Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta graficzna nagrzewa się, a komputer zamula.

25 Lip 2013 22:37 5481 23
  • Poziom 7  
    Witam!
    Mam problem, mianowicie od dzisiaj kiedy grałem nagle komputer zaczął strasznie zamulać ledwo co można było poruszyć kursorem od myszki nie mówiąc już o otworzeniu jakiegoś programu, nawet teraz pisząc tego posta mam problem ponieważ jak piszę również mi przycina i litery pojawiają się z opóźnieniem. Właśnie przeczyściłem praktycznie cały komputer tj. płytę główną, kartę graficzną wszystkie wentylatory itd. jednak żadnej zmiany nie ma...
    Nie mam pojęcia co się mogło stać, że nagle tak komputer zacina się, co jest przyczyną?co zrobić w tym wypadku? Proszę Was o jakieś rady...

Oczywiście już przedstawiam Wam parametry komputera:

AMD Phenom II X2 550 ~3.1GHz
    RAM 4GB
    NVidia GeForce 9600GT

Tutaj zamieszczam screena z temp. poszczególnych zespołów:
    Temperatury w spoczynku.

Tak mniej więcej wygląda układ chłodzenia w komputerze :

Na koniec dodam jeszcze, że w grze gdzie mam średnio ok. 150FPS teraz nie dość że ledwo ją można włączyć to FPS wynoszą zaledwie ok.20-

Czekam niecierpliwe na jakieś rady polecenia, bo sam już nie wiem co zrobić...

Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Daj screena z Crystal Disk Info.
    Do wykonania "pełne skanowanie" MBAM. Zamieść tutaj logi.
    Daj screena z menadżera zadań-procesy-pokaż procesy wszystkich użytkowników.
    Zasilacz (marka/model)?.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    sprawdź wszystkie kondesatory.
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    Przegrzewający się mostek południowy i chipset.
    Zdecydowanie za wysokie są te temperatury jak na idle.
    Spróbuj skierować nadmuch i na NB i na SB i sprawdź reakcję.
    Jeśli nie pomoże - do wymiany pasta pod radiatorem NB i (nie wiem czy jest) na SB to samo.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Karta w spoczynku zdecydowanie ma za dużą temperaturę. Ona w spoczynku powinna miec max. 55 stopni. Sprawdź jeszcze temperatury podczas obciążenia.
  • Poziom 7  
    W takim razie podaje pełną konfigurację sprzętu:

Karta graficzna nagrzewa się, a komputer zamula. Karta graficzna nagrzewa się, a komputer zamula. Karta graficzna nagrzewa się, a komputer zamula. Karta graficzna nagrzewa się, a komputer zamula. Karta graficzna nagrzewa się, a komputer zamula.

Co do zasilacza :
    RoHS P4 350W Model: P4-350ATX

Procesy: Karta graficzna nagrzewa się, a komputer zamula.

Obciążanie już włączałęm ale jest masakra po bo po 5min temp skacze do 75 i caly czas potem rosnie a nie chce zostawiac dluzej zebyu calokowicie sie nie popalilo cos... Dodam jeszcze ze karta graficzna masakrycznie szybko sie grzeje wystarczy ze wlacze komputer dojde do pulpitu doslownie 2 min i karta jest jak ogien ze ledwo mozna ja dodtknac odkurzylem ja wyczyscilem z kurzu wentylatory takze ale to na nic... a i jeszcze jak robieralem do na chip jest jakby popekana pasta podobnie jka pod wentylatorem...

Więc co teraz zrobić iacie jakieś pomysły koniecznie ta paste? czy jest jakies inne rozwiazanie? kazdemu chetnemu co poswieca swoj czas daje pkt pomogl ...

przepraszam serdecznie za pisownie ale zrozumcie ze jak pisze masakrycznie mi tnie wszystko i literki pojaiwaja mi sie z takim opoznieniem ze moga sie przestawiac itd...
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Proponuję zajrzeć do wnętrza zasilacza, zrób najlepiej zdjęcie i wklej nam tutaj.
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    Wojtek_92 napisał:
    Proponuję zajrzeć do wnętrza zasilacza, zrób najlepiej zdjęcie i wklej nam tutaj.

Na moje oko stare, to nie ma co zaglądać do tego zasilacza tylko go wymienic na mocniejszy. Jak mniemam jest to niemarkowy zasilacz więc:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Do tego zestawu, przy dzisiejszych temperaturach na zewnątrz - mocny 400W zasilacz typu Fortron z dużym 12cm wentylatorem będzie niezbednym minimum.

Jak obniżyć temperatury, już pisałem - konserwacja chłodzenia, wymiana past, czyszczenie. Ewentualnie dołożenie dodtakowego wentylatora wyciągającego ciepłe powietrze powinno pomóc.
  • Poziom 7  
    Zasilacz od środka wygląda mniej więcej tak:Karta graficzna nagrzewa się, a komputer zamula.

