Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz do subwoofera na układzie LM3876. Opinie.

07 Mar 2005 19:43 1815 14
  • Poziom 10  
    Witam,

Co sądzicie na temat wzmacniacza do subwoofera na układzie LM3876 który jest zamieszczony w dziale audio ?? Chodzi mi o to czy np. opłaci się go robić jeśli mam zamiar wyciągnąć z niego tylko 20W ?? Jestem zielony w temacie dlatego pytam was o zdanie... Mile widziane również uwagi co do jego parametrów i jak się spisuje jeśli ktoś z was go posiada. Aha i jeszcze jedno - czy nie lepiej byłoby układ LM3876 zamienić na łatwiej dostępny (i chyba lepszy) LM3886 oraz czy UKŁAD MIĘKKIEGO STARTU do trafa toroidalnego da się zrobić samemu ??

Pozdrawiam
    Irek

P.S. Jeśli coś napisałem nie tak to wybaczcie - narazie jestem totalnym amatorem jeśli można to tak nazwać.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Nelik nie przesadzaj, to chyba lm jest mniej skomplikowany ;) co do zamiany to tak mozna wsadzic zamiast LM3876 - LM3886 , co do soft stratu to stosuje się jed do traf powyżej 300W a do LM-a starczy ci trafo 120-150W 2x24V
  • Poziom 10  
    Dziękuję za posty i czekam na kolejne, a przy okazji do mojej litani pytań dorzucam kolejne: Pragnę kupić głośnik do subwoofera za około 35 zł i w związku z tym pytam czy za takie pieniądze można kupić jakiś nienajgorszy głośnik tylko że wolałbym żeby był to Tonsil a nie alphard :/ i jeszcze jedno a mianowicie mam zamiar również złożyć jakiś wzmacniacz który poradziłby sobie z 2 średniotonowymi + 2 wysokotonowe + ewentualnie jakiś 1 centralny chciałbym żeby dawał około 15 W na głośnik. W związku z tym czy moglibyście mi podrzucić jakiś schemat ??
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Za 35 złoty nie kupisz porządnego głośnika subwooferowego. W tej gamie pozostają STX'y i to jeszcze te najtańsze.

Słuchaj poczytajk troche o głośnikach, bo widze że mieszasz troche pojęcia - czemu zakładasz że nie wystarczy Ci jeden wysokotonowy... Tylko od razu chcesz wkładac dwa - starczy moim zdaniem jeden i w dodatku bedziesz musiał go przytłumiać !! żeby nie grał zbyt głosnio przy srednio i niskotonowcach...

Po za tym w głosnikach satelitarnych tez musza być głośniki basowe!! - bez tego to by to grało nawet na 5 Watach dosyć głośno.
    Dlaczego tam musi być niskotonowy, a to dlatego że subwooferowe pasmo skończy się na 80-120 Hz podczas gdy średniotonowce zaczynaja sie od 500 Hz . Dlatego do kolumn satelitarnych starcza małe basowce które pociągną pasmo 70Hz-4,5 kHz _ wysokotonowy 4,5 kHz-20 kHz...
    takiego typu konstrukcje niewątpliwie upraszczają konstrukcje zwrotnic w glośnikach satelitarnych - już nie trzeba ciąć nisko czestotliwości powiedzmy 500 Hz za pomoca grubych cewek na wysokie moce, teraz tym wszystkim w dobrym stopniu zaradza sobie filter aktywny do jednego subwoofera i mała zwrotnica w punktowych kolumnach satelitarnych.
  • Poziom 10  
    Dzięki za sprostowanie, narazie chyba przerzucę sie na dział: Początkujący, laborki, teoria, referaty.
  • Poziom 13  
    a jakie proponujecie glosnik za 70 zł do subwoofera???/
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie jaki głośnik niskotonowy o średnicy około 13 polecacie ??

Pozdrawiam
    Irex
  • Poziom 15  
    Pantera za 70 zl kupiłem głosnik stx 32 cm 150 w 4 ohm jescze go do skrzyni nie włozyłem ale jak podpiołem na zwrotnicy bassowej na sucho i podkreciłem gałke bassu to mi włosy na głowie skakały jak schyliłe sie nie mysle jak go do skrzyni włoże wyłożonej watolina dziwekoszczelna !!
    Irex poszukaj cos na stx sa tanie i nie najgorsze www.stx.pl
    Pozdro Mi3tki
  • Poziom 30  
    Mietki napisał:
    Pantera za 70 zl kupiłem głosnik stx 32 cm 150 w 4 ohm jescze go do skrzyni nie włozyłem ale jak podpiołem na zwrotnicy bassowej na sucho i podkreciłem gałke bassu to mi włosy na głowie skakały jak schyliłe się nie mysle jak go do skrzyni włoże wyłożonej watolina dziwekoszczelna !!
    Irex poszukaj cos na stx sa tanie i nie najgorsze www.stx.pl
    Pozdro Mi3tki

Glosnik bez obudowy nie daje bassu poniewaz cisnienia przed oraz za memrana wzajemnie sie znosza.
  • Poziom 10  
    aha analogicznie srednie tez sie znosza wiec glosnik wogole nie gra?
  • Poziom 15  
    Widzę, że niektórzy nie wiedzą co to jest zwarcie akustyczne... zapraszam do lektury
  • Poziom 43  
    Słuchajcie wiadomo że głośnik nie jest symetryczny (nie jest taki sam z przodu i taki sam z tyłu... Fale akustyczne w przypadku głośnika się znosza tylko w pewnych obszarach czestotliwości i współrzędnych i to nie często uzyskując równe 0 - czasem cos bliskiego zero... Widoczny jest natomiast spadek skutecznosci.. Jesli byłby to spadek skutecznosci dwa razy to w decybelach to tylko -3 dB cztery to -6 osiem razy mneij to -12 dB. Spadek ten jest bardzo duży w przypadku tonów najniższych, gdyż ich czoła fali są rozmyte rozchodza się we wszystkich kierunkach (obracanie subwoofera dookała tył do przodu nic nie zmienia
  • Poziom 29  
    Dlatego też wogóle słychać głośnik jak gra bez obudowy, słabo ale słychać, a to zwarcie akustyczne w teori jest prawdą ale w praktyce nie jest tak do końca.