Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PEUGEOT 106 - Szarpanie w czasie jazdy.

24 Lip 2013 14:44 17922 35
  • Poziom 14  
    Witam. Moj samochod to Peugeot 106II z 97 roku silnik 0,954.
    Po odpaleniu zimnego silnika autko jedzie normalnie tylko jest jakby zamulone,osiaga maksymalnie okolo 130km/h. Wczesniej mialem starszy model i smigal nawet 160km/h bez problemu.Po odstawieniu na kilkanascie minut i ponownym uruchomieniu zaczynaja sie schody.Auto doslownie dusi sie,szarpie,potrafi nawet zgasnac. Po podlaczeniu kompa wyskoczyly nastepujace bledy:
    -280 - czujnik pedalu jazdy i potencjometr przepustnicy
    -1320-regulator biegu jalowego
    -336-uklad regulacji sonda Lambda
    -2328- adaptator mieszanki
    Po skasowaniu bledy zniknely oprocz tego ostatniego i tu moje pytanie - co to jest ten adaptator? jak mozna sie do tego czegos dobrac? Czy to jakas regulacja?
    Bardzo prosze o podpowiedzi bo nie chcialbym zeby mi wcisneli jakis kit typu bulbulator pompy zrywu i temu podobne.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 17  
    Sprawdź czujnik ciśnienia kolektora ssącego (map sensor).
  • Poziom 14  
    A moglbys podpowiedziec gdzie jest zamontowany?
    Jeszcze co do opisu usterki - odpalam auto,ruszam i czuje lekkie szarpania przy przyspieszaniu, w pewnym momencie po zmianie biegu na wyzszy i wcisnieciu pedalu gazu zero reakcji jakby przepustnica sie nie otwarla - silnik nie reaguje i auto zwalnia -trzymany do podlogi pedal gazu nic nie daje silnik wogole nie reaguje, w momencie wcisniecia sprzegla i kilkakrotnym przygazowaniu silnik wchodzi na obroty i jedzie jako tako skokami, az do nastepnej zmiany biegu, po zmianie ta sama historia - zduszenie,sprzeglo ,przegazowanie ,idzie-podejrzewalem wysokie napiecie na przewodach (przebicia) lecz sprawdzilem i to nie to,zmienilem tez cewke ale bez zmian. Po kilkuset metrach jedzie juz normalnie.
  • Poziom 17  
    a błąd potencjometru przepustnicy nie powrócił też może takie krzaki robić
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 14  
    Nie powrocil. Pozostal jedynie blad 2328 adaptacja mieszanki. Kurcze mialem wczesniej Peugeota z przebiegiem 260 tysiecy i smigal jak zloto po 160km/h. Inna tez byla praca silnika. Ten ma 90 tysiecy - sam go sprowadzalem i sam go kupowalem od szkopa wiec jestem pewien przebiegu. Ten cyrk zaczal sie po przejechaniu jakichs 40 kilometrow. Tyle ze mulowaty byl od poczatku. Jestem juz glupi , nie wiem co moze byc. Nie mam tez mechanika godnego zaufania ,a obawiam sie,ze jak podjade do ktoregos to zacznie sie kasowanie - bo jak czytam tematy - to to moze byc praktycznie wszysto.Od lambdy (najtansza 170PLN) po przeplywomierze, silniczki krokowe i inne fanaberie. Szkoda,ze zaden z asow mechaniki nie chial pomoc ale trudno. Jak mi sie uda jakims cudem toto opanowac - napisze co bylo, moze w jakis sposob pomoge innym.
  • Poziom 17  
    ja obstawiam map sensor a lambde możesz na próbę odpiąć i sprawdzić co się dzieje. Sensor masz stojąc przodem do auta po lewej stronie na błotniku lub na kolektorze dolotowym. Odczytałeś czymś błędy to zerknij w parametry i będzie widać co jest nie teges
  • Poziom 30  
    Kolego jeśli kupiłeś dopiero te autko to powinieneś zacząć od podstawowych rzeczy jak olej, 3 filtry, świece, przewody i co najmniej sprawdzić /wymienić/ rozrząd. Pózniej mierzymy ciśnienia cylindrów i paliwa. Moge się mylić ale zawory też możesz mieć regulowane...
    Pózniej dopiero diagnostyka komputerem bo w przeciwnym razie możesz wywalić sianko w błoto...
  • Poziom 14  
    Olej wymieniony, rozrzad sprawdzilem,swiece sprawdzilem, filtry wymienione - auto ma przejechane 90 tysiecy i jest po serwisie - nie kupilem go na placu tylko od wlascicielki wiec raczej mozna jej wierzyc co robila. Po przywiezieniu do kraju auto jakis czas chodzilo dobrze - po kilkuset kilometrach zaczelo sie chrzanic. Co bylo na poczatku to slaba dynamika jazdy reszta rozpoczela sie pozniej. Podejrzewalem zamulony katalizator ale przy tym przebiegu to raczej niemozliwe. Po niedzieli sprawdze sugestie benyy1. Pozdrowienia

