Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bartscher AT90 Apexa A120.786 - Termostat przekłamuje o ok 40°C.

26 Lip 2013 12:59 3399 2
  • Poziom 14  
    Zakupiłem na portalu aukcyjnym, sprowadzony z Niemiec, używany piec konwekcyjny Bartscher AT90 , występujący pod nazwą Apexa , Art. nr. A120.786/0805 , type YXD-1AE .
    Po podłączeniu na pierwszy rzut oka wszystko (poza oświetleniem komory) działa. W/g informacji zasięgniętych od sprzedającego do temp. 180°C piec powinien nagrzewać się około 10-12min. Ku mojemu zdziwieniu po 20min. nadal świeciła się lampka sygnalizująca pracę grzałki. Delikatnie ruszyłam pokrętłem w dół - lampka zgasła, czyli jakieś 175°C - pomyślałem. Włożyłem próbny wypiek i gdy po 10min chlebek wyglądał jak normalnie po ponad 20min, postanowiłem włożyć sondę od termometra zawartego w multimetrze cyfrowym. Moje oczy ujrzały niemal 220°C.... Oczywiście wypiek został dokończony w 140°C - według pokrętla termostatu - i był bardziej spieczony niż normalnie w 180°C (pewnie przez początkową, wyższa temperaturę). Gdy piec już stygł i wewnątrz mierzona temperatura była 70°C na pokrętle termostatu oscylowała w okolicach 50°C.
    Do tego przy pracy grzałki tolerancja wł/wył sięga nawet 25-30°C.
    W komorze zamontowane są dwie termopary (fotkę załączę jak tylko ją zrobię), różniące się od siebie, z czego jedna jest poza chwytakiem (i sądząc po średnicy pewnie by w niego nie weszła). Piec widać, że był naprawiany, o czym świadczyć może brak kilku śrubek w obudowie i - tak mnie się wydaje - spawany jeden z zawiasów, wiec pewnie niezłe cuda mogły być w środku poczynione.....
  • Poziom 22  
    Być może któraś z termopar jest nieoryginalna i ma inną charakterystykę.
    Trudno powiedzieć czy termostat też nie był wymieniany, najlepiej było by odczytać symbole z zamontowanych elementów i porównać z oryginalnymi częściami.
  • Poziom 14  
    Przyczyną całego zamieszania była niesprawna jedna z grzałek, ta bliższa punktu pomiaru temperatury.