Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

hp pavilion dv5 1120ew - Nie działający ekran

Brayan10 25 Lip 2013 14:15 5217 10
  • #1 25 Lip 2013 14:15
    Brayan10
    Poziom 8  

Marka: HP
    Model: dv5 1120ew

Witam, mój problem polega na tym że, w ogóle nie działa mi ekran w moim HP i prosił bym o pomoc w zdiagnozowaniu przyczyny. Generalnie komputer działa normalnie i po podłączeniu zewnętrznego monitora obraz na nim jest normalny i jest wszystko ok.

Usterka pojawiła się nagle i w zasadzie bez przyczyny(laptop nigdzie nie spadł ani nic podobnego) przy próbie uruchomienia komputera.

Po uruchomieniu ekran wygląda tak jak by laptop był wyłączony czyli nic się na nim nie dzieje, nic się nie podświetla, nic się też nie wyświetla nawet przy podświetleniu latarką nic nie widać, po prostu ekran jest martwy.

Rozebrałem część obudowy i nie widać aby gniazdo ekranu na płycie głównej było w jakiś sposób przepalone albo coś w tym stylu. Po odłączeniu kabla z tego gniazda gaśnie też podświetlane logo hp na tylnej części ekranu, czyli jakieś napięcie przez tą taśmę przechodzi. Usterka nie jest też chyba typowa dla uszkodzonej samej taśmy, prawda? Myślicie że trzeba wymienić całą matrycę?

Z góry dzięki za pomoc.

0 10
  • #3 25 Lip 2013 16:27
    grubas
    Poziom 40  

Wygląda na uszkodzoną grafikę.

0
  • #4 25 Lip 2013 19:12
    Brayan10
    Poziom 8  

napisałem na początku że po podłączeniu pod zewnętrzny monitor obraz jest na nim wyświetlany normalnie więc grafika działa, chyba że, twierdzicie że na wbudowany ekran LCD grafika jest generowana z innego źródła niż na monitory zewnętrzne, ale wydaje mi się to trochę dziwne, Więc jak to jest że, monitor zewnętrzny działa a wbudowany nie?

0
  • #5 25 Lip 2013 19:27
    roman109
    Poziom 21  

Że zewnetrzny monitor działa prawidłowo nic nie znaczy.
    Są inne wyjścia obsługiwane przez układ graficzny CRT(RGB), LCD(LVDS).
    W tym modelu też pada taśma matrycy.

1
  • #6 25 Lip 2013 19:47
    Brayan10
    Poziom 8  

ale do tych różnych wyjść sygnał dochodzi z jednego(?) układu grafiki wiec sam układ jest ok, bo na zewnętrznym monitorze wszystko działa, a jeżeli problemem jest rzeczywiście układ grafiki to czy ekran po włączeniu nie powinien się chociaż podświetlić? układ graficzny odpowiada chyba za to co jest wyświetlane na ekranie a nie za to z jaką mocą ekran świeci. Tylko teraz pytanie jak zdiagnozować czy problemem jest gniazdo na płycie głównej, czy jest to wina taśmy czy może całej matrycy? Może można tan coś posprawdzać miernikiem?

0
  • #7 25 Lip 2013 19:48
    roman109
    Poziom 21  

"brayan10"ale do tych różnych wyjść sygnał dochodzi z jednego(?)- NIE CRT(RGB), LCD(LVDS).

0
  • #8 25 Lip 2013 19:56
    grubas
    Poziom 40  

Wygrzanie układu, postawienie nowych kulek nic nie dadzą.
    Uszkodzony jest rdzeń i tylko wymiana układu usunie usterkę.
    Dla potwierdzenie podgrzej sam rdzeń grafiki i wtedy włącz laptopa - jest to metoda na potwierdzenie usterki. Przeważnie pomaga ale nie zawsze.

0
  • #9 25 Lip 2013 20:04
    Brayan10
    Poziom 8  

Trochę mnie zakręciłeś... no to jak? Podgrzanie rdzenia przeważnie pomaga usunąć usterkę? Czy przeważnie pomaga potwierdzić usterkę, której rozwiązaniem jest wymiana układu?

0
  • Pomocny post
    #10 25 Lip 2013 20:24
    przekrent
    Poziom 32  

grubas napisał:
    Wygrzanie układu, postawienie nowych kulek nic nie dadzą.
    Uszkodzony jest rdzeń i tylko wymiana układu usunie usterkę.
    Dla potwierdzenie podgrzej sam rdzeń grafiki i wtedy włącz laptopa - jest to metoda na potwierdzenie usterki. Przeważnie pomaga ale nie zawsze.

Rdzeń pozostaw w spokoju, nie on jest problemem tylko jego połączenie z laminatem transportowym. Zastanawia mnie tylko dlaczego czepiacie się mostu północnego 215-067-4034, gdy autor tematu wyraźnie napisał, że laptop działa na zewnętrznym monitorze.

W tym modelu bardzo często uszkodzeniu ulega taśma łącząca matrycę z płytą główną, a dokładnie linia masy. Wystarczy delikatnie rozkleić taśmę od strony złącza z płytą i przywrócić połączenie.

0
  • #11 05 Lis 2013 18:54
    Brayan10
    Poziom 8  

Sprawa rozwiązana, okazało się, że wystarczy wymienić tylko taśmę.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo