Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór aparatu - zdjęcia przeznaczone do czasopisma

26 Lip 2013 10:01 3213 14
 • Poziom 2  
  Witam,

  Mam możliwość publikowania artykułów w czasopismach o tematyce podróżniczej. Stąd moje pytanie: ponieważ zagadnienia techniczne nie są moją mocną stroną, proszę Was o sugestie dotyczące wyboru aparatu. Minimalne parametry zdjęć przeznaczonych do publikacji wynoszą: rozdzielczość 300 dpi i wymiary 3500x2500 pikseli. Tak jak napisałem wyżej, będzie chodziło o zdjęcia krajobrazów, przyrody itp. Skłaniam się bardziej za lepszym kompaktem niż lustrzanką; do dyspozycji mam maksymalnie 1800 zł. Dzięki za wszelkie rady.
 • Poziom 25  
  arlequin75 napisał:
  rozdzielczość 300 dpi i wymiary 3500x2500 pikseli.

  Czyli wydruk zbliżony do formatu A4. Tutaj odpada już kompakt z matrycą 1/2.5 cala, czy podobną, ponieważ na takim wydruku można już dopatrzyć się ziarna, czy wad obiektywu.
  Jeżeli nie interesuje Cię tachanie puszki z szerokokątnym obiektywem, ani bezlusterkowca z "naleśnikiem", czyli małym szerokokątnym obiektywem i nie dasz się do tego przekonać, to wartym rozpatrzenia kompaktem (nie zaproponuję G1X, bo kompaktem ze względu na wymiary nie jest) jest np. Sony RX100. Ma on matrycę wielkościowo zbliżoną do tej w Nikon serii 1, czyli kilka razy większą, niż kompakty tradycyjne, jasne szkło na szerokim kącie (aczkolwiek 28mm to na dzisiejszy czas nie jest już tak szeroki kąt jak dawniej, niektóre kompakty mają 24mm jak Panasonic serii LX, czy Samsung serii EX, ale ich matryce są mniej wydajne od tej w RX100, czyli ziarno większe). Ogólnie rzecz ujmując - decydując się na kompakt idziesz na kompromis między kompaktowością, a jakością. Coś za coś. Canon G1X robi lepsze zdjęcia, ale nie sposób schować go do kieszenie spodni. RX100 jeszcze się upcha. Na razie ceny oscylują w okolicach 2000pln, ale może znajdziesz tańszy sklep.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  G1X jak za cenę około 2 000zł oferuje całkiem sporo. Ma dużą niezbyt "upchaną" matrycę i optykę na bardzo przyzwoitym poziomie. Jego "wadą" jest to, że jak na kompakt nie jest zbyt kompaktowy. ;) Przemyśl też możliwość zakupu "bezlusterkowców". Są w ofercie różnych producentów z większa matrycą (aps-c) i ewentualna możliwość wymiany obiektywów - bezcenna. ;)
  Jesli chodzi o wielkość matryc i popularność systemu to Sony ze swoim NEX wiedzie prym w tej dziedzinie. I z obiektywem "kitowym" są zdecydowanie mniejsze od kompaktowego Canona.

  Porównanie wielkości matryc:
  Wybór aparatu - zdjęcia przeznaczone do czasopisma
 • Poziom 25  
  Przemo, żeś teraz pojechał z wielkością matryc - po powiększeniu zdjęcia ukazała mi się matryca 1/1,7" większa od rzeczywstych wymiarów FF ;)
  Rozumiem, że miałeś na celu ukazanie poglądowej różnicy, ale wyszło jak wyszło. :D

  Może tak będzie lepiej dla niewtajemniczonych w wymiary:
  Wymiary matryc - kliknij
  lub dla leniwych:
  Wybór aparatu - zdjęcia przeznaczone do czasopisma
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  ;)
  Tak.
  Oczywiście nie są to rzeczywiste wielkości, tylko "wizualizacja" w skali.
  Ale w sumie wszystko zależy od wielkości monitora. :smoke:
 • Poziom 2  
  Dzięki za wszystkie rady. :)
  A gdybym skusił się na lustrzankę (taką bardziej amatorską), to co sądzicie o Canon EOS 550D? Będzie odpowiadała tym parametrom, które wyszczególniłem w moim pierwszym poście?
 • Poziom 31  
  Jeżeli nie masz zamiaru wymieniać obiektywów(a z kwoty wyszczególnionej na zakup wynika, że nie) to nie warto kupować lustrzanki. Dobre obiektywy są drogie(droższe od skrzynki). Poco więc kupować coś czego możliwości i tak nie wykorzystasz?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Tak, to bardzo przyzwoity aparat fotograficzny. Jeśli ma "dobrego operatora" to i z kitowym 18-55 IS, zrobi ciekawe ujęcie. ;) Prawdę mówiąc to już od Ciebie zależy, czy w przyszłości zechcesz się rozwijać, czy poprzestać na fotografowaniu posiadanym sprzętem. I prawdę mówiąc teraz też sobie nie odpowiesz na to pytanie. Bo któż może wiedzieć, co będzie za "jakiś czas". ;)
  Niemniej aparaty z wymienną optyką pozwalają na bardziej precyzyjne dobieranie szkieł. A technicznie rzecz ujmując, każdy z wyżej wymienionych zapisze poprawnie pliki spełniające powyższe kryteria (pierwszy post).
  P.s.
  Jak wciągnie Ciebie fotografia, to nie zapominaj o manualnych szkłach (n.p. na gwint M42). Jest wiele porządnej i taniej optyki. ;)
 • Poziom 31  
  przemo-lukas napisał:
  Jak wciągnie Ciebie fotografia, to nie zapominaj o manualnych szkłach (n.p. na gwint M42). Jest wiele porządnej i taniej optyki. ;)

  Tak, ale trzeba brać pod uwagę, że optyka od aparatów analogowych różni się od tej do cyfrówek. Cyfrowy w analogowym będzie działać poprawnie, odwrotnie niekoniecznie.
 • Poziom 19  
  markoz7874 napisał:

  Tak, ale trzeba brać pod uwagę, że optyka od aparatów analogowych różni się od tej do cyfrówek. Cyfrowy w analogowym będzie działać poprawnie, odwrotnie niekoniecznie.

  Ale zazwyczaj nie sprawdza się szeroki kąt. Od 50mm już powinno być ok.
 • Poziom 31  
  pawel-foto napisał:
  ..Ale zazwyczaj nie sprawdza się szeroki kąt. Od 50mm już powinno być ok.

  Zgadza się. Szukałem materiałów aby podeprzeć swoją wypowiedz jakimś artykułem ale coś mi nie idzie dzisiaj szukanie. :(
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nie musisz. Mam szkła manualne od 50mm i sprawdzają się wyśmienicie.
  Jak na mój gust. ;)
 • Poziom 25  
  Szkiełka z ZSSR sprawdzają się wyśmienicie, podobnie jak te z DDR, a ich wykonanie powoduje, że sprawdzają się również w roli narzędzia obronno-zaczepnego.
 • Poziom 2  
  Dzięki za wszystkie, cenne dla mnie rady. :)
 • Poziom 12  
  Panasonic LX7 za 24mm do krajobrazu, ale mniejsza matryca, albo Sony RX100 za matrycę.