Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór elementów systemu PV na podstawie obliczeń - dwa różne wyniki

nosekdh 25 Lip 2013 17:20 2166 6
  • #1 25 Lip 2013 17:20
    nosekdh
    Poziom 14  

Witam, obliczam jakie warunki muszą spełniać elementy instalacji aby system był w stanie zasilić:

lodówko-zamrażarkę (klasa A+), dzienne zużycie - 0,68kWh;
     hydrofor dostarczający wodę z studni głębinowej znajdującej się na posesji dzienne zużycie - 0,0315kWh (pompa napełnia tylko zbiornik);

Pierwszy sposób obliczeń oparłem o wzory przedstawione na stronie akumulatory-żelowe, i tak:
    Pojemność akumulatora:

(711,5 Wh÷24 V)×1,5=44,47 Ah

Wybrałem 2 akumulatory haze 44Ah połączone szeregowo.

Moc paneli (za porę roku przyjąłem zimę):

1,5×[24 V×(44 Ah÷3 h)]=528 W
    Wybrałem panele firmy Et, 3 x ET-M572BB 180W daje to około 580W maksymalnej mocy;

Taki system powinien wystarczyć według tych obliczeń jednak jako narzędzie sprawdzające użyłem program PVSyst w wersji demo jednak bardzo funkcjonalnej. Wprowadziłem te same zapotrzebowania:
    oraz urządzenia:
    Program na pomarańczowo sygnalizuje, że instalacja ma za małą moc. Wykonałem również obliczenia dla innego warunku z zapotrzebowaniem na 1,7kWh i tam instalacja z "ręcznych" obliczeń była wystarczająca. Prosiłbym o drobną pomoc, sugestię:)
    Pozdrawiam

0 6
  • #2 25 Lip 2013 17:41
    telbod
    Poziom 31  

Lodówka i hydrofor na 24V? Jeśli nie, to weź pod uwagę sprawność falownika-przetwornicy....

0
  • #3 25 Lip 2013 17:47
    nosekdh
    Poziom 14  

przepraszam, oczywiście falownik również w instalacji jest przewidziany. W ogóle o nim nie pomyślałem, taki błąd;/ zaraz sprawdzę i obliczę jeszcze raz. Z tym, że już mnożąc przez 1,5 powiększam nominalną wartość o 50%.

0
  • #4 25 Lip 2013 21:47
    robbo2k
    Poziom 15  

Nominal power of the PV system: 580 W
    Inclination of modules: 35 deg.
    Battery size : 24 V, 44 Ah
    Discharge cutoff limit (%) 40 %
    Consumption per day: 720 Wh

Number of days used for the calculation: 1798
    Percentage of days with fully charged battery 63%
    Average energy not captured due to full battery: 1300Wh/day
    Percentage of days the battery became fully discharged: 39%
    Average energy missing: 366Wh/day

Zasadniczo jest ok od kwietnia do sierpnia a potem kicha

0
  • #5 30 Lip 2013 18:09
    nosekdh
    Poziom 14  

robbo2k mógłbyś podpowiedzieć jak otrzymałeś te dane? Zauważyłem więcej takich rozbieżności, w przykładzie w którym pobór jest większy (1,7kW) z obliczeń ręcznych przewymiarowałem dość dużo instalację (wychodziło mi 1300W) już nie wiem skąd te rozbieżności;/ niżej zamieszczam mój plik projektu dla programu pvsyst. Jeśli ktoś mógłby spojrzeć byłbym wdzięczny.

https://www.dropbox.com/s/1yzngjl90llkox9/Projects.rar

0
  • #7 01 Sie 2013 18:35
    nosekdh
    Poziom 14  

Dzięki, korzystałem kiedyś z tego dla zabawy i zupełnie o nim zapomniałem, jednak jakie wartości bym nie wpisywał instalacja cały czas za mała. Dlatego w projekcie zawarłem tylko obliczenia z pvsyst i "ręczne". Jeśli jeszcze ktoś z państwa miałby jakieś propozycje porady to chętnie wysłucham:)

0
  Szukaj w 5mln produktów