Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cewka od malucha i dobry przerywacz

krzysiek96 30 Jul 2013 14:06 14145 55
e-mierniki
 • #31
  krzysiek96
  Level 13  
  Chłopaki jeden problem. Podłączyłem pod akumulator tą płytkę i trochę za szybko mi żarówka mruga ;/ można to zredukować do np. 1 sekundy lub więcej ?
  Moje drugie pytanie : czemu radiator się tak mocna grzeje po około minucie pracy? Mam go zwiększyć, nie wiem sam'
  Ps. kupiłem scalaka w wersji dip:)

  Cewka od malucha i dobry przerywacz Cewka od malucha i dobry przerywacz Cewka od malucha i dobry przerywacz Cewka od malucha i dobry przerywacz Cewka od malucha i dobry przerywacz Cewka od malucha i dobry przerywacz Cewka od malucha i dobry przerywacz Cewka od malucha i dobry przerywacz
 • e-mierniki
 • #32
  krzysiek96
  Level 13  
  Dorzucam filmik na którym pokazałem jak szybko miga żarówka. LED prawie wgl nie miga jak mam to przerobić...

  Filmik który umieszczam za pomocą elektrody nie wiem czemu ale został przyśpieszony ;/ tutaj macie w lepszej jakości http://speedy.sh/mM5vN/VIDEO0037.mp4
 • #33
  wycior01
  Level 21  
  Żarówka wpięta w miejsce cewki ma migać tak szybko, jak się da - każde jej mrugnięcie to impuls wpadający do cewki. Led ma sygnalizować, że coś tam jest, jak się świeci, lub mrugnie co jakiś czas to ok.
  Gdybyś jednak miał jakieś wątpliwości, to zawsze można podbić bezpośrednio do autora projektu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2000157-0.html - on na pewno posiada większą wiedzę ode mnie. Radiator może się troszkę grzać, jak by co można zmienić na większy. Częstotliwość jest ustalana przez układ 555 i można ją zmieniać, poprzez podmiankę elementów regulujących ten timer.
 • #34
  kaka0204
  Level 28  
  Zmień tranzystor na MOSFET z kanałem typu N. Bipolarne są trochę wolne przez co może się trochę grzać.
 • #35
  krzysiek96
  Level 13  
  Ten tranzystor spowoduje to, ze impuls z niego bedzie wysylany z mniejsza czestotliwoscia dobrze to interpretuje? Ale o ile wolniej?
 • e-mierniki
 • #36
  User removed account
  User removed account  
 • #37
  krzysiek96
  Level 13  
  A czy zmiana kondensatora da aż taki wielki zysk? Daleko mam do sklepu z elementami elektronicznymi i chciałbym to zrobić jak się należy: )
 • #38
  User removed account
  User removed account  
 • #39
  krzysiek96
  Level 13  
  Czyli najpierw zobaczę z kondensatorami zaraz przedstawię wyniki

  Dodano po 8 [minuty]:

  Powiem tak jak przyłożę żarówkę 12V to przy kondensatorach 47uF żarówka cały czas świeci i co sekundę jak chciałem zwiękasza swą jasność i w ten sposób to sie dzieje (nie gaśnie ) może niedobre kondensatory są ? ale ich góra nie wskazuje na to by były popsute
 • #40
  kaka0204
  Level 28  
  Żarówka nie nadąża w tym czasie się do końca wyłączyć taki efekt jest jak najbardziej pożądany. Podłącz diodę LED przez rezystor- wtedy zobaczysz jak działa generator.
 • #41
  krzysiek96
  Level 13  
  Wiem co było podłączyłem kabelki pod cewkę i dopiero pod żarówkę ale żarówka teraz nie świeci się cały czas tylko w chwili gdzy nie ma prądu na drucie to żarzy się i jak jest impuls zaświeca się mocniej nie wiem od czego to może zależeć ale wiem już że zastosuję kondensatory 22uF i częstotliwość będzie ok :)

  Dodano po 3 [minuty]:

  Tylko nadal nie wiem czemu ona się żarzy ;/ a LEG ta czerwona to świeci się a w momencie impulsu gaśnie tak ma to być ?
 • #42
  User removed account
  User removed account  
 • #43
  krzysiek96
  Level 13  
  Postaram się tak zrobić :) a zmiana rezystora ma polegać na wylutowaniu 1,5 i wlutowaniu 27k?
 • #44
  User removed account
  User removed account  
 • #45
  krzysiek96
  Level 13  
  Wszystko dziala mianowicie taka czestotliwosc jak chcialem - dalem jednak kondensatory 33uF i rezystor 1,5k zamienilem na 27k i led pieknie gasnie: ) jedyne co to nie wiem od czego mam poprowadzic uziemienie ... od masy akumulatora? I nadal nie wiem czym mam to zmierzyc: p
 • #46
  krzysiek96
  Level 13  
  Czy mógłby mi ktoś pomóc bo podłączyłem "pastucha" do drutu i się dotknąłem a tu nic nie kopie ;/ być może źle podłączyłem uziemienie. Może trzeba je pod płytkę gdzieś podłączyć zobaczcie sami ...Cewka od malucha i dobry przerywacz
  Może jest cewka szczelona da sie ją sprawdzić ? np. miernikiem lub innym narzędziem domowym
 • #47
  jdubowski
  Tube devices specialist
  krzysiek96 wrote:
  być może źle podłączyłem uziemienie. Może trzeba je pod płytkę gdzieś podłączyć zobaczcie sami ...


  Można uziemić dodati biegun zasilania, będący jednocześnie jednym z zaciskó cewki.


  krzysiek96 wrote:
  Może jest cewka szczelona da sie ją sprawdzić ?


  Można - próbny obwód z cewki, akumulatora i chwilowego wyłącznika, iskiernik między zaciskiem WN a jednym z wyprowadzeń uzwojenia pierwotnego.
 • #48
  krzysiek96
  Level 13  
  Dodatni biegun zasilania czyli w moim przypadku nr zacisku 15 i z tego zacisku w ziemię dobrze zrozumiałem ?
  Cewka od malucha i dobry przerywacz

  Dodano po 3 [godziny] 44 [minuty]:

  Z tym sprawdzeniem cewki można jaśniej ?
 • #49
  topanja
  Level 11  
  Jak pastuch działa poprawnie - po takim czasie chuba jest już sprawdzony.
 • #50
  wisiorek50
  Level 10  
  Spodobał mi się ten schemat bo jest tani ale jak na razie jakby był niedopracowany. chodzi mi konkretnie o wyprowadzenie masy do ziemi. Bo na plusie cewki są wspólne wyprowadzenia uzwojenia pierwotnego i wtórnego czyli biegun dodatni nie może iść jako masa do ziemi jak tu pisano bo nie będzie cewka WN miała obwodu zamkniętego. Najlepiej by było od minusa baterii. Ale myślę że to też może być niedobre bo do masy są połączono też wszystkie elementy i czy nie zakłócało by pracy całego .urządzenia. Są tu również poprawki dotyczące kondensatorów, oporników i tranzystora. Czy mógłby ktoś to przedstawić na schemacie z uwzględnieniem tych poprawek byłbym bardzo wdzięczny.
 • #51
  jdubowski
  Tube devices specialist
  wisiorek50 wrote:
  Bo na plusie cewki są wspólne wyprowadzenia uzwojenia pierwotnego i wtórnego czyli biegun dodatni nie może iść jako masa do ziemi


  Właśnie dlatego ów zacisk (16, B+) ma być uziemiony.

  wisiorek50 wrote:
  bo nie będzie cewka WN miała obwodu zamkniętego.


  Herezje waść piszesz. Którego obwodu nie będzie miała zamkniętego?

  wisiorek50 wrote:
  Najlepiej by było od minusa baterii. Ale myślę że to też może być niedobre bo do masy są połączono też wszystkie elementy i czy nie zakłócało by pracy całego .urządzenia.