Teraz pytanie czy trzeba go wymieniać? Ja myślałem, żeby na razie spróbować tą pastą, będę miał ją jutro i ewentualnie zamontuje dodatkowy wentylator jesli wowczas nie byloby poprawy pomysle nad zasilaczem mocniejszym... nie chce go na razie ruszac bo do tej pory nie bylo problemow jedynie go przeczyszcze i zobaczymy co bedzie dzialo sie po zastosowaniu pasty...
  • Poziom 7  
    Rozumiem... To pierwsze spróbuje paste plus jakies dod. wentylalatory zobaczymy co bedzie sie dzialo... a z nowym zasilaczem pomysle, bo jak ogladam "markowe" to jest wielka roznica z moim...
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Skoro masz już go na wierzchu to można by napięcie pomierzyć jakie podaje oile masz miernik. Ewentualnie w biosie w zakładce PC Health Status (lub coś podobnego) i spisać. W każdym razie pomiar miernikiem będzie dokładniejszy.

Dodano po 4 [minuty]:

kampon26995 napisał:
    a z nowym zasilaczem pomysle, bo jak ogladam "markowe" to jest wielka roznica z moim...

Bierzesz z allegro Fortrona 400 lub lepiej 450W rzecz jasna używanego i spokojnie będzie działać. A zasilacz jest markowy.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Ciut przy drogi ale o taki chodzi, sprawdź jeszcze te napięcia przynajmniej z poziomu biosu

Dodano po 2 [minuty]:

Aha bo to nowy jest, jak tak to spoko, myślałem że używany
  • Poziom 7  
    Tak jak mowie jesli jutro pasta pomoze chociaz na jakis czas wiadomo to bede sie pomalu rozgladal za jakims dobrym a zarazem korzystnym zasilaczem... Co do napiecia mam miernik ale akurat zostawilem na robocie wiec lipa... Wyczyszcze tego troche zloze i sprawdze z biosu.
  • Moderator na urlopie...
    kampon26995 napisał:
    Tak jak mowie jesli jutro pasta pomoze chociaz na jakis czas wiadomo to bede sie pomalu rozgladal za jakims dobrym a zarazem korzystnym zasilaczem... Co do napiecia mam miernik ale akurat zostawilem na robocie wiec lipa... Wyczyszcze tego troche zloze i sprawdze z biosu.

Z BIOSu nic Ci nie da pomiar. Niestety lubi przekłamywać. Z temperaturami też, ale rzadko się zdarza, by ktoś miał porządny przyrząd temperaturowy.
    Tylko miernik. Ale szkoda czasu, bo peak'ów napięć nie dasz rady zbadać.

Dodano po 1 [minuty]:

kampon26995 napisał:

Bardzo dobry, ale w tej cenie możesz mieć używany dużo lepszy jakościowo - choćby Pentagrama Silent Force bądź Fractal'a. Warto poszukać.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Starczy najtańszy miernik, nie musisz od razu kupować jakiegoś za 99zł, no chyba że chcesz :), temperatury za wysokie, co widać po zdjęciach nie masz żadnego wentylatora z tyłu który by wyciągał całe to ciepło z obudowy.
  • Poziom 7  
    Dzieki za info cwiercm porozgladam sie jeszcze... Roster tak wiem, dlatego planuje zamontowac dodatkowo chociaz jeden.
  • Poziom 7  
    Tyle ze nowy to nowy a uzywany uzywany ale faktycznie ten wydaje sie byc niezly wiec mam teraz nad czym myslec, dzieki za fatyge i znalezienie czegos pomysle nad tym...
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    RADU23 napisał:
    Do wykonania "pełne skanowanie" MBAM. Zamieść tutaj logi.
    RADU23 napisał:
    Daj screena z Crystal Disk Info.
  • Poziom 7  
    Wymieniłem pastę zamontowałem wentylator, jednak dalej to nie to, bo karta graficzna w spoczynku notuje nadal za wysokie temp: screen:

Tutaj mam screena z crystal disc info:

Właśnie wykonuje pełne skanowanie MBAM jak się zakończy wkleje logi...

Usunąłem pliki po skanowaniu MBAM i wszystko wróciło do normy, temperatura karty spadła do 44 stopni... Widocznie był jakiś plik, dokument co coś blokował nie mam pojęcia co i jak...

Dziękuje wszystkim za poświęcony czas i za pomoc w rozwiązaniu problemu, jestem wdzięczny no i przy okazji wydaję mi się, że zostanę z Wami na forum dłużej, bo można się wiele nauczyć itd. :)

Teraz porozglądam się za jakimś zasilaczem, no już prawie jestem zdecydowany na tego pentagrama tylko nie wiem czy taki mocny jest mi potrzebny tj. 650W i pytanie do Was jeszcze czy jego moc np. 650W ma znaczenie jeśli chodzi o podłączenie, karta, płyta główna itd będą chodziły?

Dodano po 37 [minuty]:

To na sam koniec łapcie mojego złoma we wstępnej fazie tuningu. ;d

Jak ogarnę to chłodzenie to będę zabierał się powoli za OC. :)

Dodano po 5 [godziny] 41 [minuty]:

Jeszcze raz dzięki, łapcie pkt. pomógł, dzięki i pozdrawiam! :)