Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR ATmega8 - Nie chce się zaprogramować

ANIUSIAIMARIANEK 25 Lip 2013 21:52 4827 23
  • #1 25 Lip 2013 21:52
    ANIUSIAIMARIANEK
    Poziom 14  

Witam,

Mam problem z zaprogramowaniem procesora ATmega8, jak próbuje wgrać na niego program to pokazują się komunikaty

Kod programu to

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Schemat według którego podłączam to

Mój programator to
    ISP STK200/300

Środowisko to Bascom AVR

0 23
  • #3 26 Lip 2013 11:03
    ANIUSIAIMARIANEK
    Poziom 14  

To już czytałem i rozdział procesor nie chce się zaprogramować też ale mi to nie pomogło.

I czy VCC na programatorze jest do zasilenia procesora czy to musi być podłączone do 5V aby zasilać programator?

I czy to może przeszkadzać dioda LED, która podłączyłem do programatora?

0
  • #5 26 Lip 2013 11:54
    ANIUSIAIMARIANEK
    Poziom 14  

Diodę LED podłączyłem czerwoną 5mm przez rezystor 330Ω pod wyjścia GND i LED.
    OS to Microsoft Windows XP Professional SP3.
    Jeżeli chodzi o LPT to na pewno sprawne, ponieważ lubię go wykorzystywać do innych moich "wynalazków".

0
  • #7 26 Lip 2013 11:58
    mickpr
    Poziom 39  

Czy podłączyłeś RESET przez rezystor 4,7-10k do VCC?
    Jeśli nie - to programowanie nie zadziała.

ANIUSIAIMARIANEK napisał:
    o już czytałem i rozdział procesor nie chce się zaprogramować też ale mi to nie pomogło.
    Czytałeś - OK, ale po schemacie nie widać, żebyś się stosował.
    Gdzie kondensatory 100nF?

Pokaż aktualny schemat.
    Popraw link do schematu w pierwszym poście.

0
  • #8 26 Lip 2013 12:01
    piotrva
    Moderator na urlopie...

mickpr napisał:
    Czy podłączyłeś RESET przez rezystor 4,7-10k do VCC?
    Jeśli nie - to programowanie nie zadziała.

O kurcze, a co to za mit?
    Bez tego rezystora programowanie normalnie działa, co najwyżej procek może się podczas pracy samoczynnie resetować w obecności zakłóceń, ale na programowanie nie ma to zasadniczo wpływu.
    Moim zdaniem problem tkwi w braku dostarczenia zasilania 5V do bufora w tym STK200/300.

0
  • #9 26 Lip 2013 12:25
    mickpr
    Poziom 39  

piotrva napisał:
    Bez tego rezystora programowanie normalnie działa, co najwyżej procek może się podczas pracy samoczynnie resetować w obecności zakłóceń, ale na programowanie nie ma to zasadniczo wpływu.
    Masz rację - do programowania RESET nie jest konieczny.
    Ale do sprawdzenia działania programu już tak.

0
  • #12 26 Lip 2013 15:58
    yokoon
    Poziom 28  

ANIUSIAIMARIANEK napisał:
    Witam,

Mam problem z zaprogramowaniem procesora ATmega8, jak próbuje wgrać na niego program to pokazują się komunikaty

Kod programu to
    Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Schemat według którego podłączam to

Mój programator to
    ISP STK200/300

Środowisko to Bascom AVR

Witam.

Z komunikatów wynika, iż program nie widzi mikrokontrolera.

Jeżeli programator jest prawidłowo zasilany i podłączony to pozostaje sprawa prawidłowego włożenia procka do podstawki.

Sprawdź czy wszyskie nóżki procka są prawidłowo włożone do podstawki ( nie są np.zagięte) i nie jest odwrócony o 180 stopni.

0
  • #14 26 Lip 2013 18:50
    tank_driver
    Poziom 16  

Nie ma sensu - ubabrzesz się tylko kalafonią...

