Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modem ADSL2+ (Neo 20Mb) i router pod Tomato

pitrro131 25 Lip 2013 09:11 2058 8
  • #1 25 Lip 2013 09:11
    pitrro131
    Poziom 10  

Witam,
    na pewno jest tu szerokie grono osób, które wiedzą o co w tym wszystkim chodzi, dlatego pytam:)

A więc tak, posiadam Neostradę w opcji "do 20Mb", mój obecny router-modem Pentagram P6331-4, sprawdzał się ok przy 6Mb jednak teraz chyba nie daje rady:)

Parametry obecnie na modemie:

Downstream/Upstream
    SNR Margin: 8.3 / 7.0 db
    Line Attenuation: 8.0 / 7.3 db
    Data Rate: 21546 / 788 kbps

Do centrali podobno 1200m (info od TP), ja tam uważam, że jest ok 700, ale nieważne:)

Obecnie osiągam na speedtestach ok. 14Mb/s oraz 0,65Mb/s, ale mnie to nie satysfakcjonuje, dlatego chciałbym, abyście mi polecili coś sensownego, tak żeby z tego łącza wykrzesać więcej, wygooglałem np. Netgear DG834Gv4 albo SpeedStream 4100, natomiast nie wiem czy to nie są zbyt leciwe jednostki:)

Do tego będę potrzebował porządny router z wi-fi N, QoS obowiązkowo Tomato, fajnie jak będzie USB i chyba tyle, cena powiedzmy że chciałbym ok 200, jak będzie warto dopłacić to się dopłaci, jednak muszę wiedzieć za co płacę:)

0 8
  • #2 25 Lip 2013 09:31
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Routerów adsl pod tomato nie ma. Musisz użyc kombinacji

(modem) ==== (router tomato)

Jeśli dobry QOS + modem w jednym to sprawdź routery Draytek-a.

0
  • #3 25 Lip 2013 09:40
    pitrro131
    Poziom 10  

Wiem, że aby to dobrze działało to najprościej zrobić w oparciu o dwa urządzenia i takie też było założenie i starałem się aby wszyscy tak właśnie zrozumieli, natomiast chciałbym uzyskać odpowiedź na zasadzie:

modem "jakiśtam" - ustawiasz to i tamto, żeby polepszyć parametry linii
    i do tego router "jakiśtam" wrzucasz Tomato i masz co chciałeś:)

0
  • #4 25 Lip 2013 09:51
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

pitrro131 napisał:

modem "jakiśtam" - ustawiasz to i tamto, żeby polepszyć parametry linii

Nie da się polepszyć parametrów linii. Poza tym trochę nie zrozumiała twoja ostatnia wypowiedź.

0
  • #5 25 Lip 2013 10:29
    pitrro131
    Poziom 10  

miałem na myśli ręczne obniżenie SNR, aby zwiększyć synchronizacje
    tylko niektóre modemy mają taką możliwość, dwa modele sam znalazłem (1 post)
    ale właśnie one są dość starymi modelami, dlatego poprosiłem o pomoc:)

0
  • #6 25 Lip 2013 13:57
    terrade
    Poziom 36  

pitrro131 napisał:
    miałem na myśli ręczne obniżenie SNR, aby zwiększyć synchronizacje
    To zmniejszy synchronizację. Ale tu chodzi o zmniejszenie SNR Margin i obecnie to nie ma sensu przy DLM, będzie to wyglądać tak:
    -wymusisz np. 1 dB
    -hurra mam synchronizację 24544 i 20 Mb/s!
    -po pewnym czasie DLM zareaguje
    -ojej co się stało, mam 18000
    -co tam zbijam Margin dalej
    -mam 14000, co się dzieje
    -telefon na infolinię, łącze jest na widełkach zgodnie z umową (odkręcenie będzie trudne).

pitrro131 napisał:
    Line Attenuation: 8.0 / 7.3 db
    Do centrali podobno 1200m (info od TP), ja tam uważam, że jest ok 700, ale nieważne:)
    Masz zbyt małą rozbieżność tłumienia, tłumienie typowe dla ok. 250-400 m. Biorąc pod uwagę powyższe 1200 i 700 zapewne router oszukuje (możesz mieć np. 18 dB), z drugiej strony 21546 1200 m od centrali jest mało realne, więc twoje 700 m wygląda najbardziej realnie.

0
  • #7 25 Lip 2013 14:00
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

terrade napisał:
    To zmniejszy synchronizację.

A dlaczego ? będzie siać błędami CRC ? i krokodyl w DLM-ie nie wytrzyma i spróbuje niższej synchronizacji ?

0
  • #8 25 Lip 2013 14:23
    terrade
    Poziom 36  

SNR jest zużywany do obkładania tonów bitami, jeśli masz mniej SNR-u to i mniejszą synchronizację. Zaś gdy obniżasz Margin to SNR nie spada, po prostu zabierasz sobie SNR z zapasu (bo Margin to zapas).

Zaś DLM analizuje różne rzeczy, w tym błędy. Na poziomach krytycznych (jak 1 dB) ludziom leciały miliony błędów - to będzie dobry sygnał do brutalnego cięcia (ale zanim utnie DLM to najpierw będzie działać typowe Rate Adaptive - widełki i rwanie synchronizacji*, a gdy już DLM utnie to zmniejszanie "SNR" nie będzie przynosić efektów). *Obecnie nie ma sensu eksperymentować i szukać kompromisu, że np. 1 dB to niebezpieczne a 3 dB bardzo stabilne, na obu poziomach DLM zareaguje.

0
  • #9 25 Lip 2013 14:37
    pitrro131
    Poziom 10  

terrade napisał:
    zapewne router oszukuje (możesz mieć np. 18 dB), z drugiej strony 21546 1200 m od centrali jest mało realne, więc twoje 700 m wygląda najbardziej realnie.

dlatego właśnie tu przyszedłem, chciałbym kupić coś lepszego, jakiś modem który pokaże prawdziwe dane dot. linii i ew. pozwoli na lekką zmianę w ustawieniach, aby uzyskać coś więcej, nie chodzi mi żeby to było pełne 20Mb (aczkolwiek było by świetnie) natomiast żeby uzyskać chociaż 18Mb:)

0