Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wołna trx - nie działa odbiornik i nadajnik

26 Lip 2013 08:44 6744 22
 • Poziom 11  
  Witam,
  jako że jestem świeżo po egzaminie postanowiłem uruchomić leciwą wolę. Sprzęt miał już poprzednich właścicieli, lecz nie widać po nim większych przeróbek. Odbiornik działał nadajnik niestety nie. Przy oglądaniu sprzętu i odbiornik przestał działać (odpadające przewody od pkt lutowniczych), okolice płytek 80.3 i 80.6. Dwa przewody zasilające płytki poprostu odpadły co namierzyłem i odbiornik "ożył". Niestety przy dalszych oględzinach znów przestał działać słychać tylko szum w głośniku i brak reakcji na podłączenie\odłączenie anteny. Sprawdziłem zimne luty i nic nie znalazłem. Pomierzyłem napięcia czy dochodzą do płytek i jest ok. Brak reakcji na podłączenia anteny bezpośrednio do kołka wejścia odb. na płytce 8.06 Napięcia na tranzystorach płytki 8.06 V3 v10 i v11 w normie, chociaż źródło v3 ma nieco niższe niż 2,5v (1,9v) Napięcia na v 10 pojawiają się się przy nadawaniu (załączenie klucza). Zmierzyłem częstotliwość na punkcie 9 płytki 8.06 (VFO) jest ok przestraja się przy użyciu pokrętła tuning. problemem jest brak odczytu częstotliwości 8,8Mhz na punkcie 7 płytki 8.06 podobnie jak na pkt 8 płytki 8.03 (chyba że jest bardzo niskiej amplitudy i mój miernik na PIC nie jest w stanie zmierzyć) . Na płytce 8.03 napięcia też są w normie c7 na źródle nico niżej ok.1v przy odbiorze na pkt. 15 jest 8,3 Mhz. W pkt 14 miernik również nie mierzy 500kHz przy odbiorze, (być może jest za mało czuły) nie podejrzewam tu usterki gdyż nie dotykałem płytki 8.04 skąd wychodzi.
  Co może być przyczyną problemu? Proszę o pomoc z namierzeniem usterki i wybaczenie mojej małej fachowości gdyż w temacie jestem stosunkowo początkujący. Z góry dziękuję za okazaną pomoc.


  Proszę użyć przycisku "Pisownia" i poprawić błędy.
  Regulamin punkt 3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. /c2h5oh/
 • Relpol przekaźniki
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 11  
  Witam, posiadam oryginalną dokumentacje pełną, wszystkie wątki przejrzałem i dlatego że niema nic konkretnego odnośnie odbiornika, dlatego postanowiłem zamieścić w nowym temacie.
 • Poziom 16  
  Witam. Proponuję zapoznać się z informacjami prezentowanymi przez kol. Dipol. Andrzej sp5 cii zęby zjadł na Wołnie. Poza tym przeczytaj uważnie polska wersję dokumentacji Wołny( lepszego opisu nie spotkałem). Tam jest po prostu prawie wszystko. Gdyby tego było mało, to jeszcze więcej jest na cqham.ru (warunek-trzeba znać j. rosyjski). Przejżyj dokładnie wszystkie punkty lutownicze (kołeczki do których przylutowane są przewody). Na pewno który odpadł.Płytka generatorów(po lewej stronie pierwsza za s-metrem)- dokonaj pomiaru częstotliwosci dla różnych emisji (wartosci podane w dokumentacji).Możesz to zrobić swoim PIC-em.Nie szukaj zimnych lutów, ich po prostu nie ma. Dokładnie wykonaj pomiar napięć wychodzących z zasiacza ( pkt.3-5V, pkt4-5,7V; pkt5-14V: pkt6-12V stab; pkt 7-ok.27V; pkt11-12v-nadaw. pkt-12-12v odb.),uważając na nap.27V, nieuważny pomiar spowoduje uszkodzenie przełącznika elektronicznego nad-odb.Kolejne wskazówki w nastepnym wejsciu. Pozdrawiam i powodzenia.
 • Poziom 11  
  Witam,
  dzięki za podpowiedz. Sprawdziłem generator syntezy i leciałem dalej werfikując częstotliwości. Było ok jak się okazało problemem był zwarty przewód z ekranem na płytce 8.03 pkt. 14 (500kHz). Sprawdzę zasilacz i wymienię elektrolity bo widzę że napięcie na płytkach 8.03 i 8.06 jest 10V zamiast 12V, dodatkowo zastosują przeróbki kol. dipol z jednego z tematów na elektrodzie.
  Przy strojeniu generatorów robiłem tak : wciśnięty guzik VFO zewnętrzne zawsze i np:
  dla rx-cw-dwb przełączniki dolna wstęga, 0,5, cw.
  dla rx/tx-ssb-gwb: górna wstęga, 3, ssb.
  Czy robiłem właściwie zmieniając szerokość przy strojeniu?

