Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem

magi23 24 Lip 2013 21:59 12906 33
  • Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem
    Witam serdecznie.
    Tak jak w temacie napisałem z nudów zrobiłem sobie mały subwooferek.
    Może się komuś nie podobać bo dużo jest gotowych elementów lecz zrobiłem go sam.
    Do konstrukcji użyłem starej obudowy subwoofera od kina domowego Megatone.
    Panel wykorzystałem od zestawu komputerowego.
    Jako układ elektroniczny a mowa tu o wzmacniaczu jak i o filtrze wykorzystałem kity znane chyba każdemu AVT.

Są to kity, wzmacniacza na układzie TDA-2050 o symbolu AVT-1597/3 i filtra
    dolnoprzepustowego o symbolu katalogowym AVT-1687.
    Głośnik - 38,00zł
    ACR-650 WOOFER
    Średnica 6''/15,24cm
    Materiał membrany Czarny lakierowany papier
    Zawieszenie górne guma
    Impedancja 4ohm
    Moc maksymalna 60W
    Waga magnesu 10oz/285g
    Pasmo przenoszenia 41Hz-8,5kHz
    Efektywność 88dB
    Serednica cewki 1"/2,54cm
    Qts 0,65
    Vas 24dm3

AVT-1597/3 cena 33,00zł
    AVT-1687 cena 26,00zł
    Do wykonania całości potrzebny był mi jeszcze:
    transformator - znalazłem jaki w garażu
    dwa mostki prostownicze - 3,50szt
    kondensatory filtrujące - miałem
    blacha aluminiowa - każdy ją chyba ma w garażu.
    Wszystko zamontowałem na wygiętej blaszce aluminiowej o wymiarach 16,5cm/9cm i grubości 1mm,
    Dodałem tam siatkę też aluminiową w razie zakłóceń od transformatora.
    Aczkolwiek jak się okazało jest niepotrzebna ale dodatkowo służy jako radiator odprowadzający ciepło.
    Największy problem ze znalezieniem transformatora gdyż wzmacniacz jest zasilany napięciem 16V (w mojej wersji) a filtr potrzebuje +/- 15V.
    Ale się udało. trafo ma 1x14,2 i 2x17,6, Dziwny transformator ale jest. Mam go chyba z jakiegoś vhs-a lub dvd.
    Do filtracji napięcia użyłem: do wzmacniacza 10000uF/30V a do filtra 2x1000uF/25V.
    Subwoofer gra bez żadnych problemów, nic nie trzeszczy i nie ma żadnych niepotrzebnych trzasków. Jego moc przy tym scalaku powinna wynosić jakieś 28W.
    Jest co prawda za mały do mojego pokoju ale do głośników w telewizorze przy słuchaniu muzyki czy oglądaniu filmów REWELACJA. W sumie to koleżanka już go sobie upatrzyła i trafił do niej jako uzupełnienie do głośników komputerowych (które też trzeba będzie teraz przerobić).
    Muszę jeszcze jakiś głośnik sztywniejszy kupić, bo ten który zamontowałem jest trochę za miękki.
    A to są zdjęcia które powstały w czasie prac nad tym subwooferem
    Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem
    Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    magi23
    Poziom 20  
    Mierniki, akcesoria i nie tylko.
    Powołaj się na mnie,
    Rabat dla użytkowników Elektrody
    http://astronik.pl/50-mierniki
    magi23 napisał 506 postów o ocenie 55, pomógł 22 razy. Mieszka w mieście Trąbki Wielkie. Jest z nami od 2003 roku.
    cisek1995
    Poziom 11  
    Co to znaczy, że głośnik jest za miękki? na jaki chcesz go wymienić?
    przeważnie głośniki niskotonowe (do domowego użytku, lub car audio) są na miękkim zawieszeniu, na sztywnym tych rozmiarów raczej nic dobrego tam nie znajdziesz.

Pozdro
    toopcool
    Poziom 14  
    Czy ten subwooferek jest skończony czy też jesteś jeszcze w trakcie prac ?
    Nie widać na zdjęciach efektu końcowego .
    Czy głośnik którego użyłeś już poszedł do kosza i dalej stoisz z pracą żeby zakończyć projekt ?
    magi23
    Poziom 20  
    toopcool napisał:
    Czy ten subwooferek jest skończony czy też jesteś jeszcze w trakcie prac ?
    Nie widać na zdjęciach efektu końcowego .
    Czy głośnik którego użyłeś już poszedł do kosza i dalej stoisz z pracą żeby zakończyć projekt ?

