Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

generator WN na lampach elektronowych.

07 Mar 2005 22:31 2512 10
  • Poziom 26  
    chcę zbudowac generator wysokiego napięcia np. do lampy plazmowej na lampach elektronowych, wykorzystane trafo WN z TV. poprostu zwyczajny zasilacz do trafa WN i plan jest taki jak na schemacie. projekt jest kumpla i nie wiem czy to wypali. i chciałbym zasięgnąc waszych opini, czy jest dobrze zaprojektowany i czy wartosci elementów są dobre i czy zadziała:) Do zasilania trafa oczywiście PL500. no i ile zwojów na trafie nawinąć na wtórnym?
  • Poziom 25  
    Mam gdzieś schemat generatora zakłuceń, tam jest schemat fabrycznego generatora WN na lampach o ile pamiętam ECC83(multiwibrator), EL84(końcówka),EY88(dioda usprawniająca),EY86(prostownik WN). Robiłem kiedyś ten układ, tyle że na lampie PL500 w końcówce, trafo standardowe z TV lampowego. Odradzam żarzenie bezpośrednio z sieci - lepiej dorobić trafo sieciowe z odpowiednimi napięciami żarzeń.

A jednak ECC85,EL81,EY81,EY86,EZ80. A generator to PFSG-3 zakładów "Inco". Zawsze mylę EL81 i EL84 :(.
  • Poziom 26  
    właśnie chce postwić na prostotę układu i przedewszytskim na to, że nie mam traf sieciowych , a kupować, czy sam nawijać nie zamierzam. ECC83 i EL84 niestety nie posiadam PY88 mam, właśnie w koncówce tam jest PL500, a z tym żarzeniem jednak bym wolał prosto z sieci, fakt faktem, że rezystor będzie sie straszliwie grzał, no ale coś za coś.
    Ale wracając do tego schematu czy jest wszystko ok?
  • Poziom 25  
    Wygląda na to że ok, za wyjątkiem końcówki - na anodzie prawdopodobnie będzie sie indukować zbyt wysokie napięcie i lampa może się uszkodzić - lepiej zastosować ukłąd z diodą usprawniającą i kondensatorem. Co do zasilania, to mniej ważny jest piecyk z rezystora (chyba że niebezpieczeństwo pożaru) - chodziło mi raczej o niebezpieczeństwo porażenia. Trafo jest łatwo przewinąć, więc nie widzę powodu aby kombinować z zasilaniem bezpośrednio z sieci i zasadniczo taki sposób odradzam.
  • Poziom 26  
    jezeli chodzi o porażenie to nie ma problemu bo zrobię i tak jakąś porządną obudowę. i możesz wrzucić ten schemat układu z diodą usprawniającą i kondensatorem? Jak by to wyglądało, bo nie wiem.
  • Specjalista - lampy próżniowe
  • Poziom 26  
    no coś tam na schematach widziałem, ale jakby to konkretnie w tym przypadku wyglądało, niech ktoś dorysuje to do tego schematu :) bardzo prosze.
  • Poziom 33  
    nie zdziwiaj tylko poczytaj jak pracuje odchylanie wTV
    wykonaj seperację od sieci -jak ci życie miłe
    w katodzie powinien być rezystor parazytowy ok 5 ohm bo inaczej to się wzbudzi i szlag trafi lampę
    najpierw trochę nauki a potem baw się z tym układem
    bo widzę że wiesz że gdzieś dzwoni tylko nie wiesz gdzie
  • Poziom 26  
    dipol napisał:
    nie zdziwiaj tylko poczytaj jak pracuje odchylanie wTV
    wykonaj seperację od sieci -jak ci życie miłe
    w katodzie powinien być rezystor parazytowy ok 5 ohm bo inaczej to się wzbudzi i szlag trafi lampę
    najpierw trochę nauki a potem baw się z tym układem
    bo widzę że wiesz że gdzieś dzwoni tylko nie wiesz gdzie

nie dziwuje, to forum jest od tego żeby ktoś z wiedza pomagał komuś kto ma jej troche mniej a nie sie wymądrzał!!!!
    separacja od sieci nie bedzie potrzebna, ponieważ wszystko i tak będzie odizolowane, zresztą nie mam trafa i stawiam na prostotę układu i z tych elementów, które posiadam.
  • Poziom 26  
    zaniechalem projektu, ale może kiedyś go wykonam.