Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa analizatora spalin, zamienniki kondensatorów papierowych

24 Lip 2013 12:10 4734 21
  • Poziom 10  
    Witam

Naprawiam zasilacz w analizatorze spalin i chciałem wymienić wręcz skruszałe już kondensatory papierowe. Szukałem po różnych sklepach ale nie mogę dostać kondensatorów o wartościach które mnie interesują. Analizator to bardzo drogi sprzęt i wolę zapytać niż spalić cały analizator

Czy możliwa jest zamiana kondensatorów papierowych na MKT, MKP lub podobne?

Podam jeszcze co widnieje na kondensatorach:

0,047uF 630V-/300V MP 40/070/56
    4700pF 250V PME 271Y 40/085/56
    1000pF PME271Y 40/085/56
  • Użytkownik obserwowany
    A nie styrofleksowy ?
    Jak zwykłe papierzaki to mogą być MKT , metalizowane, ceramiczne zależnie do funkcji w układzie.
    Te co podałeś zwykłe....
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    Pierwszy wygląda na klasę X2; możesz zamienić na KONDENSATOR FOLIOWY MKP x2 47nF/305V AC 10% RM10 lub KONDENSATOR FOLIOWY MKP 47nF/630V RM15.
    Dwa pozostałe są klasy Y2, możesz zamienić na KONDENSATOR FOLIOWY MKP 1.0nF/2000V RM15 i KONDENSATOR FOLIOWY MKP 4.7nF/2000V RM15, lub inne MKP na napięcie robocze co najmniej 1200V DC lub z wyraźnie oznaczoną klasą Y2 na 250V AC.
    Od jakości tych kondensatorów może zależeć bezpieczeństwo użytkowania urządzenia!
  • Tłumacz Redaktor
    A czy na prawdę wymiana tych kondensatorów jest potrzebna w tym urządzeniu? Rozumiem że są stare i najpewniej pracują w ciężkich warunkach, ale jeśli trzymają parametry może warto je zostawić w urządzeniu?
  • Poziom 10  
    Zasilacz całkiem padł. Napięcie jest tylko w bloku wejściowym czyli w okolicach mostka prostowniczego, kondensatora filtrującego. Dalej jest cisza. Posprawdzałem wszystkie diody prostownicze i są sprawne. Teraz biorę się za wymianę wszystkich kondensatorów. Myślałem jeszcze nad wymianą sprzęgacza optycznego czyli coś takiego http://pl.farnell.com/vishay-semiconductor/mo.../sprzegacz-optyczny-fototranzystor/dp/1612476 (którego nie potrafię sprawdzić, a on wyraźnie dzieli płytkę na 2 części tzn. jest między transformatorem, blokiem wejściowym, a wyjściami i kondensatorami). Niepokoi mnie także pewien tranzystor który jest okopcony. Ciężko z niego odczytać nazwę. Tyle co się udało odczytać to 80SQ035. Po wpisaniu w google tego hasła wyskakuje mi dioda Schottky-ego, a mój element to tranzystor (lub coś w takiej obudowie) z 3 nóżkami.
  • Poziom 14  
    Tego typu kondensatory nie tracą pojemności z czasem, wyjątkowo mogą dostać przebicia ale do stwierdzenia tego wystarczy zwykły omomierz, jak wymieniasz to już lepiej elektrolity a kondensatory stałe to szkoda czasu.
  • Tłumacz Redaktor
    wojpatr napisał:
    Zasilacz całkiem padł. Napięcie jest tylko w bloku wejściowym czyli w okolicach mostka prostowniczego, kondensatora filtrującego. Dalej jest cisza. Posprawdzałem wszystkie diody prostownicze i są sprawne. Teraz biorę się za wymianę wszystkich kondensatorów. Myślałem jeszcze nad wymianą sprzęgacza optycznego czyli coś takiego http://pl.farnell.com/vishay-semiconductor/mo.../sprzegacz-optyczny-fototranzystor/dp/1612476 (którego nie potrafię sprawdzić, a on wyraźnie dzieli płytkę na 2 części tzn. jest między transformatorem, blokiem wejściowym, a wyjściami i kondensatorami). Niepokoi mnie także pewien tranzystor który jest okopcony. Ciężko z niego odczytać nazwę. Tyle co się udało odczytać to 80SQ035. Po wpisaniu w google tego hasła wyskakuje mi dioda Schottky-ego, a mój element to tranzystor (lub coś w takiej obudowie) z 3 nóżkami.

