szafa z zasilaniem (Łączenie UTP ziemnego z Telefonicznym ziemnym żelowanym) -> Aktywny odbiornik -> Budynek z monitorami.
    Transmisja oparta o aktywne nadajniki po skrętce (Novus oraz jakieś Czeskie bez dokładnych oznaczeń modelu)
    Połączenie wykonane kablem telefonicznym ziemnym żelowanym.
    System około 7 lat.

Problemem są zakłócenia obrazu które wcześniej też występowały lecz w dużo mniejszym stopniu.
    Obraz jest nieraz stabilny z mniej lub bardziej występującymi mignięciami/szarpnięciami.
    Niekiedy monitory gasną obraz jest zupełnie nieczytelny i poszatkowany.
    Najlepsze w tym wszystkim jest to że dzieje się to na wszystkich trzech monitorach naraz w mniejszym lub większym stopniu.
    Są momenty gdy obraz jest stabilny bez żadnych zakłóceń (nieraz ten moment to 2 -4 godziny).
    (kurcze nie sądziłem że tak trudno opisać te zakłócenia za pomocą słowa pisanego :P)

Z diagnostyki przez nas przeprowadzonej :

Opór pary kabla telefonicznego po którym leci transmisja ~80 - 90 Ohm.
    Podmieniane zarówno nadajniki aktywne jak i odbiorniki aktywne (kamera też).
    Zasilanie także powinno być ok (sprawdzane przy zasileniu z akumulatora kamery, nadajników i odbiorników).
    Zestawy do transmisji po skrętce to dla mnie nie pierwszyzna ale z takim czymś spotykam się po raz pierwszy.
    Sprawdzaliśmy zestawy trzech różnych producentów z podobnymi niestety słabymi rezultatami.
    W akcie desperacji nawet odseparowaliśmy każdą z kamer optoizolatorem - także bez efektu.

Ostatnią rzeczą która wpada mi do głowy i jest najprawdopodobniej przyczyną wszystkich problemów to ten kabel telefoniczny.
    Najprawdopodobniej ułożony został tuż obok lub wręcz jakichś kablach energetycznych (zakopane bezpośrednio bez studzienek teletechnicznych oraz jakiejkolwiek wiedzy gdzie to biegnie i na czym).
    Z informacji uzyskanej od właściciela tego obiektu uzyskałem informację że ów kabel wcześniej przebiegał w kanale kablowym ale w związku z częstymi jego kradzieżami został zakopany (prawdopodobnie jest w kilku miejscach łączony).

Na tą chwilę nie mam już pomysłów jak ów problem rozwiązać.
    Może któryś z szanownych kolegów podpowie jakieś rozwiązanie ?

0 20
  • Napad.pl
  • #2 23 Lip 2013 23:01
    wotik
    Poziom 20  

Witam

Swego czasu miałem w zasadzie identyczny przypadek. Sprawcą zamieszania były "poszatkowane" kable energetyczne biegnące równolegle z kablem transmisyjnym. Apogeum następowało gdy załączały się latarnie. Pomogła dopiero wymiana miedzi na światłowód...
    W Twoim przypadku można by jeszcze spróbować zestawić sygnał jakąś radiolinią...

pozdrawiam

Wojtek

0
  • #3 23 Lip 2013 23:37
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam
    Przyczyna może być, tak jak pisał kol. wotik, te kable energetyczne.

Tutaj taka uwaga -chociaż medium przesyłania / kabel tel. skrętka/ są typowo symetryczne to przesyłanie sygnału wideo [CCTV] przez tzw. transformatorki (bnc/rj) nie do końca (szczególnie w dolnym pasmie). To powoduje stosunkową dużą ich wrażliwość na pobliskie zmienne pola elektryczne i jak mi się wydaje w znacznie mniejszym stopniu na magnetyczne. Rozwiązaniem może być zastosowanie modulatorów (tak aby całe widmo przesunąć nieco np. o 1MHz). Ale nie spotkałem się z komercyjnymi urządzeniami do tego celu (aby można je było kupić w sklepie).

pzdr
    -DAREK-

0
  • #4 24 Lip 2013 06:18
    reweriko

Poziom 25  

Powiem tak.. Szkoda nerwów i czasu z kablami. Zrobiłaś wszystko jak należy bez rezultatu. Kolejne eksperymenty (może trochę poprawią obraz) bez gwarancji na czysty obraz.
    Sam miałem podobny problem i przetestowałem wszystkie możliwe rozwiązania bez zadowalających efektów.
    Puszczaj obraz w "eter"
    - Taka moja rada...
    Powodzenia.

0
  • #5 24 Lip 2013 17:21
    extremeee
    Poziom 25  

Koledzy cenie sobie bardzo rozwiązania wireless ale w moim przypadku są niemożliwe do realizacji z dwóch przyczyn :
    Po pierwsze to teren kolejowy i ruch pociągów które skutecznie zakłócają (słupów trakcyjnych nie można wykorzystywać jako maszty ;)
    Po drugie systemy tego typu mają być "miedziane" lub światłowodowe - radio nie jest dopuszczone.