  Odbiornik ożył ale ale odbiera tylko mocne stacje. Porównałem odbiór z Kacprem na tej samej antenie jest ich 2-3X więcej. Silnie stacje odbiera bardzo czysto.
  Co może być przyczyną problemu ?
 • Poziom 33  
  Źle ....napisałem ci jak piloty ustawić.+/_ 1.5/1.6 kHz dla SSB dla dolnej i górnej wstęgi(ustawiamy na zboczu filtru elektromechanicznego)...cw 700/800Hz...przy nadawaniu (wciśnięty przycisk zew. VFO nadawanie CW 500kHz....regulujemy potencjometrami na płytce za S-trem.Częstotliwość środkowa filtru 500Khz....dolna wstęga odejmujemy ,dla górnej dodajemy w/w częstotliwośći.
  73!
 • Poziom 11  
  Witam, tak ustawiłem:
  Warunki regulacji Element regulacji Częstotliwość [kHz]
  TX - CW R10 500,000
  RX – CW - DWB R11 499,000
  RX – CW - GWB R12 501,000
  RX/TX – SSB - DWB R15 498,500
  RX/TX – SSB - GWB R17 501,500
  tabela z polskiego opisu wołny. cw mogę lekko skorygować ale chodzi o konfigurację przycisków podczas regulacji tego nie byłem pewny. Rozumie że wszytko reguluje przy wciśniętym VFO zewnętrznym i w zależności:

  TX - CW guzik ssb/cw w górze, szerokość kanału 0,5/3 w dole, wstęgi obojętnie plus wciśnięty klucz
  RX – CW - DWB guzik ssb/cw w górze, szerokość kanału 0,5/3 w dole, wstęgi w górze
  RX – CW - GWB guzik ssb/cw w górze, szerokość kanału 0,5/3 w dole, wstęgi w dole
  RX/TX – SSB - DWB guzik ssb/cw w dole, szerokość kanału 0,5/3 w górze, wstęgi w górze
  RX/TX – SSB - GWB guzik ssb/cw w dole, szerokość kanału 0,5/3 w górze, wstęgi w dole
 • Poziom 11  
  Witam,
  po małych bojach, regulacji pilotów wymianie wszytkich elektrolitów i rególacji napiecia zasilania, oraz wprowadzeniu modyfikacji kol. dipol odbiornik ruszył. Działa ładnie chodź mógłby byc odrobinę czulszy. Czy jest możliwość zwiększenia jego czułości ?

  Jeśli chodzi o ndajnik pomirzyłem napiecia w punktach kontrolnych ze schematem, wszytkie napiecia przy tranzystorach są w normie, lecz do anteny nic niewychodzi. Podejrzewam uszkodzone 2X KT koncowe, czy słusznie ?
 • Poziom 16  
  Witam i gratuluję postępów w pracach. A więc:nie wiem jakie zostały wykonane prace przy wzmacniaczu wcz? Po drugie- co zostało zmienione w tymże?Po trzecie- czy wykonano modyfikację układu ATT (bardzo ważna sprawa, albowiem rzutuje to na czułość odbiornika). Po czwarte-informuję iż wymienianie hurtem pojemności 33nf niczego nie wnosi. Proszę skoncentrować się na odpowiednim dobraniu feta na wzm wcz (co prawda KP303A mają b. duże wzmocnienie , ale również b. szumią) co powoduje niezbyt przyjemną dla ucha pracę toru odbiorczego. Wymiana tychże na dwa bf245 lub J310 równolegle, też daje mikre efekty. Sugeruję wykonanie w przyszłości filtra kwarcowego 8,800 mhz (opis na stronie cqham.ru). działa rewelacyjnie, zawężając na wejściu do 1 pcz pasmo ( po zestrojeniu i dopasowaniu filtra, uzyskuje sie bardzo wąską charakterystykę .. I to na razie tyle , jeśli chodzi o odbiornik. Następne info - póżniej. Pozdrawiam . Powodzenia.

