Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips 32pfl3605 - głośna praca inwertera

26 Lip 2013 15:31 3177 16
  • Poziom 21  
    Witam, philips wydaje dziwny dźwięk z transformatora inwertera jakby bzyczenie, brzęczenie. Gdy podświetlenie jest ustawione na maksymalną wartość podświetlenia jest cisza a gdy przyciemnię to bzyczy, do tego po 10-20 minutach stopniowo bzyczenie cichnie. Mam 2 takie inwertery a raczej całe zasilacze, w jednym inwerter jest zalany żywicą i oba zachowują się tak samo.
    Czy uszkodzone jest trafo czy przyczyna może leżeć gdzieś indziej?
    Przydała by się odpowiedź kogoś kto ma taki telewizor bo nigdzie nie wyczytałem o takich problemach a ja mam 2 i na obydwu tak samo.
  • Poziom 2  
    Cytat:
    Czy uszkodzone jest trafo czy przyczyna może leżeć gdzieś indziej?

Może leżeć gdzie indziej, ale nie musi.
  • Poziom 16  
    Może kolega poda model matrycy?
  • Poziom 21  
    LC320WUY(SC)(B1)
  • Poziom 21  
    Trochę bliżej się przyjrzałem inwerterowi, sterowany jest on układem UBA2071, regulacja podświetlenia odbywa się za pomocą sygnału PWM, zbudowałem taki generator n a NE555, bzyczenie jest uzależnione od częstotliwości PWM przy wyższych częstotliwościach bardziej piszczy niż bzyczy. Więc nie wiem czy da się coś tu zrobić, ale może ma ktoś jakiś pomysł bo mi tylko przychodzi do głowy że transformatora wina, ale zalanie klejem nic nie pomogło.
    Jak by ktoś chciał zajrzeć w schemat to jest chassis TPM5.1E-LA
  • Poziom 2  
    rosomak88 napisał:
    Może kolega poda model matrycy?

No i co rosomak coś tam coś tam. Podał, a ty co?
  • Poziom 16  
    Wątpie czy coś z tym zdziałasz, zasilacz/inverter to masówka od chińczyków bodajrze, (więc nie zawsze dobrze wykonane) tak jak kiedyś turecki Vestel, nie pamiętam nazwy ale zazwyczaj oznaczaczenia płyt od nich zaczynają się od "715G" ta sama firma robi elektronikę dla innych producentów np: AOC, ALBA, TOSHIBA etc Niestety tylko tylę mogę dodać w temacie. Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Witam. Odkopuję, czy udało się koledze rozwiązać swój problem? Trafił do mnie taki sam tylko że 47", ta sama usterka...
  • Poziom 21  
    Od tamtej pory tv śmiga na maksymalnym podświetleniu, bo zalewanie żywicą inwertera nic nie dało, myślałem pobawić się w symulacje jasności sterownikiem PWM ze zmienną częstotliwością ale nie próbowałem jeszcze.
  • Poziom 16  
    Nie masz takiego problemu ze czasem odcina ci podswietlenie? Tv ktory do mnie trafił to jakiś odrzut ze sklepu, ktoś zwarł pin 13 i 14 na UBA2071 i ten telewizor tak działal normalnie 3 lata, teraz czasami odcina podswietlenie
  • Poziom 21  
    Odcinać nic nie odcina, ale np jak jest czarny ekran brak obrazu przez 5 sekund lub np samo logo programu to się ekran wyłącza ale po pojawieniu się obrazu się włącza.
  • Poziom 16  
    to jest tzw poziom czerni hdmi, poszukaj w opcjach i wylacz, u mnie przebija trafko jednak
  • Poziom 21  
    Nie mam takiej opcji prawdopodobnie że mam włączony tryb PC - z dekodera poprawia o wiele jakość obrazu. I denerwuje mnie czasem to że przy ciemnych scenach się rozjaśnia a jak po chwili scena staje się jasna to wygląda aż biała przez 1-2 sekundy. To też chyba wada trybu PC
  • Spec od monitorów
    Co z napieciami zasilania invertora > (+12V i +24V) nie "przysiadają " ?!

Cp z nap. zasilania UBA2071> jest zasilany przez Vdd_S - przez klucz Q903 z ukł. Stby......
    Skad jest brane napięcie sterowania - ENA i DIM > sa także "zasilane" od strony Vdd_S. ..poprzez transoptory.

• Poziom 16  
    trafko invertera w tym czyms jest zasilane z pfc panie lisku, sławcio88 na moje to poprostu taki urok tych telewizorów, jak dla mnie jakość wykonania marna, na 47" obraz też do kitu...
  • Spec od monitorów
    Trafko . "trafkiem" , ale czasem pomagało wstawienie na wyj. opto. IC804 kondensatora 0.1uF/ 100nF
    * to było zalecenie Ph pod TPM4.1E LA/ stare wer. inverteró na tym IC
    C824 zamiana na 15nF/ i dołozenie R839 20-22k

Ph zawsze "skapił" na dobrej filtracji zasilania.

Trafko czasem piszczy samo z siebie( czasem pomaga zalanie) ,zaś głównie piszczy w winy wadliwej pracy układu pracy invertera (nie na zaprojektowanej f): a to z winy ukłądu (notabene wadliwy) , jego elementów otoczenia i ...oraz zasilania
  • Poziom 16  
    U mnie było uszkodzone trafko, oraz wada fabryczna którą ktoś chciał naprawić lecz zastosowałem osobny inwerter.