Dzięki za informacje, utwierdziliście mnie w tym że ów kabel zastąpiony zostanie kablem światłowodowym.

1
  • #6 25 Lip 2013 09:08
    wotik
    Poziom 20  

Zgodzę się, iż tereny kolejowe to istne "pola minowe" na których nigdy nie wiadomo na co się natrafi jeśli chodzi o transmisję, dlatego najpewniejszym medium jest tutaj właśnie światłowód - sam miałem to już niejednokrotnie "przećwiczone".

Odbiegając trochę od tematu. Co do "radia" to w istocie branża kolejowa stoi na stanowisku, iż nie jest to medium "bezpieczne", ale chyba ma to tylko zastosowanie w przypadkach gdyby miało być to medium użyte do obserwacji przejazdu lub skp. W pozostałych przypadkach (np: monitorowanie terenu) radio z tego co wiem można stosować. Problemem w istocie z kolei tutaj są ew. zakłócenia sieci trakcyjnej, z tego też względu nadajniki i odbiorniki musiałyby być umieszczone ponad siecią trakcyjną...

pozdrawiam

Wojtek

0
  • Napad.pl
  • #7 27 Lip 2013 22:52
    mmx01
    Poziom 18  

jeżeli istnieje infrastruktura i studzienki, zwykle na kolei tak choć w kiepskim stanie dał bym światełko. Jak nie, radio, w ostateczności.

0
  • #8 28 Lip 2013 14:40
    extremeee
    Poziom 25  

j/w radio nie jest dopuszczone przez kolej więc dać go nie można w tego typu instalacji.
    Studzienek nie ma - kabel po części leci w "arocie" a po części w ziemi.
    Czekam na decyzję właściciela instalacji - zaproponowałem wymianę okablowania na nowe-światłowodowe.

1
  • #9 05 Sie 2013 21:39
    extremeee
    Poziom 25  

Właściciel systemu nie wyraził zgody na wymianę kabla ze względu na olbrzymie koszty ułożenia nowego kabla ziemią.

Przeprowadziliśmy dzisiaj pomiary ów kabla i generalnie rezystancja izolacji jest ok ~80 MOhm między żyłami - jedna para ma osłabienie tam rezystancja wynosi 6 MOhm co i tak nie świadczy o całkowitym uszkodzeniu izolacji (wyniki dla pomiaru U=50V)
    Sprawdziliśmy także opór na zwarciu każdej z par i to pod obciążeniem 200mA i też jest ok ~80 Ohm.

Dodatkowo rozebraliśmy całą łączówkę w szafie rozdzielczej do której zbiegają 3 kamery i są krosowane do tego kabla.
    Tutaj spotkała nas niezła niespodzianka ponieważ podłączyliśmy naszą testową kamerę bezpośrednio do tego kabla i obraz jest bez zakłóceń i to na wszystkich parach.
    Wniosek z tego taki że ten 1 km chyba jest ok poza osłabioną w jednym miejscu izolacją.

Następnie sprawdziliśmy odcinki od szafy rozdzielczej do kamer (tutaj jest zmiana kabla z telefonicznego wieloparowca ziemnego na ziemną skrętkę) odcinki mają po ok 5-10 Ohm rezystancji na zwraciu (krótkie kable max 20 m) i rezystancję izolacji po 120 MOhm przy U=50V.

Reasumując wpinając kamerę bezpośrednio do szafy oddalonej od miejsca podglądu o 1 KM przez konwerter aktywny obraz w miejscu podglądu jest ok.
    Dołączając w szafie kabel który biegnie do kamery (odległość od szafy 5 m) a konwerter przy kamerze w miejscu podglądu mam zakłócenia opisane wyżej.
    Jutro będziemy temat mordować dalej.
    Czy ktoś z szanownych wie może o co może chodzić ??

Pozdrawiam

0
  • #10 06 Sie 2013 12:56
    kamil16-89
    Poziom 10  

A czy kabel biegnący od szafy rozdzielczej do kamery jest żelowany?
    Problemem może być to ze do kabla między kamerą a szafą z biegiem lat dostała się wilgoć...

0
  • #11 06 Sie 2013 14:29
    extremeee
    Poziom 25  

Kabel jest żelowany ale w paru miejscach także łączony mufami - nie mam pojęcia gdzie i jakimi.

Częściowym rozwiązaniem tematu okazało się zastosowanie pasywnych nadajników po skrętce + aktywny odbiornik - na 2 z 3 kamer jest OK.

Trzecia kamera cała "pływa" i nie sposób się tego pozbyć.

Nadajnik to pasywny Novus odbiornik to aktywny Novus NVPT-A111VRH.