Jest skończony i sobie gra. i gra bardzo ładnie.
    jeżeli chodzi o głośnik to za miękki. Jest na takim wyrobionym piankowym zawieszeniu. Planuje go wymienić na lepszy głośnik o lepszych parametrach ale na gumowym zawieszeniu
    Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem
    szczupak99
    Poziom 15  
    magi23 napisał:
    Jest na takim wyrobionym piankowym zawieszeniu. Planuje go wymienić na lepszy głośnik o lepszych parametrach ale na gumowym zawieszeniu

Zamiast kupować nowy głośnik, możesz wymienić samo zawieszenie (oczywiście na piankowe), np. w Umifonie. Poza tym, nowy głośnik musiałby mieć nie lepsze, a podobne parametry (przede wszystkim FS, VAS i QTS).
    Ale ogólnie konstrukcja całkiem fajna.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    magi23
    Poziom 20  
    Mam kolegę który wraz z teściem prowadzi dużą hurtownie z głośnikami. Na pewno coś dobiorę.
    Dlaczego pianka wyrobiona? Może źle to opisałem ale w jednej części jest bardzo mięciutka a w około 1/3 jest twardsza.
    Jest to odczuwalne palcem

Głośnik zmieniony. Różnica ogromna. gra u koleżanki i jestem dumny z niego.
    ACR-650 WOOFER
    Średnica 6''/15,24cm
    Materiał membrany Czarny lakierowany papier
    Zawieszenie górne guma
    Impedancja 4ohm
    Moc maksymalna 60W
    Waga magnesu 10oz/285g
    Pasmo przenoszenia 41Hz-8,5kHz
    Efektywność 88dB
    Serednica cewki 1"/2,54cm
    Qts 0,65
    Vas 24dm3
    Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem Subwoofer aktywny. Zrobiony z tego co miałem i tanim kosztem
    mycodename47
    Poziom 13  
    Moim zdaniem ta konstrukcja zaniża poziom tego forum... Czy podczas budowy kierowałeś się jakimikolwiek zasadami? Patrzę na te zdjęcia i widzę dwa kity upchnięte do jakiegoś subwoofera. Wymiana głośnika... bez sensu. Albo się wstawia taki sam albo kupuje inny i buduje się do niego odpowiednią "skrzynkę". Rozumiem, że zbudowany jest z tego co miałeś i tanim kosztem, ale gdybym coś takiego zbudował na pewno nie chwaliłbym się w internecie. Jeżeli głośnik faktycznie był uszkodzony wymienił bym go na LW800 (nie jest to cudo ale konstrukcja miała by tanim kosztem) i zbudowałbym do niego odpowiednią obudowę. Koszt około 50zł razem z jakąś okleiną.
    MegaMaster1996
    Poziom 11  
    Ogólnie popieram zdanie użytkownika mycodename47. Jak już wymieniałeś głośnik to na głośnik o podobnych parametrach, no chyba że skrzynka ma być do "dudnienia" czy "pukania" to chyba jest idealna :P
    magi23
    Poziom 20  
    Wiem o co ci chodzi.
    Nie dudni a naprawdę gra. Raczej ciężko by było dostać taki głośnik jaki tam był.
    Wiem też że ta skrzynia jest trochę za mała do tego głośnika ale chodzi o uzupełnienie a raczej dodanie dolnego pasma.
    Starałem się dobrać głośnik jak naj bardziej zbliżony do oryginału.
    MegaMaster1996
    Poziom 11  
    Nagraj filmik jak gra. Jak dla mnie nie ma prawa schodzić nisko. Obudowa za mała. Trzeba było popytać tu na forum o zamiennik dla tego głośnika.
    magi23
    Poziom 20  
    Jak wiadomo z filmiku zobaczysz tyle co głośnik się wychyla.
    Dźwięku nie usłyszysz takiego jak ja.
    Gra dosyć nisko ale wiadomo że jak dam pełną moc jaką dysponuje TDA-2050 przy zasilani 16V (bo tyle jest w mojej wersji) to szału nie ma, ale na 3/4 mocy, powiem szczerze bez bicia, gra bardzo ładnie.
    Widzę też że każdy pisze o tej obudowie. Wiem że powinna być większa, dlatego też rozmawiałem z koleżanką i powiedziałem jej ze zrobię jeszcze jedno podejście i wykonam obudowę ok.21cm3.
    Teraz tylko zastanawiam się czy z płyty wiórowej którą mam, czy kupić kawałki płyty MDF.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    magi23
    Poziom 20  
    Nagram filmik może jeszcze dziś ale wrzucę jak tak bardzo chcesz gdzieś indziej nie będę zaśmiecał forum.
    Koszt MDF-u na tak niewielką skrzynię nie będzie wielki. tylko zastanawiam się co ładniej zagra.
    Wiem też że wiele firmowych subwooferów jest budowanych z MDF-u.
    Ta skrzynka której tu użyłem ma 13,4dm3 a głośnik według producenta 24dm3
    MegaMaster1996
    Poziom 11  
    Więc 10 litrów za mało. Jak masz wiór to rób z wióru :3
    Marios221
    Poziom 20  
    Uzupełnia niskie pasmo:?
    Przecież to pudło jest strojone na nie mniej niz 60hz...
    MegaMaster1996
    Poziom 11  
    Koło 100hz po przeliczeniu. Nie wiem dokadnie jakie tam br jest.
    DJKompot
    Poziom 26  
    Proponuję jeszcze odjąć co zajął wzmacniacz wewnątrz to już wgl. zejście ma masakryczne.
    magi23
    Poziom 20  
    Dlatego pisałem Że on przy większej mocy pewnie by wyskoczył.
    Ale po przemyśleniu sprawa przedstawia się następująco.
    Skrzynie zrobię z wiórówki 12mm o pojemności wewnętrznej 27dm3
    Jutro zacznę brać się do pracy a efekty na pewno dołączę do tego tematu.
    Zdjęcia z postępów też będą.
    Jeszcze pytanie: wytłumiać matą tak jak tego czy wateksem
    mycodename47
    Poziom 13  
    Jeśli br, to na początku nie wytłumiaj, ewentualnie lekko ściankę za głośnikiem.
    magi23
    Poziom 20  
    mycodename47 napisał:
    Jeśli br, to na początku nie wytłumiaj, ewentualnie lekko ściankę za głośnikiem.

