Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

opel vectra b Z18xe - sonda typ rodzaj numery fabryczne parametry pracy

sebolubek 26 Jul 2013 20:53 8763 12
SterControl
 • #1
  sebolubek
  Level 11  
  witam kolegów i proszę o pomoc. Problem polega w doborze sondy lambda przed katalizatorem. Opel vectra 2001 silnik Z18xe z danych sterownika numer warsztatowy S001018215. MOC 125km. krótko opisze co jest, sonda trzyma parametry 2,98 na benzynie oraz 3,45 na gazie. ale jakim cudem jak te silniki Prawdopodobnie miały sondy od 0-1V instalacja gazowa na sterowniku ma ustawioną sondę właśnie w tym parametrze 0-1V. Pytanie moje brzmi czy sonda jest wstawiona na sztukę? Czy parametry gazu źle ustawione? Jeśli ktoś ma możliwość sprawdzenia stosowanej sondy (numer części) bardzo proszę o podanie oraz zakresu pracy może ktoś zastosował zamiennik który pracuje bezprblemowo.
 • SterControl
 • #2
  andrzej20001
  Level 43  
  Jak tam ma siedzieć Siemens za 500 to ktoś mógł wcisnac zwykłą sondę "bo taniej". Sprawdź po vinie jaka sonda ma być u ciebie.Jakie kolory przewodów ma twoja sonda?
 • #3
  autoas
  Level 42  
  sebolubek wrote:
  sonda trzyma parametry 2,98 na benzynie oraz 3,45 na gazie

  Nie rozumiem tego badania...używasz właściwego miernika we właściwy sposób?
 • SterControl
 • #4
  sebolubek
  Level 11  
  Szanowni koledzy ja miernika nie używałem dokonałem odczytu z programu gazowego Alisei Zavoli gdyż mam taką instalację LPG. Jeśli ktoś może mi sprawdzić po numerze Vin to bardzo proszę WOLOJBF3511221314. Dołączam fotki z Alisei jedna praca na LPG druga na Benzynie
 • #5
  emeryt2
  Level 42  
  Jakieś bzdury pokazuje ten program.
  Jeżeli masz silnik z18xe i sterownik Simtec 71 , to masz dwie sondy lambdy ; regulacyjna i diagnostyczną , obydwie 1V. Resztę już wiesz!
 • #6
  sebolubek
  Level 11  
  Mam dwie sondy jedna przed katalizatorem druga za mam raczej pewność że sonda była zmieniana przez poprzedniego właściciela gdyż przewody dochodzące z wiązki do złącza mają kolory czerwony, biały, czarny i bodajże zielony zaś sonda ma kolory dwa szare biały i czarny. Dla pewności daje fotkę ze sterownika może ona potwierdzi rodzaj i wersje silnika. Obecnie zamontowana sonda to Sonda Lambda SIEMENS GM09202575 nr. 5WK91701 12V
 • #7
  autoas
  Level 42  
  emeryt2 wrote:
  obydwie 1V. Resztę już wiesz!

  To jest odpowiedź na pytanie jakie tam są sondy, ale czy resztę wiesz jak dalej diagnozować?
  To zdjęcie to z jakiego programu Opcoma, ABcoma czy Techa nie masz tam odczytu danych bieżących?
 • #8
  sebolubek
  Level 11  
  To jest odczyt z Opeltecha 2 niestety z jakiegoś powodu nie mama odczytu bloków pomiarowych, przeprowadzałem próby na Abcomie Opcomie i Opeltechu 2 nic z tego żaden nie uruchamia bloków. To co odczytałem ze sterownika to oznaczenie
  24 443 879 00 5WK9 196 5042515172 GM Simens
 • #9
  jokerro
  Level 34  
  Bo te programy posiadaja niemal tylko odczyt bledow,nic wiecej.
  Kolego w programie gazowym tak ci sonda pokazuje bo jest niepodlaczona pod system gazowy coby wyeliminowac zaklocenia.
  Podlacz sie czyms konkretnym i sprawdz jak hulaja sondy,nic prostszego.
  Masz miec sondy 1V bo mam ten sam silnik w swoim oplu.Sondy siemensa i kieszen cierpi przy ich wymianie,za 500 raczej niekupi.
 • #10
  emeryt2
  Level 42  
  Te sondy , gdy się nie ma odpowiedniego programu , można bardzo łatwo sprawdzić przy pomocy WOLTOMIERZA , czy to wskazówkowego czy "liczydełkiem" cyfrowym.
  Jak to zrobić ? na forum jest tematów zatrzęsienie i wszyscy piszący TU mają to w serdecznym paluszku.
  Natomiast , co się odnosi do kolorów przewodów na sondzie i od konektora jej do ECU , znaleźć schemat i do .... przodu.
  Niektórzy na testach gimnazjalnych przyzwyczaili się do gotowców i ciągną to dalej przez życie.
 • #11
  sebolubek
  Level 11  
  Szanowny kolego Emeryt2 nigdy nie staram się brać gotowca i nie prosiłem o podanie jak sprawdzić sondę pod względem działania za pomocą Voltomierza, potrafię sprawdzić działanie tym urządzeniem. Prosiłem o podanie symbolu oryginalnej sondy oraz jej parametry pracy dla silnika Z18xe 125KM. Więc bez urazy ale czytaj co piszę. Pozdrawiam
 • #12
  emeryt2
  Level 42  
  Masz racje , pytałeś też o takie dane.
  Nie mam żadnej urazy , jednak aktualne pozostaje gotowiec , może wysilisz się i poszukasz , co? nawet w sklepie motoryzacyjnym , z katalogu , telefonicznie lub na nogach!!!!
  Również serdecznie pozdrawiam
 • #13
  sebolubek
  Level 11  
  Tak więc sonda jest ok. Ten numer co podałem jest kompatybilny z silnikiem z18xe. Jest sprawna po dokładnym sprawdzeniu, bzdury wyświetlał program ze względu na nie podłączoną sonde pod instalacje LPG. Zła praca na benzynie oraz wywalanie błędu złego składu mieszanki. Przyczyna : spec który wymieniał pompę paliwową wstawił do Vectry b ale nie sprawdził jakie ma mieć ciśnienie ta ma 1.5 a powinna mieć 3,8 bara. Brak zgodności składu mieszanki bo układ paliwowy nie wydala. Pozdrawiam wszystkich którzy mi pomagali.