Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Luna 385 E nie pierze? Help

BisuTommy 07 Mar 2005 20:10 2317 14
  • #1 07 Mar 2005 20:10
    BisuTommy
    Poziom 10  

Witam i proszę o pomoc. Objawy są następujące: programator chodzi przełancza ale bęben pralki tylko drgnie w jedną stronę i tyle nie zrobi ani jednego pełnego obrotu a następnie drgnie w drugą stronę tak jak by chciał a nie mógł. Pompka od wody sprawna, hydrostat działa. Wymieniłem kondensator rozruchowy nic to nie dało, ale jak przestawię programator na wirowanie to się rozpędza i wiruje a następnie pod koniec wirowania tuż przed tym jak ma się zatrzymać trzask tak jak byś rozładował kondensator i na złączce programatora 1B iskrzenie i smród. Jeśli by ktoś z doświadczonych osób zechciał udzielić mi jakiś wskazówek byłbym bardzo wdzięczny. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

0 14
  • #2 07 Mar 2005 20:13
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 07 Mar 2005 20:30
    Paw_el

Specjalista AGD

Witam.
    Jeśli zdejmiesz pasek klinowy i uruchomisz pralkę na obrotach rewersyjnych, silnik powoli będzie się obracał, wypalony styk 1B (słodki zapach plastiku) - programator do wymiany.

0
  • #4 07 Mar 2005 20:32
    BisuTommy
    Poziom 10  

Bleble napisał:
    Dla pewności można sprawdzić silnik na wolnych obrotach ,ale wszysko wskazuje na uszkodzony programator w części przłączania obrotów rewersyjnych

Czyli nic nie da się zrobić bez wymiany programatora ani rusz?:-( .Nie wiem jak mam sprawdzić silnik na wolnych obrotach skoro on właśnie na wolnych się nie kręci, jedynie co mógłbym zrobić to zmierzyć napięcia.

0
  • #6 07 Mar 2005 20:52
    BisuTommy
    Poziom 10  

Paw_el napisał:
    Witam.
    Silnik podłączyć na krótko po wypięciu kostki wiązki lub poza pralką.

Ale on chodzi na wirowaniu bez problemu tylko podczas prania te wolne obroty w lewo i w prawo tylko delikatnie drgnie pomimo że nie ma nic w bębnie. Myślę o zaglądnięciu do programatora.

0
  • #7 07 Mar 2005 21:04
    Paw_el

Specjalista AGD

Witam.
    Nie możesz się sugerować, że na wirowaniu jest dobry to cały jest dobry, przecież on ma dwa uzwojenia wplecione w warkocz, jedno od niskich obrotów drugie od wirowania.

0
  • #8 07 Mar 2005 21:48
    BisuTommy
    Poziom 10  

Paw_el napisał:
    Witam.
    Nie możesz się sugerować, że na wirowaniu jest dobry to cały jest dobry, przecież on ma dwa uzwojenia wplecione w warkocz, jedno od niskich obrotów drugie od wirowania.

Może masz rację pomierzyłem na razie rezystancje uzwojeń wyniki to 75? i 88 ? (jak zmierzyłem dobrze). Dostęp tam jest b ciężki i dzisiaj już go nie podepnę bo za późno a wszystko to robię w łazience 1,5X2,5 :-). Jutro kolejne podejście zacznę od podpięcia tego silnika Paw_el. Narazie

0
  • #9 08 Mar 2005 07:11
    skryn
    Admin grupy AGD

75? i 88 ? Ale czego? Omów? Napisz jak mierzyłeś, bo taki wynik, to dużo za dużo (powinno być ok. 60Ω dla rewersów- między wspólnym białym, a zielonym i żółtym). Zobacz jeszcze kostkę silnika, czy nie ma nadpaleń.
    Pozdrawiam.

0
  • #10 08 Mar 2005 18:34
    BisuTommy
    Poziom 10  

Witam ponownie
    Uruchomiłem silnik i na wolnych obrotach pracuje w lewo i w prawo w zależności jak go popchnę :-). Tak jak mówiłeś Skryn uzwojenia mają po 60 ?. A więc ze strony silnika wszystko w porządku jednak programator i ten feralny styk 1B prawdopodobnie jest nadpalony chociaż z zewnątrz nie widać. Zaraz go wykręcam.

