Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AEG L72850M - usterka programatora, programu jak wywłać tryb serwisowy

27 Lip 2013 11:05 7257 15
 • Poziom 10  
  Witam forumowiczów.
  Mam pewien problem z pralką AEG-Elektrolux L72850. Od kilku dni szukam wiadomości lub sposobu naprawy tej pralki. Usterka polega na tym, że każdy program zaczyna się dobrze. Wszystkie kontrolki na ekranie są ok. (wyświetla temp, czas i ilość obrotów) do chwili jak nie zacznie grzać wodę. Później znikają wszytkie dane z wyświetlacza i zachowuje się wtedy jakby program się wykasował, nie wylewa wody i nie wiruje. Ciekawe jest to, że po kilkukrotnych próbach czasem uda się, że cały program przejdzie bez usterki.

  Błędów żadnych nie wyświetla. Jak można wywołać tryb serwisowy? Nadmieniam, że grzałka jest sprawna i grzeje.Tak po obserwacji mojej wywnioskowałem, że program składa się z etapów, a etapy z kroczĸów i wygląda, że programu drobna część jest wykasowana i programator głupieje.
  Proszę pomóżcie lub podpowiedzcie coś.
  pozdrawiam su
  sumek
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 25  
  sumek napisał:
  Cytat:
  ...do chwili jak nie zacznie grzać wodę później znikają wszytkie dane z wyświetlacza i zachowuje się wtedy jak by program się wykasował,nie wylewa wody i nie wiruje. ....
  Cytat:
  Nadmieniam że grzałka jest sprawna grzeje...
  Zaprzeczasz sam sobie. Skąd pewność, że grzałka sprawna?
  Cytat:
  ...Ciekawe jest to ,że po kilku krotnych próbach czasem uda się że cały program przejdzie bez usterki...
  Prawdopodobnie dostaje wcześniej gdy nie chodzi przebicie na masę.
 • Poziom 10  
  Witam ponownie i dziękuje za odpowiedź kolego robin161.Grzałkę sprawdziłem pod względem przebicia, mierzyłem miernikiem do mierzenia stanu izolacji.Przy napięciu 1kV jest na poziomie około 10MΩ więc grzałka odpada.Udało mi się wprowadzić pralkę w stan serwisowy i odczytać błędy były dwa jeden to E66 czyli coś z grzałką lub hydrostat i drugi to E5h.Ciekawe jest to,że jak puści się pranie na zimno to przechodzi każdy etap i kończy wirowaniem.Jeszcze jedno pytanie czy te błędy, które odczytałem trzeba gdzieś kasować czy same jak wszystko wróci do normy?
  proszę o szybka odpowiedź lub sugestie.
  Pozdrawiam sumek.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 25  
  Właściwym działaniem podczas naprawy jest kasowanie błędów po odczytaniu błędu, aby sprawdzić czy pojawia się znowu oraz po naprawieniu, żeby sprawdzić czy przypadkiem błąd nie pojawi się ponownie.
  Trochę źle odczytałeś błąd E5h - po E ma być wartość dwucyfrowa. Grupa błędów E5x pojawia się gdy są problemy z silnikiem. Najprostszą usterką jest upływność silnika lub jego okablowania do masy - sprawdź.
 • Specjalista AGD
  sumek napisał:
  jest na poziomie około 10MΩ

  Za dobrze to nie jest.
 • Poziom 10  
  Witam ponownie.
  Dziekuje za szybką odpowiedź. Jutro sparwdze stan izolacji silnika i na wszelki wypadek kupie grzałkę i wymienię. Mam tylko jedno pytanie jak się kasuje blędy czy do tego jest potrzebny jakis sprzęt czy da się to wykasować ręcznie?
 • Specjalista AGD
  sumek napisał:
  czy da się to wykasować ręcznie?

  Tak, jest opisane w trybie serw.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  1. Wejdź w tryb odczytu błędów (serwisowy);
  2. Naciśnij i przytrzymaj START/PAUSE oraz jeden z przycisków opcji obok - jednocześnie;
  3. Przytrzymaj oba przyciski na ok. 5-7 sek.
  Nawiasem mówiąc te pralki są wrażliwe na stan izolacji (testują upływność podczas pracy) i wyłączają program (ze względów bezpieczeństwa) - wilgoć ich wróg.
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich forumowiczów.
  Chciałbym szczególnie podziękować koledze robin161, ponieważ jego sugestie pozwoliły mi rozwiązać usterkę w mojej pralce.

  Pozwolę opisać krok po kroku co zrobiłem by inni mieli gotową receptę naprawy pralki AEG L72850. :arrow: Wprowadzenie trybu serwisowego (przy wyłączonej pralce "pokrętło na zero" potem nacisnąć i przytrzymać jednocześnie przyciski start/pauza oraz time i przekręcić pokrętło o 1 w prawo trzymamy aż do momentu jak na wyświetlaczu zaczną mrugać kontrolki, a pod przyciskiem start zaświeci się czerwona dioda (nie ta co normalnie). Potem co jedna pozycja na pokrętle to jeden etap programu czyli:
  1. Sprawdzenie modułu panela (wyświetlacz kontroli i przyciski).
  2. Pobór wody prania zasadniczego.
  3. Pobór wody prania wstępnego.
  4. Pobór wody komory zmiękczacza tkanin.
  5. Pobór wody komory wybielacza.
  6. Grzanie i cyrkulacja.

  Jak jest błąd w danej pozycji lub kroku programu to wyświetla nr. błędu. Tu jest zestawienie błędów (http://bastlman.wz.cz/2010/08/AEG-Lavamat-error-codes.html) niestety po angielsku lub google jak ja szukałem.

