Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofon Unitra G8010 wymiana żaróweczki / jaki smar do windy

25 Lip 2013 16:30 5391 12
  • Poziom 9  
    Witam, kupiłem na wiadomym panelu aukcyjnym w/w gramofon. Sprzedający uznał go za 100% sprawny. Niestety potrzeba mu wymienić żaróweczkę stroboskopową (bo słabo świeci) i nałożyć smar do windy (bo przy opuszczaniu igła uderza o płytę). I tu moje pytania, odkręciłem kominek stroboskopu i nie wiem jak wyjąć starą żarówkę, czy jest ona przylutowana? Jaką kupić na wymianę?
    Jaki smar użyć do windy, słyszałem że to jakaś gęsto - lepka masa. A może coś łatwiej dostępnego (zamiennik czy coś?). Proszę o rady i dziękuję.
  • Poziom 21  
    Smar najlepiej taki zielony gęsty dosyć popularny do konserwacji, idź do sklepu i spytaj o gęsty smar napewno coś ci wybiorą a jak nie to zrób jakąś podkładke by tarcie zrobiła. Co do żaróweczki to nie wiem jak jest zamontowana, musisz podpatrzyć czy jest faktycznie przylutowana co nie wydaje mi się możliwe.
  • Poziom 9  
    zodiakmenda napisał:
    Smar najlepiej taki zielony gęsty dosyć popularny do konserwacji, idź do sklepu i spytaj o gęsty smar napewno coś ci wybiorą a jak nie to zrób jakąś podkładke by tarcie zrobiła.

Podobno ma to być smar silikonowy. Czy spróbować takim?

Gramofon Unitra G8010 wymiana żaróweczki / jaki smar do windy

Dodano po 2 [minuty]:

zodiakmenda napisał:
    Co do żaróweczki to nie wiem jak jest zamontowana, musisz podpatrzyć czy jest faktycznie przylutowana co nie wydaje mi się możliwe.

Na zdjęciach jest ten sam model kominka z taką samą żaróweczką.

Gramofon Unitra G8010 wymiana żaróweczki / jaki smar do windy Gramofon Unitra G8010 wymiana żaróweczki / jaki smar do windy
  • Poziom 21  
    Po tym zdjęciu żarówki widac że jest przylutowana do rezystora itd. faktycznie bedziesz musiał ją wylutować i wymienić na nową. Co do smaru nie używałem nigdy takiego smaru silikonowego jeśli jest gęsty to napewno się nada ale z opisów wynika że raczej lekki, to musi być obojętnie jaki smar byle by był gęsty żeby igła delikatnie powoli opadła na płyte silikonowy raczej się nie nada, idź do budowlanego i powiedz że potrzebujesz gęsty smar to coś ci dobrego znajdą.
  • Poziom 28  
    oj napisał:
    może neonówka jest sprawna
    -owszem bo
    Mr.Moonlight napisał:
    wymienić żaróweczkę stroboskopową (bo słabo świeci)
    neonówki słabo świecą i tak ma być, tylko gdzie w strobo 8010 widzicie neonówkę http://2.bp.blogspot.com/_0tOSywgoTME/Shf2Tfx...AAAAALzg/1kiBhtGvhKQ/s1600-h/UNITRA+G8010.png ? Neonówka mogła być jako kontrolka sieci. Żarówki w stroboskopach nie muszą świecić mocno, a twoim problemem może być nie sprawna żarówka tylko rozciągnięty stary pasek.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    oj napisał:
    A w tej do sprawdzenia ten rezystor, 220k/0,5W może neonówka jest sprawna

Ciemne świecenie jest zazwyczaj efektem rozpylenia elektod i skutkiem tego ściemnienia bańki. Neonówkę sugeruję wymienić na nową, nie powinieneś mieć problemów z nabyciem - to taka sama neonówka jak w wyłącznikach z podświetleniem.
  • Poziom 22  
    Wymiana neonówki nawet jak nie pomoże, to i nie zaszkodzi, tak więc warto to zrobić.
  • Poziom 9  
    jdubowski napisał:
    oj napisał:
    A w tej do sprawdzenia ten rezystor, 220k/0,5W może neonówka jest sprawna

Ciemne świecenie jest zazwyczaj efektem rozpylenia elektod i skutkiem tego ściemnienia bańki. Neonówkę sugeruję wymienić na nową, nie powinieneś mieć problemów z nabyciem - to taka sama neonówka jak w wyłącznikach z podświetleniem.

Dokładnie jest tak jak piszesz, bańka żaróweczki jest w środku ciemna i świeci tylko jakby bokami przez co daje słabiutkie światło na talerz.

Dodano po 5 [minuty]:

Jeszcze jeden problem, po odkręceniu kominka stroboskopu i zdjęciu kapturka żarówka jest umiejscowiona za plastikową szybką. Nijak nie mogę tego zdjąć aby wygodnie się zabrać do wylutowania żarówki. Nie chciałbym czegoś złamać. Czy jest jakiś sposób aby rozebrać to tak aby wyglądało jak na zdjęciu?
  • Poziom 9  
    jdubowski napisał:
    Mr.Moonlight napisał:
    bańka żaróweczki jest w środku ciemna

To nie jest żarówka a neonówka. Pisałem zresztą wyżej.

Przepraszam wszystkie żarówki, miało być bańka neonówki.
  • Poziom 22  
    Neonówka, lampa neonowa (inaczej: jarzeniówka, lampa jarzeniowa) – wynaleziona w 1910 przez Francuza Georges'a Claude'a, prosta lampa wyładowcza w postaci dwóch elektrod umieszczonych wewnątrz szklanej bańki wypełnionej gazem szlachetnym (zazwyczaj neonem lub mieszaniną gazów), świecąca dzięki wyładowaniu jarzeniowemu. (wikipedia)

Żarówka, lampa żarowa – elektryczne źródło światła, w którym ciałem świecącym jest włókno wykonane z trudno topliwego materiału (pierwotnie grafit, obecnie wolfram). Drut wolframowy jest umieszczony w szklanej bańce wypełnionej mieszaniną gazów szlachetnych (np. argon z 10-procentową domieszką azotu). Włókno osiąga temperaturę ok. 2500–3000 K na skutek przepływu prądu elektrycznego. Wynalazek powstał w połowie XIX w. (wikipedia)

Neonówce bliżej do nixie (w zasadzie to samo), niż do żarówki.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za lekcje, teraz nie dość że wiem co mam wymienić, ale znam tego czegoś genezę :D