Acha zapomnialem - odpialem lambde i nie bylo zmiany wiec moze to ona szwankuje.
  • Poziom 30  
    Tolo1 napisał:
    Podejrzewalem zamulony katalizator

Łatwo sprawdzić odkręcasz wydech przy kolektorze krótka jazda i będziesz wiedział
    Tolo1 napisał:
    swiece sprawdzilem

Niema możliwości sprawdzić świece jest do wymiany i tyle ;-)
    Kable też mogą wyglądać dobre ale powinno się zmienić- coś jak pasek rozrządu też pewne wyglądał dobrze a trzeba wymienić bo wszystko się starzeje...
  • Poziom 14  
    diodabg - wszystko sie zgadza tylko czy przy uszkodzonych swiecach wyskakiwal bedzie ten blad?
  • Poziom 30  
    Błąd adaptacji mieszanki to bardzo szeroki błąd i może być wszystko tak może być wina świec , kabli, ciśnienia paliwa, map sensor, lambda ect. Pytasz o poradę napisałem ci tylko od czego trzeba zacząć u nas na warsztacie jak przyjeżdza klient z problemem a widać że np. kable stare a twierdzi że są sprawdzone i dobre życzymy mu 'szerokiej drogi' ;-)
  • Poziom 14  
    diodabg napisał:
    u nas na warsztacie jak przyjeżdza klient z problemem a widać że np. kable stare a twierdzi że są sprawdzone i dobre życzymy mu 'szerokiej drogi' ;-)

No wlasnie - ja widze i wiem,ze kable nie sa stare,ze pasek rozrzadu jest nowy,ze olej jest nowy - i nie tylko widze lecz wiem bo jak pisalem rozmawialem z wlascicielka,poza tym sa ksiazki serwisowe. Gdybym nie ogladal swiec,kabli,gdybym nie zmienial cewki zaplonowej wygladajacej na stara - zrobilbym to.Te rzeczy jednak moge smialo wyeliminowac, a i bez tego pozostaja sprawy kosztowne typu lambda,map sensor czy przeplywomierz o czujniku polozenia walu juz nie wspomne. Czy przyczyna moze lezec w przestawionym o jakis zabek pasku rozrzadu? mam zamiar to sprawdzic lecz nie wiem czy jest sens.
  • Poziom 42  
    Do objawu opisanego w poście nr.3 - sprawdzić ciśnienie paliwa na wtrysku , na wolnych i w czasie depnięcia na pedał. Podglądnąć czas otwarcia wtrysku.
    Przepustnica zmotoryzowana , zwykłym omomierzem sprawdzić ścieżki na obydwu potencjometrach - na przetarcie. Jaki masz silnik - typ (TU9M?), bo w mojej papudze nie widzę ani przepływomierz ani MAP sensora , sterownik mono Motronic?
    Zostawić w spokoju ; świece , kable , oleje , żarówki i co tam jeszcze podpowiadają.
  • Poziom 30  
    Wybacz że wogule próbowałem ci radzić ale ...
    Tolo1 napisał:
    No wlasnie - ja widze i wiem

pewnie nawet filtra paliwa nie zmieniłeś bo
    Tolo1 napisał:
    i nie tylko widze lecz wiem bo jak pisalem rozmawialem z wlascicielka

rozrząd sprawdzałeś ale
    Tolo1 napisał:
    Czy przyczyna moze lezec w przestawionym o jakis zabek pasku rozrzadu?

więc go nie sprawdzałeś a może się na przykład rozlatuje napinacz i pasek lata za luzny i dla tego gubi moc...
    benyy1 napisał:
    ja obstawiam map sensor

dobry mechanior nie obstawia tylko pyta jakie wartości pokazuje map sensor w przeciwnym razie JA obstawiam że nie masz w aucie choinki o zapachu truskawkowym i dla tego ci nie chodzi ;-)

Jak ci radziłem wcześniej
    diodabg napisał:
    powinieneś zacząć od podstawowych rzeczy jak olej, 3 filtry, świece, przewody
    diodabg napisał:
    co najmniej sprawdzić /wymienić/ rozrząd
    diodabg napisał:
    mierzymy ciśnienia cylindrów i paliwa
    diodabg napisał:
    Moge się mylić ale zawory też możesz mieć regulowane

a na końcu
    emeryt2 napisał:
    żarówki i co tam jeszcze podpowiadają.