0
  • #12 06 Sie 2013 14:53
    wotik
    Poziom 20  

Czy gdzieś w pobliżu tego kabla biegną się może jakieś kable energetyczne?

0
  • #13 06 Sie 2013 15:58
    extremeee
    Poziom 25  

@wotik nawet nie w pobliżu ale z tego co wiem to "na" ;)
    Tylko dlaczego na dwóch pozostałych kamerach ten problem nie występuje ?

Teraz jeszcze opiszę dzisiejsze wzmagania

Schemat instalacji to

Kamera 1 ->
    Kamera 2 -> Szafa rozdzielcza -> Podgląd
    Kamera 3->

Pomiędzy Szafa rozdzielcza a Podgląd jest OK (sprawdzane kamerą testową i konwerterami).
    Problem mam z kamerą nr 2.
    Najdziwniejsze jest to że na monitorze serwisowym pomiędzy Kamerą a szafą rozdzielczą obraz też jest OK.
    Reasumując problem mam tylko wtedy gdy podłączony jest cały odcinek...

0
  • #14 06 Sie 2013 16:55
    wotik
    Poziom 20  

Czy rezystancja izolacji była mierzona jednocześnie dla całego odcinka kamera -> odbiornik (monitor/rejestrator) czy dla poszczególnych odcinków kabla oddzielnie?

pozdrawiam

Wojtek

0
  • #15 06 Sie 2013 19:03
    extremeee
    Poziom 25  

@wotik : dla każdego z odcinków - są to dwa różne typy kabli, od podglądu do szafy rozdzielczej biegnie coś w rodzaju xztkmxpw a od szafy do kamery skrętka ziemna żelowana cat. 5e

Dla xztkmxpw riso wynosiło ~80MOhm dla skrętki >100 MOhm (przy badaniu U=50V).
    Kabel w szafie obcinany i łączony przez nas już był na milion sposobów zaczynając od krone poprzez etony żelowane po zugi i kostki elektryczne ;)

0
  • #16 07 Sie 2013 09:17
    kamil16-89
    Poziom 10  

Czy przewody z wszystkich 3 kamer ubiegną w tym samym wykopie? jeżeli tak to raczej zakłócenia w grę raczej nie wchodzą skoro na kamerze nr1 i nr 3 obraz jest ok. Może spróbuj przepiąć sygnał z kamery nr 2 na inną parę kabla telefonicznego.. Jeżeli to nie poskutkuje to raczej jest uwalona skrętka między kamerą a szafą...

0
  • #17 07 Sie 2013 13:16
    extremeee
    Poziom 25  

@kamil16-89 kolego pary przepinane już były.
    Skrętka uwalona nie jest bo pętla zwarcia ma 8Ohm a rezystancja izolacji >500MOhm czyli kabel jest cały... ;/

Żeby było śmieszniej w tym jednym punkcie na którym mam problem (kam nr2) mam też ten telefoniczny kabel obok skrętki -dziś przepieliśmy na niego (jedną z par) transmisję i nadal jest to samo.

0
  • #18 08 Sie 2013 08:58
    295842
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 08 Sie 2013 12:50
    extremeee
    Poziom 25  

@fox51 jak to zazwyczaj bywa trakcja przy torach jest ;)
    Tak poważnie to nie jest to skorelowany z ruchem kolejowym.
    Przy ruszaniu lokomotywy/przelączaniu rozjadu czasami szarpnie obrazem na pół sekundy - ale to nie jest problem.

0
  • #20 11 Sie 2013 10:10
    rogerrrr
    Poziom 13  

extremeee napisał:
    Kamera -> Nadajnik aktywny -> (UTP ziemny) -> Szafa z zasilaniem (Łączenie UTP ziemnego z Telefonicznym ziemnym żelowanym)

o ile dobrze pamiętam to miałem podobny problem na jednym z obiektów
    obraz miał echo. Okazało się że winę za taki stan ponosi okablowanie (UTP - kros - telefoniczny).

podajesz że masz przejście z UTP na telekomunistyczny. może niedopasowanie falowe ?
    na połączeniu zakończ UTP odbiornikiem wstaw beczkę BNC i nadajnik w telekomunikację.
    U mnie zrobienie tego jako 2 zestawy zadziałało na mniejszej odległości na pasywnych

0
  • #21 11 Sie 2013 11:58
    extremeee
    Poziom 25  

@rogerrrr - też wpadłem na taki pomysł - niestety nie dało to rezultatu.

Po wczorajszej walce udało mi się problem niejako rozwiązać.

Aktywne nadajniki po skrętce zostały zastąpione pasywnymi przy zachowaniu aktywnych odbiorników.
    Obraz jest OK.
    Nadajniki aktywne nie pozwalały na wyregulowanie obrazu.
    Dodatkowo miałem problem z jedną z kamer - winny okazał się NOWY odbiornik aktywny który sam wprowadzał zakłócenia. Po jego podmianie na inny egzemplarz wszystko śmiga.

0