  Dodano po 3 [godziny] 42 [minuty]:

  Witam ponownie.Cz.II. Sprawdzenie cz. nadawczej. 1).Odłącz napięcie 27V(pkt 6 stopnia mocy) i zaizoluj przewód. 2)sprawdż czy na pkt 4 ,przy przechodzeniu na nadawanie jest napięcie 12V. 3) podłącz sondę oscyloskopu do pkt 1. 4) Na płycie czołowej ustaw przełącznik rodzaju pracy na cv. 5) Nacisnij PTT mikrofonu. Jesli pojawi się sygnał - to znaczy że poprzednie stopnie w torze nadawczym pracują.Myslę, że potrafisz sprawdzić tranzystory.odlutowując przewody łączące nóżki poszczególnych tranzystorów.Sprawdż wszystkie dławiki (te niebieskie z nawiniętym drucikiem)-czy są sprawne.Delikatnie odlutuj kolektory i bazy tranzystorów mocy, od płytki drukowanej.W przypadku ich uszkodzenie wymień na nowe, ale nie takie jak były. Oryginały sa drogie ( ok.140,-para.).Zastosuj KT 971A.Są bardziej odporne na wzbudzenia i tańsze (ok.80,- za parę), a pracują równie dobrze Zresztą porównaj dane katalogowe. i tak, bez gruntownej modyfikacji (wg sp5cii) nie uzyskasz większej mocy wyjsciowej nadajnika. W razie kłopotów-pytaj -Pomogę. Pozdrawiam. Powodzenia.
 • Poziom 11  
  Witam dziękuję za odpowiedź, co do zmian to;
  w wzmacniaczu wcz wymieniłem fet na j310 X2 równolegle (napięcie na źródle wzrosło z 1,8v do 3,2v). Zamiast opornika r3 wstawiłem zworę, kondensatory c4,c6,c10 wymieniłem na cer. 180pF.W 1 pcz-2 mieszacz; V2;V3 zablokowałem kondensatorami 10 nF. C11;c14 wymieniłem na 270pF.
  Feta V7 nie zmieniałem - został oryginalny. W pkt 5 i 4 dodałem 10nF do masy.W wzm 2 pcz; c30,c33,c40 zmieniłem na 470pF. C53 wymieniony na 1,5uF mkse, c55 na 0,47 mkse/63v
  c61 wylutowałem. C69 wymieniłem na 450nF MKT. v54,v44 jeszcze planuję zmienić na bc413 lub bc550 ale nie miałem pod ręką. W ARW v43 zmieniłem na bc107(napięcie na bramie 0,2v wg. schematu powinno być 0,8v pewnie trzeba zmienić jeszcze opornik), stary miał zwarcie i ARW nie działało.

  Co jeszcze mogę poprawić?
  ATT nie modyfikowałem jak mogę zmodernizować?

  Co do nadajnika napięcie przy nadawaniu pojawią się, sprawdzę sygnał doprowadzany, niestety nie mam oscyloskopu
  czy sonda wcz wystarczy? Co do tranzystorów końcowych (moje podejrzenie) wylutuje i sprawdzę miernikiem dla pewności. Chciałbym je wymienić na jak najtańsze na rynku. Najlepiej IRF510, prawdopodobnie można czy ma ktoś może schemat takiego rozwiązania.?
 • Poziom 38  
  Na tej stronie opisane są modyfikacje Wołny m/innymi ATT.
  Zastanawiam się dlaczego konstruktor tego TRXa przed I mieszacz odbiornika dał wzmacniacz RF przecież to pogarsza IP3 mieszacza, czyli zmniejsza odporność na intermodulację. Może warto byłoby się zastanowić nad modyfikacją polegającą na usunięciu wzmacniacza RF (V3) i włączeniu go w I lub II p.cz. Ten wzmacniacz kompensuje tłumienie I-go mieszacza a jego współczynnik wzmocnienia wynosi ~2 czyli w granicach 6dB. Natomiast wzmocnione o tę wartość sygnały niepożądane, zwłaszcza równe lub wyższe niż sygnał użyteczny, pogarszają IMD niemal trzykrotnie. Aby skompensować straty wnoszone przez mieszacz można wzmacniacz RF włączyć np. pomiędzy V7 i V14 I p.cz, specjalnie nie musiało by się nawet zmieniać układu. Możliwe ze wzrosło by trochę wzmocnienie I p.cz. Aby zachować oporność wejściową, obciążenia filtrów pasmowych i niezmienioną na wrotach mieszacza, sygnał można podać na wejście wtórnika V11. Całkiem możliwe że obciążenie filtrów pasmowych przez wtórnik było by odpowiednie i nie zmieniło by się dopasowanie lub zmiana oporności była by mało istotna, lecz to trzeba sprawdzić. Oczywiście trzeba by było również pomyśleć nad przełączaniem N/O, lecz z tym myślę specjalnych trudności być nie powinno.

