Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik ruchu - zasilanie elektroniki

24 Lip 2013 10:55 3513 18
  • Poziom 16  
    Witam!

Posiadam czujkę ruchu od lampy: Czujnik ruchu - zasilanie elektroniki Czujnik ruchu - zasilanie elektroniki

tylko nie wiem jak ją podłączyć i jaki sygnał daje.

pod które z tych trzech przewodów podłączyć zasilanie i jakie (5V, 12V, 24V ?? ), a z którego odbierać sygnał i jaki to jest sygnał??

Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 31  
    Sprawdź polaryzację kondensatora w lewym górnym rogu pierwszego zdjęcia i zobacz do których końcówek jest przyłączony, będziesz miał informację gdzie jest plus a gdzie minus.
    Następnie sprawdź czy środkowy kabelek prowadzi do wyjścia lm324 i będziesz miał potwierdzenie, że to kabel sygnałowy.
    Kondensatory elektrolityczne są na 25V, wiec napięcie zasilania musi być niższe.
  • Poziom 20  
    Witam,
    wabikboy napisał:
    Witam!

Posiadam czujkę ruchu od lampy: Czujnik ruchu - zasilanie elektroniki Czujnik ruchu - zasilanie elektroniki

tylko nie wiem jak ją podłączyć i jaki sygnał daje.

pod które z tych trzech przewodów podłączyć zasilanie i jakie (5V, 12V, 24V ?? ), a z którego odbierać sygnał i jaki to jest sygnał??

Pozdrawiam
    a pracuje ten w/w podzespół w działającej czujce, czy tylko dysponujesz tym co tu pokazałeś wyżej?
    W przypadku pierwszym; miernik/woltomierz do ręki i pomierz wartości napięć na trzech wyprowadzeniach widocznego czarnego przewodu względem siebie (trzy pomiary; 1-2, 1-3, 2-3), tylko zważaj, ponieważ tam najczęściej jest zastosowany beztransformatorowy zasilacz z kondensatorem i całość może znajdować się pod niebezpiecznym napięciem sieci zasilającej.
    W przypadku drugim; nie pozostaje nic innego, ale może też odnosić się do przypadku pierwszego, jak zlokalizować przewód wspólny, "masę", oraz przewód zasilania (a trzeci "znajdzie się" sam), ale wartość napięcia zasilania pozostaje nadal zagadką.
    A tę da się rozwiązać poprzez poszukanie aplikacji dla zastosowanego tam układu scalonego (LM324?), a wartość tego napięcia zasilania od góry da się wywnioskować po opisie napięcia pracy widocznego tu kondensatora elektrolitycznego, gdzie jeden z nich na pewno znajduje się w obwodzie zasilania.

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Czujki ruchu to urzadzenia 12V. Tak na szybko to patrząc od góry. 1.Vcc 2. sygnał 3. GND[przewód z białą kreską]
  • Poziom 16  
    Ok dzięki za odpowiedź tylko jeszcze kwestia zasilania dla układu i rodzaj sygnału wychodzącego. Dla sygnału domyślam się iż będzie to jakieś niskie napięcie DC ale to już sobie miernikiem sprawdzę :)
  • Poziom 30  
    Czujka ruchu działa jak włącznik włącz/wyłącz po wykryciu ruchu generuje sygnał który steruje układem wykonawczym, przeważnie tranzystor-przekaźnik
  • PCBway
  • Poziom 20  
    wabikboy napisał:
    Ok dzięki za odpowiedź tylko jeszcze kwestia zasilania dla układu i rodzaj sygnału wychodzącego. Dla sygnału domyślam się iż będzie to jakieś niskie napięcie DC ale to już sobie miernikiem sprawdzę :)
    Niekoniecznie, najczęściej jest to otwarty kolektor tranzystora bipolarnego (N-P-N) i włączonego na drugiej płytce w obwód cewki przekaźnika, a ta po drugiej stronie podłączona do plusa zasilania.
  • Poziom 16  
    Posiadam obie części lecz interesuje mnie tylko podłączenie samej czujki gdyż chcę podpiąć to do GPIO Raspberry Pi jeśli działa na 12V to problem z głowy a sygnał podepnę przez transoptor więc RPi bedzie bezpieczne :)
  • Poziom 20  
    wabikboy napisał:
    Posiadam obie części
    To nie rozumiem po co zakładałeś ten tamat?