Dodano po 10 [minuty]:

60 omóe, nie pisze mi symbolu omów.

0
  • #11 08 Mar 2005 20:46
    axxx
    Specjalista AGD

Masz racje 1B i 1H odpowiedzialny za rewersy.

0
  • #12 10 Mar 2005 20:13
    BisuTommy
    Poziom 10  

EUREKA znów działa!. Dzięki wszystkim którzy wypowiedzieli się na forum, szczególne podziękownia należą się kolegom a pracy, którzy rozebrali mi programator przeczyścili i złożyli. Dowiedziałem się również, że aby działała pralka ( niestety bez prania wstępnego rzadko używane) nie muszą być założone spowrotem szystkie trybiki z programatora a mianowice: jeden zielony większy i dwa białe o takich samych średnicach, dźwigienka czarna plastikowa dźwigienka srebram metalowa, mała sprężynka i sprężynka rozporowa. Piszę o dlatego że po rozłożeniu programatora jak wystrzelą te trybiki to później do końca nie wiadomo jak to złożyć. Jeszcze raz dziękuję.

0
  • #13 11 Mar 2005 07:56
    Zuchan
    Poziom 15  

Sugerujesz zatem, że można kilka elementów programatora pominąć i nadal będzie możliwe używanie pralki jako sprawnej? To ciekawe. Przy wymianie lub czyszczeniu styków odpowiadających za pracę rewersyjną silnika doświadczony lub co bardziej zręczniejszy majsterkowicz nie rozbiera segmentu z zębatkami przy silniczku programatora, bo jest to czynność zbędna i może przysporzyć niepotrzebnej pracy.

0
  • #14 11 Mar 2005 08:27
    zayzayer
    Specjalista AGD

Zuchan napisał:
    Sugerujesz zatem, że można kilka elementów programatora pominąć i nadal będzie możliwe używanie pralki jako sprawnej?
    .
    Można, tylko pralka będzie trochę gorzej prała i płukała, bo krócej ( w sumie o 12' na progr. 3). Programator w takiej sytuacji nie robi skoków 4', a wyłącznie 2'.

Zuchan napisał:
    Przy wymianie lub czyszczeniu styków odpowiadających za pracę rewersyjną silnika doświadczony lub co bardziej zręczniejszy majsterkowicz nie rozbiera segmentu z zębatkami przy silniczku programatora, bo jest to czynność zbędna i może przysporzyć niepotrzebnej pracy.

Doświadczony rozbiera wszystko, bo nawet z zębatkami (szczególnie jedną) robi się ciekawe rzeczy. Poza tym ułatwia to pracę.

0
  • #15 15 Lis 2005 15:47
    BisuTommy
    Poziom 10  

Witam ponownie pisałem wcześniej lecz teraz kończe temat definitywnie. A więc tak
    skutek:pralka nie obracała bębnem choć słychać było pracę programatora i innych urządzeń dało się odczuć zapach spalonego plastiku wirowanie było
    przyczyna: programator miał nadpalone styki odpowiedzialne za pracę rewersyjną 1B i 1H po rozebraniu programatora przeczyszczone zostały styki i wszystko było ok.

UWAGA! Zaznaczam że przy rozbiórce wcześniej należy sobie dobrze poznaczyć elementy by wiedzieć jak były pierwotnie złożone ponieważ mi nie udało się wszystkiego złożyć ale składał mi to fachowiec i powiedział że bez tych elementów (na zdjęciu) też będzie prało tylko czas prania wstępnego będzie krótszy. W każdym razie pralka do teraz działa a czy czas jest krótszy to nie wiem bo nie piorę choć nikt się nie skarży z użytkowników :). Dołączam jeszcze schemat elektryczny który dostałem od Tomka M (dzięki).

Dziękuję wszystkim i proszę o zamknięcie tematu

0