  Można od minusa baterii, pod warunkiem sporego kondensatora elektrolitycznego i dodatkowo foliowego bezindukcyjnego równolegle do owej baterii.
 • #52
  wisiorek50
  Level 10  
  Panie gdubowski, wcześniej pan pisze że można uziemić dodatni biegun zasilania, będący jednocześnie jednym z zacisków cewki, a teraz piszesz że można od minusa baterii . Cewka wtórna też jest jednym końcem podpięta pod zacisk plusowy a drugim końcem do drutu ogrodzenia. I ja sobie myślę że jak nie będzie wyprowadzenia do ziemi to zwierzęcia nie kopnie bo to ono zamyka obwód między ogrodzeniem a ziemią. Dlatego prosiłem żeby ten rysunek skorygować, i przedstawić jak ma prawidłowo wyglądać. Wspominał pan jeszcze o kondensatorze elektrolitycznym czy mógłby pan podać jego pojemność i na jakie napięcie.
 • #53
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  @wisiorek50 Panie wisiorek (to w odniesieniu do poprzedniego postu, bo nawet Nicka Usera nie napisałeś poprawnie). Przepraszam, że sie wtrącam, ale ten pański ,,pasterz" albo ,,pastuch", krótko mówiąc jest do bani, do kitu, ew. do dupy :cry: . Od początku do końca, może pomijając generator na NE 555. W czym pan gromadzi energię wyładowania ? W kondensatorze elektrolitycznym (ESR ! ?), o wartosci 10 µF przy 12 V ? Śmiechu warte. A wziął pan pod uwagę, Panie Konstruktorze, straty w ogrodzeniu na upływność izolacji, szczególnie jesienią przy opadach deszczu, na pojemność linii względem ziemi, i jej odpowiedź na milisekundowy impuls ? Jest tutaj na Forum bardzo dużo schematów, gdzie podstawowym elementem takiej machiny jest przetwornica z 12 VDC na 200-400 VDC, która ładuje kondensatory połączone równolegle ( tak kondensatory w liczbie mnogiej) blokowe, nie elektrolityczne (znowu sprawa ESR), których ładunek jest wyzwolony tyrystorem, nie tranzystorem, w dodatku bipolarnym i rozładowują się one się przez rzeczoną cewkę zapłonową. I niekoniecznie taką ,,banie" :cry: samochodową, a zgrabną cewkę od skutera - chinczyka. Serdecznie doradzam ta droge. :idea: Może zbyt obcesowo, ale dwie strony Forum, prowadzące do nikąd ! Na marginesie, niedawno wykonałem taki elektryzator ogrodzeniowy (!!), używając generatora relaksacyjnego na diaku ( zamiast neonówki), kondenstory poliestrowe o sumarycznej wartości 15 µF /400 V, cewce skuterowej, oraz przetwornicy w układzie flyback ( mały transformator sieciowy, oraz tranzystor 2SD402).
 • #54
  jdubowski
  Tube devices specialist
  wisiorek50 wrote:
  Panie gdubowski,


  Komentarz pominę, bo kolega z daleka mnie wyręczył.

  wisiorek50 wrote:
  wcześniej pan pisze że można uziemić dodatni biegun zasilania, będący jednocześnie jednym z zacisków cewki, a teraz piszesz że można od minusa baterii .


  Tak, dwa rozwiązania alternatywne. Lepsze to z uziemieniem plusa.

  wisiorek50 wrote:
  Cewka wtórna też jest jednym końcem podpięta pod zacisk plusowy a drugim końcem do drutu ogrodzenia. I ja sobie myślę że jak nie będzie wyprowadzenia do ziemi to zwierzęcia nie kopnie


  Jak "nie będzie"? Przecie piszemy o uziemieniu jednego lub drugiego punktu...

  Krzysztof Kamienski wrote:
  ten pański ,,pasterz" albo ,,pastuch", krótko mówiąc jest do bani, do kitu,


  Owszem, nikt nie zaprzecza. To jest układ którego zaleta jest możliwość budowy z części walających się na szrocie samochodowym ;)
 • #55
  wisiorek50
  Level 10  
  Panie Krzysztofie K. Ja nie jestem konstruktorem tego urządzenia jak pan nazwał, rysunek tego jest przedstawiony na początku tego rozdziału i tam są narysowane kondensatory 10 miko farad, a pan sobie jakieś śmieszki z tego robi. Jeżeli ten rysunek jest zły to proszę powiadomić tego co to rysował, niech ludzi nie robi w konia. A mnie chodziło konkretnie z którego miejsca wyprowadzić plus czy minus do ziemi, jak to piszecie że jest obojętne bo ja chciałem sobie wykonać wg tego rysunku a tu nikt konkretnie nie pisze tylko każdy coś dodaje a to nie taki kondensator a to nie taki tranzystor czy jeszcze ktoś inny nie taki opornik.
 • #56
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  @wisiorek50 Może inaczej ? Chcesz mieć urządzenie użytkowe czy zabawkę ? Od tego trzeba zacząć. Bo to, co konstruujesz, niezależnie od podłączenia + czy - cewki, użytkowym nie będzie.

  wisiorek50 wrote:
  10 miko farad, a pan sobie jakieś śmieszki z tego robi.
  Na jakie napiecie ? Jaki one zgromadzą ładunek elektryczny, by skutecznie zadziała linia rażąca zwierzęta ?

  Masz tu schemat mojego układu. Jest uniwersalny, zasilany z sieci lub akumulatora ładowanego własną ladowarką lub panelem FV. Przeanalizuj schemat, to zobaczysz, jak to działa. Opis w poprzednim poście -#53. Tyle, ze tu jest przetwornica przeciwsobna, ja zastosowałem typu flyback, albo generator samodławny. Zmieniając wartość kondenastora (blokowego !) C4 zmieniasz energię impulsu. Możesz też szeregowo z bramką tyrystora włączyć diodę LED do kontroli pracy. Czestotliwość impulsów zmienia sie rezystorem R3(moze być 3,3 MΩ + 3,3 +3,3 MΩ potencjometr nastawny.
  Cewka od malucha i dobry przerywacz