wabikboy napisał:
    lecz interesuje mnie tylko podłączenie samej czujki gdyż chcę podpiąć to do GPIO Raspberry Pi jeśli działa na 12V to problem z głowy a sygnał podepnę przez transoptor więc RPi bedzie bezpieczne :)
    A jak będzie inna wartość jej napięcia zasilania to w czym problem?
    Natomiast optoizolacja w tym przypadku to dobry pomysł.
  • Poziom 31  
    Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć ten układ pod napięcie 5V i sprawdzić czy pracuje zanim sprawdzimy go przy napięciu 12V.
    Moim zdaniem, bardziej tu pasuje 12V ale to już niech sam pytający sprawdzi na własną odpowiedzialność.
  • Poziom 16  
    MamAtE napisał:

Bo bezpieczniej zapytać niż grzebać przy 230V gdyż było to rozbebeszone. :)

MamAtE napisał:

jak będzie mniej niż 12V to nie problem bo zmniejszyć zawsze łatwiej

a jeśli wyższe to albo drugi zasilacz do urządzenia albo przetwornica Step-Up lecz jednego i drugiego wolał bym uniknąć
  • Poziom 20  
    wabikboy napisał:
    MamAtE napisał:

Bo bezpieczniej zapytać niż grzebać przy 230V gdyż było to rozbebeszone. :)
    No tak, lepiej "podeprzeć się" wiedzą z forum zamiast własną...

wabikboy napisał:
    MamAtE napisał:

jak będzie mniej niż 12V to nie problem bo zmniejszyć zawsze łatwiej

a jeśli wyższe to albo drugi zasilacz do urządzenia albo przetwornica Step-Up lecz jednego i drugiego wolał bym uniknąć
    Jak znam te układy, to wartość napięcia zasilania nie jest tam krytycznie dobrana, ale istotne jest by było to napięcie stabilizowane.
  • Poziom 16  
    Ok czujnik sprawdzony, działa. Tylko jeszcze jedno pytanie, czy mogę samą czujkę podłączyć do GPIO Rapberry PI ? nie ukrywam że całość jest trochę spora "PCB" jak dla mojego zastosowania. Domyślam się iż sygnał z czujki wychodzi analogowy więc chyba tu jeszcze potrzebny będzie uC.
  • Poziom 20  
    wabikboy napisał:
    Ok czujnik sprawdzony, działa. Tylko jeszcze jedno pytanie, czy mogę samą czujkę podłączyć do GPIO Rapberry PI ? nie ukrywam że całość jest trochę spora "PCB" jak dla mojego zastosowania. Domyślam się iż sygnał z czujki wychodzi analogowy więc chyba tu jeszcze potrzebny będzie uC.
    Jak "samą czujkę", nie rozumiem? Przecież ta płytka to jest prawie całość układu do wykrywania ruchu.
    Napisałem prawie, ponieważ do kompletu potrzebna jest przed czujnikiem PIR (to te okrągłe z prostokątnym okienkiem) umieszczenie oryginalnej tam będącej w kompletnej czujce, płaskiej soczewki Fresnela, zobacz, np. tu.
    I przyjmij do wiadomości, iż bez tej w/w soczewki, umieszczonej przed czujnikiem PIR, ta czujka nie będzie działać.
  • Poziom 16  
    Tzn nie będzie działać prawidłowo jeśli o to Ci chodzi, bo czujnik reaguje kiedy przed nim machnę ręką. ale mi chodzi o sam główny element czyli czujnik podczerwieni, czy działa analogowo jesli tak to uC o wiele zmniejszy gabaryty urządzenia.
  • Poziom 31  
    wabikboy napisał:
    Tzn nie będzie działać prawidłowo jeśli o to Ci chodzi, bo czujnik reaguje kiedy przed nim machnę ręką. ale mi chodzi o sam główny element czyli czujnik podczerwieni, czy działa analogowo jesli tak to uC o wiele zmniejszy gabaryty urządzenia.

Spisz symbol i poszukaj noty katalogowej.
  • Poziom 20  
    wabikboy napisał:
    Działa, ponieważ ma ta czujka PIR swoje otoczenie, dość skomplikowane, gdzie sygnał z niej jest obrabiany, a wyjściem jest tranzystor załączający przekaźnik.
    Natomiast sama czujka PIR to fotodetektor promieniowania podczerwonego i nic więcej, dopiero po obróbce analogowej sygnału z niej dostaje się to, co się dostaje.
    I jak wyobrażasz sobie tę obróbkę analogową w µC?
  • Poziom 16  
    A po co mi obróbka tego?? przecież mogę to podłączyć przez tranzystor np: bc547 i potem do uC

coś na podobie tego

:)
  • Poziom 31  
    wabikboy napisał:
    A po co mi obróbka tego?? przecież mogę to podłączyć przez tranzystor np: bc547 i potem do uC

coś na podobie tego

:)

Jeżeli Ci wystarczy, że czujka działa na zasadzie jasno ciemno - masz rację. Ale czujka PIR funkcjonuje trochę inaczej.