Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

802.11g na odległość 1km, budowa małej sieci bezprzewodowej na jednego klienta

26 Lip 2013 14:17 1731 6
  • Poziom 9  
    Witam!

Chciałbym przenieść Internet przewodowy, Neostradę na odległość >500m i <1000m wykorzystując WiFi (w standardzie 802.11g).
    Dlaczego 802.11g, bo w szafce stoi nieużywany router bezprzewodowy Linksys WRT54GL. :)

Fajnie by było zrobić to jak najmniejszym kosztem (<150zł). Po drodze poza moim budynkiem (mógłbym antenę wystawić na nim) jest tylko trawa i drzewa.

Schemat widzę taki - do WRT54GL podczepiam antenę kierunkową, ustawiam wysyłanie i odbieranie tylko na niej, po drugiej stronie nie chciałbym kupować routera tylko odbiornik w laptopie - może karta sieciowa na USB z jakąś anteną?
    Co moglibyście mi polecić?

Dodam, że obie anteny mogłyby być w budynku, pod daszkiem i byłyby zdejmowane na okres zimowy. Chciałbym mieć moją neostrade na działce w okresie wakacyjnym. ;)
  • PCBway
  • Poziom 21  
    czarny___ napisał:
    i drzewa

Dużo? wysokie?

czarny___ napisał:
    może karta sieciowa na USB z jakąś anteną?

Zapomnij. To znaczy cała impreza wygląda na dość mało realną, a użycie po jednej stronie mostu karty USB znacząco zwiększa skalę problemu.

czarny___ napisał:
    jak najmniejszym kosztem (<150zł)

W tej cenie dwie anteny kierunkowe i odbiornik? Będzie ciężko, same anteny chyba kosztują ciut ponad budżet.
  • PCBway
  • Poziom 27  
    Za c/a 100pln szt można kupić na znanym portalu aukcyjnym używane urządzenia typu NanoStation, stawiasz 2szt na przeciw siebie i masz stabilnie działającą radiolinię.
    WTR który posiadasz możesz postawić na działce jako AP dla laptopa.
  • Poziom 21  
    reaven22 napisał:
    NanoStation

Toteż właśnie dlatego piszę że budżet za niski, za 150 zł nic sensownego nie skleci. I jeszcze te drzewa po drodze (mam nadzieję że nie las).
  • Poziom 9  
    vonamatas napisał:
    Dużo? wysokie?

Kilka, niskie. Są to drzewka owocowe na mojej działce.
    Poza nimi tylko powietrze. Jest po drodze boisko, sporo trawy.

vonamatas napisał:
    W tej cenie dwie anteny kierunkowe i odbiornik? Będzie ciężko, same anteny chyba kosztują ciut ponad budżet.

Właśnie dlatego liczyłem na kartę sieciową pod USB i możliwość wykorzystania mojego WRT54GL, który aktualnie nie ma zastosowania. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby podwoić budżet (<300zł). Nie chciałbym jednak wydawać na to grubszych kwot, ze względu na zastosowanie (Internet sezonowy, w sezonie też używany tylko czasem ale zdecydowanie przyjemniej pracuje się wśród drzew niż w domu :) ). Internet komórkowy doprowadza mnie do białej gorączki. W tej okolicy jest wyjątkowo niestabilny i drogi, stąd mój pomysł.
    Na korzyść ceny jest to, że na okres zimy, dużych wichur i innych niesprzyjających warunków owy sprzęt mogę rozmontować.

reaven22 napisał:
    NanoStation

O tym nie słyszałem. :) Rozumiem urządzenia mogą działać w trybie klienta (Wireless Client) i nadajnika. Po jednej stronie mostu wpuszczam Internet z routera serwującego Neostradę z drugiej odbieram i wpuszczam np do mojego WRT54GL, który już rozdziela sobie na miejscu. Takie AP z wbudowaną anteną kierunkową? Dobrze rozumiem?

vonamatas napisał:
    Toteż właśnie dlatego piszę że budżet za niski, za 150 zł nic sensownego nie skleci. I jeszcze te drzewa po drodze (mam nadzieję że nie las).

Jeśli mógłbym prosić o coś sensownego i podanie realnej kwoty?
    Ubiquiti Nanostation 5 - czy z takich dwóch urządzeń zrobię coś dobrze działającego?
  • Poziom 21  
    Tak jak pisał kolega, na "znanym portalu aukcyjnym" można kupić używane Nanostation i zrobić na nich most. Wyjdzie mniej więcej 250 PLN (para urządzeń plus przesyłka), przypuszczam że sprzedawca może je skonfigurować i sprawdzić (czyli ty musiał byś je tylko zamontować).
    Powyżej 200m klecenie mostu radiowego na sprzęcie klasy "do domu" nie ma sensu, jeśli most zadziała to raczej przypadkiem i nie za dobrze. Dlatego warto wybrać urządzenia do tego przeznaczone, żeby mieć z głowy większość ewentualnych problemów sprzętowych.

czarny___ napisał:
    Takie AP z wbudowaną anteną kierunkową?

W zasadzie tak.

Problem jest tylko taki, że przed zakupem czegokolwiek wypadało by sprawdzić jak w praktyce będzie działać sieć WiFi w tej lokalizacji. Profesjonalne pomiary nie wchodzą w rachubę (koszt), ale można metodami amatorskimi ocenić "czy da się". Chyba najprościej będzie użyć anteny 5dBi (dookólna) i laptopa z programem inSSIDer. Z tym że Nanostation 5 działa w pasmie 5GHz, a masz sprzęt na 2,4GHz i dlatego takie "sprawdzanie" nie będzie pewne.
    A zresztą, Nanostation 5 zawsze sprzedasz jakby co.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Antey muszą się widzieć. Zobacz czy 60% ogórka fresnela jest niezakłócone. przez przeszody i krzywizne ziemi.
    Z innych linków policzysz sobie zyski aten, to ma mieć 60-70dbi aby to chodziło stabilnie.

Poradnik installatora WLAN
    http://www.dipol.com.pl/poradnik_instalatora_wlan_bib86.htm

WIreless calculator
    http://www.zytrax.com/tech/wireless/calc.htm
    http://www.tp-link.com/en/support/calculator/

Fresnel zone
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_Fresnela
    http://en.wikipedia.org/wiki/Fresnel_zone