  Jeśli chodzi o czułość to jest to wartość napięcia sygnału na wejściu odbiornika przy określonym stosunku napięcia sygnału do napięcia szumu S/N lub stosunku napięcia sygnału z szumem do napięcia szumu S+N/N wyrażonym w dB na wyjściu odbiornika. Z tego wniosek że aby zwiększyć czułość należy zmniejszyć szumy własne odbiornika.
  Co możesz zrobić aby już teraz poprawić czułość to wykonać dokładne zestrojenie wszystkich obwodów rezonansowych w torze w.cz. I i II p.cz. Strojenie powinieneś wykonać zawsze na częstotliwości środkowej danego filtru. Stroisz zaczynając od L4 II p.cz, L3, L2 i L1 I p.cz. na filtrach w.cz pasmowych kończąc. Napięcie mierzysz sondą w punkcie KT4 wzmacniacza II p.cz. Najlepiej robić to z pomocą generatora sygnałowego ponieważ wtedy masz stabilne napięcie na wejściu i możliwości jego regulacji. W innym przypadku np. strojąc z anteny siła sygnału odbieranego może się zmieniać i nie będziesz w stanie określić czy jest wywołana pokręcaniem rdzeni.
 • Poziom 16  
  Witam. Widzę,że wykonujesz wszystkie zalecenia kol. dipol. Pamiętaj jednak,że nie ma dwóch jednakowych urządzeń z tej samej serii.Urządzenie zostało zaprojektowane w latach 80-ych ubiegłego wieku, i nie ma co się dziwić takim czy innym rozwiązaniom. Oczywiście wskazówki kol. Driwer są jak najbardziej cenne. ale nijak się mają do tej konstrukcji. Co prawda Wołna jest radiem łatwym do eksperymentów ale nie do końca.Przeanalizuj opis modyfikacji ATT podany w linku przez Driwer-a. Informacje które podam poparte są próbami wykonanymi na moim TRX-ie. A więc:zastosowane w konstrukcji diody KD409. są b. dobre, ale są bardzo wrażliwe na wyładowania elektryczne. Przy wymianie na nowe, kieruj się pojemnością złącza i napięciem ,co ma wpływ ma wielkość szumów. Ja zastosowałem diody PIN. Pracują bez zarzutu. Zwróć uwagę na filtr w bloku att. Nie wywalaj go , a jedynie zmień pojemności. Ja w swoim zmiemiłem wartości kondensatorów,a co za tym idzie zwiększyła sie dobroć obwodów filtra.Nie podaję wartości kondensatorów. To trzeba dobrać. Pamiętaj również że tolerancja wartości ładnych z wyglądu elementów sięga ok 20%.Co prawda nie zrobisz z tego urządzenia klasy Kenwood.ale -jeśli masz ochotę-uzyskasz dobrej jakości sprzęt.Powodzenia.
 • Poziom 11  
  Dzięki za wskazówki i za linka z ATT, zastanawiam się czy nie lepiej wywalić wszystko z płytki 8.21 za wyjątkiem przekaźnika i zostawić C5, C6 i L1. Pomiędzy L1 a wej. Anteny wstawić potencjometr 1k.