Czyli masz uszkodzony zasilacz (jak mniemam impulsowy) z spalonymi elementami półprzewodnikowymi który nie daje w ogóle napięć na transformator i nie ma nic na stronie wtórnej i zaczynasz naprawę od wymiany kondensatorów filtrujących napięcie wyjściowe, których typ wskazuje że się nie starzeją i nie tracą parametrów, tak?
  • Poziom 10  
    Na transformatorze mam 31V a powinno być 94V. Na wyjściach zasilacza brak napięcia.
    Na kondensatorach cisza, diody sprawne
    Zasilacz wygląda jak komputerowy
  • Poziom 10  
    Nadal brak efektów
    W serwisie za używany zasilacz wołają sobie 800zł

Nie pisz posta pod postem!
    [_P_]
  • Tłumacz Redaktor
    wojpatr napisał:
    Nadal brak efektów
    W serwisie za używany zasilacz wołają sobie 800zł

Jeśli chcesz to naprawić to w pierwszej kolejności zacznij od wymiany półprzewodników - tranzystora sterujące, diody etc. Jaki kontroler (układ scalony) tam siedzi? o ile w ogóle jakiś.
  • Poziom 14  
    Skoro wygląda jak komputerowy to może ma przetwornice startową i od niej trzeba zacząć naprawę bo jej praca powinna być niezależna od przetwornicy głównej.
  • Poziom 10  
    Tak jest taka na wejściu. Jak najlepiej ją sprawdzić?

Moderowany przez Dzimi:

Temat był o wymianie kondensatora ( nawet nie powinien być w dziale "Inne " tylko w "Elementach elektronicznych". Teraz zaczyna rozwijać się - a temat nadal zostaje o kondensatorach. Proszę uzupełnić temat lub założyć nowy w odpowiednim dziale.

• Poziom 10  
    Niby jest ok. Nie wiedziałem jak sprawdzić więc minus miernika przyłożyłem do najbliższego kondzia połączonego z przetwornicą a plus do nóg przetwornicy. Oczywiście na pomiarze napięcia zmiennego. Sprawdzone po stronie pierwotnej i wtórnej.

Niepokoi mnie ten tranzystor który jest okopcony. Przed nim jest napięcie a za nim brak. Ciężko z niego odczytać nazwę. Tyle co się udało odczytać to 80SQ035, TRF830

Proszę uzupełnić tytuł postu- zgodnie z regulaminem pkt.3.1.15 [dzimi]
  • Poziom 14  
    Może to jest tylko "czarny kurz" który często wygląda jak spalenizna, bo normalnie tranzystor który się okopcił ze spalenia ewidentnie by śmierdział...
    Porób może zdjęcia tego ustrojstwa to się coś wyjaśni, przynajmniej będzie można wydedukować jakiś schemat blokowy i dalej myśleć jak do tego podejść.
  • Poziom 10  
    Proszę :)
    Oto zdjęcia:

Naprawa analizatora spalin, zamienniki kondensatorów papierowych Naprawa analizatora spalin, zamienniki kondensatorów papierowych
  • Poziom 14  
    Nie no ze zdjęć telefonem to mało się doczytamy, przeczytaj oznaczenia wszystkich scalaków na radiatorach, ale od razu widać że to nie ma nic wspólnego z popularnymi TL494 czy KT... , kondensatory sobie odpuść, od razu widać że to jakieś nichicony i one padają raczej od święta. Jeśli na tym dużym kondensatorze masz napięcie 320V stałego to skupił bym się na tranzystorach kluczujących, nic tam nie widać ale prawdopodobnie będą zamontowane na tym radiatorze wygiętym w L obok dużego kondensatora.
  • Poziom 10  
    Właśnie na tym radiatorze jest tylko tranzystor o którym pisałem wyżej.

Moderowany przez Dzimi:

Proszę stosować się do poleceń moderacyjnych. Regulamin pkt.3.3. Niestosowanie się do polecenia moderacyjnego może skutkować ostrzeżeniem.

• Poziom 14  
    Tel element na płytce oznaczony jest literą T, Q czy D ? Mamy pewną nieścisłość bo 80SQ035 to jest dioda a TRF830 to tranzystor, więc jest tam jeden element czy dwa :D, zgodnie z logiką mogą być one oba obok siebie ale mamy zgadywać ?
  • Poziom 10  
    Witam
    Po wylutowaniu tranzystora okazało się, że jest to IRF830 a nie TRF830 :)
    Bardzo łatwo dostępny w sprzedaży
    Zamówiłem 2 szt na wszelki wypadek i zobaczymy co będzie się działo

Przesyłam zdjęcia w lepszej jakości

Naprawa analizatora spalin, zamienniki kondensatorów papierowych Naprawa analizatora spalin, zamienniki kondensatorów papierowych Naprawa analizatora spalin, zamienniki kondensatorów papierowych Naprawa analizatora spalin, zamienniki kondensatorów papierowych Naprawa analizatora spalin, zamienniki kondensatorów papierowych
  • Poziom 14  
    Pytanie co sterowało tym tranzystorem i czy nie klękło, trzeba by było zobaczyć gdzie była odłączona bramka tego IRF830, patrząc od frontu to pierwsza noga od lewej strony.

• Poziom 21  
    Temat archiwalny, ale nie zamknięty.
    Niestety, nie znamy dalszych losów tego zasilacza.

Dodam więc dla potomnych coś istotnego.
    Jest to zasilacz mający zastosowanie m.in. w czterogazowym analizatorze spalin AVL DiGAs 465 (ale nie tylko).
    W 99% przyczyną braku pracy tego zasilacza jest uszkodzony rezystor R1 po stronie pierwotnej przetwornicy o wartości 470k, 2%, wypracowujący tzw. napięcie "startowe" dla generatora przetwornicy.