Spoko na początek tak zrobię.
    Materiał już na formatówce wycięty. Użyłem jednak płyty 14mm. Razem z wycięciem 20zł.
    Jutro po pracy zacznę sklejać.
    Bas refleks mam do niego 60mm i długość 120mm.
    mycodename47
    Poziom 13  
    Sory, ale z tym głośnikiem, taką obudową i br nie wróżę nic dobrego... Jak zbudujesz będziesz musiał stroić na "ucho". W najgorszym wypadku po prostu zrobisz closed. Dorzucam wykresy (zielony br, żółty closed). Ogólnie jest to głośnik niskotonowy ale nie nadaje się na subwoofer.
    MegaMaster1996
    Poziom 11  
    Jak dla mnie patrząc na wykresy to closed. nie podoba mi się ten wzrost pomiędzy 30-40 hz. zrób closed i bedzie ok :3
    rosomak19
    Poziom 20  
    Witam
    Hm, znam ten pseudo sub jeżeli chodzi o oryginał, a te pseudo kino Megatone po ponad roku męki wywaliłem i kupiłem Denona. Przedwzmacniacz w tym "kinie" to totalna klapa mega szumy i ten wpieniający system odcinania sygnału przedwzmacniacza przy braku sygnału audio, co powodowało niemiłosierny stukot w głośnikach. Sam ten niby sub to też klapa, basem nie powalał, nawet postawiony w rogu pokoju szału nie robił. Ciekaw jestem, jak to Ci gra na tym nowym głośniku?
    magi23
    Poziom 20  
    Gra naprawdę ładnie.
    A może zrobię skrzynie ok.20L. i br?
    Jeszcze zobaczę jakie ma dostępne głośniki w tym rozmiarze
    MegaMaster1996
    Poziom 11  
    Szukaj całkiem innego głośnika. Ile chcesz wydać? Doradzimy Ci a nie że znów kupisz w ciemno...
    magi23
    Poziom 20  
    Kasa nie gra roli. Ale też oby nie była zbyt wysoka. Jeżeli będę robił to na mocniejszym głośniku to tez dam mocniejszy stopień końcowy.
    Zamkne ten post i zrobię nowy z nowym subwooferem.
    U kolegi nie ma głośników STX.
    Co radzicie kupic?
    koni1997
    Poziom 17  
    Nie polecał bym koledze głośników do których nie ma parametrów,na podstawie których nie wyliczysz poprawnie obudowy,co przełoży się na jakość dźwięku,mówiąc krótko będzie grało nijak.Te 3 z linków-nie zaprzątałbym nimi sobie głowy.
    Jak kolega chce tanio,i na początek dość dobrze (wiadomo przyjdzie czas na lepsze konstrukcję) proponuję Alpharda LW800,albo ARN 226-05/4,no i koło stówki Tonsil GDN 20/80.
    Pozdrawiam
    mycodename47
    Poziom 13  
    Kup za 30zł LW800 i wsadź do tej obudowy, bez br i wypchaj wszystko watą (albo jakimś wytłumieniem. To tyle, jak będziesz budować kolejny sub popytaj, bo bez sensu jest robienie skrzyni i szukanie do niej głośnika.