  Co do nadajnika tranzystory KT są dla mnie niedostępne i przede wszystkim zadrogie. Poszukuję rozwiązania zamiany końcowych tranzystorów na jakieś tańsze np. IRF lub wymiany całego PA np. na PA Tajfun. Nawet kosztem mocy wyjściowej. Może ktoś coś podpowie w tej kwestii, być może są jakieś sprawdzone rozwiązania?
 • Poziom 38  
  :arrow: musicbas1 No właśnie TRX z lat 80-tych, wtedy nie było tylu mocnych stacji co dzisiaj więc zakłócenia intermodulacyjne nie były tak uciążliwe jak obecnie, zwłaszcza na niższych pasmach. Zauważ że filtry pasmowe mają szerokość obejmującą całe pasmo z danego podzakresu, więc na mieszacz pchają się wszystkie sygnały występujące w obrębie danego pasma, wzmocnione jeszcze o 6dB czyli 4x moc 2x napięcie. Pół biedy jak odbierasz silną stację bo wtedy ARW zmniejsza wzmocnienie wzmacniacza RF, w przypadku odbioru słabej stacji już tak nie jest i po mieszaczu masz całe spektrum produktów mieszania sygnałów z całego pasma. TRX ma bardzo niskie IP3 tylko -20dB, więc wydaje mi się że można spróbować ten stan poprawić. Mam TRX "NEC" CQ-110E, który ma takie jak Wołna IP3. Wystarczy że przez RRW, która reguluje wzmocnienie wzmacniacza RF, zmniejszę poziom odbieranej nawet dość silnej stacji o 1S (6dB) to szumy zmniejszają się tak jakbym zaczął odbierać stacje co najmniej 2x mocniejszą. Jak myślisz skąd taka cudowna poprawa. Nadmienię jeszcze ze w moim NECu mam filtry RF strojone (dwa obwody), które są dużo węższe od pasmowych Wołny.

  Zrób modyfikację ATT ale pamiętaj że wejście filtrów pasmowych musi "widzieć" oporność ~50Ω w przeciwnym razie filtry rozstroją się i powstaną zafalowania ich charakterystyki.
  Zobacz to KL203 jako wzmacniacz na wszystkie pasma KF
  Czemu sądzisz że zdechł wzmacniacz mocy. Mierzyłeś sondą poziom w.cz. na jego wejściu. Jakie napięcie w.cz. ma niego wchodzi.
 • Poziom 16  
  Witam ponownie.Kol. Driwer, i znowu masz 100% racji. W swoim radiu zastosowałem dodatkowy filtr kwarcowy 8.800Mhz wykonany wg opisu z cqham.ru prosty jak budowa cepa, włączony między wzm. wcz a I pcz. a pozwalający zawęzić pasmo z 350 khz(przed) na 100 khz po Tłumienie poza pasmem przepuszczania filtra-40db.To jedna wersja. Druga ,nieco gorsza to zastosowanie preselektora pracującego w torze odbiorczym. Ten temat też przerobiłem z nudów. Efekt dobry , ale nie aż tak jak z filtrem kwarcowym. Z resztą- jest tyle opracowań na ten temat-wybieraj-przebieraj.Teoretycznie- najlepszym rozwiązaniem byłyby przestrajane współbieżnie obwody wejściowe z VFO. Prezesie -nie poddawaj się, wystarczy trochę pomyśleć, zapytać, a końcówka będzie hulała.Pozdrawiam.
 • Poziom 11  
  Witam, przy chwili wolnego czasu poprawiłem ATT jak na schemacie w linku od kol. Wzorując się na modzie z linku dodałem oporniki do izostatu, ale nie zmieniłem połączeń przewodów. Wg. linku tłumik działa na odbiorze i nadawaniu. Przewody zostawiłem bez zmian aby oporniki dołączane były tylko na odbiorze.

  Po niedzieli przy chwili czasu, pomiarze PA i zamieszczę napięcia przy nadawaniu.
 • Poziom 16  
  Witam ponownie.Piszesz kol. Prezesie, że tłumik działa również przy nadawaniu. A po co? Przeanalizuj, czy tłumienie na nadawaniu jest potrzebne? Pamiętaj, że każdą informację podaną na forum, dobrze jest przeanalizować pod kątem celowości i uzyskanych efektów. Sugerowałem w poprzednich wejściach, abyś skoncentrował się na ulepszeniu filtra przepustowego w module Att, i zastąpieniu diód KP409A diodami PIN. Przemyśl to jeszcze raz.Z resztą- zrobisz jak będziesz uważał. To przecież Ty będziesz na tym sprzęcie pracował. Jeśli interesuje Cię modyfikacja toru odbiorczego ( zmniejszenie poziomu szumu II pcz. i korekcja ARW i S-metra), podzielę się doświadczeniami. Pozdrawiam.
 • Poziom 11  
  Witam, na tą chwilę zakończę zabawę z odbiornikiem pewnie w przyszłości jeszcze do niego usiądę, aby go udoskonalić a na tą chwilę postaram się uruchomić nadajnik. Obstawiałem tranzystory końcowe z racji małej odporności na niedopasowanie anteny. Zgodnie z sugestią sprawdziłem napięcia w PA i przy zwarciu klucza CW:
  Na bramie V3 ok 0,8V,
  na bramie V9 ok 0,9V,
  emiter V10 ok 0,1V.
  Na kondensatorze C1 na wejściu sygnału pomiar przez sondę w.cz pokazuje 2,5mV.
 • Poziom 38  
  Nie wiem czy o tym filtrze pisze musicbas1, ale znalazłem coś takiego Кварцевый фильтр в трансивере "Волна", ale nie ulega wątpliwości że warto go wykonać i zastąpić nim filtr pasmowy I p.cz.