Powodzenia i szerokiej drogi ;-)
  • Poziom 14  
    Emeryt2 po niedzieli najlepiej wrzuce fotke silnika bo szczerze mowiac nie mam pojecia ktory to typ.

Diodabg nie obrazaj sie - posprawdzam to wszystko razem z mechanikiem jeszcze raz. Twoje sugestie sa przydatne bo wiem gdzie szukac najpierw.
    Tak jak wspomnialem jak uda sie dotrzec co jest to tu napisze.Milego weekendu - ja niestety na dyzurze 48 godz.
  • Poziom 42  
    Możesz wrzucić fotkę , ale ja pytałem ; czy masz przepływomierz i MAP sensor , tego nie trzeba szukać aparatem , można podnieść maskę samochodu i dobrze popatrzeć , to nie wymaga wielkiego wysiłku.
    Lecz widzę ,że masz blade pojęcie , nie tylko o swoim silniku , dlatego tak trudno Ci idzie z odpowiedziami. To nie wstyd przyznać się do niewiedzy!!!!
  • Poziom 14  
    W przerwie udalo mi sie zrobic fotki - te przewody ,to moja robota -diody do jazdy dziennej i nimi nie ma sie co przejmowac.
    PEUGEOT 106 - Szarpanie w czasie jazdy. PEUGEOT 106 - Szarpanie w czasie jazdy. PEUGEOT 106 - Szarpanie w czasie jazdy.

Masz racje jestem laikiem i dlatego prosze o pomoc "po palcu".
  • Poziom 30  
    Spoczko bez obrazy ;-)
    Te czerwone kable do czego są podłączone do plusa czy na impuls cewki jak na impuls to je odłącz i spróbuj bez...
  • Poziom 14  
    Te kabelki byly podlaczane juz po fakcie - one zasilaja lampy diodowe do dziennej jazdy. Bez nich objaw juz wystepowal.
  • Poziom 30  
    Sprawdz koniecznie luzy na zaworach bo są regulowane i ciśnienie paliwa...
  • Poziom 14  
    ok. Myslalem ze sa samoregulujace. Cisnienie tez kaze sprawdzic . Dzieki.
  • Poziom 14  
    okie :). Po kolejnej serii dyzurkow sprawdze :)
  • Poziom 8  
    Witam i jak rozwiązałeś problem :?: .Pytam bo u mnie mam tą samą przypadłość :cry: Ten sam silnik Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    Rychu11 napisał:
    Witam i jak rozwiązałeś problem :?: .Pytam bo u mnie mam tą samą przypadłość :cry: Ten sam silnik Pozdrawiam.

A zastosowałeś się do odpowiedzi podanych wyżej? Zawory wyregulowane, filtry wymienione?
    Pod komputer wogle podpinałeś? Możesz mieć zupełnie inne błędy.
  • Poziom 14  
    Zmieniłem Peugeota na Megankę :). Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Wszystko sprawdzone i jest w normie.A objawy w dalszym ciągu takie jak w opisie,bez zmian ,boję się nawet wyjechać do mechanika bo mogę nie dojechać :cry: PEUGEOT 106 - Szarpanie w czasie jazdy.
    Za co odpowiadają te przewody?
    2.Zasysający.
    3.Paliwowy
    4.To chyba silniczek krokowy? PEUGEOT 106 - Szarpanie w czasie jazdy.
    No i ta 5 od czego jest i do czego służy?
  • Poziom 35  
    1 i 2 jest to podciśnienie. Do serwo idzie przewód numer 1.
    3 przewód paliwowy, jak jest dojście to i musi być powrót. Paliwo musi być w obiegu
    4 silniczek krokowy od Magneti Marelli.
    5 zawór pochłaniacza spalin.
  • Poziom 8  
    Dzięki za wskazówki Pepe150.

Dodano po 4 [minuty]:

PEUGEOT 106 - Szarpanie w czasie jazdy.
    Czyli 7 na tej fotce to przewód podciśnienia do Serwo.
    A czy zawór pochłaniacza spalin może być przyczyną tej awarii i czy spełnia ważną rolę ?
  • Poziom 12  
    dpstałeś sugestię żeby sprawdzić ciśnienie paliwa i jak dotąd nie mamy informacji, sprawdż je w czasie jazdy kiedy szarpie