Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzenie źródeł zasilania po przeniesieniu w inne miejsce

grzegorz.rapa 25 Lip 2013 10:56 738 0
  • #1 25 Lip 2013 10:56
    grzegorz.rapa
    Poziom 1  

Witam Wszystkich,

Na forum elektroonline ktoś mi doradził, że tutaj mogę znaleźć pomoc.
    Mam nadzieję, że publikuję posta we właściwym dziale - jeżeli nie, proszę administratora o przeniesienie.

Mam dość ciekawy problem, który pojawił się u mnie w firmie.Przyznaję się bez bicia, ze kończą mi się pomysły a z samymi instalacjami elektrycznymi nie miałem na tyle do czynienia , żeby znaleźć źródło problemu.

Używamy w firmie impulsowe źródła zasilania DC i obciążenia elektroniczne DC (źródła - 3kW, obciążenia - 4kW oraz 6kW).Wszystkie pracują na jednej fazie (źródła zasilania nigdy nie są załączone równocześnie, obciążenia elektroniczne są pasywne i pobierają około 300W niezależnie od obciążenia), źródła zasilania są wyposażone w ograniczenia prądowe oraz nadpapięciowe.

Wyjścia żródeł oraz obciążeń łączy się równolegle w zestawach - źródło, obciążenie i testowana bateria - dzięki temu można symulować cykle, jakim poddawana jest bateria.

Przez długi czas taki zestaw pracował w pewnym miejscu hali, oddalony od głównej skrzynki bezpiecznikowej o około 6m i podłączony do niej przewodem 5x4mm.

Zestaw został przeniesiony na inne miejsce i obecnie podłączony jest przewodem 5x6mm o długości około 40m.

Po przenosinach, chciałem sprawdzić nowy zestaw i ustawiłem:

-źródło: 5V/10A (limit prądowy)
    -obciążenie : CC 5A (stały prąd 5A)

Po załączeniu obciążenia wszystko wyglądało OK (prąd obciążenia dokładnie taki jaki powinien być, żadnych komunikatów o błędach z urządzeń), ale po około 3-5 sekundach dało się słyszeć jeden wielki huk i zadziałały wszystkie bezpieczniki aż do 3x63A w głównej szafie).

Okazało się, ze obwód wejściowy źródła zasilania jest uszkodzony (zwarcie na wejściu), zasilacz komputera oraz obciążenia elektronicznego nie zostały uszkodzone.

Zrzuciliśmy winę na przepięcie w sieci i zaczęliśmy testować baterię w drugim układzie.

Jednoczenie były uruchomione: źródło zasilania (pasywnie - pracowało jako woltomierz), obciążenie elektroniczne (moc pobierana z baterii około 3kW) i komputer sterujący aparatura - przez 15 minut wszystko było w porządku - bateria była rozładowywana przez obciążenie elektroniczne.

Kiedy przełączyłem baterie na cykl ładowania (24V/100A) wszystko działało OK przez około 30 sekund a następnie pojawił się dym ze źródła zasilania.

Podobna sytuacja - uszkodzony obwód wejściowy. Po demontażu chciałem sprawdzić, co się stało z urządzeniem - przetwornica stara się wystartować, niestety słychać tylko stukanie.

Brzmi to tak:

Czy problemem może być w takiej sytuacji długi (40m) przewód 5x6mm, czy tez raczej mogło wystąpić ponowne przepięcie lub udział harmonicznych w sieci ?

Z tej samej szafy bezpiecznikowej zasilana są inne przetwornice, sumaryczna moc wynosi około 10kW.

Dla dokładniejszego wyjaśnienia załączam rysunek poglądowy.
    Link

Wyjaśnienia do rysunku:

Main Fuse Box: S303 63A
    Bench Fuse Board: S303 32A z czlonem RCD i nastpenie na gniazdka S301 16A z przewodem 3x2,5mm
    Przewód Main Fuse Box - Bench Fuse Board 5x6mm
    Vs+, Vs- - zewnętrzne czujniki napięcia na baterii
    Połączenia pomiędzy urządzeniami i bateria: przewód 50mm.

Spadek napięcia w gniazdkach po obciążeniu 6kW - 8,7V.

0 0
  • Sklep HeluKabel