Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat Idea - Jak podłączyć żarówkowe światła dzienne?

fred77 27 Jul 2013 08:03 7107 10
    fred77
    Level 12  
    Mam Fiata Idea.
    Chcę go wyposażyć w proste żarówkowe światła dzienne.

Nie wiem jaki rodzaj instalacji elektrycznej jest w tym Fiacie ale z tego co mi się wydaje to chyba CAN. Ale nie jestem pewny.

Jak najprościej wykonać instalację elektryczną do zasilania tych lamp tak żeby nie było żadnych problemów czy błędów w instalacji elektrycznej?

Skąd ewentualnie wziąć + po stacyjce?

Światła mają się włączać automatycznie z chwilą włączenia zapłonu lub uruchomienia silnika, a wyłączać z chwilą wyłączenia zapłonu lub silnika oraz po włączeniu świateł pozycyjnych.

Gdyby była typowa standardowa instalacja elektryczna to spokojnie bym sobie poradził. Jednak z tego co mi się wydaje to jest tam chyba CAN i nie wiem czy moją pracą czegoś nie sknocę w instalacji elektrycznej samochodu.

Poratujcie koledzy jakimś schematem i wskazówkami?
    andrzej20001
    Level 43  
    Załóż światła z modułem Magneti Marelli lub Philips.Podpinasz pod akumulator i poz pozycyjne.
    fred77
    Level 12  
    Mam już upatrzone lampy firmy WESEM Fiat Idea - Jak podłączyć żarówkowe światła dzienne?

Chodzi o to, że mają być żarówkowe i okrągłe, a te dodatkowo jeszcze maja przezroczysty klosz więc idealnie komponują się z reflektorami.

Czy wie ktoś może gdzie przy alternatorze w tym Fiacie (myślę, że w innych fiatach jest identyczny alternator) jest napięcie pojawiające się po uruchomieniu silnika?
    andrzej20001
    Level 43  
    Nic nie kombinuj z alternatorem,załóz do tych lamp włącznik uniwersalny reagujacy na wzrost napięcia odłączany przez przekaźnik wpięty w pozycyjne.
    fred77
    Level 12  
    Nie znam się aż tak na elektryce i nie mam bladego pojęcia jak wygląda taki włącznik i gdzie go podłączyć.
    Mam taki schemat (pomylone tam są styki przekaźnika)
    , podpowiedz gdzie umieścić ten włącznik.
    Megawe
    Level 34  
    Plus po stacyjce najlepiej wykorzystać z włącznika światła cofania a plus gdy silnik pracuje z podgrzewania sondy lambda.
    Możemy jeden z tych plusów podłączyć do przekaźnika pin 86, pin 85 do świateł postojowych, pin 87 do świateł dziennych a 30 przez bezpiecznik do plusa akumulatora.
    fred77
    Level 12  
    Cały czas mam obawy o instalację CAN w moim samochodzie.

Chciałbym wykonać prostą instalację i taką, która jak najmniej ingerowałaby w instalację samochodu.

Wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł.

Prąd od zasilania świateł (dwie żarówki 21W), w tym przypadku, pochodzi bezpośrednio z akumulatora.
    Włączanie i wyłączanie realizowane byłoby przez niewielkie obciążenie cewek przekaźników.
    emeryt2
    Level 42  
    To już nie będzie AUTOMATYCZNE (musisz dodatkowo manualnie włączać światła), dobrze kombinujesz , koledzy wyżej prawidłowo podpowiadają - bez ingerencji w sieć CAN lecz zrobisz jak Ci wygodniej.
    fred77
    Level 12  
    Nie muszę dodatkowo włączać tych świateł. Na schemacie to tylko taka opcja.

Potrzebuję tylko bezpieczne zasilanie pojawiające się po włączeniu zapłonu. I nie wiem skąd je wziąć.
    deesz
    Level 17  
    plus z wyłącznika św. cofania, a mase świateł dziennycych podlącz do plusa postojówek.
    Nie wiem czy nie będzie jakiś skutków ubocznych, w przypadku ledów taki sposób podłączenia się sprawdza.