Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fizyka Techniczna PW czy EiT WAT

Arkady667 24 Lip 2013 16:46 3192 6
  • #1 24 Lip 2013 16:46
    Arkady667
    Poziom 6  

Witam.

Mam problem gdyż dostałem się na Fizykę Techniczną na Politechnice Warszawskiej i Elektronikę i telekomunikację na WAT i nie wiem na co się zdecydować.
    Czy po fizyce jest naprawdę tak ciężko o pracę ? W sumie to Politechnika i chciałbym tam pójść ale z drugiej strony to elektronika wydaje się bardziej konkretna i z wizją choć na słabszej uczelni.

Proszę o pomoc i opinię studentów lub absolwentów owych uczelni.
    Jeśli możecie drodzy forowicze napiszcie co WY byście w takiej sytuacji wybrali.

Pozdrawiam,
    Arkady

0 6
  • #2 25 Lip 2013 08:40
    buczo11
    Poziom 27  

Arkady667 napisał:
    W sumie to Politechnika i chciałbym tam pójść ale z drugiej strony to elektronika wydaje się bardziej konkretna i z wizją choć na słabszej uczelni

Czy uważasz, że WAT jest słabszą uczelnią? Według mnie na pewno nie.
    Fizyka Techniczna na PW jest z pewnością bardzo ciekawym i przyszłościowym kierunkiem, ale sama nazwa ukończonego kierunku może niewiele powiedzieć potencjalnemu pracodawcy, jeśli nie miał z tym nigdy do czynienia. Na tym polu elektronika i telekomunikacja wypada o wiele lepiej. Z kolei, po obydwu uczelniach, jeśli zechcesz, możesz być solidnym fachowcem i ze zdobyciem w miarę porządnej pracy nie będziesz miał większych trudności. Z tego co pamiętam, to studenci PW współpracowali z PIAP-em z ewentualnymi możliwościami późniejszego zatrudnienia (ale należałoby się tym dodatkowo zainteresować i potwierdzić). Natomiast WAT bardzo pomagał studentom w uzyskaniu praktyki zawodowej na studiach w zakładach, również z perspektywą późniejszego zatrudnienia, choć niekoniecznie w Warszawie i okolicach.
    Oczywiście jeszcze jest kwestia Twoich zainteresowań.

0
  • #3 25 Lip 2013 10:09
    Arkady667
    Poziom 6  

Byc może się nie zrozumieliśmy dokładnie, nie uważam, że WAT jest słaby, lecz jest on w cieniu Politechniki i to ona ma renomę, pierwsze miejsce w rankingach etc.
    Chodziło mi po prostu, że jest słabszy od PW.

Co do moich zainteresowań to nie wiem co lubię bardziej :P lubię fizykę ale na równi chcę znac się na elektronice.

0
  • #4 25 Lip 2013 10:43
    buczo11
    Poziom 27  

Arkady667 napisał:
    lubię fizykę ale na równi chcę znac się na elektronice

Niestety, będziesz musiał w tym przypadku dokonać wyboru. Nie sądzę aby praktycznie dało się studiować na tych dwóch kierunkach jednocześnie. Skoro lubisz fizykę to wydaje mi się, że skłaniasz się ku PW. Z pewnością na fizyce technicznej będziesz maił do czynienia z elektroniką. Na pewno nie w takim stopniu jak na EiT, ale w zakresie podstaw, które być może pozwolą Ci na samodzielne pogłębianie wiedzy i doskonalenie.
    Arkady667 napisał:
    nie uważam, że WAT jest słaby, lecz jest on w cieniu Politechniki i to ona ma renomę

A skoro tak to wybór jest prosty. Poza tym popatrz na specjalizacje na fizyce technicznej. Może pod kątem swoich chęci poznania elektroniki, znajdziesz tam coś dla siebie.

0
  • #5 30 Lip 2013 22:31
    nikrol
    Poziom 9  

Najlepiej wybierz to co Cię interesuje a jak nie jesteś pasjonatem-maniakiem elektroniki to wybierz fizykę techniczną i nie martw się o pracę po studiach tylko szukaj doświadczenia zawodowego.

0
  • #6 02 Sie 2013 16:22
    NdYAG
    Poziom 16  

Arkady667 napisał:
    Witam.

Mam problem gdyż dostałem się na Fizykę Techniczną na Politechnice Warszawskiej i Elektronikę i telekomunikację na WAT i nie wiem na co się zdecydować.
    Czy po fizyce jest naprawdę tak ciężko o pracę ? W sumie to Politechnika i chciałbym tam pójść ale z drugiej strony to elektronika wydaje się bardziej konkretna i z wizją choć na słabszej uczelni.

Ale po co chcesz iść na fizykę? Interesuje Cię fizyka jako nauka i planujesz dalej karierę naukowca? Czy chcesz mieć ciekawy i dobrze płatny zawód?
    W obydwu przypadkach FT PW to bardzo zły wybór.
    Bo FT PW jest kiepski w porównaniu do Fizyki na UW jeśli chodzi o poziom _naukowy_ reprezentowany przez kadrę akademicką (czyli poziom badań naukowych, liczba publikacji w czasopismach naukowych, liczba cytowań etc.). A wiadomo że od lepszych więcej się nauczysz.
    A co do pracy to wpisz sobie w różnych serwisach typu praca.gazeta.pl, jobpilot.pl, pracuj.pl fazę "fizyk" to zobaczysz ile jest ofert pracy (tzn. nie zobaczysz bo ich nie
    ma). Taki fizyk techniczny to wie wszystkiego ale po łebkach, inżynier ma wiedzę węższą ale bardziej wyspecjalizowaną.
    Jeśli szukasz sensownego zawodu to pozostają kierunki typowo inżynierskie na PW (i WAT).
    Co do złej opinii o PW: studiowałem fizykę na UW i na PW a teraz kończę doktorat z fizyki.

0
  • #7 03 Sie 2013 15:25
    nikrol
    Poziom 9  

Sam w sobie dyplom ukończenia PW jest mocnym atutem o ile mi wiadomo. Jak patrzyłem na specjalizacje (juz na I stopniu) http://kandydaci.if.pw.edu.pl/index.php/specjalnoci to wygląda że zagadnienia są ciekawie. Może zapytaj jakiegoś studenta tego kierunku jak mu się studiuje? Są nawet jakieś spotkania z firmą która poszukuje takich inż. http://kandydaci.if.pw.edu.pl/index.php/spotkania-z-firmami
    Oczywiście wybór należy do ciebie :)

0