W stykówkach programowałem wiele AVRów - od TINY13 do MEGI644P - wszystko działało jak należy. Te mikroprocesory naprawdę nie są ciężkie do okiełznania, programuje się je bardzo łatwo. Proponuję skorzystać z prostego programatora USB ASP -> w ten sposób dowiemy się czy twój programator "żyje". Możesz to jeszcze sprawdzić poprzez podłączenie diody LED (przez rezystor!) do CLK lub MOSI i kliknięcie w "programuj" - powinna zamrugać - choć ten sposób nie wyklucza wszystkiego. Po zaliczeniu testu wpięcie jej w MISO pozwala sprawdzić czy procesor odpowiada.

Stawiam jeszcze na:

1. FUSE bity upalone przy próbach (dolny i górny potrafią się pomylić a wtedy procek często jest zimny).

2. Ustawienia portu LTP (BIOS!) ECP/EPP (ma być ECP).

3. Niepoprawne połączenia.

4. Upalona ATMEGA (trzeba chcieć).

5. Złośliwy kosmita ukrywający się w kompie.

Pozdrawiam!

0
  • #16 26 Lip 2013 19:12
    tank_driver
    Poziom 16  

Przeprowadź zatem test z diodą LED, a nawet z kilkoma naraz jeśli masz (CLK, MISO, MOSI, a nawet RESET) - zobaczymy czy programator gada.

"a wtedy procek często jest zimny" -> martwy :)

0
  • #18 26 Lip 2013 19:32
    tank_driver
    Poziom 16  

Dokładnie tak jak podłączyłeś diodę pod PORTD.0 - podłącz kolejne pod PORTB.3, PORTB.4, PORTB.5 oraz PORTC.6. Mruganie tych pod PB3 + PB5 bez mrugania PB4 = programator gada, procesor nie. Odłącz też wszystko (oprócz programatora) od RESET-u - ATMEGA posiada w swojej strukturze wszystkie niezbędne elementy aby ustawiać ten port w odpowiedni stan po włączeniu zasilania.

Powodzenia!

Ok - to samo dzieje się kiedy wciśniesz "programuj" w komputerze?

0
  • #19 26 Lip 2013 19:55
    ANIUSIAIMARIANEK
    Poziom 14  

Dioda od resetu cały czas się świeci tak samo z diodami od sck i mosi, a szybko one mają mrugać bo przy sck i mosi chyba bardzo szybko mruga jak dioda przy 50 HZ

Dodano po 33 [sekundy]:

TAk

Dodano po 2 [minuty]:

Może spróbować z takim programatorem?

http://mikrokontrolery.blogspot.com/

0
  • #20 26 Lip 2013 20:06
    tank_driver
    Poziom 16  

Jeśli diody pod SCK i MOSI mrugają po wciśnięciu "programuj" to znaczy że programator próbuje się dogadać z procesorem a brak mrugania na MISO świadczy o braku reakcji ze strony uP. Diody mrugają znacznie szybciej niż oko ludzkie jest w stanie wychwycić, więc nie zobaczymy pojedyńczych impulsów ale całe ich serie - nie ma to jednak znaczenia gdyż w naszym przypadku chodzi jedynie o organoleptyczne stwierdzenie "gada - nie gada". Ten reset mnie martwi - spróbuj, kiedy programator "szuka" mikropocesora po wciśnieciu "programuj" wykonać ręcznie RESET poprzez ściągnięcie PINC.6 do masy (przewodem / przyciskiem itp). Czy dioda wtedy gaśnie? Czy zmienia się komunikat błędu programatora?

Odnośnie programatora - mały, poręczny, wygodny. Osobiście korzystam z "AVRProg USB v2" od AND-TECH ale nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować innego.

0
  • #24 27 Lip 2013 13:26
    tank_driver
    Poziom 16  

Jeśli dioda przy ręcznym RESECIE gaśnie a nie robi tego podczas programowania to radzę Ci rozglądać się za nowym programatorem - ten Twój nie steruje sygnałem RESET (może doszło do zwarcia podczas prób?).

Pozdrawiam!

0