  Odnośnie PA to na forum SP-HM jest temat Wołna w nim schematy i opis PA nadajnika, w razie jak byś nie miał. Pomiary tranzystorów mocy samym omomierzem mogą być niewystarczające i praktycznie niewiele mówiące. Sprawdź czy możesz regulować prąd spoczynkowy tranzystorów końcówki mocy i drivera. Tylko ostrożnie aby nie przedobrzyć z prądem. Takie sprawdzenie może być niewystarczające, gdyż nie wiesz czy prąd płynie przez oba czy jeden tranzystor. To też można sprawdzić w układzie. Robisz tak: odłączasz sumator mocy T4 od kolektorów PA, odłączasz przewody T3 od kolektorów PA, pomiędzy odłączone przewody T3 a kolektory lutujesz oporniki 270Ω/5W, z wejścia (1) PA odłączasz przewód i lutujesz równolegle z 1 i 2 opornik 50Ω (dla bezpieczeństwa aby przypadkowo nie poszła nośna czy wzbudzenie). Teraz włączasz zasilanie i na nadawaniu mierzysz napięcie na kolektorach PA, notujesz pomiar a następnie przestawiasz suwak R21, jednocześnie sprawdzając czy na obu kolektorach końcówki PA napięcie uległo zmianie o podobną wartość. Ze spadków napięcia na rezystorach możesz policzyć prąd płynący w kolektorach. Jeśli zauważysz zmiany napięcia i będą one w miarę zbliżone oznacza to że tranzystory mocy reagują na zmianę prądu bazy i że najprawdopodobniej są sprawne. Ustawiasz ponownie wartość początkową napięcia i przywracasz połączenia. Sprawdzasz prąd spoczynkowy tranzystorów końcówki PA i ewentualnie korygujesz na 100mA. To samo można zrobić włączają się opornikiem 270Ω w kolektorze drivera. Sprawdź też VD1 i VD2 sposobem z opisu, lub sondą czy za VD1 i VD2 masz w.cz. Może te diody nie przewodzą i przez to w.cz. nie idzie dalej na bazę pre-drivera VT2. Jedna pomija tłumik a druga włącza go po włączeniu obniżonej mocy. Przy pomiarach z w.cz. pamiętaj o sztucznym obciążeniu podłączonym do gniazda antenowego.

  Na wejściu PA powinno być ~150mW na 50Ω, wiec 2,5mV to zdecydowanie za mało. Sprawdź co wychodzi z płytki I p.cz. ile jest na przełącznikach, filtrach pasmowych wejście/wyjście itd. może gdzieś w.cz. ginie po drodze i nie dociera do wejścia PA. W przypadkach wątpliwych zawsze sprawdzaj wstecz, to dowiesz się ile gdzie czego jest i wyciągniesz odpowiednie wnioski. W.cz. najlepiej sprawdzać na CW wtedy masz czystą nośną, tak samo jak przy modulacji jednym tonem.

