Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie schematu stabilizatora 12V-5V

26 Lip 2013 21:12 3993 14
  • Poziom 2  
    Witam
    Mam problem, postanowiłem że do swojego motoroweru który posiada akumulator 12V dorobię przetwornicę 12 na 5V i w ten sposób zasilać będę przenośny głośnik (maximus 8001) działający włąśnie na 5V i prąd 1A. Znalazłem w necie schemacik. Kupiłem wszystkie elementy, polutowałem. Gdy podłączyłem akumulator układ dawał mi 4,57V to zależy od stopnia naładowania akumulatora ale tyle powinno mi wystarczyć. Następnie gdy podłączyłem głośnik stabilizatorek UA7809 mocno się nagrzewał czytałem że jest to normalne więc w takim razie mogę zamontować radiator (mam kilka aluminiowych). Następnie napięcie na zaciskach głośnika spada do 1 - 1,5 V a głośnik woogóle nie działa. Proszę o pomoc, nie wiem co robić. Mam nadzieję że wszystko dokładnie opisałem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Po co ci te diody? I to dwie. Dające dodatkowo około 1.5V spadku. Jeśli już, to wywal ten 7809, wstaw te diody, następnie jakieś kondensatory, za nimi 7805 i znów kondensatory. I wystarczy.
  • Poziom 22  
    Wystarczy jeden stabilizator ten na 5 V , przed i za nim jakieś kondensatory do przefiltrowania napięcia , a te diody możesz wywalić , są niepotrzebne i powodują dodatkowy spadek napięcia.
  • Poziom 34  
    Aby ograniczyć moc strat proponowałbym zastosować stabilizator impulsowy.
    I to nie bawić się samemu.
    Na znanym portalu aukcyjnym gotowy moduł regulowanego stabilizatora o prądzie do 3A można kupić za mniej niż 10 zł.
  • Poziom 2  
    Dzięki za pomoc. Spróbuje z układem wycior01 na 7805. A jeszcze zapytam co dokładnie do plusa a co do minusa? Bo z tego układu to zrozumiałem że chyba dwa razy do tej samej gałęzi muszę podłączyć masę ?? Wybaczcie tak głupie pytanie ale w elektronice naprawdę jestem słaby ;)
  • Poziom 38  
    BartonRaider napisał:
    Dzięki za pomoc. Spróbuje z układem wycior01 na 7805. A jeszcze zapytam co dokładnie do plusa a co do minusa? Bo z tego układu to zrozumiałem że chyba dwa razy do tej samej gałęzi muszę podłączyć masę ?? Wybaczcie tak głupie pytanie ale w elektronice naprawdę jestem słaby ;)

wiertacz podał najlepsze rozwiązanie.
    Przy stabilizatorze 7805 moc wydzielana z dużej redukcji napięcia będzie za duża i realna wydajność prądowa stabilizatora sporo niższa.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    do minusa środkowa nóżka, dwie pozostałe do plusa (jedna do wejścia, druga do wyjścia), do wyjścia i wejścia kondensatory jak na schemacie, minusy kondensatorów do środkowej nóżki :), jakbyś miał jakieś wątpliwości to wpisz w google "7805 datasheet"
  • Poziom 2  
    Polutowałem wszystko, i działa super :) Po zamontowaniu malutkiego aluminiowego radiatorka do 7805, nic się nie nagrzewa i dobrze odprowadza ciepło :) Temat uważam za zamknięty :)
  • Poziom 22  
    Nie pobiera 1A, co można powiedzieć na podstawie temperatury radiatora. Przy 1A można ten stabilizatorek wrzucić do naczynia z wodą, a po ok. godzinie sama się zagotuje (testowane :) ). Autor tematu napisał, że uważa go za zamknięty, więc nie ma co go dalej drążyć.
  • Poziom 38  
    Podał kryteria: pobór prądu 1A, więc czuję się robionym w głuptaka w świetle samouwielbienia autora..
    Tak, niech zamyka temat, bo nic tu dodać.
  • Poziom 22  
    Może chciał coś o takiej wydajności, a w rzeczywistości pobiera np.100mA w trybie ciągłym, a 1A przy rozruchu urządzenia ? A może autor chciał mieć zapas mocy ? - nie ma co gdybać, proszę autora o użycie przycisku z kłódką, zyska na tym 5pkt. :)
  • Poziom 2  
    kwantor napisał:
    Podał kryteria: pobór prądu 1A, więc czuję się robionym w głuptaka w świetle samouwielbienia autora..
    Tak, niech zamyka temat, bo nic tu dodać.

Na głośniku pisze pobór 1A. Ale głośnik gra wystarczająco głośno jak dla mnie. Wiec nie widzę potrzeby dalszego kombinowania ze schematem przy czym stabilizatorek nie grzeje się tak mocno. Jestem zadowolony także dla tego że na całą instalację wydałem tylko 4,50 zł a za gniazdo zapalniczki i przetwornicę USB na 5V wydałbym 20 zł :D