  Później jeszcze raz pokrętło na zero i znów na jedynkę i w ten czas uruchamia się cały kompleksowy test sterownika i wszystkich komponentów i jak jest ok. to po przejściu testu wraca do normalnego trybu użytkownika.

  Jednak do rzeczy bo u mnie był problem jak wyżej pisałem z błędem E66 czyli problem z grzałką otóż nie, za sugestią kolegi robin161 pomierzyłem izolację silnika przewodów grzałki i filtra przeciwzakłóceniowego i byłem pewien, że są sprawne.

  Na dole po prawej stronie pralki znajduje się moduł od sterowaniem silnika w wiązce przewodów jest pojedynczy przewód żółtozielony (uziemienie) na wsuwkę jak go odłączyłem i zmierzyłem woltomierzem miedzy wsuwką, a stykiem w module pokazało mi 170V czyli przebicie w module. Wymontowałem go delikatnie i otwarłem obudowę plastykową i wyjąłem delikatnie płytkę modułu. Okazuje się,że radiator jest pod napięciem podczas pracy i dodatkowo mocno się grzeje(normalne).

  Producent tnie koszty jak trzeba bo okazuje się, że radiator jest przykręcony do płytki i nie jest zaizolowany, a po wierzchu płytki biegną ścieżki. Odkręciłem radiator delikatnie odgiąłem go i wsunąłem wycięty pasek plastyku z butelki pet (lepszy byłby preszpan) na całą szerokość i długość radiatora i przykręciłem jak było wcześniej. Poskładałem wszystko do kupy jak było wcześniej i za instalowałem w pralce. Problem Ustąpił :)
  Jeszcze raz dziękuje wszystkim którzy mi chcieli pomóc.
  Mam nadzieje że komuś się mój opis przyda.
  Pozdrawiam Sumek.
  Tu są fotki.
  AEG L72850M - usterka programatora, programu jak wywłać tryb serwisowy AEG L72850M - usterka programatora, programu jak wywłać tryb serwisowy AEG L72850M - usterka programatora, programu jak wywłać tryb serwisowy AEG L72850M - usterka programatora, programu jak wywłać tryb serwisowy
 • Poziom 10  
  Witam
  Mam pytanie czy ma ktoś wsad do sterownika
  , ponieważ to co pisałem wcześniej, że problem pozostał dalej wyskakuje błąd E66 bo teraz wnioskuje, że jednak uszkodzony jest sterownik. Dziwne jest to, że zrobi kilka prań np. 5 -6 i wywala błąd grzałkę wymieniłem. Sprawdziłem wszystko nawet przelutowałem cały sterownik EWM2500 aby mieć pewność, że nie ma zimnych lutów. Teraz obstawiam, że jest jakiś błąd w programie (zaszyty licznik ilości cykli "celowe postarzanie produktu") tak więc chciałbym zaprogramować kość nowym wsadem. Proszę o pomoc i jakieś sugestie może ma koś coś alternatywnego.
  Pozdrawiam sumek.
 • Poziom 10  
  Witam dzięki za odpowiedź
  sprawdzę przekaznik.
  Pozdrawiam.
 • Specjalista AGD
  sumek napisał:
  że problem pozostał dalej wyskakuje błąd E66
  Wymień przekaźnik RL1 na płycie sterownika . Oprogramowania wina to nie bedzię , także daj sobie spokój z wsadem. Jeśli nie przekaźnik to po drodze jakaś przelotka dostaje przerwy.
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich
  Za radą kolegów zibi1971 oraz iskrownik wymieniłem przekaźnik RL1 oraz przelutowałem całą płytkę wszystkie przelotki co się dało. Tranzystory oporniki i kondensatory, ale niestety dalej problem pozostał. Zrobiłem test jeden cykl ok., a następne błąd E66.

  Zauważyłem, że grzeje się przekaźnik od grzałĸi więc zrobiłem układ kaskadowy. Przekaźnik steruje cewką stycznika z cewką na 230V, a stycznik załącza grzałkę pomijając sterownik gdyż jest zasilane bezpośrednio. Moje pytanie brzmi co jeszcze można sprawdzić bo już pomysłów brak. Najchętniej bym kupił nową pralkę, ale ta jest prawie nowa i nie zużyta.

  Co ciekawe tamtym razem i teraz jest ciekawa sprawa mianowicie to tak jak z rachunkiem prawdopodobieństwa czasem się trafi, że zrobi 10 prań czasem 1, a czasem ogóle. To tak wygląda jak by program gdzieś miał drobny błąd i czasem przeskoczy a czasem się zatrzyma i resetuje. Proszę o jakieś sugestie i rady za wszystkie z góry dziękuje.
 • Specjalista AGD
  sumek napisał:
  Najchętniej bym kupił nową pralkę
  Jeśli tracisz cierpliwość , to weź podeślij mi sterownik. PNc by się jeszcze przydało żebym był pewny że posiadam falownik który skomunikuje się z modułem sterowania.
 • Poziom 10  
  Witam ponownie wszystkich forumowiczów.
  Temat z moją pralką wrócił. Wczoraj udało mi się kupić takim sam sterownik do mojej pralki. Programator był sprawny przynajmniej tak gość od, którego kupiłem tak twierdzi. Jaki może być powód braku komunikacji z modułem silnika? Czy może być to wina innego biosu programatora czy je trzeba jakoś zgrywać wszystko działa tylko wyskakuje błąd EF4 oraz E5F.

  Mam też drugie pytanie czy koś wie jak odczytać pamięć zainstalowaną (42568WP) jaki programator oraz program z góry dziękuję i czekam na szybką odpowiedź pozdrawiam Sumek