  Na schemacie tłumika z podanego linku widać że sprężyny przekaźnika w położeniu spoczynkowym łączą kontakt 6 z tłumikiem a po zadziałaniu przekaźnika (nadawanie) łączą kontakt 6 z kontaktem 3 odłączając tłumik i załączając wyjście PA. To tak k woli ścisłości.
 • Poziom 33  
  Sprawdź najpierw dławiki w zasilaniu i ścieżkę drukowaną po której podawane jest zasilanie często się tam upala i nie ma zasilania,sprawdź czy zasilanie dochodzi,na HM jest schemat przeróbki stopnia mocy...zacznij od zasilacza z bezpiecznikiem elektronicznym też załączony wtedy tranzystory ocaleją i transformator wyjściowy do wymiany przy mocy doprowadzonej 250/300W nie te rdzenie te sie momentalnie nasycą i są do ozdoby...opisany na HM
  Na razie nie mam czasu uziemiony jestem w QRL po burzach
  Pozdrawiam 73!! Wołna trx - nie działa odbiornik i nadajnik
  Wołna trx - nie działa odbiornik i nadajnik
 • Poziom 16  
  Witam. Kol.Driver. To, o czym napisałes w poprzednim poscie, zastosowałem w swoim TRX-sie. Filtr kwarcowy pracuje rewelacyjnie, z resztą jest stosowany przez prawie wszystkich użytkowników Wołny w RU i polecany do wstawienia przez jednego z konstruktorów ux5ps ( Viktor Abramow).Podane w Twoim poscie informacje, zostały sprawdzone i zastosowane. Andrzej, Dipol zrobił to perfekcyjnie. PA Wołny pracuje- po modyfikacjach Andrzeja i Viktora- b.dobrze. W moim TRX-ie nie zastosowałem rozwiązania nowego stabilizatora 24V,albowiem nie preferuję pracy na pasmach dużymi mocami. 25W, jakie wychodzi z mojego trx-a w zupełnosci mi wystarczą. Z korespondencji prowadzonych z Viktorem wynika że autorzy celowo zastosowali tzw. miękki zasilacz, ze względu na zastosowane w tamtych czasach tranzystory mocy. Bez gruntownej przeróbki trafo wcz w PA , nie da się uzyskać mocy powyżej 50 W. A o pracy emisjami cyfrowymi, należy zapomnieć. To nie ten poziom. Wystarczy zapoznać się z danymi katalogowymi, a odpowiedż nasunie się sama. W przyszłosci - jeżeli będzie zainteresowanie- opublikuję najswieższe (z lipca br) informacje nt dopracowań II pcz pod kątem polepszenia pracy Arcz i zmniejszenia szumów toru mcz.Po modyfikacjach, mam radio za grosze, a pracujące nie gorzej niż sprzęt renomowanych firm- za ciężkie pieniądze. Zastosowałem i polecam użytkownikom Wołny. Tymczasem życzę powodzenia i pozdrawiam.
 • Poziom 33  
  Spokojnie.... da się pracować emisjami cyfrowymi.
  Od strony dx-wej ,zawody..... sprawdzona przez brata sp5gdy....ponad 300krajów na drutach wszystkimi emisjami.
  Zwiększenie mocy to wymiana transformatora wcz i zasilacz z szybkim zabezpieczeniem!!!!
  Polecam PLL opisany i do pobrania schemat z portalu UR5EQF do stabilizacji VFO.
  73!!
 • Poziom 11  
  Witam,
  po sporym czasie udało się znaleźć chwilę aby usiąść przy radiu i dlatego odgrzebuję temat. Pozostaje kwestia uruchomienia nadajnika. Postanowiłem zgodnie z podpowiedziami kolegów prześledzić tor nadajnika. Sprawdziłem ze schematem napięcia na tranzystorach zgodnie ze schematem zaczynając od wzmacniacza mikrofonowego. Wszystkie napięcia zgodne ze schematem na płytce 8.04. Różnice są na:
  8.03 tranzystor V6 kt339am przy nadawaniu pojawiają się napięcia B 3,5V E 2,7V C 9,5V na schemacie b 1,6v e 1v c 8,5v

  8.06 tranzystor V10 kt339am przy nadawaniu pojawiają się napięcia B 2,8v E 2v C 8,9v na schemacie odpowiednio b 1,5v e 0,8v c 10v.

  Zmierzyłem przez sondę w.cz wyjście sygnału ssb na płytce 8,06 (kołek 2) i przy nadawaniu pojawia się ok. 256mV. Ale niestety na wejściu płytki PA brak sygnału (ok. 2mV). Pomiar przy odlutowanym kablu od PA również analogiczny. Na wejściu filtru napięcie jest natomiast na wyjściu już niema. Filtr wygląda ok, poza faktem że ktoś kręcił rdzeniami. Proszę o wskazówki gdzie szukać problemu i co jeszcze mogę sprawdzić.